Pávovský hostinec zřejmě bude následovat osud podobných jihlavských podniků z předešlých let, které definitivně zanikly a zbyly po nich v lepším případě zažloutlé fotografie, nebo vůbec nic. Jako třeba Lesácká krčma na Lesnově či hostinec V Ráji v údolí u Rančířova. Na jejich místě roste tráva.
Pávovská hospoda měla svůj osud spočtený zřejmě už dlouho. A přitom to mohlo být jinak - šance byla dlouho živá. „Strávili jsme v pávovském hostinci nejkrásnější roky mládí, kdy jsme tam v šedesátých letech chodili na čaje a na plesy. Také jsem tam vystupovala s kapelou Kameník mého tatínka,“ zavzpomínala místní obyvatelka Ludmila Jungvirtová.
Hygienici hospodu uzavřeli za posledního hostinského Fero Hlíny už v polovině osmdesátých let, přičemž taneční sál se pro nevyhovující sociální zařízení příliš nepoužíval ani předtím. Po roce 1989 hospodu Podnik bytového hospodářství prodal Jednotě Třešť, pak přišli další majitelé. Ti začali s dostavbou a rekonstrukcí na penzion.
Ve sklepě našli mrtvého
Jenže na dotáhnutí záměru nedošlo, hostinec byl stále víc bezprizorný. Pověst místního strašidelného domu dotvořilo, když před sedmi lety zdejší učni při „průzkumu“ zchátralé stavby ve sklepě našli mrtvého.
Před dvěma lety se do hospody bez svolení vlastníků nastěhovala dvojice bezdomovců. Pak se u jednoho ze spolumajitelů hostince objevily vážné zdravotní problémy.
Letos 2. října ze střechy domu zaplněného odpadky vyšlehly plameny. Požár zřejmě vznikl založením ohně uvnitř stavení. Bezdomovci přežili, ale osud hostince byl zpečetěn.
„Chtěli jsme z hospody udělat penzion, ale v současném stavu nezbude, než ji v příštím roce strhnout. Kdyby se objevil zájemce o koupi, nebránili bychom se,“ řekl Roman Gattringer, jeden ze dvou spolumajitelů.
O masopustu si jezdí posedět do Stříteže, Pávovu sál chybí
Dům v centru Nového Pávova se zachovalými trámovými stropy v přízemí je po požáru volně přístupný. „Věděli jsme, že tam bezdomovci pobývají, ale když jsme do dveří dali mříž nebo plot, za týden to bylo pryč. Museli bychom tam denně hlídat,“ mrzí Gattringera.
Místní doufali, že hospodu vlastníci obnoví. Nyní totiž v Pávově oproti minulosti nefunguje - s výjimkou letního bufetu v autokempu - nejen hospoda, ale ani škola, školka, knihovna, obchod či společenský sál.
„Když pořádáme masopust, musíme si domluvit sál v sousední Stříteži,“ řekla předsedkyně pávovského osadního výboru Veronika Dáňová. Ta chce nyní požádat jihlavský magistrát, zda by v Pávově nepostavil budovu na společenské akce.
Hostinec u frekventované silnice z Vídně do Prahy vybudoval ve třicátých letech Rudolf Peschout, který měl do té doby v protějším stavení koncesi na prodej tabáku a piva. Po roce 1948 hostinec zkonfiskoval stát.
V Ráji, Švóna, Trucbába. Zbyla po nich jen jménaPodobný osud jako pávovský hostinec potkal už dříve řadu míst, která patřila k vyhlášeným jihlavským podnikům. Na počátku 80. let byl uzavřen starý hostinec V Ráji v údolí Jihlávky za Sasovem. „Pár let po základní škole jsme tam měli třídní sraz. Bylo to za městem, takže tam byla volnější atmosféra a nalili nám tam, i když nám nebylo ještě osmnáct,“ vzpomíná na svou poslední návštěvu Ráje jihlavský pamětník Luboš Vítek. Pak se z hostince stal sklad vzorků z geologického průzkumu. Pro jeho odlehlost se však z objektu postupně ztrácela okna, zámky a vybavení. Dnes už Ráj připomínají jenom kopečky rumiště ve vegetaci. A třicet metrů odtud pod strání se nacházejí zbytky základů chatek, u kterých bývalo volejbalové hřiště. Ráj býval - a stále je - oblíbeným výletním cílem Jihlavanů. Náhlý konec čekal jinou oblíbenou výletní hospodu Jihlavanů - Lesáckou krčmu v Lesnově. Na začátku 80. let ji zdemoloval výbuch plynu. Říkalo se dokonce, že šlo o úmysl. Potom byla krčma zbourána. Dnes je už na místě jiné stavení a trávník. Už dřív zanikl jihlavský hostinec Na Růžku, který po roce 1960 ustoupil stavbě obchodního střediska Jitřenka na sídlišti Kollárova, či prastarý hostinec U Trucbáby u Žižkovy ulice, zbourán byl v roce 1965. Ještě dříve zmizel hostinec U Labutě neboli „Švóna“, který roku 1954 uvolnil místo pro novou hasičárnu u Sokolovské ulice. |