Do škol v kraji zase nastoupí méně dětí, úbytek trápí i gymnázia

  15:35aktualizováno  15:35
Ve středu ráno vyrazí děti po dvou měsících odpočinku zpátky do školy. Na Vysočině se po prázdninách do školních lavic vrátí necelých 46 tisíc žáků a studentů. Opět to bude o něco méně než o rok dřív.
Do škol na Vysočině nastoupí letos zase méně žáků, stěžují si už i gymnázia. Ilustrační foto

Do škol na Vysočině nastoupí letos zase méně žáků, stěžují si už i gymnázia. Ilustrační foto | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Zatímco žáků na základních školách bude kolem 42 tisíc, přibližně stejně jako loni, střední školy očekávají propad zhruba tisícovky studentů. Vůbec poprvé by mělo do školy jít, podle odhadů krajského úřadu, 4 807 prvňáků. Minulý rok jich bylo jen o jedenáct méně.

Mnoho škol tak i letos bude fungovat pouze na výjimky ministerstva školství. To je kvůli nižšímu počtu dětí každoročně na Vysočině udělí zhruba šesti desítkám škol.

Kdy budou mít žáci volno

28. září – státní svátek (úterý)
27.–29. října – podzimní prázdniny a státní svátek (středa až pátek)
17. listopadu – státní svátek (středa)
23. prosince – 2. ledna – vánoční prázdniny (čtvrtek až neděle)
4. února – pololetní prázdniny (pátek)
21.–27. února – jarní prázdniny (pondělí až neděle)
21.–25. dubna – velikonoční prázdniny a Velikonoce (čtvrtek až pondělí)

"Informaci o výjimce jsme doposud dostali pouze od 30 zřizovatelů. Počet ale není konečný. Na málotřídních školách nástup případně i jednoho žáka rozhodne, zda škola bude na výjimku, či nikoliv," upozornil Miroslav Pech. Přesné počty by měl mít kraj během podzimních měsíců.

Pokles zaznamenají nejvíce střední školy

Klesající demografická křivka každým rokem postupuje víc a víc ke starším dětem. Letos, stejně jako v loňském roce, nejvíc zasáhla střední školy. "Pokles počtu studentů se dotkne prakticky všech typů škol a oborů vzdělání. Menší dopad se projevuje ve větších městech, v menších městech se pokles týká i některých žádaných oborů včetně gymnázií," konstatoval vedoucí krajského odboru školství Miroslav Pech.

S poklesem počtu studentů jde ruku v ruce i snižování počtu učitelských pracovníků středních škol. To je na Vysočině patrné už od roku 2008. Za poslední roky se jejich počet snížil zhruba o čtyři stovky. Na konci loňského roku na středních školách v kraji pracovalo 5 156 učitelů.

Podle Pecha je více než pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat i letos. "Vzhledem k poklesu počtu studentů budou školy nuceny přistoupit k úsporným opatřením, která mohou znamenat u škol s nejvyšším poklesem výkonů a úbytku žáků snižování počtu pedagogických pracovníků," poznamenal. Počet kantorů je přímo úměrný počtu žáků a otevřených tříd.

Některé učňovské obory se pro nezájem ani neotevřou

S největšími problémy se potýkají střední školy s učňovskými obory. "Ani krajský stipendijní program nezabral. Žáci jdou raději na maturitní obory," stěžoval si před prázdninami ředitel Střední školy řemesel a služeb v Moravských Budějovicích Jaroslav Doležal.

"To by se nestalo, kdyby se na maturitních oborech konaly přijímací zkoušky," dodal. Kvůli nezájmu škola neotevře obor zámečník.

Ale pokles počtu studentů se nevyhýbá ani gymnáziím a obchodním školám. "Loni jsme neměli žádný problém. A letos máme kapacitu sportovního zaměření naplněnou na polovinu, všeobecný čtyřletý obor na tři čtvrtiny," konstatoval po přijímacích zkouškách ředitel novoměstského Gymnázia Vincence Makovského Milan Pavlík.

