Jihlava poprvé uvidí Havlovu hru, divadlo představí Žebráckou operu

  16:58aktualizováno  16:58
Gangsterská groteska plná intrik, jejíž téma je stále aktuální. Tak by se dala označit divadelní hra Žebrácká opera dramatika a bývalého českého prezidenta Václava Havla. Horácké divadlo ji uvede v sobotu. Bude to v historii divadla vůbec první Havlova hra, která se bude na jeho prknech odehrávat.

Téma Havlovy Žebrácké opery, tedy mafiánství, korupce a boj o moc těch, kteří se snaží vládnout, je stále velice aktuální. | foto: Igor Stančík

Divadlo zařadilo hru Václava Havla do svého repertoáru záměrně v rámci dramaturgického plánu, který je v této sezoně zaměřen na oslavu stoletého výročí vzniku Československa. Výběr právě tohoto autora mělo své dva důvody.

„Chtěli jsme v portfoliu sezony pokračovat v moderní české dramatice, abychom nevynechali tuto výraznou etapu, kterou kromě Havla reprezentují ještě například Josef Topol nebo Karel Steigerwald. Václav Havel je výraznou osobností našich dějin a jaksi podprahově patří do divadelních oslav sta let života naší země,“ uvedl tehdejší umělecký šéf souboru Pavel Šimák, jenž dramaturgický plán aktuální sezony připravoval.

A proč právě Žebrácká opera? „Byla to první volba režiséra Michala Langa a zároveň je to pro mnohé naše diváky dobrý vstup do světa Havlovy dramatiky. Navíc i téma Žebrácké opery, mafiánství, korupce a boj o moc těch, kteří se nám snaží vládnout, je jednoznačně super aktuální,“ dodal Šimák.

Také renomovaný režisér a zároveň ředitel a umělecký šéf Divadla pod Palmovkou Michal Lang, jenž představení režíruje, zdůrazňuje aktuálnost titulu. „I když byla hra napsána za probíhající normalizace roku 1972, vymanila se svým vhledem a nadčasovostí nejen době a režimu a opět mě oslovila svou současností,“ říká Lang.

Hra má předobraz v podobě baladické opery Johna Gaye

Diváci se tak mohou těšit na gangsterskou grotesku plnou intrik, vzájemných léček a milostných dobrodružství v londýnském podsvětí. To ovládají dva mafiánské gangy - jeden vedený Peachumem (Jakub Škrdla) a druhý Macheathem (František Mitáš).

Fotogalerie

Oba tábory spolu soupeří. Rozkol má mezi ně vnést Peachumova dcera Polly (Tereza Slámová), kterou její otec zaúkoluje, aby navázala vztah s Macheatem a donášela zprávy z druhé strany.

Samotná hra má předobraz a stejnojmennou předlohu v podobě baladické opery anglického spisovatele a básníka Johna Gaye, která byla nejen ve své době velice oblíbená. Celá řada světově známých autorů vytvořila adaptace této dnes již téměř třísetleté hry.

K jejímu dvoustému výročí přispěl svojí verzí proslulý německý dramatik Bertold Brecht. Právě tuto adaptaci mohli návštěvníci Horáckého divadla v minulosti dvakrát zhlédnout.

Michal Lang v Jihlavě režíroval dvě hry, obě se staly hrami roku

Havlovo zpracování je však jiné. „Václav Havel uchopuje jazyk těchto takzvaných hrdinů způsobem sobě vlastním a v duchu vrcholné komiky nechává postavy hovořit květnatou až intelektuální češtinou,“ vysvětluje dramaturg Horáckého divadla Jaroslav Čermák.

Režisér Lang prý při zkoušení a výkladu této hry často přemítá a rozmlouvá s herci nad jednotlivými situacemi. „Jakkoliv mohou být ve své podstatě komické, mají i v těch nejjemnějších otiscích svůj strašidelný předobraz v každodenních událostech, které nás nejen v médiích obklopují,“ dodává Čermák.

Režisér Michal Lang v minulosti v Horáckém divadle režíroval již dvě představení - Přelet nad kukaččím hnízdem a Rok na vsi. Obě inscenace dostaly diváckou cenu Horác za nejlepší hru roku.

Autorem scény je hostující scénograf Jan Dušek, jenž je celoživotně spjat s režisérem Andrejem Krobem, který byl prvním inscenátorem Havlovy Žebrácké opery.

„Po revoluci všichni říkali, že je hra svázaná se starým režimem a teď není o čem to hrát. Ale postupně se ukázalo, představení od představení, ať se to dělalo kdekoliv, že navzdory dobovým reáliím má hra humanistický přesah do současnosti. Tím, jak jsme a nikdy jsme nepřestali být manipulováni,“ zdůraznil Čermák.

Nejčtenější

Podnikatel z Brodu zabil svoji ženu, pak ji nahlásil jako pohřešovanou

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Obviněným z vraždy osmačtyřicetileté ženy z Havlíčkova Brodu, jejíž zmizení na konci července nahlásil manžel, je podle...

Při útoku proti Saúdské Arábii nebyly použity české motory, brání se firma

Úlomky raket použitých proti Saúdské Arábii (18. 9. 2019)

Společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš ze skupiny PBS Group ve čtvrtek popřela, že by její motory typu TJ100...

Rychlá železnice by měla vést přes Světlou a Jihlavu, uvažuje stát

Moderní rychlovlaky by měly mezi Prahou a Brnem jezdit 350kilometrovou

Správci železnic po odmlce představili své nové plány na vysokorychlostní trať, která by měla v roce 2030 protnout...

V Jihlavě vzniklo obří datové centrum, skladují v něm 10 petabajtů

Specialista Pavel Pokorný vytahuje šuplík jedné ze skříní ve speciální...

Nenápadná místnost v suterénu jedné z budov v areálu krajského úřadu na Žižkově ulici v Jihlavě skrývá technologický...

První liga: Budějovice vyhrály i potřetí, zatím neztratila ani Poruba

Českobudějovický útočník Radek Prokeš (vlevo) se snaží uniknout Lukášovi...

Hokejisté Českých Budějovic a Poruby potupili ve třetím kole první ligy soupeře devíti góly a vládnou tabulce se...

Další z rubriky

Na místo v domově důchodců se čeká roky, kraj přesto v Brodě jeden zruší

Nová přístavba domova pro seniory v areálu havlíčkobrodské nemocnice je...

Důchodci přijdou v Havlíčkově Brodě o jeden z domovů pro seniory. Zařízení U Panských, které obývá 43 klientů, se Kraj...

Po opravě mostů začne Jihlava budovat nový sjezd z přivaděče k obchodům

Dvouletá oprava čtyř mostů na dálničním přivaděči u Vodního ráje v Jihlavě by...

Jihlava by se na jaře roku 2021 měla dočkat výrazné dopravní změny. Magistrát plánuje vybudovat sjezd z mostu na...

Rychlá železnice by měla vést přes Světlou a Jihlavu, uvažuje stát

Moderní rychlovlaky by měly mezi Prahou a Brnem jezdit 350kilometrovou

Správci železnic po odmlce představili své nové plány na vysokorychlostní trať, která by měla v roce 2030 protnout...

Vyčistit potok i poldr. Humpolec řeší, jak zabránit další bleskové povodni

Obyvatelé Humpolce zaplnili facebook desítkami fotek a videí, jak to po...

Bydlet v přízemních bytech nejníže položeného humpoleckého panelového sídliště Na Rybníčku, je tak trochu risk. Letos...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz