Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. prosince 2022 Ambrož, Benjamin

Páteřní linky brodské MHD přeruší uzavírka, náhradní jízdní řád neoslnil

  9:46
V Havlíčkově Brodě začne v pondělí uzavírka částí Dolní a Žižkovy ulice, což si vyžádá mnohá opatření. Spousta se jich odehraje v městské hromadné dopravě. Technické služby už zveřejnily nové jízdní řády, cestující z nich však nadšeni nejsou.
Na zastávkách MHD se od pondělí dají očekávat velké zmatky. Celý systém městské hromadné dopravy musel být kvůli uzavírce částí Dolní a Žižkovy ulice překopán. Hrozí tak opakování situace z konce roku 2017, kdy byla spuštěna reforma MHD.

Na zastávkách MHD se od pondělí dají očekávat velké zmatky. Celý systém městské hromadné dopravy musel být kvůli uzavírce částí Dolní a Žižkovy ulice překopán. Hrozí tak opakování situace z konce roku 2017, kdy byla spuštěna reforma MHD. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Naším cílem bylo zachovat co nejvíc spojů, obsloužit co nejvíc stávajících zastávek, a zároveň se vejít do značně omezeného rozpočtu,“ vysvětluje vedoucí městské hromadné dopravy (MHD) v technických službách, které ji v Brodě zajišťují, Lubomír Hepner.

Technické služby na uzavření stěžejních ulic v centru města reagovaly celou řadou změn. Všechny začnou platit hned v pondělí brzy ráno. Páteřní linky totiž právě těmito dvěma ulicemi běžně projíždí. To až do podzimu nebudou moci.

Dočasně zrušeny budou linky číslo 1 a 3. Místo nich bude jezdit jedna přímější linka mezi Perknovem a dopravním terminálem.

Další dvě linky pojedou z Perknova, respektive dopravního terminálu, na Žižkov a zpět. Celá oblast Žižkova bude obsluhována pouze po severovýchodním obchvatu. A na Havlíčkovo náměstí žádný autobus nepřijede.

Dopravce se obává, že by se na náměstí mezi auty nevymotal

Právě to je největší výtka, jakou cestující mají. Na Havlíčkově náměstí vystupují a nastupují děti docházející do největší brodské základní školy V Sadech. Zastávku využívají starší lidé, přijíždějí sem z okrajovějších částí, když si jedou do města něco vyřídit. Řada lidí zde vystupuje, když cestuje do práce.

„Toto není moc domyšlené. Náměstí je zastávka, kterou lidé využívají ze všech nejvíc. Při uzavírce sem žádný autobus nepojede. Nejbližší zastávky budou v Husově ulici, u Kulturního domu Ostrov a u stavební školy. To jsou stovky metrů, pro spoustu lidí je to daleko,“ poznamenal při studiu nového jízdního řádu Miroslav Kolář.

Že alespoň některé autobusy budou na Havlíčkovo náměstí Horní ulicí zajíždět, otáčet se a vyjíždět stejnou cestou zpět, se původně zvažovalo. Jenže převážily důvody to neriskovat.

„Na náměstí je velké množství aut, lidé zde parkují a manévrují. Autobus by se tudy těžko vymotával. Mohlo by se stát, že by se mezi auta ani nevešel,“ vysvětluje Hepner.

Od Ostrova na sídliště Žižkov II cestující autobusem nedojedou

Další výtku mají cestující k obsluze Žižkova. Jde o jednu z největších čtvrtí Brodu, žije zde několik tisíc lidí. Autobus MHD ji i nadále bude projíždět kolem dokola proti směru hodinových ručiček. Jenže výjezd nově nebude do centra, ale na severovýchodní obchvat. Tedy zcela na druhou stranu.

Změny v brodské MHD od 2. března po dobu uzavírky

  • linky č. 1 a 3 budou dočasně zcela zrušeny
  • linka č. 11 bude vynechávat Havlíčkovo náměstí a to obousměrně, přijíždět bude na náhradní zastávku v ulici Husova
  • linka č. 2 povede z Perknova do oblasti Žižkova a nazpět po obchvatu
  • linka č. 22 povede z dopravního terminálu přes zastávku v ulici Husova do oblasti Žižkova a nazpět rovněž po obchvatu
  • bez jakýchkoliv změn zůstanou pouze linky č. 4, 5, a 6

Pozn.: Objížďkové jízdní řády včetně map linek naleznou zájemci na webových stránkách brodských technických služeb.

Zdroj: Technické služby Havlíčkův Brod

Pro cestující to bude jednak znamenat citelné prodloužení času dojezdu od dopravního terminálu. Ten se z přibližně deseti minut protáhne na dvojnásobek.

Hlavně starší obyvatelé sídliště Žižkov II ale straší nezměněné pořadí zastávek. Autobusy do lokality Žižkova přijedou od východu od obchvatu, nejprve obslouží „vrchní“ panelové sídliště, pak se dostanou do spodnější starší části k Ostrovu a po Žižkově ulici opět odjedou na východ.

