Po dvou letech v Brodě znovu začíná hledání trasy severozápadní spojky

  8:47aktualizováno  8:47
Odborníci začnou hledat varianty, kudy by mohla v Havlíčkově Brodě vést takzvaná severozápadní spojka. Pro její trasu zároveň upraví územní plán. Nová silnice má spojit výpadovky na Světlou nad Sázavou a na Kolín. Její trasu radnice představila už před dvěma roky, tehdy ji ale lidé odmítli. Nyní začíná hledání nanovo.

Doprava v Havlíčkově Brodě je velkým problémem. Jak ukázal letošní říjen, stačí jedna uzavírka a provoz kolabuje. Podle radnice by s tím mohla pomoci nová severozápadní spojka mezi Ledečskou a Masarykovou ulicí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Severozápadní spojka je silnice, o níž se v Brodě mluví už čtvrt století. Původně měla být součástí obchvatu města připravovaného Ředitelstvím silnic a dálnic. Na počátku tohoto desetiletí však z jeho plánů vypadla. O její vybudování se nyní snaží město společně s krajem.

Přibližně dva a půl kilometru dlouhá silnice má spojit Ledečskou a Rozkošskou ulici se severním koncem Masarykovy ulice. Kudy přesně povede, určí až zpracování studií. Pravděpodobné je, že bude ústit na světelné křižovatce s obchvatem. Podle místostarosty Libora Honzárka (TOP 09) by hledání trasy dle odhadů mohlo trvat přibližně dva roky.

„V tuto chvíli nepůjde o to napevno nakreslit čáru v mapě. Jde o hledání nejvýhodnější možné trasy tak, aby co nejvíce dopravě pomohla, ale zároveň měla minimální dopad na obyvatele i životní prostředí. Očekáváme, že bude vypracováno více variant,“ uvedl Honzárek.

Hlavním důvodem stavby nové silnice je neustále se zvyšující intenzita dopravy. Spojka by měla odvést část dopravy hlavně z Ledečské ulici, v níž si na množství aut začínají lidé stěžovat. Má ulevit i nepříjemné křižovatce Ledečské a Masarykovy ulice. A v neposlední řadě obyvatelům sídliště U Rybníčku mezi psychiatrickou léčebnou a nemocnicí nad Rozkošskou ulicí, kudy si řidiči cestu na severní okraj města zkracují.

Dva roky se nic nedělo, vyčetl radnici kritik

Ovšem když před více než dvěma roky vedení města společně s krajem návrh na vedení silnice představily obyvatelům místní části Perknov, strhl se povyk. Proti záměru lidé hlasitě protestovali a mnoho stovek jich podepsalo petici.

Fotogalerie

Nelíbilo se jim, že by silnice odřízla Perknov od města, že by vedla v těsném sousedství nově postavených domů a že by zasáhla do Lázničkovy stráně. Záměr proto město i kraj zastavily. Tehdy vedení města slíbilo, že začne hledat alternativní trasy.

Po dva roky se nic nedělo. Když se po té době objevil tento bod znovu v programu jednání zastupitelů, vyvolal mezi mnohými velký údiv. Na emocích přidal i fakt, že bod nesl název Změna územního plánu.

Vedení města totiž hledání nejlepší trasy spojky rovnou spojilo se záměrem změny územního plánu. „Je to tak rychlejší, ušetříme tím jeden až dva roky času. Navíc tímto postupem získáme závazná stanoviska veškerých dotčených státních orgánů,“ vysvětloval Honzárek.

Občané, kteří se jednání zúčastnili, však na tyto argumenty neslyšeli. „Dva roky jste měli na prověření různých variant, nic se nedělo. Teď jdete proti svému slibu,“ ozval se Jan Duben bydlící na sídlišti Spálená Stráň. Koridor někdejšího obchvatu plánovaného ŘSD, jak řekl, mu prochází kuchyní.

Kritici chtějí nejprve určit trasu, pak se zabývat územním plánem

„Nová severozápadní spojka nemusí nutně vést koridorem v územním plánu zařazeným jako rezerva pro původně zamýšlený severozápadní obchvat. Budeme hledat různá řešení,“ opakoval starosta města Jan Tecl (ODS).

„Čas jste mohli ušetřit tím, že byste už dva roky různé varianty prověřovali. Nejsme odpůrci silnice, chceme ji, ale také chceme, aby to celé mělo hlavu a patu a nevycházelo to z třicet let staré studie. Tehdy se vůbec nepočítalo se Spálenou Strání,“ dodala Kateřina Dubnová.

Aby si město nejprve nechalo v samostatné studii vypracovat varianty trasy spojky, naléhali i někteří zastupitelé. „Postup by měl být opačný. Nejprve najít trasu, pak měnit územní plán,“ namítal Pirát Jan Kerbr.

