Malebná náves, tvrz a cyklotrasa. Vesnice, kde všichni volili Zemana

  9:20aktualizováno  9:20
Vysočina si během prezidentských voleb připsala celorepublikové prvenství. V Proseči na Pelhřimovsku volilo Miloše Zemana téměř sto procent voličů. Z 55 voličů mu nedal hlas jen jediný. Ve vsi žijí vesměs důchodci, které si Zeman získal svou lidovostí a nejspíš by ho brali za souseda.

Podle místních je náves v Proseči jednou z nejhezčích v republice. Vypadá jako z dobových pohlednic z 19. století. Její dominantou je kaplička s vysokou lípou. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Zeman versus kníže 23:1 v prvním kole a 54:1 ve druhém. To je výsledek voleb v Proseči, která se s 99 procenty hlasů stala celorepublikově nejvíc prozemanovskou. Volilo ho tam dokonce víc lidí než v "jeho" Novém Veselí.

Starosta Petr Žatečka pro to má hned několik vysvětlení. "Jedním může být to, že přes šedesát procent místních jsou důchodci. Druhá je, že bydlíme na Vysočině, kde žije i Zeman. Ale hlavně - on oslovuje tou svou lidovostí. Lidi ho berou, jako by byl jeden z nich, má k nim blíž. Umí si ho představit jako souseda," míní starosta, který sám Zemana volil.

V obci na pomezí Humpolecka a Havlíčkobrodska je trvale hlášeno 79 obyvatel, ale reálně je to prý o hodně víc. "Dost lidí z okolních měst se sem vrátilo na důchod, ale hlášeni tu nejsou," vysvětluje starosta.

Obec se pyšní hlavně středověkou tvrzí s hlásnou věží - jedním z nejzachovalejších šlechtických sídel v kraji - kterou se asi před pěti lety díky památkářům podařilo obnovit.

Zaujme i malebnou návsí, jak místní tvrdí - jednou z nejhezčích v republice, která jako by vypadla z pohlednic z 19. století. A je i posledním stanovištěm cyklotrasy, která se otevřela loni na podzim a vede sem od Sečské přehrady v délce 130 kilometrů.

Jen několik kilometrů odsud je pak Lipnice nad Sázavou nebo rodiště hudebního skladatele Gustava Mahlera Kaliště. Nenajdete tu sice obchod, ale funguje tu hospoda, kde místní rozebírají i výsledky voleb.

"Panuje obecný názor, že Zeman už v politice byl a ty lidi zná. Není to žádná rychlokvaška. Třeba sem jednou přijede," doplňuje neuvolněný starosta, který se živí zedničinou a úřaduje pravidelně jen hodinu týdně v pátek, kdy do Proseče přijíždějí na víkend chalupáři.

I pro ně v obci plánují zřídit lyžařské stezky, kterými chtějí propojit turistické cíle.

Schwarzenberga volili mladí, těch na venkově mnoho nežije

Bez zajímavosti není, že na Pelhřimovsku v obci se stejným názvem pouze s přídomkem pod Křemešníkem, na rozdíl od rekordní Proseče naopak drtivě vyhrál Schwarzenberg s téměř 71 procenty hlasů.

Proseč není jedinou, kde Zeman dostal od voličů přes 90 procent hlasů. Tou další jsou Panské Dubenky na Jihlavsku, kde obdržel 96 procent hlasů, když pro něj hlasovalo 57 z 59 voličů. "Čím to je, si vysvětlit neumím, já osobně jsem Zemana nevolil," říká starosta obce Teodor Vyhlídal.

Zároveň podotýká, že v prvním kole dost lidí dalo kromě Zemana hlas i dalším kandidátům Dientsbierovi, Fischerovi a Franzovi. "Ve druhém kole pak tihle buď nepřišli, nebo se přiklonili k takzvanému menšímu zlu, a to napříč generacemi," dodal Vyhlídal.

Fotogalerie

Ani Jiřina Krotká, starostka Dolních Lažan na Třebíčsku, kde Zeman obdržel 90 procent hlasů, jeho úspěch nedovede přesněji vysvětlit. "To, že je Zeman v podstatě z Vysočiny, myslím ale nehrálo zásadní roli. Knížete volili vyloženě mladí studenti a vysokoškoláci. Zemana pak všichni ostatní od 25 do 85 roků včetně mě, i když v prvním kole jsem mu hlas nedala," prozradila Krotká.

Ne všechny obce v kraji ale vyzněly jednoznačně pro Zemana. V několika naopak přesvědčivě zabodoval jeho protikandidát Karel Schwarzenberg. Například v Rantířově u Jihlavy, kde získal ve druhém kole většinu hlasů.

Na rozdíl od prvního kola pak Zemana jasně porazil také například v Kostelní Myslové nebo Rozseči na Jihlavsku.

Vysočina si kromě Zemanovy Proseče zapsala během voleb ještě jeden celorepublikový primát.

Nejvyšší volební účast totiž měla obec Přeckov na Třebíčsku, a to přes 98 procent, když k volbám nepřišel pouze jediný z 54 voličů. Většina volila Schwarzenberga.

Proseč na rozhraní Pelhřimovska a Havlíčkobrodska.

Proseč na rozhraní Pelhřimovska a Havlíčkobrodska.

Nejčtenější

Na Vysočině ujel strojvedoucímu vlak s lidmi, zastavil za šest kilometrů

Poláci vyzvali Česko, aby s pomocí Evropské unie elektrifikovalo trať z...

Šest kilometrů urazil po Vysočině v úterý dopoledne vlak bez strojvedoucího. Mimořádná událost se stala na lokální...

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Inspirovala se uprostřed kanadských lesů, dnes dělá ojedinělý byznys

Jana Kettnerová pracuje na půl úvazku pro Zdravotnickou záchrannou službu Kraje...

Když Jana Kettnerová, záchranářka z Vysočiny, navštívila kamarádku v Kanadě, fascinovaly ji svíčky s dřevěným knotem,...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

V Jihlavě přibyli placení politici, starat se mají o stadion i kulturu

Radní za ODS Jaroslav Vymazal a David Beke (vpravo) měli nakonec důvod k...

Jihlavští neuvolnění radní David Beke (ODS) a Silvie Čermáková (Žijeme Jihlavou!) dostanou za práci pro město další...

V roce 2100 má v Africe žít 40 procent světové populace, upozorňuje lékař

Jan Greguš nyní pracuje v Centru ambulantní gynekologie a Centru prenatální...

Tématem přelidnění a řízené porodnosti se intenzivně zabývá Jan Greguš. Lékař, který do loňského roku pracoval jako...

Ladovská zima táhne do Žďárských vrchů běžkaře, míří do stop i hospod

Ve stopách ve Žďárských vrších lze často narazit na školní či sportovní...

Když se sejdou dobré podmínky, je to pozemský ráj. Hlavně během víkendů míří do Žďárských vrchů stovky běžkařů. Plno...

Najdete na iDNES.cz