Čtvrtek 13. května 2021, svátek má Servác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 13. května 2021 Servác

Páteřní linky brodské MHD přeruší uzavírka, náhradní jízdní řád neoslnil

  9:46
V Havlíčkově Brodě začne v pondělí uzavírka částí Dolní a Žižkovy ulice, což si vyžádá mnohá opatření. Spousta se jich odehraje v městské hromadné dopravě. Technické služby už zveřejnily nové jízdní řády, cestující z nich však nadšeni nejsou.

Na zastávkách MHD se od pondělí dají očekávat velké zmatky. Celý systém městské hromadné dopravy musel být kvůli uzavírce částí Dolní a Žižkovy ulice překopán. Hrozí tak opakování situace z konce roku 2017, kdy byla spuštěna reforma MHD. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Naším cílem bylo zachovat co nejvíc spojů, obsloužit co nejvíc stávajících zastávek, a zároveň se vejít do značně omezeného rozpočtu,“ vysvětluje vedoucí městské hromadné dopravy (MHD) v technických službách, které ji v Brodě zajišťují, Lubomír Hepner.

Technické služby na uzavření stěžejních ulic v centru města reagovaly celou řadou změn. Všechny začnou platit hned v pondělí brzy ráno. Páteřní linky totiž právě těmito dvěma ulicemi běžně projíždí. To až do podzimu nebudou moci.

Dočasně zrušeny budou linky číslo 1 a 3. Místo nich bude jezdit jedna přímější linka mezi Perknovem a dopravním terminálem.

Další dvě linky pojedou z Perknova, respektive dopravního terminálu, na Žižkov a zpět. Celá oblast Žižkova bude obsluhována pouze po severovýchodním obchvatu. A na Havlíčkovo náměstí žádný autobus nepřijede.

Dopravce se obává, že by se na náměstí mezi auty nevymotal

Právě to je největší výtka, jakou cestující mají. Na Havlíčkově náměstí vystupují a nastupují děti docházející do největší brodské základní školy V Sadech. Zastávku využívají starší lidé, přijíždějí sem z okrajovějších částí, když si jedou do města něco vyřídit. Řada lidí zde vystupuje, když cestuje do práce.

Fotogalerie

„Toto není moc domyšlené. Náměstí je zastávka, kterou lidé využívají ze všech nejvíc. Při uzavírce sem žádný autobus nepojede. Nejbližší zastávky budou v Husově ulici, u Kulturního domu Ostrov a u stavební školy. To jsou stovky metrů, pro spoustu lidí je to daleko,“ poznamenal při studiu nového jízdního řádu Miroslav Kolář.

Že alespoň některé autobusy budou na Havlíčkovo náměstí Horní ulicí zajíždět, otáčet se a vyjíždět stejnou cestou zpět, se původně zvažovalo. Jenže převážily důvody to neriskovat.

„Na náměstí je velké množství aut, lidé zde parkují a manévrují. Autobus by se tudy těžko vymotával. Mohlo by se stát, že by se mezi auta ani nevešel,“ vysvětluje Hepner.

Od Ostrova na sídliště Žižkov II cestující autobusem nedojedou

Další výtku mají cestující k obsluze Žižkova. Jde o jednu z největších čtvrtí Brodu, žije zde několik tisíc lidí. Autobus MHD ji i nadále bude projíždět kolem dokola proti směru hodinových ručiček. Jenže výjezd nově nebude do centra, ale na severovýchodní obchvat. Tedy zcela na druhou stranu.

Změny v brodské MHD od 2. března po dobu uzavírky

  • linky č. 1 a 3 budou dočasně zcela zrušeny
  • linka č. 11 bude vynechávat Havlíčkovo náměstí a to obousměrně, přijíždět bude na náhradní zastávku v ulici Husova
  • linka č. 2 povede z Perknova do oblasti Žižkova a nazpět po obchvatu
  • linka č. 22 povede z dopravního terminálu přes zastávku v ulici Husova do oblasti Žižkova a nazpět rovněž po obchvatu
  • bez jakýchkoliv změn zůstanou pouze linky č. 4, 5, a 6

Pozn.: Objížďkové jízdní řády včetně map linek naleznou zájemci na webových stránkách brodských technických služeb.

Zdroj: Technické služby Havlíčkův Brod

Pro cestující to bude jednak znamenat citelné prodloužení času dojezdu od dopravního terminálu. Ten se z přibližně deseti minut protáhne na dvojnásobek.

Hlavně starší obyvatelé sídliště Žižkov II ale straší nezměněné pořadí zastávek. Autobusy do lokality Žižkova přijedou od východu od obchvatu, nejprve obslouží „vrchní“ panelové sídliště, pak se dostanou do spodnější starší části k Ostrovu a po Žižkově ulici opět odjedou na východ.

Cestující se tak od KD Ostrov, zastávky, která je nejblíže centru města, nedostanou na horní sídliště. Pokud by to chtěli přeci jen učinit, museli by jet autobusem na konečnou (Perknov či dopravní terminál - pozn. red.), počkat, až se vůz otočí, a jet s ním zpět.

Část Žižkovy ulice bude jednosměrná, MHD opačně nemohla

„To znamená, že se sice dostanu do města, ale už se autobusem nedostanu zpátky. Je to do prudkého kopce, nevím, jak to budu pěšky zvládat,“ obává se starší cestující, jež se představila pouze jako Jindřiška.

„To je velice špatně. Některé spoje mohly jezdit v klasickém směru, některé mohly Žižkov obkroužit v opačném. Jak se lidi dostanou zpět nahoru?“ kroutí hlavou i Pavel Toman.

Podle Lubomíra Hepnera však podobné úvahy znemožnilo zjednosměrnění části Žižkovy ulice, s nímž se během uzavírky počítá. „Ulice bude průjezdná pouze od Ostrova ven z města. Proto jsme nemohli spoje vést opačným směrem,“ vysvětluje.

„Lidé, kteří bydlí na sídlišti Žižkov II se od Ostrova dostanou domů tak, že pojedou autobusem na zastávky Penzion Starr, Žižkova nebo Pekárny a dál půjdou do kopce pěšky. Ani tady to nešlo řešit jinak,“ dodává.

Dva týdny zkušební provoz, kapesní jízdní řády budou až pak

Otazníky mají mnozí cestující i nad plánovanými časy odjezdů. Domnívají se, že v době dopravních špiček jsou až příliš optimistické a autobusy budou mít časté zpoždění. Zvlášť, když budou muset jezdit po Masarykově ulici a po severovýchodním obchvatu.

Technické služby však počítají s tím, že první dva týdny provozu objížďkových jízdních řádů budou zkušební. Po nich dojde k případným úpravám a časovým korekcím podle toho, jak bude situace vypadat přímo v provozu.

„Proto i papírové kapesní jízdní řády natiskneme až po těchto dvou týdnech po případných úpravách. Zatím se cestující musí spokojit s jízdním řádem na webových stránkách technických služeb a na jednotlivých zastávkách,“ vzkázal Lubomír Hepner.

Rekonstrukce Dolní a Žižkovy ulice začne v pondělí a potrvá až do konce listopadu. Rozdělena bude do tří etap. Oficiální objízdná trasa povede po severovýchodním obchvatu a Masarykově ulici. Pro osobní auta má být jednosměrně otevřen i most u Rica z Plovárenské ulice ke Kauflandu.

Během rekonstrukce za mnoho desítek milionů korun budou vyměněny vodovodní a kanalizační rozvody, těleso komunikace, chodníky i veřejné osvětlení. Ulice dostanou novou podobu se širšími chodníky a užší vozovkou. Ulicemi Na Ostrově, Dolní a Žižkova se po opravě bude jezdit jednosměrně proti směru hodinových ručiček.

  • Nejčtenější

Řidič vybrzdil kamion, jeho šofér po něm hodil zámek a rozbil sklo

Hodně nebezpečně si počínali na dálnici D1 řidič kamionu a Škody Superb. Navzájem se blokovali v jízdě a jeden druhému...

Krvavý konec války ve Žďáře: jednotka SS popravila u benzinky šest lidí

Premium Tragická událost se odehrála na samém konci druhé světové války ve Žďáře nad Sázavou. Jednotka SS se tam 9. května 1945...

Jágr? Koukal jsem jako janek, říká Chlubna. Z Jihlavy míří do Budějovic

Ještě před pár dny oblékal ve finále hokejové Chance ligy dres mateřské Dukly Jihlava, v příští sezoně už ale bude...

O pramen Oslavy, který je jinde, než určil Zeman, budou pečovat skauti

Geografický pramen řeky Oslavy, který před dvěma roky označili mezi Žďárem nad Sázavou a Českou Mezí hydrologové, si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kraj rozdělí obchvat Jihlavy na dva úseky, výstavba začne jižní částí

Do dvou samostatných etap rozdělí Kraj Vysočina výstavbu 5,6 kilometru dlouhého jihovýchodního obchvatu Jihlavy....

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

  • Další z rubriky

Pelhřimovské štětce získaly cenu za design, zaujaly vylepšeným držadlem

Další prestižní ocenění za design má na svém kontě pelhřimovská společnost Spokar. I v tomto případě stojí za úspěchem...

Restaurace šperkují prodej z okének designovými obaly i tematickými menu

Rozvozy obědů nebo výdejní okénka. V takovém režimu už měsíce fungují restaurace. Aby se odlišily od konkurence a...

Nejvyšší správní soud zamítl stížnost Třebíče kvůli pokutě za tendr na MHD

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost třebíčské radnice, která dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské...

Ledeč odkládá stavbu bazénu, radnici vystrašil covid i rostoucí náklady

Projekt krytého plaveckého bazénu v Ledči nad Sázavou je ve velkých problémech. Plán na jeho výstavbu, který radnice...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...