Nová silnice by měla spojit Ledečskou ulici (červená značka) nejspíše s vyústěním obchvatu na Masarykovu ulici (modrá). Trasu, kudy přesně povede, začnou nyní odborníci hledat.

Nová silnice by měla spojit Ledečskou ulici (červená značka) nejspíše s vyústěním obchvatu na Masarykovu ulici (modrá). Trasu, kudy přesně povede, začnou nyní odborníci hledat.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

„Je to klasické dilema, jestli byla dřív slepice, nebo vejce. Zda nejdřív trasu a až pak územní plán, nebo obojí najednou, je ve výsledku stejné. Vysíláme tím ale signál veřejnosti a z diplomatického hlediska tento postup vhodný není. Lidem jsme dali slib, že nejdřív najdeme trasu, tak ho pojďme splnit,“ vyzval Tomáš Hermann (Strana zelených).

V podobném duchu hovořil i zastupitel a někdejší místostarosta Čeněk Jůzl (KDU-ČSL). „Žádnou trasu tady nevidím a už se mluví o změně územního plánu,“ vadilo mu.

Proces bude trvat několik let, projde ještě dvěma hlasováními

„Pokud chceme, aby se město rozvíjelo, je třeba stavět. Nebo si můžeme říct, že tu nechceme ani jeden nový barák a jakýkoliv rozvoj zastavíme. Však i pro obyvatele Perknova by tato silnice byla přínosem,“ uvedla radní Ivana Mojžyšková (ČSSD).

„Apeluji tady na obyvatele, ať se zamyslí, co je lepší pro celé město,“ přidal se místostarosta Vladimír Slávka (ANO). Dodal, že i on kvůli obchvatu přijde o více než sto let staré nemovitosti.

I mezi veřejností se objevil příznivec nové silnice. „Chtěl bych apelovat na vedení města, aby stavbu co nejvíc urychlilo. Jsou tu občané, kterým současná doprava vadí. Aut už nikdy méně nebude,“ prohlásil Jaroslav Fikar.

Schválení hledání trasy a pořízení změny územního plánu pondělním rozhodnutím zastupitelů teprve začíná. Celý proces může trvat několik let. „Během něj budou zastupitelé ještě minimálně dvakrát rozhodovat, uskuteční se nespočet jednání, budeme mluvit i s veřejností,“ konstatoval Honzárek.

V nejbližších dnech by chtělo vedení města svolat schůzku s představiteli kraje, aby si rozdělili úkoly.

  • Nejčtenější

Vlaku došla nafta, překvapení cestující večer uvázli v lese u rybníka

„Došla nafta,“ dozvěděli se překvapení cestující od průvodčí motorového vlaku na trati z Pardubic do Havlíčkova Brodu....

Na zvrhlého učitele soudce křičel, pak ho poslal na 4,5 roku do vězení

Několikrát musel soudce Okresního soudu v Jihlavě Pavel Horna zvýšit hlas na učitele Miroslava Černého z Berouna. Muže...

Premium

Klaus i Zeman budovali demokracii jen z donucení, tvrdí Martin Mejstřík

Byl pátek 17. listopadu 1989 a tehdejší student Divadelní fakulty AMU Martin Mejstřík se společně se spolužáky chystal...

VIDEO: Další auto přistálo v příkopu, zatáčku u Radňovic řidiči podceňují

V nechvalně proslulé zatáčce u Radňovic na silnici číslo 19 mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Městem na Moravě už se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice vyhrály v Litoměřicích, první lize vévodí už o 14 bodů

Hokejisté Českých Budějovic vyhráli ve 22. kole první ligy na ledě druhých Litoměřic 8:5 a svůj náskok v čele tabulky...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Havlíčkův Brod se dočkal, stavba obchvatu začne pár dní po Novém roce

To, co celý Havlíčkův Brod netrpělivě vyhlíží desítky let, se nezadržitelně přiblížilo. Minulý pátek odpoledne oznámilo...

Prastaré sklípky v Loučkách se rozpadají, naděje na záchranu se tenčí

Záchranu čtyř unikátních původních sklepů na návsi osady Loučky na Jihlavsku si dala za cíl místní obyvatelka Lenka...

D1 je před Humpolcem průjezdná už obousměrně, omezení od 81. km skončilo

Ředitelství silnici a dálnic v sobotu odpoledne zprovoznilo modernizovaný úsek dálnice D1 před Humpolcem směrem na...

V Humpolci vznikne netradiční škola, ponese jméno Magora Jirouse

Rodiče předškoláků, kteří pro své budoucí prvňáčky hledají jiný způsob vzdělávání než nabízejí tradiční české školy,...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.

Najdete na iDNES.cz