Středa 11. prosince 2019, svátek má Dana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 11. prosince 2019 Dana

Havlíčkův Brod se dočkal, stavba obchvatu začne pár dní po Novém roce

  12:04aktualizováno  12:04
To, co celý Havlíčkův Brod netrpělivě vyhlíží desítky let, se nezadržitelně přiblížilo. Minulý pátek odpoledne oznámilo Ředitelství silnic a dálnic, že vybralo zhotovitele jihovýchodního obchvatu města. Staveniště mu předá za týden, za další tři týdny se pak uskuteční slavnostní zahájení stavby.

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu | foto: Ředitelství silnic a dálnic

„Na základě otevřeného výběrového řízení jsme uzavřeli smlouvu se sdružením firem Strabag, M-Silnice a Porr na stavbu jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu na silnici I/38. Stavbu zahájíme ještě v letošním roce. Předpoklad zprovoznění je na konci roku 2022,“ informoval na svém Twitteru ředitel ŘSD Radek Mátl.

Toto sdělení vyvolalo ve městě takřka nadšení. Po mnoha letech slibů, příprav, jednání a odkladů to vypadá, že stavba už konečně skutečně začne a nic ji neohrozí.

Ostatně to si řidiči i radnice mysleli už na počátku roku, kdy ŘSD vyhlásilo výběrové řízení na zhotovitele a o pár týdnů později zveřejnilo nabídky. Jenže turecká společnost Bergiz Insaat, která podala nejnižší cenovou nabídku, byla ze soutěže vyloučena. A protože druhá a jediná další nabídka v pořadí byla oproti projektu o 430 milionů korun vyšší, musela přidělení zakázky posoudit Centrální komise ministerstva dopravy. Proto trval výběr téměř rok.

Městu se konečně výrazně uleví, pochvaluje si radnice

„Po mnoha a mnoha letech jsme došli k podpisu smlouvy. Jsme za to velice rádi,“ konstatoval havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu

 • Obchvat obkrouží čtvrtinu Havlíčkova Brodu z jihu a východu. Spojí výpadovky na Jihlavu a na Pardubice.
 • Bude dlouhý přes čtyři kilometry.
 • Povede od bývalého motorestu Selská jizba na Herlify a Termesivy, přes řeku i železniční trať. Na severovýchodní část se napojí u hypermarketu Albert.
 • Vedle jedenácti mostů na něm budou dvě mimoúrovňové křižovatky, jedna protihluková stěna a na obou koncích kruhové objezdy.
 • Současně se stavbou obchvatu budou přestavěny čtyři kilometry ostatních komunikací, zejména v blízkosti Termesiv, Futaby a Novotného Dvora.
 • Sdružení firem Strabag, M-Silnice a Porr slibuje obchvat postavit za 1,598 milionu korun, odhadované náklady činily 1,163 milionu.
 • Stavba fakticky začne na počátku příštího roku. Do provozu má být obchvat uveden ve druhé polovině roku 2022.

Podle něj se městu po zprovoznění nové komunikace výrazně uleví. „Prakticky všechny dopravní problémy poslední doby šly na vrub nekompletního obchvatu města,“ podotkl Honzárek.

Starosta Jan Tecl oznámení ŘSD označil za nesmírně pozitivní zprávu. Otevřením obchvatu se podle něj uleví všem občanům i řidičům v Brodě.

„Co považuji za nejpřínosnější, výrazně se tím na průtahu městem zvýší bezpečnost,“ pravil starosta.

ŘSD sice slibuje, že výstavba jihovýchodní části začne ještě v letošním roce, to se ale nakonec stane jen symbolicky.

Na 26. listopadu je sice naplánováno předání staveniště a na 19. prosince slavnostní zahájení, skutečně se ale práce rozeběhnou až po Novém roce.

„Vzhledem k termínu podpisu smlouvy již v letošním roce nebudou na stavbě probíhat žádné konkrétní práce. Datum skutečného zahájení je předběžně plánováno na polovinu ledna 2020, mělo by se jednat o vytyčovací práce a skrývku ornice,“ sdělila mluvčí společnosti Strabag Edita Novotná.

