Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Brod trpěl pod kolonami, podle ŘSD ale oproti březnu aut o třetinu ubylo

  8:42
I když v uplynulých dnech trpěli řidiči v Havlíčkově Brodě v několikahodinových kolonách, podle Ředitelství silnic a dálnic se vlastně nic nedělo. Provoz na nejucpanější silnici I/38 byl podle správců dokonce o třetinu menší, než na počátku března. ŘSD to dokládá na číslech z mýtného systému.

Světelná křižovatka u Hotelu Slunce ve špičkách kolabuje. Natlačí se do ni tranzitní kamiony, mezi něž se osobní auta jedoucí od centra nemohou vmáčknout. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Minulý týden a ještě i počátkem toho současného prostáli řidiči v kolonách u Brodu mnoho hodin. Nejhorší byl příjezd do města od Jihlavy na silnici 38. Souvislá řada kamionů sem tam protkaná osobními vozy se táhla až k sedm kilometrů vzdálenému Květnovu.

Prakticky permanentně byla zablokovaná hlavní světelná křižovatka u hotelu Slunce, kde se potkávají dvě silnice první třídy i hlavní spojka do centra. Fronty čekajících vozidel stály ve všech okolních ulicích. Cesta z jednoho konce města na druhý, jinak otázka nejvýše deseti minut, zabrala i dvě hodiny.

„Za problémy mohou řidiči tranzitní kamionové dopravy, kteří u Jihlavy sjíždí z dálnice a na Prahu jedou po silnici 38 přes Kolín,“ vyjádřil minulý týden své přesvědčení havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Ředitelství silnic a dálnic po této kritice zveřejnilo údaje z mýtného systémů. Ty naopak a zcela překvapivě ukazují, že minulý týden, který byl zatím tím nejkritičtějším, vlastně vůbec žádné problémy na silnicích v nejbližším okolí města nebyly.

Mýtný systém sečetl o třetinu méně aut než v březnu

„Prvním mýtným úsekem severně od Havlíčkova Brodu projelo v 17. kalendářním týdnu v obou směrech 13 356 automobilů platících mýtné. V minulém 19. týdnu to bylo 11 766 automobilů, to je pokles o 1 590 automobilů,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Studecký.

„Jen pro srovnání, v 11. kalendářním týdnu, tedy v posledním týdnu před zavedením opatření proti šíření nového koronaviru, projelo tímto úsekem za týden více než 17 tisíc automobilů platících mýtné,“ dodal mluvčí.

Podobně vypadají i čísla z jižního okraje města, právě na příjezdu od Jihlavy. V 17. kalendářním týdnu tudy projelo přesně 13 924 automobilů podléhajících povinnosti platit mýtné. V minulém týdnu jich bylo jen 12 235, což je 1 689 méně. V první polovině března jich zde jezdilo téměř osmnáct tisíc.

O tom, že kamiony z D1 ve větší míře nesjíždí a nemíří na Brod, svědčí podle Studeckého i porovnání čísel z dálnice. Ta říkají, že kolem Jihlavy aut platících mýtné přibývá a týdně jich projíždí zhruba třicet tisíc.

„Jsou to sice stále hodnoty o trochu nižší než v minulém roce, ale přitom již vyšší než letos v březnu,“ zdůrazňuje mluvčí ŘSD.

„Co je platná statistika, když v té koloně člověk stojí“

Vedení havlíčkobrodské radnice všechna tato čísla velice překvapila. „Co jsou platné statistické údaje, když člověk prostě stojí v koloně mezi kamiony a na vlastní oči vidí, jak neustále přijíždějí další a další,“ kroutí hlavou Honzárek.

Čísla, jež zveřejnilo ŘSD, není podle něj možné takto obecně porovnávat. „Chtělo by to zaměřit se na konkrétní den, konkrétní dobu mezi devátou a sedmnáctou hodinou i třeba počet pracovních dní v týdnu. Minulý týden byl specifický, pouze čtyřdenní,“ hledá vysvětlení.

Mnozí místní řidiči už počátkem minulého týdne problémy v brodské dopravě přisuzovali zejména rozšíření uzavírky částí Dolní a Žižkovy ulice v centru města. Místo od minulého týdne už není možné objet ani jednosměrně, veškerá místní doprava tak musí přes křižovatku u Slunce. A ta množství aut nepobrala.

