O Zemana nemá zájem, sběratel už půl století žije v masarykovském světě

  17:31aktualizováno  17:31
Přestože teď po Vysočině jezdí křížem krážem současný prezident Miloš Zeman, jihlavský sběratel Václav Merunka se dál plně soustředí na jeho dávné předchůdce T. G. Masaryka a Edvarda Beneše. Už půl století shromažďuje věci spojené s jejich životem. O současném prezidentovi mluvit nechce.

Václav Merunka, bývalý jihlavský farář, sbírá vše, co souvisí s bývalými československými prezidenty Masarykem a Benešem. Jeho byt je takových věcí naprosto plný. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Já žiju v masarykovském světě. Teď se mi podařilo získat jeden zajímavý Masarykův dopis, který napsal v roce 1910 učiteli ze Sudet k jeho padesátinám,“ popsal se zápalem v hlase muž, který zná i různé málo známé detaily ze života prvního československého prezidenta.

Už se mu třeba podařilo zjistit, že se v souvislosti s Masarykem objevila spousta pomluv. Vždy, když něco nového slyší, vše pečlivě ověřuje v různých dokumentech a knihách. „A dost se mi stává, že to neodpovídá,“ říká.

Například se podle něj moc neví, že Masaryk byl jednou tajně pod cizím jménem v Jihlavě. Dosud se tvrdilo, že nikdy do Jihlavy nezavítal.

Jak se Masaryk divil v dobronínské hospodě

Existuje třeba také Masarykův článek, kde popisoval, jak se jednou v době hilsneriády zastavil v dobronínské hospodě. Majitel hostince byl Žid, v obci žilo převážně německé obyvatelstvo. Masaryka zaujalo, že na rozdíl od blízké Polné nezaznamenal v Dobroníně žádné protižidovské nálady.

„Hodně se tomu divil. Ta hospoda vypadala ještě před deseti lety jako za Masaryka,“ popisuje Václav Merunka.

Fotogalerie

Merunka se o Masaryka začal zajímat v době, kdy studoval bohosloveckou fakultu. Doma často slýchal od matky vzpomínky na úmrtí Masaryka, když pronikavě zněly sirény. To už za hranicemi křičel Adolf Hitler, blížila se mnichovská dohoda.

Stejně jako T. G. Masaryka si váží i Edvarda Beneše a jeho ženy Hany. „Bylo na ní patrné, že vystudovala Sorbonnu. Beneš je napadán hlavně od některých Němců, ale mně je to jedno,“ popsal.

Při svém sběratelství třeba už poznal, že Masaryk psal během svého života více dopisů než Edvard Beneš.

Václav Merunka má ve své sbírce také kolem stovky bust obou prezidentů. Vlastní asi osm stovek knih spojených s prvním československým prezidentem. Sehnal i jídelní lístky z lánského zámku podepsané Masarykem.

Nové zaměření. Sokolské pohlednice a slavní malíři

Jeho zájem sahá i do jiných oblastí. Shromáždil už sto různých vydání Karafiátových Broučků. Sbírá i kunsthistorické knihy, podpisy obětí komunistického režimu a také betlémy - velké i miniaturní. Nevyhýbá se ani těm z Číny.

Poslední dva roky se ještě navíc zaměřil na staré sokolské pohlednice. „To je výtvarně velmi zajímavé téma. Pro Sokol kreslili ti nejlepší malíři,“ popsal.

Kromě malířů pracoval na sokolských pohlednicích i proslulý fotograf František Drtikol. Václava Merunku také potěšilo, že získal do sbírky tři dopisy Miroslava Tyrše, jednoho ze zakladatelů Sokola.

Do roku 1990 byl Václav Merunka farářem Církve československé husitské v jihlavském kostele Povýšení svatého Kříže.

Autor:

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Puma mění teritorium, dostala se už na Žďársko. Policie před ní varuje

Puma americká

Velká kočkovitá šelma, kterou v sobotu ráno pozoroval starosta Želiva na Pelhřimovsku, se zřejmě přesunula na Žďársko....

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Další z rubriky

Vídeň v minulosti měnili i jihlavští rodáci, mají tam náměstí i ulice

Socha jihlavského rodáka Rudolfa Panholzera zdobí vídeňský park na dohled od...

Několik jihlavských rodáků se v minulosti výrazně prosadilo ve Vídni. Ať už jde o sochaře Panholzera, lékaře a politika...

Vysočina potřebuje rychlou železnici a opravenou D1, zaznělo na konferenci

Konference MAFRA event se tentokrát uskutečnila v Jihlavě. Věnovala se Kraji...

Kvalita života na Vysočině se zlepšuje. Shodli se na tom účastníci páteční konference Lepší místo pro život, jež se...

Sídliště bojuje s auty, místo parkovacího domu ale vyrostou další bytovky

Brodští zastupitelé měli výhrady i k představené vizualizaci, jak by měly tři...

Na okraji havlíčkobrodského sídliště Výšina vyrostou další tři bytové domy. Těsná většina zastupitelů schválila jejich...

Najdete na iDNES.cz