Sídliště bojuje s auty, místo parkovacího domu ale vyrostou další bytovky

  8:51aktualizováno  8:51
Na okraji havlíčkobrodského sídliště Výšina vyrostou další tři bytové domy. Těsná většina zastupitelů schválila jejich napojení na městské sítě. Jejich rozhodnutím ale zřejmě na sídlišti, kde je kritický nedostatek parkovacích míst, padá záměr stavby patrového parkovacího domu.

Brodští zastupitelé měli výhrady i k představené vizualizaci, jak by měly tři nové domy na sídlišti Výšina vypadat. Vadilo jim jejich idylické zasazení do zeleně, jež tam ve skutečnosti není. Někteří tyto obrázky dokonce označili za kamufláž. | foto: Městský úřad Havlíčkův Brod

Tři nové bytové domy chce na Výšině stavět společnost Výšina HB. Za firmou, která vznikla na konci loňského roku, stojí známý brodský podnikatel Adam Hlaváč. Pro stavbu bytovek kupuje menší průmyslovou oblast mezi Penny marketem a bývalou kotelnou.

Podle představ investora by zde měly vyrůst tři čtyřpodlažní bytovky. Celkem by v nich mělo být 66 bytů, ve kterých by podle odhadů mohlo bydlet přibližně 178 lidí.

Na prostranství mezi bytovkami by měla vést nová asfaltka, kolem které firma plánuje zřídit 75 parkovacích míst.

Záměr zastupitelé schválili nejtěsnější možnou většinou třinácti hlasů. Hlasování předcházela velmi dlouhá a vzrušená diskuse. Mnohým zastupitelům, stejně jako samotnému vedení města, se totiž mnoho věcí v projektu nezdálo.

„Je tam moc otazníků,“ přiznal sám předkladatel návrhu, místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

Parkovacích míst je málo, dopravní situace se jen zhorší

Velké výhrady měla především radní Ivana Mojžyšková (ČSSD). Na Výšině sama bydlí a ví, jak špatně je na tom sídliště s parkovacími místy.

„Je jich kritický nedostatek. A do toho povolíme stavbu tří bytovek. Sice u nich přibude 75 parkovacích míst, ale to je i na uvažovaných 178 obyvatel málo. Dopravní situace se tu jen zhorší,“ pravila.

Brodští zastupitelé měli výhrady i k představené vizualizaci, jak by měly tři...

„Mezi paneláky se nedostanou hasiči, záchranka, problémy tam mají autobusy městské hromadné dopravy. Auta stojí všude možně. Pokud by tu městská policie důsledně vybírala pokuty za špatné parkování, byla by tam desetkrát do hodiny a nakonec by strážníky někdo zastřelil,“ popisoval problémy s parkováním i komunista Vladimír Frič.

Jednou z variant, jak situaci zlepšit, měl být podle úvah radnice patrový parkovací dům. Dle starších studií se s ním počítalo na místě současného parkoviště u bývalé kotelny. Jenže stavba tří nových bytovek v těsném sousedství by tento projekt hodně nabourala.

„Výstavba parkovacího domu pak není příliš reálná. Problematický by byl zejména příjezd k němu, který by nejspíš vedl mezi novými bytovkami,“ přiznal Honzárek.

Bytů je v Brodě málo, na jeden přijdou městu desítky žádostí

Na jednání zazněl návrh vybudovat větší parkoviště na pozemku za Penny marketem hned u obchvatu. Jeho majitel ho ale odmítá městu prodat. Vykoupit se město snažilo i pozemek, na němž nové bytovky mají vyrůst.

„Bylo by to ideální místo pro centrální parkoviště na sídlišti. Majitel ale preferoval vizi nových bytových domů,“ řekl Honzárek.

Na stranu developera se přidal místostarosta Zbyněk Stejskal (ODS), jenž argumentoval hlavně tím, že v Brodě volné byty chybí. „Je jich absolutní nedostatek. Vidíme to na zájmu o pronájem městských bytů. Na jeden nám přijdou i desítky nabídek, v nichž lidé nabízí až 180 korun za metr čtvereční,“ konstatoval.

Na sídlišti, na němž bydlí zhruba 1 700 obyvatel, vedle parkovacích míst chybí i větší dětské hřiště. „Děti si pak musí hrát na silnicích. A my do toho pustíme ještě dalších sto aut?“ kroutila hlavou Mojžyšková.

Ona, stejně jako její kolegyně v radě města Veronika Vošická-Buráňová, proto navrhla jednání s developerem nad úpravami projektu. Víc by se jim zamlouvaly pouze dvě - třeba i vyšší - bytovky místo tří. Zbylo by tak více míst na parkování.

Kritici označili představenou vizualizaci za kamufláž

Brodský místostarosta Vladimír Slávka (ANO) viděl ještě jednu možnost, jak získat více parkovacích míst na sídlišti.

„Aut je tak moc, protože jsme na jejich majitele až příliš hodní a nic po nich nechceme. Místa kromě aut soukromých čím dál víc zabírají i auta služební, která zaměstnanci dostávají jako benefit. Zaveďme na sídlištích rezidenční stání a ostatní výrazně zpoplatněme. Hned se spousta míst uvolní,“ nabádal.

Velké výhrady měli zastupitelé i vůči představené vizualizaci, jak by měly tři nové domy vypadat. Vadilo jim jejich až přehnaně idylické zasazení do zeleně. „Je to naprostá kamufláž,“ rozčiloval se například Frič.

„Ani trochu neodpovídá skutečnosti. Na obrázcích je množství zeleně. To tam ale ve skutečnosti není. V sousedství nových bytovek je jeden panelák vedle druhého,“ prohlásila Ivana Mojžyšková.

Nejčtenější

Mladík usnul na poli s hrachem, sekačka ho připravila o části nohou

Při tragické nehodě na Přerovsku zemřeli dva lidé (7. června 2019).

Mnohočetná zranění utrpěl čtyřiadvacetiletý mladík, který v úterý odpoledne usnul na poli u Brtnice na Jihlavsku....

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokovaly kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Za smrt chlapce pod koly vláčku navrhla policie obžalobu, tají proti komu

V zábavním areálu Šiklův mlýn zemřel pětiletý chlapec pod koly vláčku (14. 7....

Policie po roce uzavřela vyšetřování tragické nehody, která se stala v areálu zábavního parku Šikland ve Zvoli u...

Nehoda tří aut zablokovala provoz na dálnici D1 ve směru na Brno

Na dálnici D1 na 139. kilometru se srazila dvě nákladní a jedno osobní auto....

Provoz na dálnici D1 ve směru na Brno ráno zkomplikovala nehoda na 139. kilometru. Za místem střetu se tvořila dlouhá...

Další z rubriky

Riziko nákazy od klíšťat stoupá, pomáhají jim i přemnožení hlodavci

Klíště

Klíšťata jsou v přírodě přemnožená, stejně jako v loňském roce. I letos se na Vysočině nakazilo kolem deseti lidí...

Za smrt chlapce pod koly vláčku navrhla policie obžalobu, tají proti komu

V zábavním areálu Šiklův mlýn zemřel pětiletý chlapec pod koly vláčku (14. 7....

Policie po roce uzavřela vyšetřování tragické nehody, která se stala v areálu zábavního parku Šikland ve Zvoli u...

Nejen senioři. Zahrádkářské kolonie lákají stále víc mladé rodiny s dětmi

Z malých kluků a holek vyrůstajících v koloniích se stávají aktivní mladí...

Zahrádkářské kolonie, kde si i obyvatelé paneláků mohou na kousku půdy vypěstovat vlastní ovoce, zeleninu či květiny,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz