Brodské dětství filmové Zpěvanky: divné zvuky ve zdi i řádění v parku

  7:23aktualizováno  7:23
Havlíčkův Brod má jednu slavnou a téměř zapomenutou rodačku. Je jí herečka Stella Májová. Představitelka filmové Zpěvanky z pohádky Byl jednou jeden král by se letos v červenci dožila 90 let. I když v Brodě prožila pouze část dětství, nechala si na něj několik zajímavých vzpomínek. Město by si svou zapomenutou rodačku rádo připomnělo.

Stella Májová jako princezna Zpěvanka v pohádce Byl jednou jeden král

Byl to velmi vážný moment herecké kariéry Stelly Májové. Za války si ji v jednom českém filmu všiml jeden z nejmocnějších mužů třetí říše - Joseph Goebbels. Právě si vybíral herce, kteří by se hodili do německého filmu. Kromě hereček Hany Vítové, Vlasty Matulové a pěti dalších padla volba i na Májovou.

V jakých filmech Májová hrála

Příklady táhnou 1939

Barbora Hlavsová 1942

Stříbrný vítr 1954

Byl jednou jeden král 1954

Anděl na horách 1955

Princezna se zlatou hvězdou 1959

Zabil jsem Einsteina, pánové 1969

Pane, vy jste vdova! 1970

Co je doma, to se počítá 1980

Dostala příkaz, aby se začala zdokonalovat v němčině. Každého půl roku musela dělat s ostatními vybranými zkoušky na Barrandově, jak ve studiu pokročila. Hodnotil to sám Goebbels. Koncem roku 1944 měla hrát hlavní roli vedoucí Hitlerjugend v jednom politickém německém filmu.

"Byla to pro mě katastrofa," vzpomínala později.

Před rolí ji nakonec uchránil její učitel němčiny, velký antinacista žijící v Praze. Řekl, že na tak významnou roli není němčina Májové dostatečně dokonalá. A že za to nebere odpovědnost. Herečka byla šťastná, roli se vyhnula.

Stella Májová se narodila v červenci před devadesáti lety v tehdejším Německém Brodě. Kde stojí její rodný dům, ví už ve městě málokdo. Je to budova v Žižkově ulici 149, jen několik kroků od Havlíčkova náměstí. Jedná se o rohový dům na křižovatce ulic Žižkova a Dolní, kde sídlí cukrárna.

"Otec Stelly Májové byl úředníkem Československých drah. Maminka pocházela z Přibyslavi," uvedl Ladislav Macek, ředitel Státního okresního archivu v Brodě.

Doktor utekl a už se neobjevil. Museli za ním do ordinace

Herečka později vzpomínala, že se těsně po jejím narození stalo něco zvláštního. Byl červenec roku 1923 a o půlnoci probudily celou rodinu podivné zvuky. Ozývaly se ve zdech.

Druhý den přišel do domu blízko brodského náměstí doktor. Chtěl zkontrolovat matku i novorozenou holčičku. "Maminka mu hned začala vyprávět o strašidelné půlnoci," popsala ve svých memoárech Stella Májová.

Fotogalerie

Doktor se srdečně smál a vysvětloval, že matky mívají po porodu takové halucinace. V ten moment se zvuky začaly ozývat znovu. Když je doktor slyšel, urychleně se zvedl, políbil matce ruku na omluvu a odešel.

"Už se pak u nás doma nikdy neobjevil, maminka musela chodit k němu do ordinace. Později jsem se v životě setkala s několika dalšími nevysvětlitelnými jevy. Protože nechci eventuálně strašidla urazit, neřeknu, jestli na ně věřím, nebo ne," uvedla později herečka.

S rodným domem herečky je spojena ještě jedna zajímavost. Z jeho fasády vystupuje maketa letecké pumy. Jedná se o připomínku bombardování Brodu na začátku května 1945. Bomba tehdy její rodný dům poničila. V té době už Stella Májová v Brodě nebydlela.

Sladkou chuť z hostiny zaháněli herci buřty s cibulí

Nejznámější filmovou rolí Stelly Májové je Zpěvanka z pohádky Byl jednou jeden král. Před lety prozradila i něco ze zákulisí natáčení. Třeba jak se točila hostina bez slaných jídel.

Na stolech byly jen dorty a cukroví, které herci pojídali. Protože se scéna několikrát opakovala, byli všichni přeslazení. V polední pauze si pak všichni dali buřty s cibulí, aby cukrovou chuť zahnali. A některým se z té kombinace udělalo nevolno. Čokoládový bonbon pak mnozí nechtěli několik týdnů ani vidět.

Po tomto natáčení nabídl Jan Werich Májové angažmá v divadle. Zprvu odmítla, ale v roce 1958 již nabídku přijala.

Stella Májová si zahrála i vévodkyni v pohádce Princezna se zlatou hvězdou. Měla velmi pěkný kostým, jenže nesmírně hořlavý. "Přidělili mi proto osobního hasiče, který mi byl neustále po boku. Dokonce obětavě stál před dveřmi, když jsem se musela odebrat na onu místnost," popsala Májová ve své životopisné knížce Kam až mě osud zavál.

V Havlíčkově Brodě uvažují, že si svoji slavnou rodačku v budoucnu nějak připomenou. "Já bych s tím rozhodně souhlasila. Takové osobnosti spojené pozitivně s naším městem je dobré připomínat," uvedla brodská poslankyně Jana Fischerová. S tím souhlasí i místostarosta města Ivan Kuželka. Podle něj je to námět, kterým se budou na radnici zabývat.

Před prvním natáčením si pro ni přijelo velké auto ke škole

Stella Májová třeba vzpomínala, jak v Německém Brodě chodila s rodiči do parku.

"Byl na prudkém kopci, dole tekl potůček a přes něj vedl úzký můstek. Jednou ve čtyřech letech jsem se tam na koloběžce řítila dolů. Všichni kolem zkoprněli a čekali, zda se trefím na můstek. Naštěstí to vyšlo. Maminka mi naplácala, co se do mě vešlo. Tehdy rodiče nebyli odsuzováni za menší výprask dítěte, pokud si to zasloužilo. Brácha taky občas dostal a myslím, že jsme byly docela dobře vychované děti," vzpomínala Májová.

V Brodě žila do šesti let. Pak se s rodiči odstěhovala do Kralup a ještě později do Mělníka.

A právě na tamním gymnáziu zažila vstup do filmového světa ve velkém stylu. Psal se rok 1939 a šestnáctiletou dívku si vybral Miroslav Cikán do snímku Příklady táhnou. Když pro ni přijeli filmaři velkým autem před gymnázium, byla všechna okna plná studentů. Nadšeně tleskali. A ředitel školy vyšel hlavním vchodem a přivítal režiséra s hlubokou úklonou. Prohlásil, jak je šťastný, že si vybrali studentku právě z jeho gymnázia.

Velké auto s režisérem Cikánem pak odvezlo dívku rovnou do filmového ateliéru. Točila s Natašou Gollovou, Růženou Naskovou či Janem Pivcem i na zámečku Panenské Břežany, kde později bydlel Reinhard Heydrich.

Stella Májová se věnovala herectví v Praze do roku 1991. Poté se v necelých sedmdesáti letech přestěhovala do Kalifornie. Tam se provdala za přítele z mládí, s nímž se od války neviděla kvůli jeho emigraci. Zemřela v USA na podzim roku 2009.

Autor:

Nejčtenější

Mladík usnul na poli s hrachem, sekačka ho připravila o části nohou

Při tragické nehodě na Přerovsku zemřeli dva lidé (7. června 2019).

Mnohočetná zranění utrpěl čtyřiadvacetiletý mladík, který v úterý odpoledne usnul na poli u Brtnice na Jihlavsku....

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokovaly kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Za rok nikdo většího kapra nechytil. Úlovek studenta je v knize rekordů

Fantastic. Tak pojmenoval Stanislav Blažka z Jihlavy obřího, 32 kilogramů...

Do České knihy rekordů přibyl další zápis. Nově do ní byl zanesen výkon osmnáctiletého Stanislava Blažky z Jihlavy,...

Za smrt chlapce pod koly vláčku navrhla policie obžalobu, tají proti komu

V zábavním areálu Šiklův mlýn zemřel pětiletý chlapec pod koly vláčku (14. 7....

Policie po roce uzavřela vyšetřování tragické nehody, která se stala v areálu zábavního parku Šikland ve Zvoli u...

Další z rubriky

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Zelenou horu skrývá lešení, návštěvníci ale vidí restaurátory při práci

Dělníci letos obnovují druhou třetinu omítek vzácné památky.

Návštěvníkům žďárské Zelené Hory se letos naskýtá nevšední podívaná. Památka zapsaná v seznamu UNESCO sice ztratila...

V bystřickém parku miniatur už stojí Zubštejn, během léta přibude Pernštejn

Výtvarník a modelář Zdeněk Brachtl dokončil pro park miniatur v Bystřici nad...

Park miniatur, jedno z bystřických turistických lákadel, je bohatší o další hrad. Dokončen byl model Zubštejna v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz