"Dům určený k demolici sloužil od dvacátých let minulého století až do roku 2005 jako zdravotní středisko pro vyšetřování plicních chorob. Do padesátých let se zde používal i rentgen. Mohlo tak dojít ke kontaminaci zárodků infekčních plicních chorob do prostor střediska a k ozáření místností," domnívá se jednatel sdružení Jaroslav Kolmaš.
Město proto žádal o podrobný průzkum celé budovy na látky a zárodky infekčních chorob, o nichž se sdružení domnívá, že můžou ohrozit životy lidí a životní prostření. A průzkum požaduje i na zbytkové záření míst, kde se rentgen používal.
Tato žádost město přiměla k reakci. "Oslovili jsme kompetentní orgány," uvedla starostka města Eliška Pavlíková. Těmi byly Státní ústav radiační ochrany a zdravotní ústav, potažmo pak Krajská hygienická stanice v Jihlavě. Výsledek radnici i obyvatele v okolí uklidnil, občanskému sdružení pak sebral vítr z plachet. Podle odborníků totiž k žádnému takovému úniku, kontaminaci nebo záření dojít nemohlo.
Podle odborníků je kontaminace místností nesmysl
"Celé je to nesmyslné, protože zrovna tak jako neexistuje žádná kontaminace zářením, tak nemůže vzniknou ani žádná kontaminace zárodků infekčních plicních chorob do prostor střediska," tlumočila odpověď příslušných ústavů Pavlíková v dopise zaslaném občanskému sdružení. Možnost kontaminace plicního střediska vyloučila i krajská hygienická stanice.
A se stejným podivením úřady komentovaly i dotaz, zda mohl provoz rentgenu ozářit místnosti střediska. Případné měření by podle nich zaznamenalo jen přírodní záření, které vyzařuje všude jinde na Zemi. "Pouze by prodražilo náklady na demolici domu," dodala chotěbořská starostka.
Připomínky občanského sdružení tak považuje za zbytečné a neopodstatněné. "Jde pouze o taktiku s cílem znemožnit nebo oddálit demolici domu," konstatovala. To podle ní dokládá i další snaha sdružení. Ještě letos na jaře žádalo město o odkoupení bývalého plicního střediska. Chtělo ho opravit a provozovat v něm cukrárnu.
V bytovce bude 17 malometrážních bytů pro mladé
Chotěbořská radnice tak snahy občanského sdružení odmítla už poněkolikáté. Nejprve se snažilo zamezit demolici a stavbě bytových domů kvůli obavám z nastěhování nepřizpůsobivých obyvatel a narušení rázu ulice, poté hrálo na notu historického významu budov. Neuspělo ani s návrhem na odkup a rekonstrukci střediska.
Na celém záměru města se ale nemění vůbec nic. Snad jen to, že se domy budou bourat a vzápětí stavět postupně. "Demolici bývalého plicního střediska připravujeme, brzy vyhlásíme výběrové řízení. V případě Havlíčkovy ulice je projekt zatím ve fázi vize a momentálně nepokračuje," informovala chotěbořská starostka.
Výběrové řízení na demolici budovy v Houbově ulici by mělo být vyhlášeno během několika týdnů. "Pak bude záležet na kapacitě, možnostech firem a ceně. Žádné termíny na ukončení si nedáváme," dodala Eliška Pavlíková. Na projektu nové bytovky se pracuje, vystavěna bude, až na ni město sežene dostatek peněz.
V nové bytovce by mělo být sedmnáct bytů, zejména malometrážních, některé by měly být upraveny do podoby vyhovující tělesně postiženým. "Snahou města je nová bytová výstavba, která by zabezpečila vyhovující bydlení v bytech lidem, kteří si nemohou dovolit výstavbu rodinných domů a pro které by toto řešení bylo významnou pomocí. Záměrem je zajistit bydlení mladým rodinám, aby nedocházelo k jejich odlivu z Chotěboře," vysvětlila už dříve na webových stránkách města Pavlíková.