Středa 3. června 2020, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 3. června 2020 Tamara

Desatero problémů Třebíče. Město tíží málo práce i čtvrť Pocoucov

  12:04aktualizováno  12:04
Obyvatelé druhého největšího města na Vysočině určili deset největších problémů, které by chtěli vyřešit. Lidem v Třebíči vadí třeba všude přítomné psí exkrementy a nedopalky od cigaret.

Starosta Třebíče Pavel Heřman | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Co lidi v Třebíči nejvíc štve? Základních deset problémů druhého největšího města na Vysočině definovali diskutující, kteří přišli minulý týden debatovat s komunálními politiky do kulturního domu Fórum. Radnice ještě nechá témata ověřit v anketě, kterou zveřejní. Do ní se můžou zapojit i ti, co diskusi nestihli.

Jak budou výtky veřejnosti řešit koaliční politici, kteří sedí na radnici? Zeptali jsme se.

1.Lepší autobusové spojení s okolními obcemi

"Příměstské autobusové linky má ve své kompetenci Kraj Vysočina. Na zastupitelstvu se bude projednávat smlouva o spolufinancování linky do Šebkovic v roce 2014. Jedná se o linkový spoj jezdící přes třebíčskou místní část Slavice. Vždycky je to o diskusi a hledání kompromisu při placení ztrátových linek. Komunikují spolu starostové na jejich trasách. Město má vliv na městskou autobusovou dopravu. Nezaznamenali jsme v diskusi požadavky na lepší večerní obslužnost linky 31, která zajíždí do integrovaných obcí Třebíče," uvedl třebíčský místostarosta Pavel Svoboda, který má na starosti dopravu.

2.Zlepšení podmínek pro cyklisty

"U radnice na Karlově náměstí je nový stojan na kola. Příští rok přibude v Národním domě Tourist Point se zázemím pro cyklisty, kteří zde budou moci taky bez obav ponechat své bicykly. Další místa by měla vzniknout tam, kudy se pohybují turisté v centru. Ke stávajícím cyklopruhům přibudou další. Musí to být technicky možné, tedy musí být dostatečně široká vozovka. Plánujeme cyklopruh například od hvězdárny, Demlovou ulicí, do lokality k bývalému Unipletu," vysvětlil místostarosta Pavel Svoboda.

3.Propojení vlakové a autobusové dopravy

"Příští rok se začne budovat moderní dopravní terminál za víc než 50 milionů korun v prostoru u vlakového nádraží. Propojí vlaky, některé příměstské linky autobusů i městskou autobusovou dopravu," řekl Pavel Svoboda.

4.Chybějící společná databáze akcí konaných v Třebíči

"Už mám řešení. Po Novém roce se bude schvalovat grantový systém. Z grantu na kulturu lze poskytnout peníze na administrování takového shromaždiště informací o kulturních akcích. Do provozu by mohlo být uvedené před příští letní sezonou. Předpokládám, že náklady budou 10 až 20 tisíc korun," uvedla radní pro kulturu a ředitelka Městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková.

"Bude to tak, že do jednoho místa v rámci počítačového programu budou mít povolen přístup různí pořadatelé kultury, kteří si tam zadají své akce. A někdo to zastřeší, aby měly informace jednotnou podobu," doplnila Hanáčková.

5.Nedůstojné podmínky pro práci Domu dětí a mládeže

"Příští rok na podzim bude hotový nový Dům dětí a mládeže v Borovině, vznikne přestavbou části původně kotelny v areálu bývalého Bopa," řekl místostarosta Pacal, který má na starosti městské finance.

6.Stálý nedostatek pracovních míst

"To není problém jen Třebíče, ale celé oblasti. Spustili jsme na městských webových stránkách portál ‚Třebíč žije!‘, který je v několika jazycích a poskytuje případným investorům dokonalý přehled o tom, jaké jsou u nás možnosti. Komunikujeme s CzechInvestem. Oslovili jsme ambasády dvanácti zemí s pozvánkou k nám do města. Ozvali se Italové a Holanďané," vypočítal místostarosta Pavel Pacal.

"Uvidíme, co se podaří dohodnout. Domnívám se, že dnes už nemůžeme čekat příchod velkého investora, který u nás postaví halu pro tisíc zaměstnanců. Spíš to může být o skladbě vícero menších nových provozoven, které v součtu přinesou zajímavý počet pracovních příležitostí," doplnil Pacal.

7.Kvalitnější napojení na D1. Obchvat Pocoucova

"Narovnání výpadovky na dálnici D1 v úseku od pekárny v Třebíči do Pocoucova, to je vlastně poslední část této důležité silnice v majetku kraje, která čeká na velkou rekonstrukci. Je vyprojektovaná, je vydané stavební povolení. Závisí to na tom, kdy kraj uvolní peníze. Snažíme se s jeho vedením jednat," uvedl místostarosta Třebíče Pavel Pacal.

Podle místostarosty Pavla Svobody bude nutné výstavbu přeložky silnice časově sladit se stavbou připojení Pocoucova na čističku odpadních vod v Třebíči. Potrubí se má v jednom místě potkávat právě s novou silnicí.

8.Psí exkrementy, nedopalky od cigaret

"Bohužel v tomto případě je to především o změně chování samotných obyvatel Třebíče. Když město nechá udělat blokové čištění, za dva týdny jsou zase všude nedopalky cigaret a psí exkrementy. Tresty nemají efekt, musíme pracovat preventivně. S nevhodným chováním lidí je těžká práce," reagoval místostarosta Pavel Svoboda, který má na starosti i pořádek ve městě.

9.Ve městě chybí chráněné bydlení

"Je to běh na delší trať. Byl učiněn první krůček, a to vytipování nemovitostí v majetku města vhodných na rekonstrukci na chráněné bydlení. A máme již i srovnávací studii, která nám říká, za jaké peníze a pro kolik lidí by se dalo toto bydlení pro zdravotně a mentálně postižené spoluobčany vybudovat," uvedla místostarostka Marie Černá, která má na starosti sociální oblast.

"Také čekáme na finanční příležitosti v rámci příštího plánovacího období, kde by zřejmě peníze na tyto typy projektů být měly. Další cestou je možná spolupráce s Krajem Vysočina a jeho příspěvkovou organizací Domov bez zámku," řekla Černá.

10.Podpora organizacím, které pomáhají postiženým

"Určitě můžeme pomoci prostorami se zvýhodněným nebo symbolickým nájemným jako v případě Kavárny Vrátka. Případně podporou tohoto typu sociální služby - například sociální rehabilitace v rámci Zásad pro podporu sociálních služeb. Dále můžeme hledat i další cesty ve spolupráci s úřadem práce, Krajem Vysočina a dalšími institucemi nebo taky agenturou Pancéř, která nám nabídla spolupráci při zaměstnávání zdravotně postižených spoluobčanů," sdělila místostarostka Třebíče Marie Černá.

  • Nejčtenější

Pár obcí na Vysočině netuší, že jim stát nakreslil přes katastr rychlovlak

Stát pokračuje v rýsování plánů vysokorychlostní železniční trati přes Vysočinu. V budoucnu má spojit Prahu s Brnem....

Zahrádkáři v brodské kolonii zasázeli naposledy, na podzim musejí odejít

V zahrádkářské kolonii Na Nebi v Havlíčkově Brodě bylo v posledních týdnech obzvlášť živo. Lidé využili jarního počasí...

Dala jsem mu škaredou užoulanou kytku, líčí dívka ze slavné fotky s vojákem

Stovky snímků vytvořil na konci války žďárský fotograf Vilém Frendl. Zachytil třeba vlak vykolejený partyzány, sovětské...

Muže, který zmizel od nehody, po několika dnech našli. Byl i na pohovoru

Čtyři dny pátrali policisté po mladém muži, jehož auto nalezli havarované bez řidiče. Po výzvách ho ve čtvrtek poznali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihlava ztratila, v oslabení nezvládla závěr zápasu s Varnsdorfem

Jihlavští fotbalisté zůstávají na třetí příčce v tabulce druhé nejvyšší soutěže. A o víkendu je mohou přeskočit Hradec...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

V Jihlavě se před 30 lety bouralo Horácké divadlo i komunistický režim

Letos už je to třicet let, co v centru Jihlavy začalo kvůli demolici mizet staré Horácké divadlo. Před bouráním tam...

Ve Žďárských vrších bude turisty vítat nový Dům přírody za 30 milionů

K padesátému výročí, jež tento rok slaví chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy, dostanou dárek návštěvníci tohoto...

Podnikatel chce na Zubštejně stavět stanový hotel, místní jsou proti

Na zřícenině hradu Zubštejn na Žďársku plánuje podnikatel stylový stanový hotel. Památku v katastru Pivonic by si chtěl...

Proti suchu bojují lesníci i obnovou desítek rybníků, tůní a mokřadů

Výstavby i obnovy menších nádrží, tůní, mokřadů, rašelinišť či rybníků nebo navracení potoků do jejich přírodních...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Když dobrota škodí. Jak zdravotníci z WHO otrávili půlku Bangladéše

Případ Bangladéš zůstává nejčernější skvrnou na nedávné minulosti Světové zdravotnické organizace. Chuť být prospěšný a...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...