Nové Město i přes petici prodalo uměleckou školu, majitel budovu opraví

  8:48aktualizováno  8:48
Další z historických budov v Novém Městě na Moravě nedávno změnila majitele. Jeden z domů na Vratislavově náměstí, který naposledy využívala základní umělecká škola, koupil od města Zdeněk Zítka. Za dům číslo popisné 121 zaplatil necelých pět milionů korun. Brzy by měl zahájit jeho rekonstrukci.

Dům číslo popisné 121, který má aktuálně oranžovou břízolitovou omítku, stojí na novoměstském Vratislavově náměstí od 17. století. Kdysi sloužil jako katolická škola, o její vybudování se zasloužil mecenáš Antonín Želechovský. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

„Dům sám o sobě není památkově chráněný, ale je v památkové zóně, proto do jeho rekonstrukce budou mluvit i památkáři,“ říká Zdeněk Zítka. Osmapadesátiletý muž pracuje jako technik energetické firmy, provozuje i kavárnu.

Jde o dům mezi římskokatolickou farou a rodným domem sochaře Jana Štursy. Nový majitel jej hodlá postupně zrekonstruovat.

„Chci postupovat v historickém duchu, dům pochází ze začátku 17. století, pravděpodobně to byla škola. V domě není tolik zásahů, aby se nedal vrátit do původního stavu,“ říká Zítka.

Fotogalerie

Podle památkářů není bližší historie takzvané staré školní budovy dosud známa.

„Letopočet 1608 a text na nápisové desce na fasádě zanechal zprávu o postavení tohoto patrového objektu pro potřeby katolické školy. Z nápisu se dochovaly informace o mecenáši Antonínu Želechovském ze Želechova, který na své náklady nechal budovu vystavět,“ popisuje Ilona Ampapová z telčského pracoviště Národního památkového ústavu.

„Na současném vzhledu objektu i jeho interiérech se podepsaly nevhodné úpravy z druhé poloviny 20. století. Tyto zásahy byly provedeny vesměs před rokem 1990, to znamená před prohlášením města za památkově chráněné území,“ dodává Ampapová.

„Břízolitová fasáda, nová okna, dveře i úpravy vnitřních dispozic včetně zásahů do původních vnitřních konstrukcí byly poplatné své době. Tento osud postihl mnoho staveb v regionu,“ dodává mluvčí památkářů.

Nespěchat se vyplatí, říká majitel domu

Nový majitel nechce s rekonstrukcí spěchat: jak říká, dostatek času a přemýšlení o jednotlivých krocích se mu vyplatily v případě jiné nemovitosti. Před třinácti lety si totiž pořídil měšťanský dům na Komenského náměstí, ve kterém nyní provozuje Kafé 133.

„Chci se vyvarovat generální opravy domu,“ říká rezolutně Zdeněk Zítka.

Co nejvíc hodlá respektovat historii domu, částečně však změní vzhled průčelí třípodlažní budovy, na jehož pravé straně vznikne výloha podobná těm, jaké jsou na sousedním rodném Štursově domě.

„Prvním nájemcem by měla být pojišťovna, v patře se zřejmě usadí služby, řešíme úpravu prostor,“ prozradil Zítka.

Do patra budou zákazníci pravděpodobně stoupat po původních, nyní skrytých schodech. „Pod obloženými schody jsou žulové, zespodu je to vidět. Těším se, až je odkryjeme,“ zmínil majitel. Zvědavý je i na další překvapení, která na něj při rekonstrukci čekají. Na dvorku si všiml například zazděných průchodů vedoucích do farní zahrady.

V červnu zastupitele neodradila ani petice

Není to první dům, který město v poslední době prodalo. V roce 2013 se rozhodlo nabídnout dům U Salvátora, před dvěma roky zase prodalo nevyužitou budovu bývalého kina se Sadílkovou vilou, pro kterou nenašlo využití. A naposledy od prodeje bývalé základní umělecké školy na Vratislavově náměstí v červnu neodradila zastupitele ani petice.

„Dům by jistě mohl mít důstojné využití i poté, co přestane být využíván jako základní umělecká škola,“ řekl na červnovém zastupitelstvu Miroslav Skalník, jeden z iniciátorů podpisové akce.

Odpůrcům prodeje vadilo, že se město zbavuje dalšího majetku. Podle jejich názorů by se dala budova po úpravách využít jako obřadní síň, výstavní prostory nebo síň slávy novoměstských osobností.

„Chceme budovat nové potřebné prostory, ale dlouhodobě není naším záměrem kumulovat městský majetek, ale spíše jej vylepšovat. Takže když postavíme novou zušku, je vhodné, abychom se staré budovy zbavili,“ vysvětluje starosta Michal Šmarda.

Právě „zuška“, roztroušená celkem do tří budov, se v září sestěhovala do bývalé pobočky VZP, kterou si město přestavělo pro svoje potřeby. „Nechtěli jsme za každou cenu do staré budovy vymýšlet nějakou aktivitu, ale rozhodli jsme se jí zbavit, aby nerostly provozní náklady,“ dodává starosta. V případě budovy v Monseově ulici hledá město do uvolněných prostor nájemce.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Další z rubriky

Světový pohár bikerů v Novém Městě začíná. Kulhavý chybí, ambice má Cink

Někteří bikeři na světový pohár v Novém Městě na Moravě trénují už od počátku...

Největší sportovní svátek, který v roce 2019 bude hostit Vysočina Arena, je tu. V Novém Městě začíná UCI Světový pohár...

750 stupňů a 70 minut. Krematorium ukázalo, jak končí cesta člověka

Přípravy stavby jihlavského krematoria podle projektu Milana Blahuta začaly v...

Česká republika je globální velmocí v oboru pohřbívání žehem. V tuzemsku je 27 krematorií, což je nejvíce na světě na...

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz