Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Obávanou uzavírku Světlá přežije, osobní auta jezdí uzoučkými Pěšinkami

  8:56
Doba, které se obyvatelé Světlé nad Sázavou dopředu obávali, nastala. Uzavřením hlavní křižovatky na spodní straně náměstí Trčků z Lípy začala jeho kompletní rekonstrukce. Jak se ovšem po týdnu uzavírky ukazuje, dopad nutných dopravních opatření není až tak vážný.

Uzavírkou důležité křižovatky na spodní straně náměstí Trčků z Lípy začala poslední květnový den ve Světlé nad Sázavou rekonstrukce celého prostranství za 62 milionů korun. Místo osobní auta objíždí uzoučkou a klikatou cestou pro pěší. | foto: Archiv Městského úřadu Světlé nad Sázavou

Ještě v dubnu panovalo ve Světlé nad chystanými dopravními omezeními zděšení. Krajská správa a údržba silnic Vysočiny totiž současně se zahájením přeměny náměstí chtěla zahájit práce na opravě jediného mostu přes řeku ve městě. Plánovala jeho uzavření.

Obyvatelům se tak rýsovala vidina, že město zůstane rozděleno na dvě části. Na severní průmyslovou a obchodní a na jižní historickou a obytnou. Z jedné části do druhé by se lidé autem dostali až desítky kilometrů dlouhou objížďkou přes Okrouhlici.

Pak ale zasáhla „vyšší moc“ a místním se ulevilo. Do výběrového řízení na opravu mostu se silničářům nepřihlásil žádný zájemce a investice byla odložena na příští rok. Po mostě, který prozatím není v až tak špatném stavu, se dál může jezdit.

A činila se i světelská radnice. „Podařilo se nám vyřídit průjezd osobních automobilů přes Pěšinky. Za to jsme velice rádi a kvitují to i občané,“ uvedl starosta pětitisícového města na Havlíčkobrodsku František Aubrecht.

Stezka pro pěší je nyní určena výhradně autům

Názvem Pěšinky je označována část pod náměstím podél řeky, vede jí stejnojmenná ulička. Ta ale běžně není určena pro motorovou dopravu. Za normálních okolností je to spíše stezka pro pěší a cyklisty, kam si místní rádi vyrazí na procházku.

Teď je ovšem tato cesta určena výhradně autům. Chodci tu mají zákaz vstupu. Uzoučkou uličkou mezi domy a ploty se totiž osobní auto jen tak tak protáhne. Průjezd je povolen pouze kyvadlově na semafory.

Redaktor MF DNES měl v minulém týdnu možnost si cestu několikrát vyzkoušet. Kromě krátkého čekání na zelenou a delší doby jízdy to mnoho komplikací nepřináší.

„Musím přiznat, že jsme to čekali mnohem horší. Připravovali jsme se na větší komplikace,“ zhodnotil po necelém týdnu omezení starosta Aubrecht.

Špatné načasování, nebo neukázněnost řidičů?

Na sociálních sítích řidiči hlásí jen víceméně dílčí nedostatky. Ty vidí například ve špatném načasování semaforů nebo neukázněnosti řidičů. „Padne zelená a jede se. Pak padne červená a pět aut přede mnou ještě projelo na červenou,“ oznámil například Vladimír Havel.

Podobného chování byl svědkem i redaktor MF DNES v úterý dopoledne. Zatímco ve směru od zámku do centra už dávno svítila zelená, v protisměru z uličky mezi domy vyjížděla stále další a další auta.

Mnozí řidiči mají rovněž výhrady ke značení objízdných tras ve směru od Ledče nad Sázavou. Kvůli rekonstrukci spodní části náměstí tito řidiči nemohou odbočit na Havlíčkův Brod. Na náměstí a dále Pěšinkami či přes Příseku na Brod se musí dostávat odbočením na sídliště ještě před čerpací stanicí v Sázavské ulici.

