Do škol v kraji zase nastoupí méně dětí, úbytek trápí i gymnázia

  15:35aktualizováno  15:35
Ve středu ráno vyrazí děti po dvou měsících odpočinku zpátky do školy. Na Vysočině se po prázdninách do školních lavic vrátí necelých 46 tisíc žáků a studentů. Opět to bude o něco méně než o rok dřív.
Do škol na Vysočině nastoupí letos zase méně žáků, stěžují si už i gymnázia. Ilustrační foto

Do škol na Vysočině nastoupí letos zase méně žáků, stěžují si už i gymnázia. Ilustrační foto | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Zatímco žáků na základních školách bude kolem 42 tisíc, přibližně stejně jako loni, střední školy očekávají propad zhruba tisícovky studentů. Vůbec poprvé by mělo do školy jít, podle odhadů krajského úřadu, 4 807 prvňáků. Minulý rok jich bylo jen o jedenáct méně.

Mnoho škol tak i letos bude fungovat pouze na výjimky ministerstva školství. To je kvůli nižšímu počtu dětí každoročně na Vysočině udělí zhruba šesti desítkám škol.

Kdy budou mít žáci volno

28. září – státní svátek (úterý)
27.–29. října – podzimní prázdniny a státní svátek (středa až pátek)
17. listopadu – státní svátek (středa)
23. prosince – 2. ledna – vánoční prázdniny (čtvrtek až neděle)
4. února – pololetní prázdniny (pátek)
21.–27. února – jarní prázdniny (pondělí až neděle)
21.–25. dubna – velikonoční prázdniny a Velikonoce (čtvrtek až pondělí)

"Informaci o výjimce jsme doposud dostali pouze od 30 zřizovatelů. Počet ale není konečný. Na málotřídních školách nástup případně i jednoho žáka rozhodne, zda škola bude na výjimku, či nikoliv," upozornil Miroslav Pech. Přesné počty by měl mít kraj během podzimních měsíců.

Pokles zaznamenají nejvíce střední školy

Klesající demografická křivka každým rokem postupuje víc a víc ke starším dětem. Letos, stejně jako v loňském roce, nejvíc zasáhla střední školy. "Pokles počtu studentů se dotkne prakticky všech typů škol a oborů vzdělání. Menší dopad se projevuje ve větších městech, v menších městech se pokles týká i některých žádaných oborů včetně gymnázií," konstatoval vedoucí krajského odboru školství Miroslav Pech.

S poklesem počtu studentů jde ruku v ruce i snižování počtu učitelských pracovníků středních škol. To je na Vysočině patrné už od roku 2008. Za poslední roky se jejich počet snížil zhruba o čtyři stovky. Na konci loňského roku na středních školách v kraji pracovalo 5 156 učitelů.

Podle Pecha je více než pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat i letos. "Vzhledem k poklesu počtu studentů budou školy nuceny přistoupit k úsporným opatřením, která mohou znamenat u škol s nejvyšším poklesem výkonů a úbytku žáků snižování počtu pedagogických pracovníků," poznamenal. Počet kantorů je přímo úměrný počtu žáků a otevřených tříd.

Některé učňovské obory se pro nezájem ani neotevřou

S největšími problémy se potýkají střední školy s učňovskými obory. "Ani krajský stipendijní program nezabral. Žáci jdou raději na maturitní obory," stěžoval si před prázdninami ředitel Střední školy řemesel a služeb v Moravských Budějovicích Jaroslav Doležal.

"To by se nestalo, kdyby se na maturitních oborech konaly přijímací zkoušky," dodal. Kvůli nezájmu škola neotevře obor zámečník.

Ale pokles počtu studentů se nevyhýbá ani gymnáziím a obchodním školám. "Loni jsme neměli žádný problém. A letos máme kapacitu sportovního zaměření naplněnou na polovinu, všeobecný čtyřletý obor na tři čtvrtiny," konstatoval po přijímacích zkouškách ředitel novoměstského Gymnázia Vincence Makovského Milan Pavlík.

Přesto přes prázdniny nedošlo v síti škol k žádné změně. Žádná nebyla zrušena, žádné školy se nesloučily. Tento proces už mají střední školy za sebou, kraj Vysočina s ním začal už v roce 2003 jako vůbec první v republice. Do 12 zařízení sloučil celkem 27 menších školských zařízení.

Studenti si i letos užijí pořádnou porci prázdnin

Pro střední školy nebude pokles počtu studentů jediným oříškem. Další na ně čeká v podobě státních maturit. Na jaře by je měli složit všichni končící studenti posledních ročníků. I když kolem její podoby panuje dosud mnoho nejasností a dohadů, nevyhnou se jí. Jak by mohla vypadat, se studenti dozvědí při generálce už za měsíc a půl. Prozatím mohou čerpat informace například z webových stránek ministerstva školství.

Organizace nového školního roku se oproti loňsku o mnoho nezmění. Začne ve středu 1. září, pololetí skončí v pondělí 31. ledna 2011, celý školní rok pak ve čtvrtek 30. června. Během něho si žáci a studenti užijí pořádnou porci prázdnin. Nejdelší z nich budou vánoční od 23. prosince do 2. ledna. Oproti loňsku budou o jeden den kratší.

Nebudou ale jediné. Podzimní prázdniny jsou vyhlášeny na 27. až 29. října, pololetní připadnou na pátek 4. února. Pololetní prázdniny se na Vysočině uskuteční v polovině turnusů, v týdnu od 21. do 27. února. Velikonoční prázdniny budou ve čtvrtek a v pátek 21. a 22. dubna.

Další dva dny volna školákům přinesou státní svátky. 28. září letos vychází na úterý, 17. listopad na středu. Smůlu však budou mít v květnu, kdy oba sváteční dny 1. a 8. května připadnou na neděli.

Nejčtenější

Silničáři: Máme sypat, tak sypeme. D1 na Vysočině osolili jako nikdy dřív

Dálnici D1 u Humpolce zasáhlo ve čtvrtek v poledne husté sněžení a bílá tma.

Lidé tuto dopravní tepnu neznají bez zpomalení, zúžení nebo nehod. Přesně před týdnem Ředitelství silnic a dálnic...

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Úkaz Rittich. Český gólman dál ohromuje v NHL. Čím je výjimečný?

Matthew Tkachuk a brankář David Rittich z Calgary po výhře nad Coloradem.

Psal se rok 2015 a extraligový zelenáč David Rittich musel v kabině Mladé Boleslavi poslouchat nevlídná slova od...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Koalice má málo hlasů, tak přizve hlasující experty. Opozice hrozí žalobou

Ilustrační snímek

Až před soudem může skončit rozhodnutí zastupitelů v Pelhřimově. Odhlasovali si totiž, že do výborů přizvou kromě...

Další z rubriky

V kauze údajně předražených sypačů padl pravomocný zprošťující rozsudek

Šéf krajských silničářů Jan Míka (vpravo) a bývalý náměstek vysočinského...

Odvolací Krajský soud v Brně potvrdil zproštění obžaloby bývalého náměstka hejtmana Libora Joukla z ČSSD a ředitele...

Petrovičtí chtějí za pozemky pro obchvat peníze, rozčílili tím hejtmana

Nový obchvat Příseky by měl podstatně zrychlit cestu mezi Jihlavou a Třebíčí.

Vedení Petrovic na Třebíčsku se rozhodlo, že pokud hodlá kraj vybudovat obchvat Okříšek, který má vést i po...

Místo spolupráce na cyklostezce se Jihlava s Plastikovem soudí o miliony

Cyklostezka by měla vést těsně podél břehu řeky místy, kde je dnes kamenitý...

Vztahy mezi vedením jihlavského magistrátu a firmy Plastikov jsou napjaté. Přitom by bylo pro město dobré, kdyby spolu...

Najdete na iDNES.cz