V rekreační oblasti roste rozlehlé sídlo. Část je černá stavba, tvrdí úřady

  11:27aktualizováno  11:27
Jalovec patří v létě i v zimě k nejnavštěvovanějším rekreačním střediskům na Třebíčsku. V poslední době tam na kopci vzniká uprostřed přírody rozlehlé soukromé sídlo, jehož část ale postrádá potřebné povolení. Hrozí tak, že bude muset být zbourána. Majitel si to ale nepřipouští.

Už na začátku stavby je zřejmé, že velký srub s upravenou plochou kolem bude novou dominantou Jalovce. Ale zatímco rozestavěný srub potřebné povolení má, vedle stojící a již hotová nová chata nikoliv.

„Je zahájené řízení o odstranění této stavby. Majitel si požádal o dodatečné povolení,“ popsala Jitka Milostná ze stavebního úřadu v Okříškách.

Jenže to má háček. Podle starosty Číchova, kam oblast Jalovce spadá, je nový areál pouze ze dvou třetin v souladu s územním plánem. Navíc zastupitelé dodnes přesně nevědí, co dalšího kromě srubu bude součástí velkého sídla.

„Ta chata je černá stavba, která stojí blízko lesa. Majitel se nikoho neptal a postavil to tam,“ popsal starosta František Veleba.

Když zjistili, že mají platit sto tisíc, vzali zastupitelé souhlas zpět

Zastupitelé podle něj nejsou stavbou rozměrného soukromého sídla nijak nadšení. Nelíbí se jim také, že se během stavby zhoršila kvalita příjezdové cesty. Také tam již delší čas stojí odstavený stavební jeřáb, který zabírá parkovací místa pro návštěvníky, což je teď na prahu lyžařské sezony problém.

Přesto zastupitelé Číchova původně schválili změnu územního plánu ve prospěch této stavby. Po čase ale své rozhodnutí vzali zpět. To když se dozvěděli, že změna by stála obecní pokladnu 98 tisíc korun.

Fotogalerie

Nyní chtějí, aby tuto částku zaplatil podnikatel z Třebíčska Aleš Valenta. Právě on stojí za budováním nového sídla kolem srubu na Jalovci. A kvůli němu se má měnit územní plán.

„Už jsme ho dvakrát zvali a dvakrát se nedostavil,“ popsal starosta. Zastupitelé také chtějí vědět, co všechno kolem srubu vznikne.

Podle Valenty půjde o sídlo určené k rodinné rekreaci. „To ostatní je zatím v plenkách. Teď nemám co říct, možná za rok budu vědět víc,“ sdělil Valenta. Podle něj ale určitě nebude celé sídlo do roka hotové, přestože už je poměrně dlouho rozestavěné.

Valenta si uvědomuje, že hrozí odstranění černé stavby, která je součástí sídla. „Ale nepředpokládám to. Domluvili jsme se, že ten pozemek bude vyčleněný pro rekreační výstavbu,“ dodal.

Podle stavebního úřadu nemůže být sídlo komerčně využívané

Ví ale, že se po volbách změnilo složení zastupitelstva. A chce se sejít se starostou Číchova. Valenta ovšem nechtěl potvrdit, jestli zaplatí požadovaných 98 tisíc obci. „To je věc dalšího jednání,“ řekl. Neodpověděl ani, proč již hotová chata vznikla bez povolení.

Podle Jitky Milostné ze stavebního úřadu bude muset Valenta dodat všechny potřebné doklady a souhlasná stanoviska, aby mohl doufat v dodatečné povolení stavby.

V první řadě ale musí být celý areál v souladu s územním plánem. A to podle starosty teď není.

Milostná dodala, že sídlo kolem srubu nemůže být komerčně využívané. Je určeno pouze k rodinné rekreaci. A překvapilo ji, že číchovští zastupitelé zatím dávali tomuto plánu zelenou.

Vedle podnikatele Valenty se na tomto areálu dříve podílel i Jaromír Šindel, bývalý brankář hokejové reprezentace. „Už tam ale nejsem, svůj podíl jsem prodal,“ uvedl Šindel.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Při střetu auta s náklaďákem u Jihlavy zemřel řidič a dítě

Při nehodě na silnici 602 z Jihlavy do Velkého Beranova, při které došlo ke...

Dva lidské životy vyhasly odpoledne na silnici 602 u Jihlavy, kde se ve směru na Helenín čelně střetly osobní a...

VIDEO: Majitel pokácel stromy na mezinárodní cyklotrasu, spor pokračuje

Majitel znovu zahradil cyklostezku z Jihlavy na Třebíč. Zdatnější cyklisté přes...

Frekventovaná cyklotrasa z Jihlavy do Třebíče je znovu zatarasená. Přes cestu leží kolem třiceti pokácených stromů....

S výtahem spíš poletíte nahoru, než spadnete dolů, říká zkušený technik

Jan Havel se od poloviny osmdesátých let profesně zabývá výtahy. Opravuje je,...

Jan Havel starší se narodil v roce 1954. Od poloviny osmdesátých let se profesně zabývá výtahy – opravuje je, provádí...

Předjíždět a zařadit se do armádní kolony je přestupek, varují vojáci

Armáda společně s Besipem na letišti v Kámeni demonstrovaly, jak správné a jaké...

Pokud řidič civilního auta předjíždí vojenskou kolonu, manévr ukončí dřív a zařadí se mezi armádní vozy, dopouští se...

Na tahu z Jihlavy na Brod kolabuje doprava, radní chtějí zavést mýtné

Opětovná rekonstrukce povrchu vozovky na Lidické ulici v Havlíčkově Brodě, a s...

Doprava od Jihlavy směrem k Havlíčkovu Brodu začala tento týden opět kolabovat. Na vině je opětovná reklamace a oprava...

Další z rubriky

Kámen se zbaví tisíců aut i ostré zatáčky, na obchvat čekal desítky let

Díry na rušné silnici z Tábora do Pelhřimova u hradu Kámen. Jsou sice u kraje...

Krajina v okolí obce Kámen, jejíž dominantou je známý hrad, se změní. Cestáři zde budují velký obchvat, na který malá...

V bystřickém parku miniatur letos vyrostou hrady Zubštejn i Pernštejn

Do konce září, nejpozději v říjnu by autor parku miniatur v Bystřici nad...

Pět modelů památek z povodí řeky Svratky už v parku miniatur v Bystřici nad Pernštejnem stojí od minulého roku. Další,...

Soukromý investor v Brodě chystá parcely rovnou s napojením na internet

Stará radnice v Havlíčkově Brodě se po rekonstrukci stala nejreprezentativnější...

Hned dvě nové lokality pro výstavbu rodinných domů vzniknou v dohledné době v Havlíčkově Brodě. Už letos v létě začne...

Najdete na iDNES.cz