Čtvrtek 21. ledna 2021, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Obchvat Brodu se nepovedl, nahradí jej velký most. Padne i stovka garáží

  11:54
Severovýchodní obchvat v Havlíčkově Brodě čekají úpravy za stovky milionů korun. Jejich součástí bude vysoký most, mimoúrovňová křižovatka a vyvedení silnice skrz nynější garážovou kolonii mimo město. Mají zajistit, aby silnice pojala očekávaný nárůst dopravy.

Křižovatka Masarykovy ulice a severovýchodního obchvatu by v budoucnu byla velkým špuntem pro dopravu v Havlíčkově Brodě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Brodský severovýchodní obchvat slouží řidičům od roku 2003. Spojuje výpadovky na Žďár nad Sázavou a Pardubice s hlavním tahem na Kolín, silnici 34 se silnicí 38. Odvedl dopravu z Dolní a Žižkovy ulice v centru města. Před sedmnácti a půl lety byl obchvat otevírán s velkou slávou, jenže čím dál víc se ukazuje, jak rozporuplnou investicí toto dílo bylo a jak krátkozrace bylo navrženo.

„Tato stavba je od počátku jedno velké neštěstí. Teď musíme hasit to, co se v minulosti udělalo špatně. Tenkrát se vůbec nepřemýšlelo o budoucnosti,“ opakovaně o něm říká vedoucí jihlavské správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Marie Tesařová.

Situační výkres, jak by měla přeložka části severovýchodního obchvatu Havlíčkova brodu vypadat. Nová část dlouhá 1,3 kilometru povede současné odbočky ke hřbitovu (na této mapce vlevo) na kopec mezi Vršovicemi a Žižkovem (vpravo).

ŘSD i havlíčkobrodská radnice mají obavu, aby silnice pojala veškerou dopravu, která po ní bude po zprovoznění v současnosti budované jihovýchodní části proudit. Problémem je zvláště nejsevernější část mezi Chotěbořskou a Masarykovou ulicí.

„Z Chotěbořské ulice se kvůli hustému provozu na obchvat nedá vyjet, čeká se tu i dvacet minut, stávají se tu vážné nehody. Až tudy po zprovoznění jihovýchodního obchvatu bude jezdit veškerá doprava přes Brod, nebude se tudy možné dostat vůbec. Kapacitně je už nyní přetížená i křižovatka s Masarykovou ulicí,“ popisuje krajská koordinátorka BESIP a brodská zastupitelka Veronika Vošická Buráňová.

Čtyřsetmetrový most překlene celé údolí

ŘSD proto přišlo s variantou úpravy trasy severovýchodního obchvatu. Podle Tesařové už je to varianta definitivní.

V místech, kde ve směru od Žďáru nyní obchvat zářezem klesá ke křižovatce s Chotěbořskou ulicí, by měl začínat 411 metrů dlouhý most. Ten by měl stát na deseti pilířích a měl by překlenout celé údolí. Znovu do země se silnice zařízne nad areálem technických služeb. V těch místech jsou dnes garáže. Přeložce jich bude muset ustoupit necelá stovka.

Z mostu se ve směru od Žďáru budou odpojovat dvě větve, které budou směřovat v koridoru stávajícího obchvatu k Chotěbořské ulici. Vznikne tak nová mimoúrovňová křižovatka. Definitivně tím padá v minulosti taktéž zvažovaný kruhový objezd v těchto místech.

Od nynějších garáží bude přeložka směřovat k severozápadu, stočí se mimo městskou zástavbu. Na silnici 38 bude ústit na nynější odbočce ke hřbitovu. Napojovat se na hlavní tah na Kolín bude velkým kruhovým objezdem.

„Řešení se hledalo velmi složitě, jedná se o zastavěnou část města. Tato vybraná varianta nakonec jako jediná vyšla vedle dopravního řešení dobře i ekonomicky,“ konstatovala Tesařová.

Vůbec se o tom nediskutovalo, namítá kritik

K přeložení obchvatu je potřeba změna územního plánu města. O to ŘSD požádalo ve zrychleném řízení, což zastupitelé jednomyslně schválili.

„Jedná se o zrychlený postup vůči dotčeným orgánům a zastupitelům, ale právo občanů i města na podávání námitek není kráceno,“ upozornil vedoucí odboru rozvoje města Josef Beneš.

Zrychlený postup ŘSD navrhlo kvůli co největšímu zkrácení doby na přípravu stavby. „Čím dřív územní plán bude, tím dřív se posuneme dál,“ vysvětluje Tesařová.

