Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Nová křižovatka je užší a s nárožím. Jak projedou kamiony? dumají řidiči

  11:54
Zhruba dva týdny už je v provozu část nově upravené křižovatky ve spodní části náměstí Trčků z Lípy ve Světlé nad Sázavou. Její otevření bylo několikrát odloženo a řidiči na něj čekali jako na smilování. Novou podobu křižovatky však mnozí kvůli zúžení vozovky přijali se smíšenými pocity.

Křižovatka na spodní straně světelského náměstí Trčků z Lípy je částečně otevřená. Řidiči už se mohli přesvědčit, že rameno směrem do náměstí je užší, než bývalo. Při jízdě od mostu se musí vyhnout i vystrčenému nároží. | foto: Městský úřad Světlá nad Sázavou

Po mnoho desítek let se od mostu přes řeku na světelské náměstí jezdilo rovně. Křižovatka byla široká a pohodlná i pro dlouhé nákladní soupravy, které tudy chtě nechtě musí do průmyslové zóny na severozápadním okraji města.

Po rekonstrukci však křížení ulic - byť možná ne až tak výrazně - změnilo tvar. Při jízdě od mostu směrem na náměstí je nově oblouk. Jde o jakési vystrčené nároží, jemuž se řidiči musí vyhýbat. Vozovka od náměstí byla zároveň zúžena.

„Jsem zvědavý, jak dlouho tam ten obrubník vydrží. Asi než projede první kamion,“ podotkl v jedné z diskusí na sociálních sítích Pavel Kučera.

„Nebo než si někdo s dodávkou nebo osobákem urve kolo,“ pohotově dodal Jiří Melichar.

Kvůli do silnice vystrčenému chodníku se zúžení vozovky ve směru k náměstí nelíbí ani Antonínu Studenému. „Jsem zvědavý, jak se tam vytočí kamion od Ledče. Nechtěl bych být najetý před křižovatkou jako první, to je zlý sen,“ vyjádřil se.

„To je v dnešní době normální, že chodníky jsou širší než silnice. Podívejme se v Havlíčkově Brodě, jak to tam vypadá,“ ironicky poznamenala Jana Kárníková. Rozdíl je ovšem v tom, že v centru Brodu je jednosměrka a hlavně - nejezdí tam kamiony jako ve Světlé...

Nároží má zpomalit dopravu, vysvětluje úřad

Jisté pochybnosti o nové podobě křižovatky světelský městský úřad zaznamenal. Podle mluvčí radnice Blanky Sedlákové jsou opravované komunikace a křižovatka v majetku Kraje Vysočina a ve správě krajské správy a údržby silnic.

„Požadavky k šíři a provedení komunikace byly dány z jejich strany,“ konstatovala mluvčí. „Zejména vysazené nároží v křižovatce není provedené z estetického hlediska, ale byl to požadavek silničářů z důvodu zpomalení dopravy a zajištění bezpečnosti přechodu pro chodce, který bude nad tímto nárožím,“ tlumočí vysvětlení Sedláková.

Podle ní projektant předem důkladně prověřil vlečné křivky velkých nákladních vozidel. „Počítal s nimi již v rámci zpracování projektové dokumentace. Podle jeho sdělení by k problémům nemělo docházet,“ dodává mluvčí světelské radnice.

Jak to bude fungovat v praxi a přímo na místě, se ovšem zatím nikdo přesvědčit nemohl. Místo je od posledního srpnového týdne průjezdné pouze pro vozidla do 3,5 tuny a jenom mezi mostem a náměstím. V ramenu křižovatky na Ledeč nad Sázavou se má pracovat ještě dva týdny, do 20. září.

Zóna s omezením na třicet kilometrů v hodině

Blanka Sedláková rovněž upozornila na to, že v rámci celého projektu revitalizace náměstí Trčků z Lípy, jehož je proměna křižovatky první etapou, je doprava řešena tak, že primárně budou mít přednost chodci.

„Komunikace vedoucí náměstím budou v režimu zóna s omezením na třicet kilometrů v hodině,“ vzkázala.

Snahou radnice je nákladní dopravu z náměstí zcela vytěsnit. To ovšem nebude možné do doby, než bude vybudován nový most přes Sázavu. S tím město už roky počítá za sklárnami směrem k nádraží v místech, kde je dnes lávka pro pěší. Pro budoucí výstavbu kompletuje pozemky a připravuje podklady.

„Dokumentace nového mostu ve stupni pro vydání rozhodnutí o umístění stavby již byla předána zástupcům Kraje Vysočina, odboru dopravy a silničního hospodářství k podání žádosti o vydání územního rozhodnutí,“ informovala Sedláková. Kraj Vysočina, který bude jeho majitelem a hlavním investorem, však na stavbu za desítky milionů bude muset najít peníze.

Spěch kvůli pouti. Jenže ta bude nakonec menší

Pouť ve Světlé nad Sázavou každoročně zaplnila náměstí a přilehlé ulice. Letos bude o něco menší, než byli lidé dosud zvyklí.

Celou rekonstrukci křižovatky ve spodní části náměstí Trčků z Lípy chtěla mít světelská radnice hotovou do 20. září. S tímto termínem operovala od samého začátku a při jednáních s dodavatelskou firmou byl nepřekročitelný.

O víkendu 24. až 26. září se totiž na náměstí uskuteční tradiční Svatováclavská pouť. Protože loni byla kvůli šíření koronaviru zrušena a příští rok se kvůli pokračující revitalizaci náměstí rovněž konat nebude, letos o ni město nechtělo přijít. A tak se postup stavebních prací musel přizpůsobit.

Jenže - jak se zdá, nakonec to ani nebylo tolik potřeba. Pouť se uskuteční v mnohem menší míře než obvykle a než všichni čekali. „S ohledem na mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví rada města rozhodla o konání pouti v omezené míře,“ informovala mluvčí radnice Blanka Sedláková.

Oproti klasickému konceptu se bude letošní pouť odehrávat pouze na náměstí Trčků z Lípy, kde budou stánky a atrakce. V přilehlých ulicích ale stánkový prodej probíhat nebude.

„Situace nás velmi mrzí, jelikož stánky k pouti neodmyslitelně patří. Bohužel jsme ale nuceni respektovat nařízení, jejichž dodržení bychom v případě konání pouti v obvyklém rozsahu nemohli zaručit,“ dodala mluvčí radnice.

  • Nejčtenější

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Jihlavy narazil vlak do spadlého stromu. Provoz bude stát až do pondělí

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od nedělního rána zastavený provoz. Lokomotiva...

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

Žďárskou jedli v evropském parlamentu zdobí foukané secesní ozdoby

Čtyřmetrová jedle ze Žďáru nad Sázavou voní od úterý v Evropském parlamentu v Bruselu. Ozdobená je ručně vyráběnými...

Pohádky o mašinkách baví čtenáře už osmdesát let, teď se objeví na jevišti

V kouzelný pohádkový svět mašinek se v sobotu 3. prosince promění malá scéna Horáckého divadla v Jihlavě. Tvůrčí tým...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...