Kraj Vysočina zahájí tři silniční stavby a chystá opravy stovek úseků

  16:19aktualizováno  16:19
Zahájení stavby obchvatů Nového Veselí a Velkého Beranova i nové okružní křižovatky v Humpolci, a vedle toho drobnější opravy i větší rekonstrukce stovek úseků silnic a mostů. S tím vším letos počítá Kraj Vysočina. Práce na celkem 370 místech přijdou na jeden a půl miliardy.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Hustota dopravy neustále stoupá, denně nám zde projede šest až sedm tisíc aut,“ vypočítává starosta Nového Veselí Zdeněk Křivánek. Městys leží na silnici mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou. Veškerá doprava proudí centrem přes malé náměstíčko.

„Jsem tady osm roků a byl to jeden z cílů, které jsem se pokoušel prosadit,“ říká o stavbě obchvatu starosta. Velice mu pomohl i prezident Miloš Zeman. V Novém Veselí občas tráví volné chvíle a i on se při své poslední návštěvě Vysočiny za vybudování obchvatu přimlouval.

Kraj Vysočina jim vyhověl. Do letošního rozpočtu zahrnul zahájení výstavby.

„Momentálně probíhá výběr zhotovitele,“ uvedla Eva Neuwirthová z tiskového odboru kraje. Pokud vše půjde hladce, začne se stavět už na jaře. Hotovo má být v roce 2020.

Pět kilometrů dlouhý úsek, který obkrouží Nové Veselí z východní strany a na současnou silnici se vrátí až těsně před Žďárem, má snížit hluk v centru a zároveň zvýšit bezpečnost. V blízkosti současného hlavního tahu totiž stojí základní i mateřská škola.

Ve Velkém Beranově na obchvat čekají dvacet let

Ve stejné fázi je v současné době i příprava obchvatu Velkého Beranova, ležícího na stejné silnici u Jihlavy. I zde nová přeložka dlouhá přes čtyři kilometry odvede dopravu z centra obce. Provoz je tu hustý, řidiči tudy míří z Jihlavy i na dálnici. Vybudována bude severně od Beranova.

Obec na obchvat čeká jako na smilování už dvacet let.

„Velmi nám ulehčí život. Když se něco stane na dálnici a doprava je k nám svedená, pak tu není možné přejít silnici. Je to tady nebezpečné i pro děti, které musí hlavní silnici přecházet, pokud se chtějí dostat do školy,“ poznamenal velkoberanovský starosta Milan Pulicar.

I tato stavba bude trvat dvě sezony. Dokončena má být během příštího roku. „Dopravní omezení jsou avizována až na příští rok v souvislosti s napojením obchvatu na stávající silniční síť,“ podotkla mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Předpokládané náklady se mohou pohybovat kolem 650 milionů korun. Přesněji je určí až výběrové řízení na zhotovitele.

Širokou křižovatku u humpolecké Billy nahradí kruhový objezd

Třetí novou krajskou silniční stavbou na Vysočině letos bude kruhový objezd v Humpolci. Ve městě bude, pokud počítáme složitou úpravu Tyršova náměstí jako objezd jeden, celkově už třetím. Vznikne u obchodu Billa na křižovatce ulic Okružní, Pražská a Zahradní. Dokončena má být na podzim.

„Důvodem investice je zvýšení bezpečnosti na křižovatce,“ uvedla Neuwirthová. U Billy se totiž rozdělují krajské silnice na Želiv, Kejžlici a k nájezdu na dálnici D1. Často tudy jezdí nákladní doprava do průmyslové zóny. Současná křižovatka je hodně široká a ne příliš přehledná.

Vedle těchto nových staveb za bezmála miliardu korun, z čehož část by měly uhradit evropské dotace, počítá Kraj Vysočina i s výdaji za 500 milionů do oprav. Půjde jak o drobné opravy, rekonstrukce celých úseků, tak třeba obnovy mostů.

Jednou z největších rekonstrukcí bude modernizace devítikilometrového úseku mezi Stříteží a Štěpánovicemi na silnici z Třebíče směrem na Jaroměřice nad Rokytnou.

Přestaví silnici z Golčova Jeníkova přes Ledeč k dálnici

„Zahájení prací je naplánováno na letošní jaro, skončí se příští rok na podzim. Práce budou rozděleny na etapy, aby byla umožněna přirozená obsluha území,“ doplnila Svatošová.

Úseky Olešná - Strměchy na Pelhřimovsku a Hubenov - Dušejov na Jihlavsku bude letos pokračovat rekonstrukce silnice číslo 602. Do podzimu mají být obnovené celkem čtyři kilometry. Na stejné silnici je v plánu i oprava necelého kilometr dlouhého průtahu Stráneckou Zhoří na Žďársku.

Mezi stěžejní díla patří i přestavba silnice z Golčova Jeníkova přes Ledeč nad Sázavou k dálnici D1. V letošním roce se dostane na rekonstrukci úseku mezi Ledčí a Hradcem.

Připravená už je zakázka na modernizaci silnice z Luk nad Jihlavou severním směrem. A to ke křižovatce se silnicí spojující Jihlavu s Měřínem. Kraj se při ní chystá odstranit celou řadu dopravních závad. Práce mají stát 52 milionů korun.

V Brodě bude blázinec, zavřou se Mírová, Dolní i Žižkova ulice

Významných úprav se krajské silnice dočkají i ve městech. Bude se tak dít zejména v Havlíčkově Brodě a v Jihlavě. V krajském městě se hejtmanství bude podílet na městské investici spočívající v rozšíření odbočovacího pruhu z Brněnské a Hradební ulice do centra.

V Brodě začnou práce na kompletní rekonstrukci poslední části Mírové ulice už v pondělí čtvrtého února. Od mostu přes Šlapanku až na konec města bude vyměněn povrch, město doplní osvětlení chodníky a cyklostezku. Uzavírka, která ovlivní tisíce lidí dojíždějících do Brodu z místních částí i obcí jihovýchodně od města, potrvá až do poloviny prosince.

A velký chaos způsobí připravovaná rekonstrukce spodních částí ulic Žižkova a Dolní v centru města.

„Udělat se to musí. Ale uvědomujeme si, že po uzavření obou ulic to bude ve městě blázinec,“ konstatoval brodský místostarosta Libor Honzárek. Po úpravě se bude ulicemi jezdit jednosměrně a kolem bloku mlýna tak vznikne jakýsi velký kruhový objezd.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Další z rubriky

Hlavní silnici u Žďáru podjedou cyklisté tubusem, stavba omezila provoz

Spojnice Karlína s Žižkovem. Od roku 1953 tudy chodili dělníci z Žižkova do...

Stavba cyklostezky mezi Žďárem nad Sázavou a jeho místní částí Stržanovem omezila provoz na silnici I/37. Kvůli větší...

Třebíči chybí další výpadovka na jih, potvrzuje se při opravě mostu

Projet Třebíčí od jižního okraje města do centra či naopak je v současné době...

Výpadovka z Třebíče na jih je i za běžného provozu silně zatíženou dopravní tepnou. Od uzavírky mostu na Hrotovické...

Každé auto musí mít svůj příběh, říká sběratel veteránských tatrovek

František Prosecký je sběratelem všeho, co souvisí se značkou Tatra. Ve svém...

Rozhovor s Františkem Proseckým vznikal za chůze. A to doslova. Přímo mezi exponáty Depozit - muzea veterán Tatra klubu...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁSTROJÁŘ FOREM

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz