Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Tajemné laboratoře ve Studenci zkoumají život čolků i myší

  16:29
Nečekaně velký zájem byl o sobotní den otevřených dveří ve vědeckém areálu u Studence na Třebíčsku. V málo známém objektu patřícímu Akademii věd se badatelé zvědavcům pochlubili nejlepšími podmínkami pro chov čolků, ale i laboratorním výzkumem myší a ptáků.
Ve výzkumných laboratořích chovají a zkoumají vzácné čolky. Na snímku malá...

Ve výzkumných laboratořích chovají a zkoumají vzácné čolky. Na snímku malá návštěvnice pozoruje čolky dravé, kteří jsou největší svého druhu v Česku. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Desítky let byl areál v lese nedaleko Studence na Třebíčsku obehnán vysokým plotem a veřejnost do něj měla zapovězený vstup. A šířily se o něm i fámy, že za plotem probíhá výzkum pro vojenské účely.

V posledních letech však bylo detašované pracoviště Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR veřejnosti otevřeno už poněkolikáté. Naposledy uplynulou sobotu při příležitosti Týdne vědy a techniky, který veřejnosti odhaluje laboratoře a činnost vědců i v dalších ústavech.

"Tolik lidí jsme nečekali, je to desetkrát vyšší návštěvnost než v minulých letech," řekl vedoucí detašovaného pracoviště ve Studenci Josef Bryja. 

Houfy návštěvníků se tísnily ve skromných prostorách laboratoří a úzkých chodbách tří stavení. V jednom se vědci věnují chovu a zkoumání vzácných čolků, v další budově zase zkoumají myši a ptáky. Věnují se například i výzkumu termoregulačního chování vodních živočichů, jako jsou právě i čolci.

"Optimální podmínky k chovu jsme vyvíjeli patnáct let a podle odezvy ze zahraničí máme jedny z nejlepších, o jakých kdy slyšeli," řekl k posluchačům v laboratořích s čolky jeden z vědců.

Návštěvníci si u čolků například také vyslechli, že k jejich úspěšnému chovu je zapotřebí neupravovaná voda bez chloru. K tomu má výzkumné pracoviště vlastní studnu, odkud vodu odebírá. "Pokud ve studánce nebo potoce naleznete larvu mloka skvrnitého, můžete se té vody bez obav napít," dodal průvodce areálem. A návštěvníkům také připomněl, že v přírodě jsou čolci chránění.

Doktorandka Iva Martincová u mikroskopu.

"V šedesátých letech jsme čolky chytali, když jsme šli ze školy," skočil mu do řeči jeden z návštěvníků, šestašedesátiletý Josef Juránek. Toho přilákala do vědeckého ústavu zvědavost. "V okolí jsem dost jezdíval s traktorem. Zajímalo mě proto, co tady je a jak to funguje, jsem překvapený, že tady v lese něco takového je," dodal Juránek.

A zvědaví návštěvníci si od vědců vyslechli i nejednu perličku. "Tato samice je stará jedenáct let, v přírodě se uvádí maximální délka života osm let. To signalizuje, že podmínky života jsou u nás dobré, navíc se stále ještě množí," řekl třeba vědecký pracovník zaměřený na chov a výzkum čolků. Většina výzkumu zaměřeného na čolky však probíhá na jaře a v létě,  nyní je výzkum zazimovaný.

Cyklostezka může vědě pomoci

Návštěvníci si mohli také prohlédnout novou část výzkumného areálu, administrativní budovu, kterou výzkumníci letos otevřeli. A třeba děti v ní měly možnost si v dětském koutku malovat.

"V pátek jsem se z regionálního tisku o této akci dozvěděla, a protože máme v okolní obci chalupu, tak mě zajímalo, co se tady děje, a jsem velice mile překvapená jak účastí, tak škálou nabízených aktivit, které tento areál skýtá, " řekla devětatřicetiletá Eva Kalábová z Brna, která chalupaří v Pozďatíně. 

"Pro kolemjdoucí je areál navíc na turistické trase. Myslím, že je tu hodně cyklistů i pěších turistů a dala by se tu zpopularizovat věda a zviditelnit region, přivést sem další lidi, určitě by to neškodilo," zamyslela se Kalábová.

Jednoho z návštěvníků zajímala i údajná vojenská minulost areálu. "Byly zde chemické laboratoře, které byly za minulého režimu potencionálně využitelné, kdyby na nás nepřítel udeřil," reagoval na otázku Josef Bryja.

Žádný tajný výzkum tu nebyl

V minulých dobách se tu vyvíjely i jedy proti hlodavcům. "Ale žádné chemické zbraně, bylo to jen pracoviště, které bylo za vysokým plotem a nebylo uvedené v mapách. Tajný výzkum se tu neprováděl," dodal Bryja, který ve Studenci pracuje už patnáct let.

Od pondělí do středy bude ústav otevřený i pro studenty a zavítá do něj omladina z osmi středních škol. Už v sobotu do něj nahlédla i učitelka biologie Zuzana Jurková. 

"Přemýšleli jsme, že bychom sem vzali i žáky, kteří mají o biologii zájem a účastní se třeba biologické olympiády nebo přírodovědných soutěží," řekla Jurková.

  • Nejčtenější

Další rána pro České dráhy. Linku do Brna přes Vysočinu jim vyfoukl RegioJet

Železniční spojení mezi Prahou a Brnem přes Havlíčkův Brod bude provozovat RegioJet. Ve výběrovém řízení, kam se...

Náledí, náraz autobusu. Matka s dvěma syny přišla ve vteřině o bydlení i práci

Premium Byla sobota 25. února nedlouho po poledni. Sněžilo, silnice namrzaly. Matka samoživitelka Eva Vrátná byla se dvěma syny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někdy mám pocit, že jsem právě spadl z Měsíce, komentuje Jiří Holík dnešní svět

Premium Legendární hokejový útočník Jiří Holík na první pohled vypadá, jako by se ho ubíhající čas absolutně netýkal. V...

Zemřel František Prosecký, velký bystřický sběratel s tatrováckým srdcem

Rodina a přátelé se jen těžko vyrovnávají se zprávou o úmrtí Františka Proseckého z Bystřice nad Pernštejnem. Známý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V bílé tmě na D1 bouralo 231 aut, od největší nehody v Česku uplynulo 15 let

Vraky aut, na dvacet tisíc lidí uvězněných v kolonách a několik hodin neprůjezdná dálnice D1. Tak před patnácti lety...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Soud zmírnil čtyřem mužům podmínky za pád mostu ve Vilémově, pátého zprostil

Odvolací soud v Pardubicích zmírnil tresty čtyřem z pěti mužů obžalovaným kvůli pádu mostu ve Vilémově na...

Ekologie, pedagogika, bezpečnost. Vysočinské střední školy nabízejí nové obory

Přípravy studentů k přijímacím zkouškám na střední školy vrcholí. Letos se jich na Vysočině chystá o stovky více než...

Pelhřimov chce vrátit náměstí zpět do minulosti a vysázet na něm stromy

Více zeleně, stínu, míst k odpočinku i atraktivnější vzhled historického centra města. To si vedení Pelhřimova slibuje...

Vodaři na Žďársku mají nové vedení, chce kanalizaci i do menších obcí

Investice do odkanalizování menších obcí nebo do řešení nedostatku kvalitní vody i mimo velká města žďárského regionu....

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...