Ve výběrovém řízení na zhotovitele stavby uspěla s cenou 73,6 milionu korun společnost Roneli Construction. Pokud se připočítají ostatní neuznatelné náklady, jako jsou například dobíjecí stanice, bateriové úložiště, parkoviště, terénní úpravy či vybavení objektu, v současnosti vychází celková cena centra na 91,8 milionu korun. Pozemek darovalo charitě město. Stavba financovaná evropskými penězi, vlastními prostředky charity či krajem musí být hotová do konce roku 2026.
„Centrum bude důležitým kontaktním místem, kde lidé z celého okresu vyřídí vše potřebné pro domácí péči,“ uvedla Eva Hanáková, jež se od června stane ředitelkou třebíčské charity.
Výstavbou centra podle ní charita reaguje na vývoj ve společnosti. „Demografové předpovídají, že populace začne skokově stárnout a zároveň budou chybět lůžka i personál v pobytových zařízeních. Péče se víc přesune do rodin. Musíme být připraveni,“ vysvětlila.
Potřeba této péče už teď stoupá. V charitních službách domácí péče pracuje okolo 170 lidí. Ročně je žádá o pomoc skoro 2000 lidí a rodin z Třebíčska.
Centrum bude stát na pozemku s rozlohou přes dva tisíce metrů čtverečních v sousedství budovy, v níž už charita působí. Novostavba umožní lepší propojení různých typů služeb pro domácí péči, které jsou teď ve městě na třech adresách. Někde chybí bezbariérový vstup a na jednom místě nájem brzo skončí.
Počítá se i s ambulancí dětského paliatra
Zázemí v novém centru budou mít pracovníci mobilního hospice, pečovatelské služby, osobní asistence a domácí zdravotní péče. Kromě tréninkového prostoru pro pečující tam bude i půjčovna kompenzačních pomůcek a místo pro vzdělávání veřejnosti a zdravotníků v domácí a paliativní péči.
V novém centru charita počítá s ambulancí dětského paliatra, která na Třebíčsku není. Rodiny musí jezdit do Brna nebo do Prahy. „My poskytujeme i hospicovou péči pro děti,“ podotkla Hanáková.
V Brodě otevřeli první hospic na Vysočině, klienty přijme od listopadu![]() |
Na Vysočině je jeden lůžkový hospic s 20 lůžky, od loňska funguje v Havlíčkově Brodě. Kraj předtím kladl důraz především na mobilní hospicovou péči.
„Terénní pečovatelské služby jsou jedním z pilířů našich sociálních služeb na Vysočině,“ řekl ČTK Jiří Horký (ANO), krajský radní pro sociální oblast. Uvedl, že vzhledem ke stárnutí populace bude zřejmě přelomový rok 2030. „Naše pobytové služby nebudou stačit. Budeme potřebovat pomoc s udržením klientů v domácí péči,“ řekl.
Předloni bylo na Vysočině osm organizací, které těžce nemocným lidem pomáhaly, aby mohli dožít doma.