Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. září 2020 Jeroným, Ráchel

Zvažovaný kruhový objezd u Svatého Kříže může uzavřít cestu pro farmáře

  12:06aktualizováno  12:06
Nové a bezpečnější napojení havlíčkobrodských místních částí Svatý Kříž, Ovčín a Mendlova Ves na silnici číslo 38 bude buď v podobě, jak ji projektanti navrhují, anebo nebude vůbec. Zaznělo to na besedě, kterou uspořádalo Ředitelství silnic a dálnic spolu s radnicí. Jenže výhrady se objevují.

Na silnici 38 je dnes kolem Svatého Kříže sedmdesátka. Touto rychlostí ale jezdí málokdo. V ohrožení se tak cítí lidé, kteří na zastávku na hlavní tah chodí na autobus. I to by měla chystaná úprava s kruhovým objezdem vyřešit. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Současné napojení všech tří místních částí na hlavní tah z Havlíčkova Brodu na Jihlavu je nebezpečné. Na křižovatkách se stává množství nehod, nedávná bezpečnostní inspekce je označila za dopravní závadu. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nechalo vypracovat nové napojení obcí.

To by měl v budoucnu řešit kruhový objezd umístěný zhruba sto metrů před současnou první odbočkou do Svatého Kříže od Havlíčkova Brodu. K němu se má přesunout autobusová zastávka. Snadnější přecházení má lidem umožnit ostrůvek, který by u zastávek v silnici byl.

Osady na druhé straně silnice, tedy Ovčín a Mendlova Ves, by měla s kruhovým objezdem propojit nová silnice vedoucí po poli rovnoběžně se silnicí 38, dlouhá přibližně 700 metrů. Všechny ostatní dnešní napojení osad na hlavní tah mají být zaslepeny.

„O jiných řešeních nechce policie ani slyšet. Pokud by tato varianta měla v něčem fatálně narazit, realizovat ji nebudeme a vše zůstane tak, jak je dnes. Nepůjdeme přes mrtvoly jako u velkých staveb,“ prohlásila hned v úvodu besedy ředitelka jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová.

Problémem bude najít cestu na pole pro farmáře

Setkání se zúčastnila necelá dvacítka obyvatel všech tří osad. A jak se hned vzápětí ukázalo, záměr tak, jak je naplánován, opravdu narazí. Občanům se příliš nelíbí posunutí autobusových zastávek dál od místních částí a velké výhrady mají k zaslepení ostatních napojení místních částí.

Problém by to byl zejména pro farmáře, který provozuje areál na jižním okraji Svatého Kříže. Vlastní ale i pole za silnicí, která musí obdělávat a na něž se musí dostat. Dosud to může učinit snadno - přes křižovatku naproti Mendlově Vsi.

Takto má podle úvodního projektu ŘSD vypadat nové napojení Svatého Kříže,...

Takto má podle úvodního projektu ŘSD vypadat nové napojení Svatého Kříže, Ovčína a Mendlovy Vsi. Měl by ho obstarat nový kruhový objezd v místech ještě před současným prvním odbočením do Svatého Kříže od Havlíčkova Brodu. Plánek je oproti klasickým mapám se severem nahoře pootočen, směr Havlíčkův Brod je doprava, Jihlava doleva.

„Pokud zaslepíte přímé spojení Svatého Kříže a Mendlovy Vsi, nebude mít kudy jezdit. Právě jemu patří pole, po nichž má vézt nová připojovací cesta. Obávám se, že pokud mu znemožníte příjezd na pole, nemusí vám pozemky prodat,“ vyjádřila se předsedkyně osadního výboru Svatého Kříže Ilona Heijting.

Podle Tomáše Hermanna, dalšího z obyvatel Svatého Kříže, ale také opozičního zastupitele, není možné, aby farmář s těžkou technikou jezdil skrz vesnici.

„Jedna cesta je úzká mezi zahradami a zatáčí, tam by se nevešel. Druhá je přímější, ale soukromá, a majitel si nepřeje, aby mu tam někdo jezdil,“ popsal Hermann.

Na zaslepení ostatních odboček policie dosud trvala

Podle projektanta Jiřího Hovorky ze společnosti Blahoprojekt vzešla podmínka zaslepení ostatních napojení osad od policie.

„Pokud by tam byly jen značky, které by umožnily přejet silnici pouze onomu farmáři, hrozilo by, že je ostatní řidiči nebudou respektovat a budou tudy jezdit rovněž,“ nastínil autor navrženého řešení.

Jak dodal, při své práci musel zohlednit nejen samotnou bezpečnost dopravy a chodců, ale musel se vypořádat i s velkými omezeními. Ta spočívají v zasíťování celé oblasti. Pod zemí tu vede vodovod a vysokotlaký plynovod a plánované je zde i nové vedení vysokého napětí.

„Nelze opakovat, že pokud budou připomínky, stavět se nebude. Je třeba nalézt východisko. Proč nepostavit kruhový objezd, který by skutečně bezpečnost zvýšil, a teprve později - podle chování řidičů - řešit jižní napojení Svatého Kříže?“ navrhl Jan Schwarz.

Úkolem projektanta nyní bude přesvědčit dopravního inženýra o smyslu nezaslepovat dnešní jižní křižovatku. Ta je navíc podle místních ze všech napojení nejbezpečnější, protože je na rovince a je na ní dobrý rozhled do všech stran. Jeden nespokojený farmář by jinak mohl celou investici zarazit.

Zastávka se lidem vzdálí, ale bude bezpečnější

Ohledně umístění autobusových zastávek se Hovorkovi podařilo obyvatele přesvědčit. Záliv pro autobusy musí být co nejblíže kruhovému objezdu, protože tu ostatní auta budou jezdit pomalu. To umožní cestujícím snáze přejít rušnou silnici. Pomůže jim i středový ostrůvek.

„Samozřejmě, zastávka by opravdu byla ideální blíž osadám. Ale toto řešení je bezpečnější. Kruhový objezd, který bude pro řidiče neprůhledný, je donutí zpomalit a umožní cestujícím bezpečně přejít,“ pravil Jiří Hovorka.

Celkové náklady na toto dopravní řešení projektant odhadl na 65 milionů korun. O investici by se mělo podělit ŘSD s městem, které bude hradit osvětlení, chodníky i celou novou spojku k Mendlově Vsi, a pravděpodobně i s Krajem Vysočina, jehož majetkem bude přeložka propojení Svatého Kříže a objezdu. K nákladům bude ještě nutné připočítat výkup pozemků.

Kdy by se mohlo nové napojení osad začít budovat, není zatím vůbec jasné. Nejprve musí dopravní inženýr upravený projekt schválit, pak bude následovat administrace celé investice. Záležet bude i na penězích. Se státním podílem by podle Tesařové problém být neměl, jiné to ale může být u města a kraje.

Na havlíčkobrodskou radnici by připadaly výdaje zhruba za 20 milionů korun.

„Jsou to obrovské peníze. Rozpočet je momentálně ve velkém deficitu a takový výdaj by byl značně problematický,“ vzkázal brodský místostarosta Libor Honzárek. On sám je ale velkým zastáncem navrhovaného řešení a věří, že až bude stavba připravena, peníze se najdou.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Radnice jde proti ministerstvu. Vyzvala školu, ať učí děti bez roušek

Žáci na druhém stupni základní školy v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nemusí mít při výuce nasazené roušky....

Spor o půdu na Vysoké graduje, farmář zastavěl lyžařskou chatu balíky slámy

Tělovýchovná jednota Lyžař HB, která provozuje lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu, řeší další problém. Opět je...

Lipánek s nižším množstvím cukru u lidí uspěl, říká šéf Madety Milan Teplý

Kvůli výbuchu v přístavu v Bejrútu i koronaviru se společnosti Madeta propadl vývoz zboží téměř na nulu. Pomáhá to však...

Třebíč zahájila propagaci obchvatu, odpůrci se kvůli jeho trase soudí

Spor o podobu třebíčského obchvatu se stupňuje. Zatímco odpůrci obchvatu v jeho vytyčené trase chtějí podat stížnost k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lézt s kyslíkem? Jako jet Tour de France na elektrokole, říká Radek Jaroš

Premium Stal se prvním českým horolezcem, který vylezl na všech čtrnáct osmitisícových vrcholů. V Česku byste marně hledali...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Proti úložišti radioaktivních odpadů na Hrádku se postavila i Jihlava

Jasné ne zvažovanému úložišti vyhořelého jaderného odpadu v lokalitě Hrádek vyslovili jihlavští zastupitelé. Nelíbí se...

V zahradě žďárského zámku roztopili repliku středověké pece na keramiku

Návštěvníci zámku ve Žďáru nad Sázavou mohou nyní vstoupit do období na přelomu třináctého a čtrnáctého století a...

V Brodě udržují stovku starých ručních pump, většina je stále funkční

Je to tak běžná věc, že to nikomu možná ani nepřijde. Přesto jde v dnešní době o zajímavé technické dědictví našich...

Podruhé už se šaráda neopakovala, zastupitelé o stejných tématech jednali

Po zasedání velkomeziříčského zastupitelstva, které se uskutečnilo 7. září a netrvalo ani deset minut, protože opozice...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...