Mateřská škola v Lipníku dostala z věznice v Rapoticích domečky, které vyrobili

Mateřská škola v Lipníku dostala z věznice v Rapoticích domečky, které vyrobili vězni ve svém volném čase. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rapotičtí vězni vyrobili dětem ve školce nové dřevěné domečky

  • 0
Rapotičtí vězni vyrobili ve svém volném čase domečky pro děti z mateřské školy v Lipníku. Na dobré věci se ovšem podíleli i lidé na svobodě - dřevo na stavby totiž poskytla obec, zdarma jej vysušila místní truhlářská firma a další sponzor zase poskytl barvy.

V malotřídní základní škole společné s mateřskou školou v Lipníku dostali zajímavý dárek od vězňů z Rapotic - dva malé domky, jeden pro malé hospodyňky, druhý, který je spíš garáží a hospodářským stavením, pro kluky.

"Kluci to mají spíš jako garáže, pro auta a zemědělskou techniku," vysvětlil ředitel ZŠ a MŠ Lipník Josef Štěrba.

Škola patří k nejmenším na okrese, ve školce je dvaadvacet dětí, v základní škole je pouhých devět hochů a děvčat.

Holčičkám se už nevešly panenky do domečků

Na začátku byl nápad učitelky mateřské školy Veroniky Pospíšilové, která si manželovi "postěžovala", že do malého domečku, který ve školce mají, se už děvčatům nevejdou panenky.

"Její manžel pracuje ve věznici a k realizaci nápadu, že by nám vězni mohli vyrobit dřevěné domečky, nebyla příliš dlouhá cesta," naznačil Štěrba, jak projekt vznikl.

Dřevo na domečky poskytla obec, zdarma ho vysušila místní truhlářská firma, další sponzor zajistil barvy.

Mateřská škola v Lipníku dostala z věznice v Rapoticích domečky, které vyrobili
Mateřská škola v Lipníku dostala z věznice v Rapoticích domečky, které vyrobili

"Ředitel s nápadem souhlasil, dohodl se s vedením školy. Oni dodali dřevo a vězni vyrobili domečky," popsal projekt Jan Doležal, mluvčí rapotické věznice s tím, že domečky vyráběla ve svém volnu parta vězňů, která má k dispozici truhlářskou dílnu.

Nápad z lipnické mateřinky dal podnět ke vzniku prvnímu školnímu projektu, do kterého se věznice zapojila. "Šlo hlavně o tu myšlenku. Vězeň sice stojí daňové poplatníky 500 až tisíc korun denně, ale z věznice může vzejít i nějaký smysluplný výstup, který přinese i něco pozitivního. Vězni mohou udělat něco dobrého třeba pro děti," dodal Jan Doležal.

Sériová výroba asi nebude

S tím, že by spustili sériovou výrobu hraček pro děti prý zatím ve věznici nepočítají. Ve věznici v Rapoticích, kde platí nejmírnější režim, pyká přes pět set vězňů odsouzených za nedbalostní nebo méně závažné trestné činy. Dvě stě z nich pracuje.

Spokojena s jejich prací je například obec Kralice nad Oslavou, kde pomáhají při údržbě obecního majetku.

Ale i tady jeden z bývalých vězňů udělal něco navíc, plastiku živlů u rekonstruovaného rybníka Pivovárek.