Když fouká, museli chrám kvůli bezpečnosti zavírat. Začíná jeho oprava

  16:05aktualizováno  16:05
Na poslední chvíli začíná generální oprava barokního chrámu svaté Markéty, který je dominantou zámeckého komplexu v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku. Kupole kostela, jenž byl vysvěcen v roce 1738, je v havarijním stavu. Při špatném počasí musí být chrám dokonce veřejnosti uzavřen.

Na uplynulý víkend byly naplánované poslední bohoslužby a v pátek 20. září se v chrámu uskuteční závěrečný happening pro farnost. Už nyní je veškerý mobiliář kostela vystěhovaný.

Pak si chrám převezmou dělníci a restaurátoři a začne se pracovat. „Naší snahou bude, abychom to stihli za dva roky,“ věří manažer projektu oprav chrámu svaté Markéty Pavel Vlk.

Práce to ovšem nebude jednoduchá. Svědčí o tom i fakt, že investor musel upravovat podmínky výběrového řízení, a vypisoval jej tedy dvakrát.

„Nebyli jsme spokojeni s nabídkovou cenou. Podíl vlastníka by byl v prvním případě neufinancovatelný. Museli jsme tedy upravit podklady a podmínky výběrového řízení. Byl to dobrý krok. Do druhého řízení se nám přihlásilo více firem a dostali jsme i víc nabídek a mnohem zajímavější cenu, která byla o 19 milionů levnější než ta v předchozím kole,“ vysvětluje Vlk.

Questenberkové byli spíš hudebníci, než stavitelé. A je to poznat

Zásadní problém chrámu je podle něj v tom, že celá monumentální kupole nad lodí kostela je vyklenutá ze dřeva. „Neudělali zkrátka cihelnou klenbu, jak je to běžné jinde. Majitelé panství, Questenberkové, byli spíš hudebníci než stavitelé,“ usmívá se Pavel Vlk.

Fotogalerie

A právě dřevo dostávalo za ty roky nejvíc zabrat. Na některých místech je tak zdevastované, že se z něj téměř práší.

„V minulosti byl na střeše šindel, docházelo tam k zatékání, k degradaci krovu a spojů holubím trusem. Objevil se tam tesařík i červotoč. Celá lucerna (věžička s okny na vrcholu kupole - pozn. red.) a fresková výzdoba se loupe jako pomeranč,“ popisuje Vlk aktuální stav.

Drobné opravy se sice prováděly již v minulosti, ale zároveň se vědělo, že „Markéta“ potřebuje rekonstrukci generální.

Základem oprav bude mohutné lešení uvnitř připomínající věž

Podle Vlka jsou práce naplánované přesně krok za krokem. Jako první se po nástupu stavební firmy otlučou degradované omítky, aby objekt mohl schnout.

Uvnitř dělníci postaví mohutné lešení připomínající věž. Ta bude stoupat až nahoru do klenby a ponese celou kupoli a lucernu. Následně se začne pracovat na opravě krovu v tom nejkritičtějším místě.

Jako první se do těchto míst podívá restaurátor. „Musíme nejprve posoudit stav, aby se během tesařských prací omítková vrstva nepoškodila a neoddělila od dřevěného bednění. Zjistíme také stav dřeva z druhé strany, protože tam momentálně nevidíme,“ připomíná manažer projektu.

Jakmile skončí oprava této části kostela, přijde na řadu oprava střech, fasád a oken. V interiéru bude nové sociální zařízení, topení, elektroosvětlení, pokládat se budou i podlahy.

Restaurována bude také veškerá fresková výmalba včetně té nacházející se v kupoli nad lodí. Namaloval ji roku 1734 Karel František Tepper a oslavuje svatou Markétu. Projekt generální opravy zahrnuje i parkovou úpravu jižní terasy.

Turistickou atrakcí se má stát dosud nepřístupná vyhlídková věž

Po znovuotevření tohoto děkanského chrámu se má kostel ještě více otevřít návštěvníkům, než je tomu dnes.

Chrám svaté Markéty bylo nyní možné kromě obřadů a bohoslužeb navštívit v rámci prohlídkových tras jaroměřického zámku. Nově se počítá s tím, že by se lidé mohli vydat na vyvýšenou terasu a dokonce až na vyhlídku věže kostela.

Kostel má dvě mohutné věže. A právě jižní věž, která je blíž k parku, by měla sloužit jako vyhlídková.

„Věřím, že to bude nová turistická atrakce. Dosud turistům nebyla přístupná. Počítáme s tím, že tam bude možné každý den od rána do večera přes turniket a za drobný peníz vyběhnout nahoru. Lidem se otevře nádherný pohled na zámeckou zahradu, které se také říká Moravské Versailles,“ říká Pavel Vlk.

Jaroměřická farnost získala na záchranu kostela, který je národní kulturní památkou, necelých 85 milionů korun. Dalších deset milionů půjde ze státního rozpočtu, zbývající část bude financovat církev.

  • Nejčtenější

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky
Premium

Pád z koně i facka. Malý Bobeš se po 60 letech vrátil na místo natáčení

Po necelých šedesáti letech od natáčení se vrátil do Slavkovic Jiří Lukeš, který tam jako dítě vytvořil hlavní roli ve...

Kulturní událost roku v Jihlavě se blíží, na zimní stadion se vrátí Lucie

Už jen měsíc zbývá do hudební události roku na Vysočině. Zatímco loni kapela Lucie vyprodala velké hokejové arény,...

Jihlavská nemocnice má nové přístroje, magnetickou rezonanci a ultrazvuk

Přivolání těžké techniky, a dokonce i jeřábu si vyžádala úterní instalace nové magnetické rezonance v budově jihlavské...

Žďár zavede příští rok chytré semafory, zrychlí městskou dopravu

Rychlejší průjezd autobusů MHD, plynulejší provoz i snazší řešení kolizních situací na silnicích. Taková proměna...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz