Budova s charakteristickými dlouhými prosklenými chodbami a balkony, na kterých se v návštěvní dny tísnili příbuzní pacientů, se začala stavět v roce 1961. Infekční oddělení v ní potom sídlilo od roku 1967.
„Před třemi lety se ale přestěhovalo do Pavilonu urgentní a intenzivní péče. V současnosti je objekt zcela prázdný,“ hlásí Eduard Jozífek z majetkového odboru Krajského úřadu Kraje Vysočina.
Samotná demolice nevyužité a zchátralé budovy Nemocnice Jihlava začala tento týden, ovšem už v červnu byly přeloženy inženýrské sítě. „Dodavatelská firma budovu nyní postupně rozebírá, přičemž odstraněné by měly být i konstrukce pod terénem,“ prozrazuje náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný.
„Vzniklý prostor bude následně zarovnán a zhutněn a bude sloužit jako staveništní zařízení pro firmu, která na podzim převezme rekonstrukci interny,“ doplňuje.
Opravovat boty bude v nemocnici dál
Demolici starého infekčního pavilonu se do poslední chvíle snažil odvrátit architekt Jaroslav Huňáček. Podle něj měl infekční pavilon ze šedesátých let svoji hodnotu.
„Dělal jsem, co jsem mohl, abych zabránil tomuto nesmyslnému způsobu likvidace. Bohužel si to ale na kraji nedali rozmluvit. Vytvoří si drahou stavební parcelu, kterou dlouhodobě nevyužijí,“ tvrdí architekt.
Přitom byl podle něj připravený investor, který by pavilon koupil a opravil na centrum sociálních služeb. Tomu vyhovovalo i nasměrování pokojů do klidnější části areálu. U jejich oken byly dlouhé lodžie.
V mizícím pavilonu měl dlouho svoji dílnu i opravář bot Robert Pfeifer. Ten již brzy po demolici otevře svoji novou provozovnu blízko nemocniční kotelny a bývalé vrátnice.
„Bude to dřevostavba. Jsem vděčný vedení nemocnice, že v jejím areálu můžu i nadále působit. Vždyť tam opravuju boty už devět let,“ uvedl švec Robert Pfeifer.