Proti takovému postupu se však ohradila část veřejnosti. „Je vybraná varianta, o které se vůbec nediskutovalo. Nekomentoval to žádný odbor, nejsou k dispozici žádné podklady. Město se tím zříká jiné možnosti,“ prohlásil před zastupiteli například Milan Nejezchleba.

Z jeho vystoupení vyplývalo, že se mu nelíbí likvidace části garážové kolonie.

„Na Výšině už teď není kde parkovat. Proč silnice nejde dvacet metrů vedle? Proč není možné most ještě víc zvednout a vést obchvat nad garážemi? Úplně se obešli občané města,“ zlobil se.

Začít stavět by se mohlo až za osm let

Na likvidaci dalších míst pro odstavení auta pro přilehlé sídliště Výšina upozornila i radní Ivana Mojžyšková. „Způsobíme parkovací kalamitu pro obyvatele sídliště,“ podotkla.

„Obchvat potřebujeme víc než stovku garáží. Doprava je tu už nyní problémová, co teprve bude, až se otevře celý obchvat,“ reagoval zastupitel Pirátů Jan Kerber.

„Studie ukázaly, že tu problémy musíme čekat. Proto děkuji ŘSD, že takové řešení zvolilo a že do toho jde. Rychlejší projednání umožní i rychlejší zahájení stavby,“ nechal se slyšet i starosta Jan Tecl.

Severovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu na záběrech z loňského prosince:

19. prosince 2019

Ovšem ani přes zrychlené projednání se přeložka jen tak stavět nezačne. „Určitě nebude dřív, než bude zprovozněn jihovýchodní obchvat,“ zdůraznila Tesařová.

V příštím roce bude vhodnost investice posuzovat centrální komise ministerstva dopravy, začnou geologické průzkumy a nutné bude zpracovat i vliv stavby na životní prostředí.

„Pokud se vše podaří ideálně, bylo by možné stavět tuto část současně s jihozápadním obchvatem,“ nastínila Marie Tesařová. Se zahájením jeho stavby ŘSD momentálně počítá až v roce 2028.

Je tak jasné, že veškerá tranzitní doprava se do Lidické a Masarykovy ulice vrátí i pár let po zprovoznění celého půlkruhu obchvatu. Přeložku s mimoúrovňovou křižovatkou totiž nebude možné budovat za provozu.

Problémová část havlíčkobrodského severovýchodního obchvatu.

Problémová část havlíčkobrodského severovýchodního obchvatu.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Ostřílený pirát silnic se po D1 řítil dvoustovkou, hrozí mu další zákaz

Téměř dvousetkilometrovou rychlostí se v úterý odpoledne řítil po D1 na Vysočině řidič luxusního mercedesu. Přistihla...

Otužilec překonal světový rekord v půlmaratonu. Polonahý, bos a na sněhu

Padesátiletý otužilec a učitel duchovních nauk Josef Šálek z jihočeských Vodňan v neděli v Pelhřimově vytvořil nový...

Plánovaná cyklostezka „odnikud nikam“ by měla začínat uprostřed lesa

Dlouhých patnáct let to trvalo, než Chotěboř konečně uspěla. Po nekonečných jednáních s armádou a několika ministerstvy...

Nákladní auta slisovala osobák, řidička jako zázrakem vyvázla s oděrkami

Hrozivě vypadající dopravní nehoda se ráno stala u Zvonějova na hlavním tahu z Havlíčkova Brodu do Jihlavy. Dvě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sníh v Česku komplikuje situaci na silnicích, v Krkonoších hrozí laviny

Vydatné sněžení v kombinaci se silným větrem komplikuje situaci na silnicích, tvoří se sněhové jazyky a cesty namrzají....

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Na Vysočině rapidně stoupá počet lidí, kteří se chtějí léčit ze závislostí

V adiktologických ambulancích na Vysočině přibývá klientů. Lidé ve stále větší míře chtějí řešit potíže se závislostí...

Otepluje se a led na rybnících taje. Opatrně, radí strážníci i záchranáři

Stačilo pár dní mrazů a bruslaři houfně vyjeli na zamrzlé vodní plochy na Vysočině. Na některých rybnících bruslily i...

Subtropický ráj na Vysočině. Mezi kopci rostou pomeranče i mandarinky

Premium Jeho skleníky jsou nyní zasypané sněhem. V nich se však ukrývá subtropický ráj, jaký se v Česku u soukromých pěstitelů...

Po loňské zimě chudé na sníh a led je letos v přírodě na Vysočině živo

Ačkoli oblast Českomoravské vrchoviny tradičně bývala regionem bohatým na sněhovou nadílku, v posledních letech to...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...