Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Desatero problémů Třebíče. Město tíží málo práce i čtvrť Pocoucov

  12:04
Obyvatelé druhého největšího města na Vysočině určili deset největších problémů, které by chtěli vyřešit. Lidem v Třebíči vadí třeba všude přítomné psí exkrementy a nedopalky od cigaret.

Starosta Třebíče Pavel Heřman | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Co lidi v Třebíči nejvíc štve? Základních deset problémů druhého největšího města na Vysočině definovali diskutující, kteří přišli minulý týden debatovat s komunálními politiky do kulturního domu Fórum. Radnice ještě nechá témata ověřit v anketě, kterou zveřejní. Do ní se můžou zapojit i ti, co diskusi nestihli.

Jak budou výtky veřejnosti řešit koaliční politici, kteří sedí na radnici? Zeptali jsme se.

1.Lepší autobusové spojení s okolními obcemi

"Příměstské autobusové linky má ve své kompetenci Kraj Vysočina. Na zastupitelstvu se bude projednávat smlouva o spolufinancování linky do Šebkovic v roce 2014. Jedná se o linkový spoj jezdící přes třebíčskou místní část Slavice. Vždycky je to o diskusi a hledání kompromisu při placení ztrátových linek. Komunikují spolu starostové na jejich trasách. Město má vliv na městskou autobusovou dopravu. Nezaznamenali jsme v diskusi požadavky na lepší večerní obslužnost linky 31, která zajíždí do integrovaných obcí Třebíče," uvedl třebíčský místostarosta Pavel Svoboda, který má na starosti dopravu.

2.Zlepšení podmínek pro cyklisty

"U radnice na Karlově náměstí je nový stojan na kola. Příští rok přibude v Národním domě Tourist Point se zázemím pro cyklisty, kteří zde budou moci taky bez obav ponechat své bicykly. Další místa by měla vzniknout tam, kudy se pohybují turisté v centru. Ke stávajícím cyklopruhům přibudou další. Musí to být technicky možné, tedy musí být dostatečně široká vozovka. Plánujeme cyklopruh například od hvězdárny, Demlovou ulicí, do lokality k bývalému Unipletu," vysvětlil místostarosta Pavel Svoboda.

3.Propojení vlakové a autobusové dopravy

"Příští rok se začne budovat moderní dopravní terminál za víc než 50 milionů korun v prostoru u vlakového nádraží. Propojí vlaky, některé příměstské linky autobusů i městskou autobusovou dopravu," řekl Pavel Svoboda.

4.Chybějící společná databáze akcí konaných v Třebíči

"Už mám řešení. Po Novém roce se bude schvalovat grantový systém. Z grantu na kulturu lze poskytnout peníze na administrování takového shromaždiště informací o kulturních akcích. Do provozu by mohlo být uvedené před příští letní sezonou. Předpokládám, že náklady budou 10 až 20 tisíc korun," uvedla radní pro kulturu a ředitelka Městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková.

"Bude to tak, že do jednoho místa v rámci počítačového programu budou mít povolen přístup různí pořadatelé kultury, kteří si tam zadají své akce. A někdo to zastřeší, aby měly informace jednotnou podobu," doplnila Hanáčková.

5.Nedůstojné podmínky pro práci Domu dětí a mládeže

"Příští rok na podzim bude hotový nový Dům dětí a mládeže v Borovině, vznikne přestavbou části původně kotelny v areálu bývalého Bopa," řekl místostarosta Pacal, který má na starosti městské finance.

6.Stálý nedostatek pracovních míst

"To není problém jen Třebíče, ale celé oblasti. Spustili jsme na městských webových stránkách portál ‚Třebíč žije!‘, který je v několika jazycích a poskytuje případným investorům dokonalý přehled o tom, jaké jsou u nás možnosti. Komunikujeme s CzechInvestem. Oslovili jsme ambasády dvanácti zemí s pozvánkou k nám do města. Ozvali se Italové a Holanďané," vypočítal místostarosta Pavel Pacal.

"Uvidíme, co se podaří dohodnout. Domnívám se, že dnes už nemůžeme čekat příchod velkého investora, který u nás postaví halu pro tisíc zaměstnanců. Spíš to může být o skladbě vícero menších nových provozoven, které v součtu přinesou zajímavý počet pracovních příležitostí," doplnil Pacal.

7.Kvalitnější napojení na D1. Obchvat Pocoucova

"Narovnání výpadovky na dálnici D1 v úseku od pekárny v Třebíči do Pocoucova, to je vlastně poslední část této důležité silnice v majetku kraje, která čeká na velkou rekonstrukci. Je vyprojektovaná, je vydané stavební povolení. Závisí to na tom, kdy kraj uvolní peníze. Snažíme se s jeho vedením jednat," uvedl místostarosta Třebíče Pavel Pacal.

Podle místostarosty Pavla Svobody bude nutné výstavbu přeložky silnice časově sladit se stavbou připojení Pocoucova na čističku odpadních vod v Třebíči. Potrubí se má v jednom místě potkávat právě s novou silnicí.

8.Psí exkrementy, nedopalky od cigaret

"Bohužel v tomto případě je to především o změně chování samotných obyvatel Třebíče. Když město nechá udělat blokové čištění, za dva týdny jsou zase všude nedopalky cigaret a psí exkrementy. Tresty nemají efekt, musíme pracovat preventivně. S nevhodným chováním lidí je těžká práce," reagoval místostarosta Pavel Svoboda, který má na starosti i pořádek ve městě.

9.Ve městě chybí chráněné bydlení

"Je to běh na delší trať. Byl učiněn první krůček, a to vytipování nemovitostí v majetku města vhodných na rekonstrukci na chráněné bydlení. A máme již i srovnávací studii, která nám říká, za jaké peníze a pro kolik lidí by se dalo toto bydlení pro zdravotně a mentálně postižené spoluobčany vybudovat," uvedla místostarostka Marie Černá, která má na starosti sociální oblast.

"Také čekáme na finanční příležitosti v rámci příštího plánovacího období, kde by zřejmě peníze na tyto typy projektů být měly. Další cestou je možná spolupráce s Krajem Vysočina a jeho příspěvkovou organizací Domov bez zámku," řekla Černá.

10.Podpora organizacím, které pomáhají postiženým

"Určitě můžeme pomoci prostorami se zvýhodněným nebo symbolickým nájemným jako v případě Kavárny Vrátka. Případně podporou tohoto typu sociální služby - například sociální rehabilitace v rámci Zásad pro podporu sociálních služeb. Dále můžeme hledat i další cesty ve spolupráci s úřadem práce, Krajem Vysočina a dalšími institucemi nebo taky agenturou Pancéř, která nám nabídla spolupráci při zaměstnávání zdravotně postižených spoluobčanů," sdělila místostarostka Třebíče Marie Černá.

  • Nejčtenější

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další obchvat Brodu v ohrožení. Ze čtyř variant se lidé neshodli na žádné

Zastupitelé Havlíčkova Brodu se neshodli na nejvhodnější trase jihozápadního obchvatu. Nová silnice by měla spojit...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Studenti vyrobili pohon k vozíku pro bývalého spolužáka a dostali cenu

Dost nesvůj byl Štěpán Pejchl, když na žďárské střední průmyslové škole poprvé otestoval přídavný elektrický pohon ke...

Když je mlha, cítím průšvih, říká oceněná operátorka záchranné služby

Premium Když člověk v krizové situaci musí volat záchranku na čísle 155, může se stát, že mu telefon zvedne operátorka Martina...

Do Telče se vrátila malířka velkých očí, obrazy vystavuje v Hasičském domě

Její obrazy visí v USA, Mexiku či Tel Avivu. Teď se mohou pokochat tvorbou výjimečné malířky Míly Doleželové i lidé na...

Lipnice platí daň za příliv turistů, musí zřídit více parkovacích ploch

Pro Lipnici nad Sázavou to byla loni rekordní turistická sezona. Do nejmenšího města na Vysočině přijelo nejvíc turistů...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...