„Možná se do problémů promítlo víc věcí najednou. Částečně tato uzavírka, částečně různá další dopravní omezení v okolí města, ale třeba i počasí, vyšší provoz v kratším týdnu před prodlouženým víkendem, dálnice, uvolnění vládních nařízení proti šíření koronaviru,“ přemýšlí Honzárek. On sám minulý týden označil za dopravně nejhorší v celé historii města.

Pomohlo otočení jednosměrky na mostě u Rica

Od tohoto úterka se provoz v Brodě jako mávnutím kouzelného proutku uklidnil. S výjimkou dvou hodin v úterní odpolední špičce, kdy stála kolona na „osmatřicítce“ ke Svatému Kříži, se jezdí vcelku plynule.

Situaci pomohlo vyřešit mimo jiné otočení jednosměrky na mostu přes Sázavu u Rica. Ten je od středečního rána průjezdný ve směru od Kauflandu na Žižkov. Úleva to je zejména pro řidiče z jihovýchodní části města, kteří získali alternativní trasu.

Vedení města i přes zklidnění provozu neopouští záměr posílat na ŘSD dopis s žádostí o instalaci značek zakazujících sjezd tranzitní kamionové dopravy z D1 na exitu 112 a pokračování na Havlíčkův Brod, Kolín a Prahu. Řada dopravců podle radnice tuto trasu využívá kvůli úspoře na mýtném, které je oproti dálnici poloviční.

Policie se tento týden v pondělí a v úterý snažila mechanickým ovládáním najít jiné vhodnější načasování semaforů na křižovatce Masarykovy a Ledečské ulice U Vojtěcha. To se ale nezdařilo.

„Zjistilo se, že při jakémkoliv jiném nastavení světel přestane být funkční zelená vlna a okamžitě se začnou tvořit kolony. Režim na této světelné křižovatce proto měnit nebudeme,“ konstatoval Honzárek.

Havlíčkův Brod minulý týden sevřely kolony:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

  • Nejčtenější

O plavání s rejnoky i zklamání v NHL. Klub má Nečase v hrsti: Třeba mě vymění

Premium Po vypadnutí Hurricanes z druhého kola play off dychtil třiadvacetiletý Martin Nečas po odpočinku. Aspoň chvíli nechtěl...

Rozdělování na fakta a dezinformace je nebezpečná nálepka, tvrdí Nielsen

Právník Tomáš Nielsen, který u Nejvyššího správního soudu napadal proticovidová opatření vyhlašovaná minulou vládou, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muže přepadli lupiči ve věku 14 a 15 let, také vykradli domy a odcizili auto

Dva mladí hoši ve věku teprve 14 a 15 let stihli na Jihlavsku během posledních týdnů vykrást dva domy, přepadnout muže...

Žďár truchlí za horolezce zahynuvší v Alpách. Byli plni energie a optimismu

Tragické úmrtí Marka P. a Pavly M. otřáslo Žďárem nad Sázavou. Před střední zdravotnickou školou spontánně vzniklo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Arénu firmy nabídly postavit za dvě miliardy. Tak moc Jihlava nečekala

Výrazně vyšší ceny, než jaké si magistrát představoval, nabídly firmy za stavbu nové Horácké multifunkční arény v...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Ze sklárny plánuje Žďár zřídit multifunkční inovační centrum s dílnami

Další kroky k oživení parku na Farských humnech a přilehlého okolí plánují ve Žďáře nad Sázavou. Město koupilo objekt...

Hygienici našli na táborech na Vysočině 13 závad, žádný ale neuzavřeli

Nevyhovující hygienické limity pro pitnou vodu, chybějící nepropustné podložky u matrací a absence zábran u patrových...

Žďár zakázal pyrotechniku ve městě, výjimku má jen Silvestr a Nový rok

Zastupitelé ve Žďáru nad Sázavou zpřísnili regulaci hlučné zábavní pyrotechniky. Nově už nebude možné bez postihu...

Sto let po příjezdu spisovatele Haška ve Světlé nad Sázavou opraví nádraží

Se zpožděním, ale přece. Správa železnic nechá opravit památkově chráněnou nádražní budovu ve Světlé nad Sázavou. Pro...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...