Cestující se tak od KD Ostrov, zastávky, která je nejblíže centru města, nedostanou na horní sídliště. Pokud by to chtěli přeci jen učinit, museli by jet autobusem na konečnou (Perknov či dopravní terminál - pozn. red.), počkat, až se vůz otočí, a jet s ním zpět.

Část Žižkovy ulice bude jednosměrná, MHD opačně nemohla

„To znamená, že se sice dostanu do města, ale už se autobusem nedostanu zpátky. Je to do prudkého kopce, nevím, jak to budu pěšky zvládat,“ obává se starší cestující, jež se představila pouze jako Jindřiška.

„To je velice špatně. Některé spoje mohly jezdit v klasickém směru, některé mohly Žižkov obkroužit v opačném. Jak se lidi dostanou zpět nahoru?“ kroutí hlavou i Pavel Toman.

Podle Lubomíra Hepnera však podobné úvahy znemožnilo zjednosměrnění části Žižkovy ulice, s nímž se během uzavírky počítá. „Ulice bude průjezdná pouze od Ostrova ven z města. Proto jsme nemohli spoje vést opačným směrem,“ vysvětluje.

„Lidé, kteří bydlí na sídlišti Žižkov II se od Ostrova dostanou domů tak, že pojedou autobusem na zastávky Penzion Starr, Žižkova nebo Pekárny a dál půjdou do kopce pěšky. Ani tady to nešlo řešit jinak,“ dodává.

Dva týdny zkušební provoz, kapesní jízdní řády budou až pak

Otazníky mají mnozí cestující i nad plánovanými časy odjezdů. Domnívají se, že v době dopravních špiček jsou až příliš optimistické a autobusy budou mít časté zpoždění. Zvlášť, když budou muset jezdit po Masarykově ulici a po severovýchodním obchvatu.

Technické služby však počítají s tím, že první dva týdny provozu objížďkových jízdních řádů budou zkušební. Po nich dojde k případným úpravám a časovým korekcím podle toho, jak bude situace vypadat přímo v provozu.

„Proto i papírové kapesní jízdní řády natiskneme až po těchto dvou týdnech po případných úpravách. Zatím se cestující musí spokojit s jízdním řádem na webových stránkách technických služeb a na jednotlivých zastávkách,“ vzkázal Lubomír Hepner.

Rekonstrukce Dolní a Žižkovy ulice začne v pondělí a potrvá až do konce listopadu. Rozdělena bude do tří etap. Oficiální objízdná trasa povede po severovýchodním obchvatu a Masarykově ulici. Pro osobní auta má být jednosměrně otevřen i most u Rica z Plovárenské ulice ke Kauflandu.

Během rekonstrukce za mnoho desítek milionů korun budou vyměněny vodovodní a kanalizační rozvody, těleso komunikace, chodníky i veřejné osvětlení. Ulice dostanou novou podobu se širšími chodníky a užší vozovkou. Ulicemi Na Ostrově, Dolní a Žižkova se po opravě bude jezdit jednosměrně proti směru hodinových ručiček.

  • Nejčtenější

Výrostci útočili na krampusy, v garážích napadli i třináctiletého chlapce

Ostudou a fyzickým napadením dítěte v garážích obchodního centra skončila nedělní procházka krampusů, tedy děsivě...

Ve Znojmě a Třebíči hrozil anonym bombami ve školách. Sláva Rusku, napsal

V jihomoravském Znojmě a v Třebíči na Vysočině evakuovali všechny školy kvůli e-mailovému anonymu, který hrozil výbuchy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zimní houby rostou s předstihem, jejich úroda na Vysočině je extrémní

Z letošní nadúrody hřibů mohli klidně houbaři plynule přejít na sběr typicky zimních druhů hub. Ty si tento rok na...

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na železnici u Jihlavy opět jezdí po opravě trakčního vedení vlaky

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí u Jihlavy opět jezdí vlaky. Provoz tam byl zastavený od...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Na Vysočině dochází ke střetu se zvířaty na každém pátém kilometru

Zhruba dvě hodiny po soumraku a hodinu před svítáním. Právě v tyto časy nejčastěji dochází na silnicích ke střetům...

Výrostci útočili na krampusy, v garážích napadli i třináctiletého chlapce

Ostudou a fyzickým napadením dítěte v garážích obchodního centra skončila nedělní procházka krampusů, tedy děsivě...

Malý vánoční smrček stojí do stokoruny, dvoumetrové jedle i přes tisícovku

Vytvořit si doma sváteční atmosféru vonící lesem mohou lidé i za cenu, která nebude výrazným zásahem do jejich...

Pohádky o mašinkách baví čtenáře už osmdesát let, teď se objeví na jevišti

V kouzelný pohádkový svět mašinek se v sobotu 3. prosince promění malá scéna Horáckého divadla v Jihlavě. Tvůrčí tým...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...