Lísání rétorikou, formální gesta. David Vávra posuzoval návrhy náměstí

  13:33aktualizováno  13:33
Ve Velkém Meziříčí zveřejnili nové podrobnosti a výsledky architektonické soutěže na přeměnu centra města. Hodnocení jak ze svých Šumných měst předložil architekt a herec Divadla Sklep Davida Vávry, který byl předsedou poroty. Kvůli odvolacím lhůtám však zatím chybí doprovodné obrázky.

Náměstí ve Velkém Meziříčí. | foto: Archiv MAFRA

Brněnský architekt David Mikulášek by rád okomentoval návrh nové podoby centra Velkého Meziříčí, jenž vytvořil společně se dvěma kolegy. A který v anonymním hodnocení nadchl členy poroty architektonické soutěže natolik, že zvítězil.

„Moc bych chtěl říct víc, popsat svými slovy, jaké myšlenky nás vedly k řešení, které bylo nakonec nejúspěšnější. Jenže nemůžu. Předepsané lhůty pro připomínkování a odvolání jsou neúprosné. Vše je tak pomalejší, ale nedá se s tím nic dělat. Nerad bych, aby nějaký detail formálně soutěž shodil,“ podotkl spoluautor návrhu.

Kvůli tomu stále chybí tolik žádaný obrazový doprovod. Studie, náčrty a vizualizace, podle nichž by si lidé zvědaví na příští podobu středu jedenáctitisícového města udělali lepší představu.

Vyhráli architekti z Brna, porota jim ale vyčetla schody u radnice

Jisté je, že porota pod vedením architekta a herce Divadla Sklep Davida Vávry udělila první příčku triu David Mikulášek, Linda Boušková, Filip Musálek jednomyslně. S vítězstvím přišla i finanční odměna 150 tisíc korun.

Tvůrci působí podle dostupných informací v Brně. Mikulášek tam vyučuje na Fakultě architektury Vysokého učení technického jako odborný asistent.

Porotě se líbil hlavně citlivý přístup trojice autorů k centru města, zachování starých stromů, řešení dopravy. Ovšem i k vítěznému návrhu měla připomínky.

„Kriticky je hodnocena terénní manipulace v předradničním prostoru. Vnášení nových překážek pro volný pohyb chodců, kterými nové schody bezpochyby jsou, považuje porota za zbytečné. A to i navzdory zkvalitnění vchodu do radnice. K uvážení je navržená velikost plochy velkoformátové dlažby v prostoru před radnicí a její jednotný modul. Inspirativní je zacházení se světelnou scénou,“ vyslovili se porotci.

Zároveň doporučili autorům ve spolupráci s dopravními policisty například i zvýšit počet parkovacích míst uvnitř náměstí.

Kdo razantně omezil vjezd automobilů do centra, neuspěl

Hluboko v poli poražených naopak skončily návrhy, které buď příliš razantně omezily vjezd do centra - doprava byla klíčovým motivem celého klání. A nebo ty, které měly nelogické uspořádání zeleně či laviček.

Architekt a herec David Vávra v nové hradecké knihovně, kterou navrhl.

Architekt a herec David Vávra.

V protokolu zaznívají i věty jak vystřižené ze Šumných měst, pořadu Davida Vávry o architektuře. Je z nich tak patrný Vávrův vliv na konečnou podobu textu.

„Návrh se snaží lísat svou rétorikou, která však nenachází odraz ve formálních gestech. Práce s vegetačními prvky nepřesvědčuje. Až manýristický způsob grafiky dlažby není pro místo vhodný,“ schytali to někteří účastníci.

Veřejnost návrhy uvidí na výstavě až v polovině září

Ve shrnutí k dopravě porotci navrhli několik bodů, které bude nutné při dolaďování finální verze respektovat. Hlavní je vymýtit zbytečný průjezd přes náměstí.

„Základním předpokladem je zajištění kapacitní parkovací plochy v areálu Svitu s pěším propojením na náměstí,“ uvedli.

Do nejužšího centra se i nadále bude vjíždět jednosměrnou Vrchoveckou ulicí. „Vozidla, která zajedou do nově zjednosměrněné Radnické ulice, budou mít umožněn výjezd do okružní křižovatky ulic Hornoměstská a Třebíčská,“ určuje dále porota.

Ulicemi Vrchovecká, Radnická, Kostelní a Komenského se bude jezdit povinně jen třicítkou. A nový způsob vedení dopravy zredukuje otáčení a couvání u základní školy v Komenského ulici. Zde se také rozšíří chodník.

Na druhém místě soutěže se mezi šestnácti účastníky umístili Miroslav Cikán a Radek Novotný z MCA Atelieru. Ti dostali odměnu 120 tisíc korun. Třetí pak skončila čtveřice Lucie Kadrmanová Chytilová, Tomáš Kopecký, Richard Ott a Anita Prokešová s odměnou 100 tisíc.

Veřejnost uvidí návrhy zblízka na výstavě, která začne 12. září. Uskutečnit se má i veřejná diskuse s porotci a vítězi soutěže. Revitalizace středu Velkého Meziříčí bude stát bez sítí kolem 50 milionů korun.

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Puma mění teritorium, dostala se už na Žďársko. Policie před ní varuje

Puma americká

Velká kočkovitá šelma, kterou v sobotu ráno pozoroval starosta Želiva na Pelhřimovsku, se zřejmě přesunula na Žďársko....

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Další z rubriky

Brodské náměstí se ve vedrech mění v koupaliště, části místních to vadí

Při současných vedrech děti skotačí u fontán a potůčku, který přes brodské...

Město Havlíčkův Brod má své nové neoficiální koupaliště. Změnilo se v něj Smetanovo náměstí v centru města. Při...

Umění ze zmuchlaného papíru. Výročí slavného výtvarníka připomene výstava

Všestranný umělec Ladislav Novák působil od šedesátých let jako malíř, od...

Třebíčský výtvarník, básník a prozaik surrealista Ladislav Novák patří podle galeristů mezi dvacítku nejoriginálnějších...

Vysočina potřebuje rychlou železnici a opravenou D1, zaznělo na konferenci

Konference MAFRA event se tentokrát uskutečnila v Jihlavě. Věnovala se Kraji...

Kvalita života na Vysočině se zlepšuje. Shodli se na tom účastníci páteční konference Lepší místo pro život, jež se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz