Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Lipnice platí daň za příliv turistů, musí zřídit více parkovacích ploch

  8:42
Pro Lipnici nad Sázavou to byla loni rekordní turistická sezona. Do nejmenšího města na Vysočině přijelo nejvíc turistů v historii. Většina z nich autem, což ovšem přinášelo řadu dopravních komplikací. I díky novinkám by měla být letošní sezona klidnější, věří vedení města.
Odstavnou plochu přímo pod hradem razantně zmenšila nedávná rekonstrukce...

Odstavnou plochu přímo pod hradem razantně zmenšila nedávná rekonstrukce příjezdové cesty. Více prostoru zde získala tráva. Najít zde volné místo je skoro zázrak. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Jen na majestátní lipnický hrad během dvou měsíců letních prázdnin v loňském roce zavítalo hodně přes 20 tisíc návštěvníků. Mimo jiné je tam lákal unikátní artefakt, takzvaná Lipnická bible, která byla na léto zapůjčena z USA a vystavena.

Ale Lipnice, to už není jen hrad. Mnoho dalších turistů láká vycházka po lomech v okolí s vytesanými reliéfy. Bretschneiderovo ucho, Zlatý voči i Ústava pravdy umělce Radomíra Dvořáka jsou častým cílem výletníků. Za pěkného počasí mezi lomy proudí procesí lidí.

Když se k tomu přidá Haškův domek pod hradem i třeba návštěva oblíbeného hostince U České koruny a sem tam i nějaká ta akce v amfiteátru nebo na hradě, stává se z Lipnice čím dál oblíbenější destinace.

A na to až donedávna město nebylo po stránce dopravy připraveno. „Mobilita obyvatel je obecně navázaná na automobilismus. Nevím o zásadnějším turistickém cíli, kde by to, když je pěkně, bylo bez problémů. Lidé tu odstavují auta, kde je to jen trochu možné,“ krčí rameny kastelán a zároveň místostarosta Lipnice Marek Hanzlík.

Radnice proto připravila určité změny. „Oproti minulým letům mají řidiči více možností,“ říká lipnický starosta Zdeněk Rafaj.

Na parkoviště skrz letní amfiteátr

Nově se dá v Lipnici zaparkovat na ploše u sokolovny. Ta stojí hned pod hradem vedle amfiteátru, přes nějž musí řidiči projet. „Jezdí se kolem pódia dozadu na asfaltovou plochu,“ ukazuje Hanzlík.

Plochu nechalo město upravit a vyznačit parkovací místa. Je jich přibližně padesát. Odstavení vozidla tu přijde na padesát korun na celý den. Parkovné vybírá služba.

Tato odstavná plocha bývá otevřená i během akcí v amfiteátru. V té době se ale kolem pódia projet nedá. „Otevřeme vjezd z druhé strany. Zrovna teď jsme kvůli tomu měnili značky,“ informoval v pátek starosta Rafaj. V sobotu se v lipnickém amfiteátru konaly oslavy výročí založení města.

Parkoviště u sokolovny je určené i pro autobusy. Ty se na místo o něco hůř dostávají, pro řidiče to znamená s vozem poměrně dost manévrovat. „Je to pro ně krkolomnější,“ připustil Zdeněk Rafaj.

V neděli dopoledne však plocha zela prázdnotou. Ačkoliv bylo krásné počasí, před jedenáctou hodinou tu nestálo ani jediné auto. Natožpak autobus.

Jedním z důvodů může být to, že i když je parkoviště značené, řidiče jedoucí od Okrouhlice může trochu mást. Projedou centrem a mají pocit, jako když z města odjíždí pryč. Přitom jen objedou hrad z druhé strany. Paradoxně to odsud přímo k hradu není o nic dál než z náměstí.

„Neznáme to tu, raději jsme se vrátili na náměstí, kde naštěstí místo ještě bylo. Přišlo mi, že už od hradu jedeme moc daleko,“ přiznal řidič Libor, který v neděli dopoledne do Lipnice dorazil s rodinou na výlet z Chotěboře.

„Řidiči nacpou auta všude“

Na náměstí je taktéž zhruba padesát míst. I zde se za parkování platí padesátikoruna. Není tu ale žádná služba, řidiči by si měli pro lístek dojít k automatu.

A tím výčet placených a organizovaných parkovišť v Lipnici končí. Na ostatních plochách se parkuje „nadivoko“. Ale také zdarma. A to je právě to, co řidiče láká. „Řidiči nacpou auta všude a právě to dělá největší problémy,“ říká starosta.

Jen do deseti aut se vejde na parkovišťátko přímo pod hradem. Po rekonstrukci příjezdové cesty bylo ještě zmenšeno, víc prostoru dostal trávník. Tudíž je prakticky neustále plné. Cesta k němu kolem Haškova domku bývá v sezoně plná lidí.

Odstavovat vozidla se řidiči v posledních letech naučili v celé ulici podél amfiteátru až po poslaneckou ubytovnu na konci Lipnice. Ta už však o víkendu byla osazena značkou zakazující stání.

Plná bývá i nezpevněná plocha u čerpací stanice na příjezdu od Okrouhlice. „Může se zdát, že je pro turisty, ale více ji vyžívají obyvatelé zdejší čtvrti Mizerov. V ní jsou stísněné uličky a parkovat se nedá. Proto obyvatelé nechávají auta u pumpy,“ přibližuje Hanzlík.

Budovat velké záchytné parkoviště Lipnice nechce. Nemá na to pozemky a nechce investovat do sezonní záležitosti. „Budovat velké zpevněné plochy, když se párkrát do roka lidé zblázní a přijedou ve větším počtu, nepovažujeme za správné. Osmdesát procent roku by zůstávaly prázdné,“ podotkl kastelán a místostarosta v jedné osobě.

  • Nejčtenější

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

VIDEO: Cizinec se na D1 prohnal kolem policejní hlídky více než dvoustovkou

Více než dvoustovkou prosvištěl řidič kolem policejní hlídky na D1 poblíž Velké Bíteše na Žďársku. Radar ukázal 209...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kočka bažinná v jihlavské zoo má po letech mládě. Kotě je černé po otci

Po dlouhých osmi letech se v jihlavské zoo narodilo mládě kočky bažinné. Malá samička přišla na svět před dvěma měsíci,...

Šrámy na duši po tornádu zůstaly, řekl Pavel v Hruškách. Proletěl se vrtulníkem

Armáda není primárně vybavena pro živelní pohromy typu tornáda, jako bylo to na Břeclavsku, které větrný vír před dvěma...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Po zbourání hokejové haly je vidět jihlavský Schönbrunn. Ne nadlouho

Stěží někoho napadlo, jak majestátní pohled se odkryje v jihlavských Smetanových sadech poté, co bourací stroje na...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Novoměstská nemocnice nabízí i plavání pro těhotné nebo nutriční poradnu

Aromaterapie, nahřívací polštářky či bylinná napářka při porodu, zapůjčení sedacích kruhů pro čerstvé maminky i možnost...

Dokončí instalaci svodidel. A pak už se dálniční přivaděč u Jihlavy plně otevře

Do finále spěje oprava dálničního přivaděče u Jihlavy. Zbývá osadit přibližně 1,5 kilometru svodidel a upravit plochu...

Klid na úřadě vyměnil za divoké vody kultury. KD Ostrov šéfuje moderátor

Třiatřicetiletý Ondřej Rázl roky působil na oddělení vnějších vztahů krajského úřadu v Jihlavě. Více lidí ho ovšem zná...

VIDEO: Cizinec se na D1 prohnal kolem policejní hlídky více než dvoustovkou

Více než dvoustovkou prosvištěl řidič kolem policejní hlídky na D1 poblíž Velké Bíteše na Žďársku. Radar ukázal 209...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...