Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Brod se chystá na dopravní peklo, kvůli opravě neprojede centrem ani MHD

  8:37aktualizováno  8:37
Další stavební sezona, další dopravní kolaps. Už jen tři týdny zbývají do zahájení rekonstrukce Dolní a Žižkovy ulice v centru Havlíčkova Brodu. Město se na uzavírku stěžejních komunikací připravuje. Omezení se dotkne tisíců řidičů i cestujících městskou hromadnou dopravou.

Co to způsobí, když je uzavřená Dolní ulice, si řidiči v Havlíčkově Brodě na pár dní vyzkoušeli už loni při obnově plynovodu. Letos od března se zavřený úsek rozšíří i do Žižkovy ulice a omezení potrvá až do podzimu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Bude to obrovská komplikace pro velké množství lidí. Nebude to příjemné a ani přijatá opatření zcela nebudou všem vyhovovat. Bohužel, ulice se opravit musí a za provozu to dělat nelze,“ uvedl havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Dolní i Žižkova ulice jsou stěžejními komunikacemi v centru města. Jejich křižovatkou kousek pod Havlíčkovým náměstím denně projede až patnáct tisíc aut. Projíždí jí i většina linek MHD.

Fotogalerie

Letos se spodní část Žižkovy ulice od služebny městské policie přes křižovatku a Dolní ulici ve směru k mostu přes Sázavu bude opravovat. Práce mají trvat až do konce listopadu. Po většinu doby jejich trvání bude celý úsek pro dopravu uzavřen.

„Stěžejní je momentálně datum 2. března. To by měla rekonstrukce začít. Jak rozsáhlá od toho dne uzavírka bude, ovšem není dosud jasné,“ konstatoval vedoucí brodského odboru dopravy Martin Stehno.

„Možné je pouze částečné omezení provozu, rozdělení rekonstrukce do etap i úplná uzavírka od prvního dne. Na zhotovitele budeme každopádně tlačit, aby k úplné uzavírce ulic sáhl až ve chvíli, kdy to bude bezpodmínečně nutné,“ dodal Honzárek.

Objížďka povede po obchvatu, zvažuje se i otevření lávky u Rica

Objízdná trasa pro veškerou dopravu bude jednoduchá. A dlouhá. Oficiálně povede po severovýchodním obchvatu a už dnes přetíženou Masarykovou ulicí. Do centra bude možné z obchvatu odbočit i Chotěbořskou ulicí.

I když to už vedení města povolovat nechtělo, ve hře je otevření lávky u Rica pro osobní motorovou dopravu.

„Mluvíme o jejím možném otevření pro jednosměrnou osobní dopravu ve směru od Plovárenské ulice ke Kauflandu. Ale rozhodnuto ještě nebylo,“ podotkl Stehno.

Most spojující Žižkovu ulici s Bělohradskou slouží výhradně chodcům. V minulosti při větších a déle trvajících uzavírkách ho nechávalo město otevřít i automobilům. V poslední době se tomu ale brání kvůli vysokému množství chodců. Vytvoření speciálního „chodníku“ pro ně považuje radnice za finančně nákladné.

Zrušeny budou linky číslo 1 a 3, autobusy se vyhnou náměstí

Po dobu uzavírek Dolní a Žižkovou ulicí neprojedou ani autobusy MHD. To na kousíčky rozcupuje nově nastavený přepravní systém. Technické služby, které MHD v Brodě zajišťují, dostaly za úkol vypracovat varianty, jak by bylo možné trasování linek změnit.

Změny v brodské MHD od 2. března po dobu uzavírky

  • linky č. 1 a 3 budou dočasně zcela zrušeny
  • linka č. 11 bude vynechávat Havlíčkovo náměstí a to obousměrně, přijíždět bude na náhradní zastávku v ulici Husova
  • linka č. 2 povede z Perknova do oblasti Žižkova a nazpět po obchvatu
  • linka č. 22 povede z dopravního terminálu přes zastávku v ulici Husova do oblasti Žižkova a nazpět rovněž po obchvatu
  • bez jakýchkoliv změn zůstanou pouze linky č. 4, 5, a 6
Zdroj: Technické služby Havlíčkův Brod

„Představili jsme radním dvě varianty. Jedna je levnější, ale za cenu omezení komfortu pro cestující. Druhá je vstřícnější pro cestující, ale dražší. Radní si vybrali první variantu, kterou ještě musíme co nejvíc osekat. Z minima musíme udělat maximum,“ prozradil vedoucí MHD Lubomír Hepner.

„I tak počítáme s tím, že náklady na provoz městské hromadné dopravy během dopravních omezení vzrostou až o milion korun,“ řekl Honzárek.

V praxi to bude vypadat tak, že budou zcela zrušeny současné linky číslo 1 a 3. Celá oblast Žižkova bude obsluhována pouze po severovýchodním obchvatu. A na Havlíčkovo náměstí do centra města prakticky žádný autobus nepřijede.

„Náhradní zastávka bude zřízena v ulici Husova,“ poznamenal Hepner.

Kvůli jízdnímu řádu sledujte webové stránky, nabádá přepravce

Teprve v tomto týdnu budou technické služby společně s experty ladit časy odjezdů jednotlivých spojů. Pak musí výlukový jízdní řád schválit rada města i odbor dopravy. Na technických službách pak bude, aby přeprogramovala systémy, jako jsou IDOS nebo GPS.

„Od 18. února je nutno sledovat webové stránky technických služeb, kde bude objížďkový jízdní řád uveřejněn. Zároveň necháme řády vytisknout i v kapesní papírové podobě, k dispozici budou v informačních centrech na Havlíčkově náměstí, Na Valech i v nádražní hale,“ dodal Lubomír Hepner.

Změny v MHD každopádně začnou platit hned v pondělí 2. března. Kdy skončí, zatím přesně dáno není. Prozatím se počítá, že to bude minimálně do konce srpna, ale podle postupu prací je možné prodloužení až do podzimních měsíců.

Kompletní rekonstrukce zbývajících částí Dolní a Žižkovy ulice plánuje město společně s Krajem Vysočina už několik let. Přijít má na desítky milionů korun. Jen městský podíl vyjde na 30 milionů, krajský díl bude minimálně stejný. Po opravě, při níž budou obnoveny i podzemní inženýrské sítě, se zúží vozovka, vzniknou místa pro zásobování a rozšíří se chodníky.

Po rekonstrukci nastane i očekávaná změna dopravního režimu v centru města. Kolem bloku mlýna a komerčních budov se bude nově ulicemi Dolní, Žižkova a Na Ostrově jezdit jednosměrně proti směru hodinových ručiček. Radnice si od toho na základě počítačových modelů slibuje zklidnění dopravy a omezení dlouhých kolon před zdejšími křižovatkami.

Rekonstrukce uzavře spodní část ulic Dolní a Žižkova (červená značka), kudy denně projede až patnáct tisíc aut. Objížďka povede po severovýchodním obchvatu a Masarykovou ulicí.

Rekonstrukce uzavře spodní část ulic Dolní a Žižkova (červená značka), kudy denně projede až patnáct tisíc aut. Objížďka povede po severovýchodním obchvatu a Masarykovou ulicí.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

V domově v Břevnici podlehla koronaviru seniorka, armáda odmítla kraji pomoci

Kraj Vysočina požádal ministerstvo obrany o nasazení armádních sil a prostředků v domově důchodců v Břevnici u...

V domově seniorů na Vysočině se nakazilo celkem 26 lidí, většinou klientů

V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se podle hygieniků potvrdila nákaza koronavirem u 26 lidí, dvaceti...

Na Žďársku zemřel po nehodě motorkář. Je to od pátku už čtvrtý případ

Motorkář zemřel po nedělní nehodě u obce Petráveč na Žďársku. Podle policie zřejmě ve vyšší rychlosti nezvládl řízení a...

Brod rozdává roušky. Lidé si stěžují, že jim je někdo ze schránek krade

Radnice v Havlíčkově Brodě se domluvila s textilní firmou Pleas a dostává od ní tisíce ústních roušek. Část z nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Havlíčkobrodsku se střetl vlak s kamionem, pro řidiče letěl vrtulník

Na železničním přejezdu ve Ždírci nad Doubravou na Havlíčkobrodsku se ráno střetl kamion s vlakem. Řidič utrpěl středně...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Po šatech a rouškách šil salon Beaty Rajské obří vlajky, zabraly celou dílnu

Módní návrhářka Beata Rajská dodala v šibeničním termínu dvě obří české státní vlajky pro pražský kostel na náměstí...

Starou radnici v Brodě čeká po odchodu knihovny další drahá přestavba

Během čtyř měsíců by měla být dokončena stavba nové krajské knihovny v Havlíčkově Brodě. Pak se organizace přestěhuje...

Za páteční požár v Jihlavě může opět akumulátor ukrytý v elektroodpadu

Páteční požár elektroodpadu v jihlavské firmě Enviropol vznikl od akumulátoru. Podle vyšetřování hasičů zaměstnanci...

V břevnickém domově začali pomáhat hasiči, hlásí se i mnoho dobrovolníků

V domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu se daří plánovat služby. Personálu začali pomáhat hasiči, přidají se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...