V rekreační oblasti roste rozlehlé sídlo. Část je černá stavba, tvrdí úřady

  11:27aktualizováno  11:27
Jalovec patří v létě i v zimě k nejnavštěvovanějším rekreačním střediskům na Třebíčsku. V poslední době tam na kopci vzniká uprostřed přírody rozlehlé soukromé sídlo, jehož část ale postrádá potřebné povolení. Hrozí tak, že bude muset být zbourána. Majitel si to ale nepřipouští.

Už na začátku stavby je zřejmé, že velký srub s upravenou plochou kolem bude novou dominantou Jalovce. Ale zatímco rozestavěný srub potřebné povolení má, vedle stojící a již hotová nová chata nikoliv.

„Je zahájené řízení o odstranění této stavby. Majitel si požádal o dodatečné povolení,“ popsala Jitka Milostná ze stavebního úřadu v Okříškách.

Jenže to má háček. Podle starosty Číchova, kam oblast Jalovce spadá, je nový areál pouze ze dvou třetin v souladu s územním plánem. Navíc zastupitelé dodnes přesně nevědí, co dalšího kromě srubu bude součástí velkého sídla.

„Ta chata je černá stavba, která stojí blízko lesa. Majitel se nikoho neptal a postavil to tam,“ popsal starosta František Veleba.

Když zjistili, že mají platit sto tisíc, vzali zastupitelé souhlas zpět

Zastupitelé podle něj nejsou stavbou rozměrného soukromého sídla nijak nadšení. Nelíbí se jim také, že se během stavby zhoršila kvalita příjezdové cesty. Také tam již delší čas stojí odstavený stavební jeřáb, který zabírá parkovací místa pro návštěvníky, což je teď na prahu lyžařské sezony problém.

Přesto zastupitelé Číchova původně schválili změnu územního plánu ve prospěch této stavby. Po čase ale své rozhodnutí vzali zpět. To když se dozvěděli, že změna by stála obecní pokladnu 98 tisíc korun.

Fotogalerie

Nyní chtějí, aby tuto částku zaplatil podnikatel z Třebíčska Aleš Valenta. Právě on stojí za budováním nového sídla kolem srubu na Jalovci. A kvůli němu se má měnit územní plán.

„Už jsme ho dvakrát zvali a dvakrát se nedostavil,“ popsal starosta. Zastupitelé také chtějí vědět, co všechno kolem srubu vznikne.

Podle Valenty půjde o sídlo určené k rodinné rekreaci. „To ostatní je zatím v plenkách. Teď nemám co říct, možná za rok budu vědět víc,“ sdělil Valenta. Podle něj ale určitě nebude celé sídlo do roka hotové, přestože už je poměrně dlouho rozestavěné.

Valenta si uvědomuje, že hrozí odstranění černé stavby, která je součástí sídla. „Ale nepředpokládám to. Domluvili jsme se, že ten pozemek bude vyčleněný pro rekreační výstavbu,“ dodal.

Podle stavebního úřadu nemůže být sídlo komerčně využívané

Ví ale, že se po volbách změnilo složení zastupitelstva. A chce se sejít se starostou Číchova. Valenta ovšem nechtěl potvrdit, jestli zaplatí požadovaných 98 tisíc obci. „To je věc dalšího jednání,“ řekl. Neodpověděl ani, proč již hotová chata vznikla bez povolení.

Podle Jitky Milostné ze stavebního úřadu bude muset Valenta dodat všechny potřebné doklady a souhlasná stanoviska, aby mohl doufat v dodatečné povolení stavby.

V první řadě ale musí být celý areál v souladu s územním plánem. A to podle starosty teď není.

Milostná dodala, že sídlo kolem srubu nemůže být komerčně využívané. Je určeno pouze k rodinné rekreaci. A překvapilo ji, že číchovští zastupitelé zatím dávali tomuto plánu zelenou.

Vedle podnikatele Valenty se na tomto areálu dříve podílel i Jaromír Šindel, bývalý brankář hokejové reprezentace. „Už tam ale nejsem, svůj podíl jsem prodal,“ uvedl Šindel.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Další z rubriky

750 stupňů a 70 minut. Krematorium ukázalo, jak končí cesta člověka

Přípravy stavby jihlavského krematoria podle projektu Milana Blahuta začaly v...

Česká republika je globální velmocí v oboru pohřbívání žehem. V tuzemsku je 27 krematorií, což je nejvíce na světě na...

Evropské volby mají rekord, obálka s lístky dosud nikdy nebyla tak těžká

Obálka s hlasovacími lístky pro nynější evropské volby váží 130 gramů. Dosud...

Volby do Evropského parlamentu, které před několika hodinami začaly i v České republice, přinesly jeden rekord. Je jím...

Motorsport se mění, říká muž z Třebíče, jenž bdí nad vozy lamborghini

Se svým profesionálním týmem Emil Frey začal Pavel Nahodil letos na jaře další...

Vozy lamborghini, tým Emil Frey a burácení silných motorů na těch nejslavnějších okruzích po celé Evropě. To je nyní...

Najdete na iDNES.cz