Přesto přes prázdniny nedošlo v síti škol k žádné změně. Žádná nebyla zrušena, žádné školy se nesloučily. Tento proces už mají střední školy za sebou, kraj Vysočina s ním začal už v roce 2003 jako vůbec první v republice. Do 12 zařízení sloučil celkem 27 menších školských zařízení.

Studenti si i letos užijí pořádnou porci prázdnin

Pro střední školy nebude pokles počtu studentů jediným oříškem. Další na ně čeká v podobě státních maturit. Na jaře by je měli složit všichni končící studenti posledních ročníků. I když kolem její podoby panuje dosud mnoho nejasností a dohadů, nevyhnou se jí. Jak by mohla vypadat, se studenti dozvědí při generálce už za měsíc a půl. Prozatím mohou čerpat informace například z webových stránek ministerstva školství.

Organizace nového školního roku se oproti loňsku o mnoho nezmění. Začne ve středu 1. září, pololetí skončí v pondělí 31. ledna 2011, celý školní rok pak ve čtvrtek 30. června. Během něho si žáci a studenti užijí pořádnou porci prázdnin. Nejdelší z nich budou vánoční od 23. prosince do 2. ledna. Oproti loňsku budou o jeden den kratší.

Nebudou ale jediné. Podzimní prázdniny jsou vyhlášeny na 27. až 29. října, pololetní připadnou na pátek 4. února. Pololetní prázdniny se na Vysočině uskuteční v polovině turnusů, v týdnu od 21. do 27. února. Velikonoční prázdniny budou ve čtvrtek a v pátek 21. a 22. dubna.

Další dva dny volna školákům přinesou státní svátky. 28. září letos vychází na úterý, 17. listopad na středu. Smůlu však budou mít v květnu, kdy oba sváteční dny 1. a 8. května připadnou na neděli.

Nejčtenější

Podnikatel z Brodu zabil svoji ženu, pak ji nahlásil jako pohřešovanou

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Obviněným z vraždy osmačtyřicetileté ženy z Havlíčkova Brodu, jejíž zmizení na konci července nahlásil manžel, je podle...

Zavražděná z Havlíčkova Brodu pachatele dobře znala, obviněný je ve vazbě

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Vysočinským kriminalistům se podařilo dopadnout muže, který na konci července zavraždil osmačtyřicetiletou ženu z...

Chomutov začal první ligu vítězně, uspěly i Budějovice. Vsetín doma padl

Václav Čejka (vlevo) z Třebíče atakuje Jana Veselého z Českých Budějovic.

Chomutovští hokejisté po konci v extralize vstoupili do první ligy výhrou nad nováčkem Sokolovem 4:1. Další neúspěšný...

V Jihlavě vzniklo obří datové centrum, skladují v něm 10 petabajtů

Specialista Pavel Pokorný vytahuje šuplík jedné ze skříní ve speciální...

Nenápadná místnost v suterénu jedné z budov v areálu krajského úřadu na Žižkově ulici v Jihlavě skrývá technologický...

První liga: Budějovice vyhrály i potřetí, zatím neztratila ani Poruba

Českobudějovický útočník Radek Prokeš (vlevo) se snaží uniknout Lukášovi...

Hokejisté Českých Budějovic a Poruby potupili ve třetím kole první ligy soupeře devíti góly a vládnou tabulce se...

Další z rubriky

V Jihlavě vzniklo obří datové centrum, skladují v něm 10 petabajtů

Specialista Pavel Pokorný vytahuje šuplík jedné ze skříní ve speciální...

Nenápadná místnost v suterénu jedné z budov v areálu krajského úřadu na Žižkově ulici v Jihlavě skrývá technologický...

Smrt si vás najde jako moji dceru. Kaskadéři školili personál nemocnice

I když při cvičení zdravotníků v novoměstské nemocnici byly některé situace...

„Otevři dveře! Smrt si vás najde jako moji dceru,“ vyhrožoval muž hrající útočníka s pistolí. Do nemocnice v Novém...

Vyčistit potok i poldr. Humpolec řeší, jak zabránit další bleskové povodni

Obyvatelé Humpolce zaplnili facebook desítkami fotek a videí, jak to po...

Bydlet v přízemních bytech nejníže položeného humpoleckého panelového sídliště Na Rybníčku, je tak trochu risk. Letos...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz