Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. června 2020 Norbert

Brod trpěl pod kolonami, podle ŘSD ale oproti březnu aut o třetinu ubylo

  8:42aktualizováno  8:42
I když v uplynulých dnech trpěli řidiči v Havlíčkově Brodě v několikahodinových kolonách, podle Ředitelství silnic a dálnic se vlastně nic nedělo. Provoz na nejucpanější silnici I/38 byl podle správců dokonce o třetinu menší, než na počátku března. ŘSD to dokládá na číslech z mýtného systému.

Světelná křižovatka u Hotelu Slunce ve špičkách kolabuje. Natlačí se do ni tranzitní kamiony, mezi něž se osobní auta jedoucí od centra nemohou vmáčknout. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Minulý týden a ještě i počátkem toho současného prostáli řidiči v kolonách u Brodu mnoho hodin. Nejhorší byl příjezd do města od Jihlavy na silnici 38. Souvislá řada kamionů sem tam protkaná osobními vozy se táhla až k sedm kilometrů vzdálenému Květnovu.

Prakticky permanentně byla zablokovaná hlavní světelná křižovatka u hotelu Slunce, kde se potkávají dvě silnice první třídy i hlavní spojka do centra. Fronty čekajících vozidel stály ve všech okolních ulicích. Cesta z jednoho konce města na druhý, jinak otázka nejvýše deseti minut, zabrala i dvě hodiny.

„Za problémy mohou řidiči tranzitní kamionové dopravy, kteří u Jihlavy sjíždí z dálnice a na Prahu jedou po silnici 38 přes Kolín,“ vyjádřil minulý týden své přesvědčení havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Ředitelství silnic a dálnic po této kritice zveřejnilo údaje z mýtného systémů. Ty naopak a zcela překvapivě ukazují, že minulý týden, který byl zatím tím nejkritičtějším, vlastně vůbec žádné problémy na silnicích v nejbližším okolí města nebyly.

Mýtný systém sečetl o třetinu méně aut než v březnu

„Prvním mýtným úsekem severně od Havlíčkova Brodu projelo v 17. kalendářním týdnu v obou směrech 13 356 automobilů platících mýtné. V minulém 19. týdnu to bylo 11 766 automobilů, to je pokles o 1 590 automobilů,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Studecký.

„Jen pro srovnání, v 11. kalendářním týdnu, tedy v posledním týdnu před zavedením opatření proti šíření nového koronaviru, projelo tímto úsekem za týden více než 17 tisíc automobilů platících mýtné,“ dodal mluvčí.

Podobně vypadají i čísla z jižního okraje města, právě na příjezdu od Jihlavy. V 17. kalendářním týdnu tudy projelo přesně 13 924 automobilů podléhajících povinnosti platit mýtné. V minulém týdnu jich bylo jen 12 235, což je 1 689 méně. V první polovině března jich zde jezdilo téměř osmnáct tisíc.

O tom, že kamiony z D1 ve větší míře nesjíždí a nemíří na Brod, svědčí podle Studeckého i porovnání čísel z dálnice. Ta říkají, že kolem Jihlavy aut platících mýtné přibývá a týdně jich projíždí zhruba třicet tisíc.

„Jsou to sice stále hodnoty o trochu nižší než v minulém roce, ale přitom již vyšší než letos v březnu,“ zdůrazňuje mluvčí ŘSD.

„Co je platná statistika, když v té koloně člověk stojí“

Vedení havlíčkobrodské radnice všechna tato čísla velice překvapila. „Co jsou platné statistické údaje, když člověk prostě stojí v koloně mezi kamiony a na vlastní oči vidí, jak neustále přijíždějí další a další,“ kroutí hlavou Honzárek.

Čísla, jež zveřejnilo ŘSD, není podle něj možné takto obecně porovnávat. „Chtělo by to zaměřit se na konkrétní den, konkrétní dobu mezi devátou a sedmnáctou hodinou i třeba počet pracovních dní v týdnu. Minulý týden byl specifický, pouze čtyřdenní,“ hledá vysvětlení.

Mnozí místní řidiči už počátkem minulého týdne problémy v brodské dopravě přisuzovali zejména rozšíření uzavírky částí Dolní a Žižkovy ulice v centru města. Místo od minulého týdne už není možné objet ani jednosměrně, veškerá místní doprava tak musí přes křižovatku u Slunce. A ta množství aut nepobrala.

„Možná se do problémů promítlo víc věcí najednou. Částečně tato uzavírka, částečně různá další dopravní omezení v okolí města, ale třeba i počasí, vyšší provoz v kratším týdnu před prodlouženým víkendem, dálnice, uvolnění vládních nařízení proti šíření koronaviru,“ přemýšlí Honzárek. On sám minulý týden označil za dopravně nejhorší v celé historii města.

Pomohlo otočení jednosměrky na mostě u Rica

Od tohoto úterka se provoz v Brodě jako mávnutím kouzelného proutku uklidnil. S výjimkou dvou hodin v úterní odpolední špičce, kdy stála kolona na „osmatřicítce“ ke Svatému Kříži, se jezdí vcelku plynule.

Situaci pomohlo vyřešit mimo jiné otočení jednosměrky na mostu přes Sázavu u Rica. Ten je od středečního rána průjezdný ve směru od Kauflandu na Žižkov. Úleva to je zejména pro řidiče z jihovýchodní části města, kteří získali alternativní trasu.

Vedení města i přes zklidnění provozu neopouští záměr posílat na ŘSD dopis s žádostí o instalaci značek zakazujících sjezd tranzitní kamionové dopravy z D1 na exitu 112 a pokračování na Havlíčkův Brod, Kolín a Prahu. Řada dopravců podle radnice tuto trasu využívá kvůli úspoře na mýtném, které je oproti dálnici poloviční.

Policie se tento týden v pondělí a v úterý snažila mechanickým ovládáním najít jiné vhodnější načasování semaforů na křižovatce Masarykovy a Ledečské ulice U Vojtěcha. To se ale nezdařilo.

„Zjistilo se, že při jakémkoliv jiném nastavení světel přestane být funkční zelená vlna a okamžitě se začnou tvořit kolony. Režim na této světelné křižovatce proto měnit nebudeme,“ konstatoval Honzárek.

Havlíčkův Brod minulý týden sevřely kolony:

  • Nejčtenější

Chceme upozornit na čechizaci Moravy, říká muž, který maloval hranice

Vlnu diskusí vzbudili značkaři, kteří před měsícem na šesti místech namalovali na silnice historické zemské hranice...

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je...

Stát překvapil zájmem rozšířit těžbu u Přibyslavi, pod zemí je wolfram a indium

Stát má na Havlíčkobrodsku zájem o další nerostné bohatství. Ložisko Brzkov by chtěl rozšířit na obří plochu mnoha...

Na Vysočině léčí pacienta s koronavirem, kterého už měsíc měli za vyléčeného

Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, kterého měli za již vyléčeného z covidu-19, ovšem on byl po čase opět...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kůrovec odkryl historické opevnění, které střežilo cestu z Jihlavy

Kůrovcové kácení nedávno u Vyskytné nad Jihlavou zcela odhalilo opevnění z roku 1843, jež kdysi vybudovali během...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Vzácný jeřáb popelavý poprvé zahnízdil na Vysočině, ochránci jásají

Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny zaznamenali první prokazatelné zahnízdění páru kriticky ohrožených jeřábů...

Proti suchu bojují lesníci i obnovou desítek rybníků, tůní a mokřadů

Výstavby i obnovy menších nádrží, tůní, mokřadů, rašelinišť či rybníků nebo navracení potoků do jejich přírodních...

Desítky kilogramů bakterií mají uzdravit rybník u Pelhřimova

Malý přítok, rybaření a sinice. To jsou problémy osmihektarového rybníka Stráž na okraji Pelhřimova. I když kvalita...

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz