Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Miláček jihlavského publika Rava potkával diváky i ve svém obchůdku

  9:26
Když Jaroslav Rava vešel na jeviště Horáckého divadla, tak to mezi diváky radostně zašumělo. A to nebývá běžný jev. Tento jihlavský herec patřil od šedesátých do devadesátých let mezi nejoblíbenější opory souboru. Právě o něm je další díl seriálu věnovanému výročí 80 let existence Horáckého divadla.
V osmdesátých letech se rodák z Pošné na Pelhřimovsku objevil na jevišti...

V osmdesátých letech se rodák z Pošné na Pelhřimovsku objevil na jevišti Horáckého divadla mimo jiné jako Napoleon, a to v Hubačově Generálce Jeho Veličenstva. | foto: Archiv Horáckého divadla Jihlava

„Třeba jsme hráli a Jaroušek Rava přišel na svůj první výstup. A obecenstvo vzdychlo: jééé. Od té doby jsem to nezažila. My ostatní jsme se všichni mohli stavět na hlavu a nic. To on byl opravdový miláček diváků,“ vzpomíná herečka Taťána Schottnerová, která byla dvacet let Ravovou kolegyní.

Tento divadelník s ostře řezanými rysy, který trochu připomínal kolegu Jiřího Krampola, nepracoval pouze v divadle. Od sedmdesátých let si ho často vybírali i televizní režiséři, občas též ti filmoví.

Třeba režisér Jan Schmidt jej obsadil do filmu z období pravěku Volání rodu. Zahrál si i ve snímku Jiřího Menzela Kdo hledá zlaté dno. Rovněž v seriálech Dobrodružství kriminalistiky a Četnické humoresky. Nebo s Janou Brejchovou a Jiřím Zahajským v televizním filmu Na krásné vyhlídce.

Mluvili o něm, jak by to byl Richard Gere

Jaroslav Rava se narodil v roce 1932 v Pošné na Pelhřimovsku. Herectví studoval v padesátých letech na JAMU společně s Bořivojem Navrátilem. Když se pak spolužáci v závěru Ravovy kariéry potkali v 90. letech na jevišti Horáckého divadla, pookřáli. Měli z toho oba velkou radost.

Ještě před svým dlouhým angažmá v Jihlavě hrál Rava v Šumperku. Zkusil si i práci v zákulisí. V Městských divadlech pražských byl dva roky jevištním technikem. V roce 1962 se pak na více než třicet let upsal Horáckému divadlu.

„Já ho poznala v roce 1974, když jsem nastoupila. Začínala jsem záskokem za Janu Bittlovou, která se zranila. On přišel na zkoušku, měli jsme mít spolu první dialog. A ostatní kolegové se mě už předem významně z legrace ptali: Vy ještě neznáte pana Ravu? Prostě mluvili o něm, jako by měl přijít americký herec Richard Gere,“ usmívá se při vzpomínce Taťána Schottnerová.

Postupem času poznala, že byl Rava opravdu charismatický herec. „Až jsem se do něj jeden čas platonicky zamilovala. Stačilo, aby mě vzal na jevišti ve Třech mušketýrech za ruku, a já byla celá pryč,“ prozradila herečka.

Jednou za ní ale přišel s nabídkou, jestli by vstoupila do komunistické strany. Odmítla. „A on už pak o tom nikdy nemluvil, nechal to být. Do práce jinak politiku netahal, choval se výborně, měla jsem ho ráda,“ dodává.

A obzvlášť výrazně jí uvízlo v paměti představení Grigorije Gorina Thyl Ulenspiegel, v němž si vedle Ravy v titulní roli zahrála hned tři postavy najednou.

Mezi přáteli to jiskřilo i na jevišti

V Horáckém divadle dodnes hraje Josef Kundera, který se ve svých začátcích rád přiučil u zkušeného kolegy. „Hltal jsem jako kandrdas poznámky od něj i dalších zkušených kolegů. On byl úžasný typ do komedií, měl ale samozřejmě širší rejstřík. Jak se říká, milovaly ho matičky i babičky,“ popisuje Kundera.

Rava se hodně přátelil s dalším výrazným hercem z Jihlavy, Janem Valihrachem. Ten zde byl třeba Hamletem. Bydleli blízko sebe v Telečské ulici. Chodili spolu ze zkoušek, stavili se cestou na pivo. Jejich přátelství bylo i kořením pro jejich společné hraní. Pokud byli v některé hře obsazeni oba, jiskřilo to mezi nimi.

V té době spolu velká část souboru držela hodně pospolu. Ve starém divadle slavili společně narozeniny ve velké pánské šatně.

Pamětníci v Jihlavě si také Jaroslava Ravu pamatují, jak chodil ve městě se psem. „Měl vlčáka. Chodili hodně ven s manželi Červinkovými, ti měli dva vlčáky,“ vzpomíná Josef Kundera.

Žít se musí i bez divadla... A tak nabízel elektro

V roce 1993 dostal Rava nabídku, aby šel do důchodu. Přijal ji. „Žít se musí i bez divadla. Proto jsem si zařídil malý obchůdek a jsem zase mezi lidmi a pro ně,“ řekl krátce poté.

V čem také Rava hrál v Jihlavě

S Libuší Geprtovou si Jaroslav Rava zahrál nejen v Romeovi a Julii, ale také v Sestupu Orfeově či Charleyově tetě. Hlavní roli měl ve hře O myších a lidech.

V roce 1967 byl Cyranem z Bergeracu. Ve stejném roce se stal i Horaciem v jihlavském nastudování Hamleta. Titulní roli hrál jeho skutečný přítel Jan Valihrach.

A třeba v roce 1990 si Jaroslav Rava zahrál Lízala v Maryše. To je jen krátký výběr z velkého množství jeho jihlavských rolí.

Ten obchůdek byl v jednom úzkém domě v Palackého ulici. Herec v něm nabízel elektro zboží. Nahoře nad prodejnou žil.

„My jsme tam taky bydleli jednu dobu naproti. Tak jsme si občas koukali do oken. Jeho bavilo se v obchodě potkávat s lidmi, občas jsem tam za ním zašel na kus řeči,“ doplnil Kundera.

A obzvlášť rád vzpomíná na představení z roku 1992 Jedenáctý v řadě, kde spolu s Ravou hráli. „Já dělal kouzelníka a připravovali mě opravdoví kouzelníci. Na každé představení jsme nachystali nové kouzlo a Jaroslav se na to vždy těšil jako malý kluk, ohýnky v očích mu plály. Čekal, s čím novým zase přijdeme. To byly chvíle k nezaplacení,“ vylíčil Kundera.

Jaroslav Rava zemřel v roce 2000 v osmašedesáti letech. „Mám rád Jihlavu, mám rád lidi, mám rád zvířata. A rád vzpomínám na tu hezkou éru v Horáckém,“ vzkázal jednou ze svého obchodu v době, kdy už byl v herecké penzi.

Autor:
  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním relaxačním bazénu jihlavského Vodního ráje. Díky rychlému zásahu jednoho z návštěvníků, který si tonutí...

Jako z pohádky. Zámek vysuší malá krabička na zdi, elektřinu nepotřebuje

Premium

Zámek ve Světlé nad Sázavou připravuje nevšední pokus. Majitelé ho budou vytápět celou letní sezonu. Teplo shromáždí ve zdech a podlahách. Přes zimu se bude energie uvolňovat, což umožní celoroční...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19 mezi obcemi Kámen a Obrataň na Pelhřimovsku. Po čelním střetu začala obě vozidla hořet.

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o dopravních a ekologických projektech na Vysočině a v Pardubickém kraji, řešili i přípravu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nakloněná podlaha i facka Krampolovi. Herci vzpomínali na režiséra Lipského

Filmový kaskadér skákající do papírových krabic ze střechy Komerční banky na pelhřimovském náměstí, vyprávění herců Nadi Konvalinkové a Jiřího Lábuse či odhalení triků z komedií Šest medvědů s...

Logo s Havlíčkovým knírkem budí emoce. Politici jsou v klidu, kritiku čekali

Před měsícem zveřejnila havlíčkobrodská radnice novou vizuální identitu města včetně loga. Obyvatelé se s ním setkávají stále častěji. Ale také o něm stále diskutují. Na svém posledním jednání ho...

Kvůli havárii potrubí byla v pondělí odpoledne a večer část Jihlavy bez vody

Jihlavu v pondělí odpoledne postihla velká havárie na vodovodním přivaděči. Bez pitné vody v tu chvíli bylo zhruba 2 500 lidí. „Havárii opravili před osmou hodinou večer, do půlnoci všem lidem voda...

V Brodě dobře vědí, že bez nadhozu to v softbalu zkrátka nejde

Ta bilance je na první pohled přímo strašidelná. Ve čtyřech víkendových venkovních zápasech proti Spectru Praha a Břeclavi utrpěli extraligoví softbalisté Havlíčkova Brodu čtyři vysoké porážky, při...

Zanedbaná pacovská synagoga získá další část fasády i kopie původních oken

Spolek Tikkun v Pacově pokračuje v cestě za záchranou židovské památky. Letos budou aktivisté opravovat třetí a nejponičenější část fasády. Chystají se i na osazení kopií původních oken. Na obnově...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Kellnerová s partnerem koupili hotel v Krkonoších. Součástí je atomový bunkr

Novým majitelem čtyřhvězdičkového Harmony Club Hotelu ve Špindlerově Mlýně se stal právník a investor Tomáš Otruba,...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...