„Zdrojem vytápění je podlahové topení se šesti tepelnými čerpadly. Budova má zelenou střechu se zpětným využitím srážkové vody,“ popsal ředitel Domu Petr Žák.
Do nové přístavby se nyní přestěhuje 84 obyvatel ze starší části budovy, kterou čeká rekonstrukce.
Myšlenka na přístavbu domova už je letitá. „Konečně v roce 2020 začala příprava projektu, který byl hotov včetně stavebního povolení za rok a půl. Stavba začala na začátku října 2023 a dokončena byla letos 1. března,“ popsal Žák.
Architektem budovy je Michal Zlatuška, stavbu provedla firma V Stav Hrotovice.
Vše stálo 160 milionů korun. Ministerstvo životního prostředí poskytlo 67 milionů, Kraj Vysočina daroval dvacet milionů a město Moravské Budějovice 10 milionů. Uskutečnila se také sbírka, která získala necelé tři miliony korun, další peníze poskytla Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského, která je majitelem a provozovatelem Domu svatého Antonína.
Na fasádě přístavby je abstraktní obraz z kortenového děrovaného plechu s motivem křesťanského kříže a přerodu mládí ve stáří. Autorem obrazu je architekt Jiří Šťasta.
Původní dům sloužil jako klášter
Přístavba má 40 pokojů, zpravidla dvoulůžkových. Každý pokoj má vlastní sociální zázemí. „Ve druhém a pátém patře je centrální koupelna s vanou,“ upozornil ředitel Žák. Slavnostního setkání se zúčastnila kromě jiných také generální představená kongregace boromejek Ancilla Doležalová.
Původní Dům svatého Antonína byl postaven v letech 1934 až 1936. Sloužil jako klášter a boromejky tam provozovaly mateřskou a dívčí školu, pořádaly zde kurzy a duchovní cvičení. Po německém zabrání Sudet posloužil klášter jako útočiště pro české obyvatelstvo ze Znojma.
Pak zde byl německý, později sovětský lazaret. Po roce 1948 zde fungovala škola. Následně se vše přeměnilo na domov důchodců. V roce 1976 přechází správa domova z katolické Charity na Ústav sociálních služeb Třebíč. Zpět boromejkám byl vrácen v roce 1991.