Pátek 14. srpna 2020, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. srpna 2020 Alan

Zvažovaný kruhový objezd u Svatého Kříže může uzavřít cestu pro farmáře

  12:06aktualizováno  12:06
Nové a bezpečnější napojení havlíčkobrodských místních částí Svatý Kříž, Ovčín a Mendlova Ves na silnici číslo 38 bude buď v podobě, jak ji projektanti navrhují, anebo nebude vůbec. Zaznělo to na besedě, kterou uspořádalo Ředitelství silnic a dálnic spolu s radnicí. Jenže výhrady se objevují.

Na silnici 38 je dnes kolem Svatého Kříže sedmdesátka. Touto rychlostí ale jezdí málokdo. V ohrožení se tak cítí lidé, kteří na zastávku na hlavní tah chodí na autobus. I to by měla chystaná úprava s kruhovým objezdem vyřešit. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Současné napojení všech tří místních částí na hlavní tah z Havlíčkova Brodu na Jihlavu je nebezpečné. Na křižovatkách se stává množství nehod, nedávná bezpečnostní inspekce je označila za dopravní závadu. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nechalo vypracovat nové napojení obcí.

To by měl v budoucnu řešit kruhový objezd umístěný zhruba sto metrů před současnou první odbočkou do Svatého Kříže od Havlíčkova Brodu. K němu se má přesunout autobusová zastávka. Snadnější přecházení má lidem umožnit ostrůvek, který by u zastávek v silnici byl.

Osady na druhé straně silnice, tedy Ovčín a Mendlova Ves, by měla s kruhovým objezdem propojit nová silnice vedoucí po poli rovnoběžně se silnicí 38, dlouhá přibližně 700 metrů. Všechny ostatní dnešní napojení osad na hlavní tah mají být zaslepeny.

„O jiných řešeních nechce policie ani slyšet. Pokud by tato varianta měla v něčem fatálně narazit, realizovat ji nebudeme a vše zůstane tak, jak je dnes. Nepůjdeme přes mrtvoly jako u velkých staveb,“ prohlásila hned v úvodu besedy ředitelka jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová.

Problémem bude najít cestu na pole pro farmáře

Setkání se zúčastnila necelá dvacítka obyvatel všech tří osad. A jak se hned vzápětí ukázalo, záměr tak, jak je naplánován, opravdu narazí. Občanům se příliš nelíbí posunutí autobusových zastávek dál od místních částí a velké výhrady mají k zaslepení ostatních napojení místních částí.

Problém by to byl zejména pro farmáře, který provozuje areál na jižním okraji Svatého Kříže. Vlastní ale i pole za silnicí, která musí obdělávat a na něž se musí dostat. Dosud to může učinit snadno - přes křižovatku naproti Mendlově Vsi.

Takto má podle úvodního projektu ŘSD vypadat nové napojení Svatého Kříže,...

Takto má podle úvodního projektu ŘSD vypadat nové napojení Svatého Kříže, Ovčína a Mendlovy Vsi. Měl by ho obstarat nový kruhový objezd v místech ještě před současným prvním odbočením do Svatého Kříže od Havlíčkova Brodu. Plánek je oproti klasickým mapám se severem nahoře pootočen, směr Havlíčkův Brod je doprava, Jihlava doleva.

„Pokud zaslepíte přímé spojení Svatého Kříže a Mendlovy Vsi, nebude mít kudy jezdit. Právě jemu patří pole, po nichž má vézt nová připojovací cesta. Obávám se, že pokud mu znemožníte příjezd na pole, nemusí vám pozemky prodat,“ vyjádřila se předsedkyně osadního výboru Svatého Kříže Ilona Heijting.

Podle Tomáše Hermanna, dalšího z obyvatel Svatého Kříže, ale také opozičního zastupitele, není možné, aby farmář s těžkou technikou jezdil skrz vesnici.

„Jedna cesta je úzká mezi zahradami a zatáčí, tam by se nevešel. Druhá je přímější, ale soukromá, a majitel si nepřeje, aby mu tam někdo jezdil,“ popsal Hermann.

Na zaslepení ostatních odboček policie dosud trvala

Podle projektanta Jiřího Hovorky ze společnosti Blahoprojekt vzešla podmínka zaslepení ostatních napojení osad od policie.

„Pokud by tam byly jen značky, které by umožnily přejet silnici pouze onomu farmáři, hrozilo by, že je ostatní řidiči nebudou respektovat a budou tudy jezdit rovněž,“ nastínil autor navrženého řešení.

Jak dodal, při své práci musel zohlednit nejen samotnou bezpečnost dopravy a chodců, ale musel se vypořádat i s velkými omezeními. Ta spočívají v zasíťování celé oblasti. Pod zemí tu vede vodovod a vysokotlaký plynovod a plánované je zde i nové vedení vysokého napětí.

„Nelze opakovat, že pokud budou připomínky, stavět se nebude. Je třeba nalézt východisko. Proč nepostavit kruhový objezd, který by skutečně bezpečnost zvýšil, a teprve později - podle chování řidičů - řešit jižní napojení Svatého Kříže?“ navrhl Jan Schwarz.

Úkolem projektanta nyní bude přesvědčit dopravního inženýra o smyslu nezaslepovat dnešní jižní křižovatku. Ta je navíc podle místních ze všech napojení nejbezpečnější, protože je na rovince a je na ní dobrý rozhled do všech stran. Jeden nespokojený farmář by jinak mohl celou investici zarazit.

Zastávka se lidem vzdálí, ale bude bezpečnější

Ohledně umístění autobusových zastávek se Hovorkovi podařilo obyvatele přesvědčit. Záliv pro autobusy musí být co nejblíže kruhovému objezdu, protože tu ostatní auta budou jezdit pomalu. To umožní cestujícím snáze přejít rušnou silnici. Pomůže jim i středový ostrůvek.

„Samozřejmě, zastávka by opravdu byla ideální blíž osadám. Ale toto řešení je bezpečnější. Kruhový objezd, který bude pro řidiče neprůhledný, je donutí zpomalit a umožní cestujícím bezpečně přejít,“ pravil Jiří Hovorka.

Celkové náklady na toto dopravní řešení projektant odhadl na 65 milionů korun. O investici by se mělo podělit ŘSD s městem, které bude hradit osvětlení, chodníky i celou novou spojku k Mendlově Vsi, a pravděpodobně i s Krajem Vysočina, jehož majetkem bude přeložka propojení Svatého Kříže a objezdu. K nákladům bude ještě nutné připočítat výkup pozemků.

Kdy by se mohlo nové napojení osad začít budovat, není zatím vůbec jasné. Nejprve musí dopravní inženýr upravený projekt schválit, pak bude následovat administrace celé investice. Záležet bude i na penězích. Se státním podílem by podle Tesařové problém být neměl, jiné to ale může být u města a kraje.

Na havlíčkobrodskou radnici by připadaly výdaje zhruba za 20 milionů korun.

„Jsou to obrovské peníze. Rozpočet je momentálně ve velkém deficitu a takový výdaj by byl značně problematický,“ vzkázal brodský místostarosta Libor Honzárek. On sám je ale velkým zastáncem navrhovaného řešení a věří, že až bude stavba připravena, peníze se najdou.

  • Nejčtenější

Nákladní vlak v Jihlavě narazil do lokomotivy, škoda přesahuje sedm milionů

Na nádraží v Jihlavě se ráno srazil nákladní vlak s lokomotivou kvůli nedodržení zákazu jízdy. Oba stroje vykolejily,...

Strojvůdce lokomotivy, která v Jihlavě najela do druhé, vyšetřuje u ČD nehody

Nehoda nákladního vlaku s lokomotivou v úterý ráno zkomplikovala dopravu na jihlavském nádraží. Jak zjistil portál...

Roky zavřený zámek Karlštejn známý z Četnických humoresek opět vítá hosty

Zámek Karlštejn u Svratky na hranicích Pardubického kraje a Vysočiny je po letech opět přístupný veřejnosti. Nový...

Začínali v protiatomovém krytu. Dnes vyrobí tunu baleného ledu denně

Premium Vyrobit si doma led zvládne v lednici každý. Ale produkovat ho tunu za den a třiceti tunami zásobit hudební festival?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Jihlavsku skončí povinnost nosit roušku v obchodech a veřejné dopravě

Hygienici od soboty na Jihlavsku rozvolní protiepidemická opatření nařízená kvůli zvýšenému počtu případů nákazy...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Strojvůdce lokomotivy, která v Jihlavě najela do druhé, vyšetřuje u ČD nehody

Nehoda nákladního vlaku s lokomotivou v úterý ráno zkomplikovala dopravu na jihlavském nádraží. Jak zjistil portál...

Duklu stopl skrytý nepřítel, dosavadní příprava kvůli covidu vyjde vniveč

Prvoligový hokejový tým Dukly Jihlava je dalším sportovním kolektivem, který uvázl v dvoutýdenní karanténě. Jeden z...

První jaderné vinici žehnal kněz, víno z ní ale nebude ve volném prodeji

Jadernému vinohradu v těsném sousedství dukovanské elektrárny ve středu za účasti generality tuzemské energetiky...

Aby kartáče a štětce z Pelhřimova uspěly, musí výrobce sázet i na design

Pelhřimovská firma Spojené kartáčovny patří k největším výrobcům kartáčnického zboží v Evropě. Jde o rodinnou firmu bez...

Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®
Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®

Oživte svým ratolestem koupel se sadou mycích gelů, které jsou určeny pro všechny děti od 18 měsíců. Oba mycí gely Johnson's® jsou jemné a...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...