Pátek 10. dubna 2020, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. dubna 2020 Darja

Brod se chystá na dopravní peklo, kvůli opravě neprojede centrem ani MHD

  8:37aktualizováno  8:37
Další stavební sezona, další dopravní kolaps. Už jen tři týdny zbývají do zahájení rekonstrukce Dolní a Žižkovy ulice v centru Havlíčkova Brodu. Město se na uzavírku stěžejních komunikací připravuje. Omezení se dotkne tisíců řidičů i cestujících městskou hromadnou dopravou.

Co to způsobí, když je uzavřená Dolní ulice, si řidiči v Havlíčkově Brodě na pár dní vyzkoušeli už loni při obnově plynovodu. Letos od března se zavřený úsek rozšíří i do Žižkovy ulice a omezení potrvá až do podzimu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Bude to obrovská komplikace pro velké množství lidí. Nebude to příjemné a ani přijatá opatření zcela nebudou všem vyhovovat. Bohužel, ulice se opravit musí a za provozu to dělat nelze,“ uvedl havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Dolní i Žižkova ulice jsou stěžejními komunikacemi v centru města. Jejich křižovatkou kousek pod Havlíčkovým náměstím denně projede až patnáct tisíc aut. Projíždí jí i většina linek MHD.

Fotogalerie

Letos se spodní část Žižkovy ulice od služebny městské policie přes křižovatku a Dolní ulici ve směru k mostu přes Sázavu bude opravovat. Práce mají trvat až do konce listopadu. Po většinu doby jejich trvání bude celý úsek pro dopravu uzavřen.

„Stěžejní je momentálně datum 2. března. To by měla rekonstrukce začít. Jak rozsáhlá od toho dne uzavírka bude, ovšem není dosud jasné,“ konstatoval vedoucí brodského odboru dopravy Martin Stehno.

„Možné je pouze částečné omezení provozu, rozdělení rekonstrukce do etap i úplná uzavírka od prvního dne. Na zhotovitele budeme každopádně tlačit, aby k úplné uzavírce ulic sáhl až ve chvíli, kdy to bude bezpodmínečně nutné,“ dodal Honzárek.

Objížďka povede po obchvatu, zvažuje se i otevření lávky u Rica

Objízdná trasa pro veškerou dopravu bude jednoduchá. A dlouhá. Oficiálně povede po severovýchodním obchvatu a už dnes přetíženou Masarykovou ulicí. Do centra bude možné z obchvatu odbočit i Chotěbořskou ulicí.

I když to už vedení města povolovat nechtělo, ve hře je otevření lávky u Rica pro osobní motorovou dopravu.

„Mluvíme o jejím možném otevření pro jednosměrnou osobní dopravu ve směru od Plovárenské ulice ke Kauflandu. Ale rozhodnuto ještě nebylo,“ podotkl Stehno.

Most spojující Žižkovu ulici s Bělohradskou slouží výhradně chodcům. V minulosti při větších a déle trvajících uzavírkách ho nechávalo město otevřít i automobilům. V poslední době se tomu ale brání kvůli vysokému množství chodců. Vytvoření speciálního „chodníku“ pro ně považuje radnice za finančně nákladné.

Zrušeny budou linky číslo 1 a 3, autobusy se vyhnou náměstí

Po dobu uzavírek Dolní a Žižkovou ulicí neprojedou ani autobusy MHD. To na kousíčky rozcupuje nově nastavený přepravní systém. Technické služby, které MHD v Brodě zajišťují, dostaly za úkol vypracovat varianty, jak by bylo možné trasování linek změnit.

Změny v brodské MHD od 2. března po dobu uzavírky

  • linky č. 1 a 3 budou dočasně zcela zrušeny
  • linka č. 11 bude vynechávat Havlíčkovo náměstí a to obousměrně, přijíždět bude na náhradní zastávku v ulici Husova
  • linka č. 2 povede z Perknova do oblasti Žižkova a nazpět po obchvatu
  • linka č. 22 povede z dopravního terminálu přes zastávku v ulici Husova do oblasti Žižkova a nazpět rovněž po obchvatu
  • bez jakýchkoliv změn zůstanou pouze linky č. 4, 5, a 6
Zdroj: Technické služby Havlíčkův Brod

„Představili jsme radním dvě varianty. Jedna je levnější, ale za cenu omezení komfortu pro cestující. Druhá je vstřícnější pro cestující, ale dražší. Radní si vybrali první variantu, kterou ještě musíme co nejvíc osekat. Z minima musíme udělat maximum,“ prozradil vedoucí MHD Lubomír Hepner.

„I tak počítáme s tím, že náklady na provoz městské hromadné dopravy během dopravních omezení vzrostou až o milion korun,“ řekl Honzárek.

V praxi to bude vypadat tak, že budou zcela zrušeny současné linky číslo 1 a 3. Celá oblast Žižkova bude obsluhována pouze po severovýchodním obchvatu. A na Havlíčkovo náměstí do centra města prakticky žádný autobus nepřijede.

„Náhradní zastávka bude zřízena v ulici Husova,“ poznamenal Hepner.

Kvůli jízdnímu řádu sledujte webové stránky, nabádá přepravce

Teprve v tomto týdnu budou technické služby společně s experty ladit časy odjezdů jednotlivých spojů. Pak musí výlukový jízdní řád schválit rada města i odbor dopravy. Na technických službách pak bude, aby přeprogramovala systémy, jako jsou IDOS nebo GPS.

„Od 18. února je nutno sledovat webové stránky technických služeb, kde bude objížďkový jízdní řád uveřejněn. Zároveň necháme řády vytisknout i v kapesní papírové podobě, k dispozici budou v informačních centrech na Havlíčkově náměstí, Na Valech i v nádražní hale,“ dodal Lubomír Hepner.

Změny v MHD každopádně začnou platit hned v pondělí 2. března. Kdy skončí, zatím přesně dáno není. Prozatím se počítá, že to bude minimálně do konce srpna, ale podle postupu prací je možné prodloužení až do podzimních měsíců.

Kompletní rekonstrukce zbývajících částí Dolní a Žižkovy ulice plánuje město společně s Krajem Vysočina už několik let. Přijít má na desítky milionů korun. Jen městský podíl vyjde na 30 milionů, krajský díl bude minimálně stejný. Po opravě, při níž budou obnoveny i podzemní inženýrské sítě, se zúží vozovka, vzniknou místa pro zásobování a rozšíří se chodníky.

Po rekonstrukci nastane i očekávaná změna dopravního režimu v centru města. Kolem bloku mlýna a komerčních budov se bude nově ulicemi Dolní, Žižkova a Na Ostrově jezdit jednosměrně proti směru hodinových ručiček. Radnice si od toho na základě počítačových modelů slibuje zklidnění dopravy a omezení dlouhých kolon před zdejšími křižovatkami.

Rekonstrukce uzavře spodní část ulic Dolní a Žižkova (červená značka), kudy denně projede až patnáct tisíc aut. Objížďka povede po severovýchodním obchvatu a Masarykovou ulicí.

Rekonstrukce uzavře spodní část ulic Dolní a Žižkova (červená značka), kudy denně projede až patnáct tisíc aut. Objížďka povede po severovýchodním obchvatu a Masarykovou ulicí.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

  • Nejčtenější

Měl bych se víc hýbat, ale už chybí vůle, tvrdí legendární jihlavský bek

Koronavirus je sice strašákem i pro něj, ovšem daleko větší problémy má v současné době bývalý obránce hokejové Dukly...

Oblíbený pramen na vrchu Křemešníku s vodou, která se nekazí, opět teče

Studánka, která vyvěrá na vrchu Křemešník u Nového Rychnova na Pelhřimovsku, má opět dostatek vody. Pramen ji produkuje...

Kronospan chce další výjimku, Jihlava však požaduje hlučný provoz zastavit

Jihlavský magistrát se zasazuje o zastavení nebo alespoň omezení provozu dřevozpracující firmy Kronospan. Děje se tak...

Na rekonstruované D1 se v pondělí začne měřit rychlost u Velkého Meziříčí

Na rekonstruované části D1 začne od pondělí 6. dubna měření rychlosti. Půjde o šestikilometrový úsek u Velkého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysočinu spalovala více než stovka požárů, platí zákaz rozdělávání ohňů

Marně hasiči v minulých dnech varovali, aby jim lidé v době vytížení kvůli epidemií koronaviru nepřidělávali starosti...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Je to jako každý jiný zásah, říká hasič z izolovaného domova v Břevnici

Už více než týden pomáhají hasiči v ochranných oblecích a s maskami v břevnickém domově pro seniory, kde se v březnu...

Kostely byly plné a pak jako když utne, říká farář a futsalový brankář

Říká o sobě, že je Moravák jako poleno, pochází totiž z Břeclavska. Také o sobě tvrdí, že je dřevo na sport – přesto...

Lidé prchající před koronavirem do přírody plaší mláďata, varují myslivci

Omezení kvůli koronaviru přivádí do lesů i výletníky, kteří je běžně nenavštěvují. Myslivci a lesníci ale upozorňují,...

Z ministrantů jsou kameramani, věřící stráví Velikonoce u televize

Hodně nezvykle prožijí letošní Velikonoce katolíci nejen z Vysočiny. Největší křesťanské svátky neoslaví kvůli...

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.

Rouška zastaví koronavirus, potvrdili vědci. Laboratoří je i celé Česko

Experimenty potvrdily, že klasická chirurgická rouška výrazně snižuje výskyt koronaviru ve vydechovaném vzduchu....

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Díky koronaviru v pornu vydělávám velké peníze, říká bývalá Disney hvězda

Po neúspěchu v Hollywoodu přesedlala Maitland Wardová (42) na kariéru v pornoprůmyslu, kde se jí velmi daří. Herečka se...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...