Stejně tak v opačném směru, kdy se z náměstí musí vyjíždět úzkou Láneckou ulicí. Problém nastane, když se o to pokusí těžká nákladní auta. Do odbočky mezi domy se jejich řidiči těžko stáčí, k tomu musí dávat pozor na všudypřítomné chodce. I zde si lidé stěžují na značení.

„Značení žádné a kdo není místní, neví, kam jet,“ podotkla Helena Lacinová. „Dnes se spousta aut otáčela v Sázavské ulici u autobusové zastávky. Řidiči bloudili, několik aut si to projelo přes pěší zónu na náměstí,“ přikyvuje i Veronika Klementová.

Práce mohou skončit o týden dřív, říká starosta

Se značením se dá ještě něco udělat, hýbat s případným vedením objížděk už ale možné není. Jiná možnost, kudy je vést, neexistuje. „Ale jsme moc rádi za průjezd Pěšinkami. To pomohlo hodně a jen díky němu je situace ještě celkem dobrá,“ zdůraznil starosta.

Současný dopravní režim by měl ve Světlé fungovat do skončení první části rekonstrukce křižovatky pod náměstím. Podle smlouvy se zhotovitelem by to mělo být do 27. července. „Ale je možné, že práce skončí už o týden dřív. Zatím vše běží dobře a neobjevilo se nic, co by je zdrželo,“ poznamenal Aubrecht.

Nejpozději od 28. července už bude možné oběma směry projet od mostu na náměstí. Práce se přesunou dále do ulice Sázavská. Výpadovka na Ledeč nad Sázavou by tu měla být uzavřená do konce září.

Tím také skončí letošní etapa revitalizace náměstí Trčků z Lípy, další začne na jaře příštího roku. Do prosince dá zhotovitel do parády zbylé části náměstí. Radnice za práce zaplatí celkem 62 milionů korun.

  • Nejčtenější

Na křižovatce u Havlíčkova Brodu zemřeli další lidé, místní požadují radary

Tři lidé zemřeli během pěti týdnů na silnici 38 z Havlíčkova Brodu na Jihlavu na křižovatce u Svatého Kříže. V úterý...

Tome, ten půlmaraton poběžíme spolu. Iva Součková o dětství svého syna

Premium Jsou to paradoxy. Už dvakrát si Tomáš Souček domů přivezl korunu pro krále fotbalového Česka, jenže co hraje v Anglii...

Chladno dalo včelám zabrat, med je lukrativním zbožím a jeho cena roste

Letošní studené jaro a start léta nesvědčily včelám medonosným. Ty do nezvykle chladného počasí vylétaly jen minimálně....

Pošta v Jihlavě chce odejít ze sídlišť do polí za městem, lidé protestují

Česká pošta v Jihlavě plánuje radikální změny. Státní podnik chce od listopadu uzavřít dvě pobočky v nejobydlenějších...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starosta Humpolce čelí další výzvě k rezignaci, na autory podá žalobu

Na radnici v Humpolci to vře. Starosta Karel Kratochvíl z ODS za poslední měsíce obdržel dvě výzvy k rezignaci a ustál...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Na jihlavskou radnici se vrátily hodiny, mají zpět vzhled z roku 1786

Na věžičce budovy magistrátu v Jihlavě už opět ukazují přesný čas hodiny. Vypadají ale jinak, než byli obyvatelé...

Pošta v Jihlavě chce odejít ze sídlišť do polí za městem, lidé protestují

Česká pošta v Jihlavě plánuje radikální změny. Státní podnik chce od listopadu uzavřít dvě pobočky v nejobydlenějších...

K tyfovému hřbitovu povede nová cesta, z rarity bude jedinečná památka

Radnice v Havlíčkově Brodě nechá vybudovat novou přístupovou cestu na unikátní židovský tyfový hřbitov a bude ho i více...

V Jihlavě se po 12 letech narodili levharti cejlonští, už vylézají z boudy

Chovatelé v jihlavské zoologické zahradě mají radost. Po dvanácti letech se zde totiž opět narodila koťata vzácných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....