Stavba bude náročná, zhotovitelská firma ji označuje za výzvu

Jak dál bude stavba pokračovat, dosud jasné není. „Zhotovitel musí zpracovat a předložit harmonogram prací a je na něm, jak si jednotlivé kroky rozloží tak, aby splnil smluvní termíny v požadované kvalitě. Termín uvedení stavby do provozu je tři roky a dokončení tři a půl roku,“ poznamenala mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Stavebně bude jihovýchodní obchvat velice náročný. Mluvčí společnosti Strabag Novotná se ho nebála označit za výzvu. „Bude na něm celkem jedenáct mostních objektů, z toho tři větší estakády,“ zmínila.

Kolik bude na stavbě pracovat lidí a kolik budou mít k dispozici techniky, zatím prozradit nedokázala. „Bude to stanoveno až na základě zpracovaného upřesnění projektu organizace výstavby a aktualizovaného harmonogramu stavby,“ vzkázala Novotná.

Během výstavby bude muset být na několika místech omezen provoz. Do toho je ale zatím daleko. „V průběhu realizace dojde zcela jistě k různým dopravním omezením i uzavírkám, vše se bude odvíjet od harmonogramu prací a projednání se silničními správními úřady a se správci komunikací,“ uvedla Nina Ledvinová.

O výpadovku na Jihlavu se po dokončení stavby bude starat kraj

Na výstavbě se bude malou měrou podílet i Havlíčkův Brod. Bude hradit náklady na položení chodníků v místech, kde se předpokládá pohyb chodců, podchod u Selské jizby a veřejné osvětlení. Celkem půjde o zhruba 11 milionů korun.

Původně měla radnice hradit i mimoúrovňovou křižovatku u Termesiv za dalších přibližně čtyřicet milionů korun. Po naléhání vedení města ale nakonec i tuto část zaplatí stát. Obě strany se na tom dohodly v roce 2016.

Ačkoliv je do té doby ještě hodně daleko, už nyní je jisté, že po převedení dopravy na jihovýchodní obchvat se stát o nynější výpadovku na Jihlavu přestane starat. „Podle uzavřené dohody s Krajem Vysočina přejde ulice Lidická do jeho vlastnictví,“ potvrdila Ledvinová.

„Budoucí převzetí úseku ze strany kraje je výsledkem několika jednání ŘSD, Kraje Vysočina i Havlíčkova Brodu. V době projednávání toto řešení mělo souvislost s uvažovaným záměrem přípravy severozápadního segmentu obchvatu města,“ konstatovala mluvčí kraje Jitka Svatošová.

 • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

První liga: Budějovice snadno vyhrály v Sokolově, Vsetín zdolal Porubu

Hokejisté lídra první ligy Motoru České Budějovice vyhráli ve 29. kole na ledě předposledního Sokolova vysoko 6:1 a...

Budějovice vyhrály úvodní část první hokejové ligy o dvacet bodů

Hokejisté Motoru České Budějovice deklasovali v 30. kole první ligy Prostějov 6:0 a první část soutěže vyhráli o 20...

Do kotce na zahradě se někdo vloupal oknem, uvnitř zabil dva psy

Policie ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku pátrá po pachateli, který zabil dva psy. Vnikl do kotce na zahradě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Námraza a sníh. Na Vysočině se ráno bouralo, traktor skončil pod mostem

Námraza, sníh, nedostatečně ošetřené silnice a nezvládnutí řízení byly dnes po ránu příčinou řady dopravních nehod po...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

 • Další z rubriky

Vánoční strom vyjel z Brodu přes půl Evropy, rozzáří se u Severního moře

Na zhruba 1 100 kilometrů dlouhou cestu vyrazil odpoledne vánoční smrk z Havlíčkova Brodu. Tamní radnice každoročně...

České dráhy zavírají pokladny, zmizí i z opraveného nádraží v Přibyslavi

Z mnoha železničních stanic na Vysočině během prosince zmizely, nebo ještě zmizí, obsluhované pokladny. Cestující si...

„Moře Vysočiny“ vydalo třicet tun ryb, část úlovku poputuje do Polska

Kolem tří set metráků ryb vydala voda Velkého Dářka, které je se svojí rozlohou 206 hektarů největším rybníkem v kraji,...

I o adventu se chodí na houby, lidé nacházejí hlívu i Jidášovo ucho

Ačkoliv většina lidí dva týdny před Vánocemi do lesa s košíkem nevyráží, zarytí houbařští nadšenci vědí své. I v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz