Rodina Marka Mašáta z Luk nad Jihlavou se ocitla v nepříjemné situaci. Jejich dětská lékařka Marie Novotná, která ordinuje ve zdravotním středisku přímo v městečku, jim oznámila, že od ledna 2018 odchází do důchodu a končí tak se svou praxí. Mašátovi si proto museli začít hledat nového pediatra. Náhradu do Luk se totiž zatím nepodařilo přes veškerou snahu sehnat.
„Není to nic příjemného, když je žena přes den v Lukách, dcerka taky. Mít lékaře přímo v místě bydliště bylo výhodné, během pěti minut se k němu dalo zajít,“ popisuje Mašát.
Jenže s tím je nyní konec. Nového pediatra sehnali ve zhruba deset kilometrů vzdálené Jihlavě. Komfort s rychlým ošetřením sice budou nyní postrádat, přesto i tak měli štěstí. Ne všichni dětští lékaři v krajském městě berou nové pacienty. Velká část z nich už má plno. „Dostali jsme tip od známých, ale ten nevyšel, doktorka nám řekla, že už nepřibírá. Uspěli jsme až u druhé,“ potvrzuje otec malé dcery.
A sehnat dětského lékaře bude pro rodiče zřejmě stále těžší. Marie Novotná odhaduje, že z původního počtu 920 jejích pacientů, o něž se v Lukách starala, si nového ošetřujícího doktora našla zatím pouze polovina.
Obce nabízejí bonusy
Situaci navíc komplikuje fakt, že to není jediná lékařka, která v regionu na východ od krajského města se svou praxí končí. Podobný problém momentálně řeší i v nedaleké Kamenici. I zdejší dětská lékařka, která ordinuje i v blízkém Jamném, se rozhodla odejít na zasloužený odpočinek.
„Je to hrozný průšvih. Jde o stovky, možná tisíce lidí. V Měříně je sice doktorka, která řekla, že si několik dětí vezme, ale pouze část,“ postěžovala si Iveta Dočekalová z Kamenice, které se už podařilo sehnat novou lékařku ve dvacet kilometrů vzdálené Jihlavě.
Vedení obou obcí si uvědomuje, že odchod pediatrů je závažný problém. V obou se totiž v posledních letech usadilo plno mladých rodin s dětmi, které teď musejí za ošetřením dojíždět. Proto obecní úřady usilovně shánějí náhradu za končící lékaře. Oslovily zdravotní pojišťovny i vedení Kraje Vysočina, inzerovaly v odborných časopisech nebo regionálních a celostátních médiích.
Ovšem veškerá snaha zatím přichází vniveč. A to i přesto, že obce lékařům nabízejí řadu benefitů.
„Máme zařízenou ordinaci, kterou jsme kvůli tomu odkoupili. Doktorovi, který by sem přišel, vlastně stačí, jen když si přinese tužku a razítko,“ tvrdí starosta Luk Viktor Wölfl.
V Kamenici jdou dokonce ještě dál. „Jako bonus k ordinaci v opraveném středisku máme pěkný byt, jenže zatím se nikdo nepřihlásil. Je nám to líto, protože dětí tady máme hodně,“ uvedla starostka Eva Jelenová.
Problémy, které teď řeší v Lukách a Kamenici, se však postupem času mohou přelít i do dalších sídel nejen na Jihlavsku, ale v celém Kraji Vysočina. Pediatrů, kteří se blíží důchodovému věku, nebo dokonce přesluhují, je podstatně více. A nových, kteří by mohli přijít na jejich místo, je minimum.
„Vím o dvou doktorkách, které se momentálně připravují tady v nemocnici. Ale ty budou způsobilé převzít praxi nejdříve za dva roky,“ tvrdí lékařka Novotná.
Sama se snažila pro svou ordinaci v Lukách sehnat lékaře. Jeden mladý doktor, s nímž se domlouvala několik let dopředu, prý nakonec zjistil, že mu více vyhovuje práce v nemocnici. A ani druhá kolegyně, která dělá rovněž v nemocnici, ordinaci nakonec nepřebrala, protože jí do penze zbývá už jen několik let a nechce rozjíždět něco nového.
Celostátní problém
Kritické situace kolem lékařů (nejen dětských) na venkově jsou si vědomi i politici. „Jedná se o celostátní potíž, kterou dle mého názoru způsobily historické chyby ve vzdělávání a kumulace ordinací lékařů do velkých aglomerací. Jsem přesvědčen, že řešením je trvalá systémová podpora ordinací lékařů v méně obydlených oblastech a důkladné zvažování dalšího rozšiřování kapacit ve velkých městech. Můžeme tak mladým lékařům zatraktivnit nyní pro ně nezajímavé oblasti,“ navrhuje řešení současný hejtman a zároveň lékař Jiří Běhounek (ČSSD).
„Chceme-li, aby lékaři obsadili osiřelé ambulance v malých městech, tak ty, kteří budou mít odvahu tyto ambulance převzít, musíme jasným způsobem bonifikovat oproti ambulancím ve velkých městech. Je také třeba praktikům dát více kompetencí v předepisování léků a také jim svěřit větší roli v koordinaci pohybu pacienta po zdravotnickém systému. Jsem přesvědčen, že se to vyplatí jak pacientovi, tak státu,“ tvrdí poslanec a primář v havlíčkobrodské nemocnici Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).
Končí o rok dříve. Na eRecept už nemám sílu, vysvětlujeOdchod do důchodu plánovala delší dobu. Už od loňského podzimu zadávala Marie Novotná, dětská lékařka v Lukách nad Jihlavou, inzeráty, v nichž hledala někoho, kdo její ordinaci převezme. Jenže až koncem příštího roku. V roce 2018 se chtěla Novotná svým malým pacientům ještě naplno věnovat. Ovšem pak přišlo nařízení o zavedení EET a takzvaného eReceptu. V ten moment si doktorka, která letos oslavila 64. narozeniny, řekla, že na tohle už nemá sílu. „EET by nebylo tak strašné. Absolvovala jsem i nějaké miniškolení. Potom ale přišlo oznámení, že od 1.ledna budou i eRecepty, což je spojené s uzavíráním dalších různých smluv, sháněním certifikátů, nového modemu, tiskárny… Když jsem to všechno slyšela, tak jsem si říkala: Pane Bože, to je věc, kterou už nechci. Nechci nic dalšího, co mě bude odvádět od pacientů,“ popsala události, které ji vedly k tomu, že ordinaci uzavře už k 31. prosinci 2017. Jak ale sama zdůrazňuje, šlo o poslední kapku. Kromě již zmíněných novinek se podle ní praktičtí lékaři musejí denně zabývat kvanty administrativy a dalších úkonů, které je odvádějí od pacientů. „Jsem lékařka a chci zajišťovat dětem péči, kterou potřebují. A ty věci okolo už mě rozptylují. Nechci slyšet, že když nebudu mít eRecept, dostanu dva miliony pokutu,“ pokračuje v líčení doktorka, která v Lukách ordinuje od roku 1991. Podle jejího názoru může zavedení elektronických receptů donutit k uzavření jejich praxí i další lékaře. „Někteří doktoři čekají, že eRecepty nebudou povinné, ale ony budou. Takže na konci roku jich ještě možná několik oznámí, že končí.“ S přechodem na novou technologii však nebojují jenom starší lékaři. Třeba Martina Dvořáčková z Jihlavy si svou praxi otevřela letos na podzim. Předtím řadu let pracovala u rychlé záchranné služby. Mezi praktickými doktory v kraji patří jednoznačně k těm mladším, běžnou uživatelskou práci s výpočetní technikou bez problémů zvládá. Přesto říká, že zavádění eReceptů je natolik složitá záležitost, že se starším kolegům vůbec nediví, že se s ní už nechtějí zatěžovat. „Musím si na to pozvat IT technika. Sama nemám šanci to zvládnout,“ přiznává. Ale ví, že pokud chce svou praxi provozovat, nic jiného jí nezbude. Na to, že by stát alespoň po přechodnou dobu povolil souběh klasických receptů s těmi elektronickými, se nechce příliš spoléhat. „Vím, že spousta starších lékařů věří, že se od povinného zavedení k 1. lednu cukne. Jenže není vláda, není Sněmovna... Nevěřím, že tohle někdo schválí,“ tvrdí Dvořáčková. |