Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Žďár otestuje vídeňský model bydlení, nové byty nabídne jen vybraným profesím

  6:55
Některé nové byty ve Žďáře nad Sázavou budou určené jen pro někoho. Obsadit by je měli zdravotníci, učitelé, hasiči, policisté i zástupci dalších profesí důležitých pro chod společnosti. Nájemní byty pro ně postaví společnost Dostupné bydlení České spořitelny. Jde o model, který se uplatňuje například ve Vídni.

V první fázi dva bytové domy chce postavit soukromý investor na tomto místě v Sázavské ulici na žďárském sídlišti Klafar. Určeny mají být pro lidi daných profesí. Výběr konkrétních osob bude ovšem v rukou města. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

S developerem, krerý je dceřinou firmou České spořitelny, již město uzavřelo smlouvu o spolupráci. Odhlasována byla i podoba kupní smlouvy. Město je podle ní připraveno prodat firmě pozemky v oblasti Klafar o výměře 1 250 metrů čtverečních, a to za téměř 8,8 milionu korun.

Lokalita pro tuto výstavbu se nachází v Sázavské ulici, při levé straně silnice ve směru do sídliště. „Místo je tam na tři bytové domy, v první fázi by však měly vzniknout dva se 37 bytovými jednotkami,“ sdělil žďárský starosta Martin Mrkos (Žďár - Živé město).

S budováním dřevostaveb by se podle něj mohlo začít již letos na podzim. Zdůraznil ale, že jednání mezi radnicí a investorem ještě nejsou u konce a stále se pracuje i na upřesňování podmínek fungování tohoto v tuzemsku ještě ne zcela běžného typu nájemního bydlení.

„Jde o pilotní projekt, kdy se v České republice zkouší adaptovat již osvědčený vídeňský model,“ řekl Mrkos. Podobný už se staví v Praze. S tímto systémem má dlouholeté zkušenosti právě rakouská Erste Group, do jejíhož koncernu ČS patří.

Žďár řeší, které budou preferované profese

Žďárský záměr nechce kvůli nadále probíhajícím jednáním zatím konkrétněji komentovat ani investor. „Obecně lze ale říci, že cílem ČS a naší dceřiné společnosti Dostupné bydlení je zajistit do roku 2026 výstavbu minimálně tisícovky dostupných nájemních bytů v České republice a inspirovat obce, stát i další finanční instituce k investicím v této oblasti,“ vyjádřil se mluvčí ČS Filip Hrubý.

Lépe dosažitelné byty dle jeho slov podpoří rozvoj měst a obcí. „V opačném případě bychom mohli zanedlouho zjistit, že v určitých lokalitách chybí tu zdravotníci, tu učitelé, anebo policisté, a to z důvodu, že pro ně v těchto místech není dostupné bydlení,“ uvedl Hrubý.

Reality iDNES.cz

Chcete si pořídit byt či dům? Vybírejte z široké nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

O povoláních, pro jejichž zástupce mají být plánované byty určeny, již má žďárská radnice jasnou představu. Spektrum takzvaných podporovaných profesí, jimž se lidé věnují typicky ve veřejném sektoru, a spadajících do odvětví bezpečnosti a ochrany obyvatel, zdravotnictví, sociálního zabezpečení, školství, vzdělávání nebo veřejné správy a administrativy, by město rádo rozšířilo. Vizí je, aby alespoň dvacet procent bytů bylo vyhrazeno i pro pracovníky z komerční sféry, například technického zaměření. Ti by případně nemuseli mít nájmy tak výhodné jako zástupci preferovaných povolání.

„Představuji si třeba i relativně čerstvého absolventa technického oboru se solidně placenou prací, jehož manželka je ale například na mateřské dovolené, takže si rodina zatím nemůže dovolit vlastní bydlení. Řešením tak může být právě výhodný nájemní byt,“ vylíčil Mrkos s tím, že vymezení profesí ještě musí být oběma stranami doladěno.

Dvacetiprocentní sleva oproti tržnímu nájmu

Nájmy, jež bude inkasovat DBČS, mají být výhodné a nepřevýšit obvyklé nájemné. „Námi financované nájemní byty budou pronajímány s dvacetiprocentní slevou na nájemném oproti tržní úrovni v dané lokalitě a náklady na nájemné budou představovat méně než třicet procent disponibilního příjmu cílové skupiny,“ upřesnil obecné principy projektu Hrubý. Správu bytových domů zajistí externí firma.

Banka však není ten, kdo rozhodne o finálních obyvatelích bytů, tuto pravomoc získá město. „Výběr by probíhal standardně přes bytovou komisi, aby byl proces transparentní,“ doplnil starosta.

Komise tvořená zástupci úřadu i veřejnosti běžně funguje i nyní, při přidělování městských bytů.

Plnění podmínek, a to jak ohledně profese, tak výše příjmů, bude vždy po určité době kontrolováno. Pro lidi, jejichž finanční situace to už dovoluje, to má být motivací najít si vlastní obydlí. V Dostupném bydlení lze setrvat až pět let, je možné ale žádat i o prodloužení.

Opozice kritizuje, nejde o zranitelnou skupinu

„Pro město je to poměrně luxusní pozice. Neinvestujeme desítky až nižší stovky milionů do výstavby bytů, ale zároveň naplňujeme určitou bytově-sociální politiku města,“ míní starosta.

Jiný názor ale mají někteří zástupci opozice. „Projekt nepovažujeme za dostupné bydlení pro takzvaně zranitelné skupiny obyvatel. Je to developerský projekt pro vybranou skupinu lidí pracujících ve veřejné sféře, jako je bezpečnost, školství či zdravotnictví, s omezenou dobou nájmu na pět let a obvyklým tržním nájemným,“ vyjádřil se Jan Havlík (Změna 2018 a Soukromníci).

Takto je dle jeho slov projekt popsán v dohodě, již společně s prodejem pozemků, deset let připravených pro výstavbu městských nájemních bytů, schválila koalice. „Město tak rezignuje na vlastní bytovou politiku pro ty nejpotřebnější,“ prohlásil Havlík.

Dle starosty je ale projekt součástí dnes již běžných postupů. „Doba je taková, že mají-li se města rozvíjet a mít peníze na plno dalších projektů, musí k sobě vpustit i kapitál z komerčního sektoru,“ konstatoval starosta Mrkos.

  • Nejčtenější

Pohádková chalupa byla domem hrůzy. Majitelé z naivity rychle vystřízlivěli

4. prosince 2023

Seriál Naše původní představa, oslavit Vánoce 2022 na chalupě, se ukázala jako nereálná. Plán „rychlé...

Transport lávky skončil nehodou na D1, pětitunový náklad narazil do mostu

8. prosince 2023  16:13

V pátek ráno měla být ve Žďáře nad Sázavou, na jedno z ramen řeky Sázavy pod Bránským rybníkem,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Modelář nabízí pětimetrové kolejiště za pět milionů. A k němu dům jako bonus

4. prosince 2023

Premium „Prodám kolejiště s rodinným domkem.“ Takový inzerát si před pár dny podal jeden z nejznámějších...

Plameny zachvátily sklad sena na Pelhřimovsku, škoda šplhá k 25 milionům

4. prosince 2023  8:36

Rozsáhlý požár po celou noc zaměstnával hasiče na Pelhřimovsku. V Těšenově, místní části Horní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítkovicím pomohla hvězda z první ligy. Snad to kluky nakopne, hlásil Dočekal

3. prosince 2023  21:49

V sobotu bojoval v dresu Třebíče proti Vsetínu a u výhry 5:4 si připsal dvě asistence. V neděli...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Provazochodec a akrobatka vzdali hold Santinimu, nezalekli se ani mrazu

10. prosince 2023  10:31

Dechberoucí podívanou mohli v sobotu večer sledovat lidé na náměstí ve Žďáře nad Sázavou. V...

Opravený zámek v Třešti se pomalu stává novým kulturním centrem města

10. prosince 2023  9:08

Dalším bodem na kulturní mapě se pomalu stává třešťský zámek. Areál, který nedávno prošel...

Serváce postřelili na severu Moravy. Sokol pochází z hnízda z Dukovan

9. prosince 2023  15:07

Zřejmě už nikdy nebude ve volné přírodě létat a lovit mladý sokol stěhovavý z dukovanské...

Kulový blesk. V Horáckém divadle bude místo Hrušínského akci řídit žena

9. prosince 2023  9:30

„No to jsem ale nečekala, že to bude taková pěkná půdička… Velká, suchá. Ta se vám ale povedla, ta...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...