Nové Město i přes petici prodalo uměleckou školu, majitel budovu opraví

  8:48aktualizováno  8:48
Další z historických budov v Novém Městě na Moravě nedávno změnila majitele. Jeden z domů na Vratislavově náměstí, který naposledy využívala základní umělecká škola, koupil od města Zdeněk Zítka. Za dům číslo popisné 121 zaplatil necelých pět milionů korun. Brzy by měl zahájit jeho rekonstrukci.

Dům číslo popisné 121, který má aktuálně oranžovou břízolitovou omítku, stojí na novoměstském Vratislavově náměstí od 17. století. Kdysi sloužil jako katolická škola, o její vybudování se zasloužil mecenáš Antonín Želechovský. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

„Dům sám o sobě není památkově chráněný, ale je v památkové zóně, proto do jeho rekonstrukce budou mluvit i památkáři,“ říká Zdeněk Zítka. Osmapadesátiletý muž pracuje jako technik energetické firmy, provozuje i kavárnu.

Jde o dům mezi římskokatolickou farou a rodným domem sochaře Jana Štursy. Nový majitel jej hodlá postupně zrekonstruovat.

„Chci postupovat v historickém duchu, dům pochází ze začátku 17. století, pravděpodobně to byla škola. V domě není tolik zásahů, aby se nedal vrátit do původního stavu,“ říká Zítka.

Fotogalerie

Podle památkářů není bližší historie takzvané staré školní budovy dosud známa.

„Letopočet 1608 a text na nápisové desce na fasádě zanechal zprávu o postavení tohoto patrového objektu pro potřeby katolické školy. Z nápisu se dochovaly informace o mecenáši Antonínu Želechovském ze Želechova, který na své náklady nechal budovu vystavět,“ popisuje Ilona Ampapová z telčského pracoviště Národního památkového ústavu.

„Na současném vzhledu objektu i jeho interiérech se podepsaly nevhodné úpravy z druhé poloviny 20. století. Tyto zásahy byly provedeny vesměs před rokem 1990, to znamená před prohlášením města za památkově chráněné území,“ dodává Ampapová.

„Břízolitová fasáda, nová okna, dveře i úpravy vnitřních dispozic včetně zásahů do původních vnitřních konstrukcí byly poplatné své době. Tento osud postihl mnoho staveb v regionu,“ dodává mluvčí památkářů.

Nespěchat se vyplatí, říká majitel domu

Nový majitel nechce s rekonstrukcí spěchat: jak říká, dostatek času a přemýšlení o jednotlivých krocích se mu vyplatily v případě jiné nemovitosti. Před třinácti lety si totiž pořídil měšťanský dům na Komenského náměstí, ve kterém nyní provozuje Kafé 133.

„Chci se vyvarovat generální opravy domu,“ říká rezolutně Zdeněk Zítka.

Co nejvíc hodlá respektovat historii domu, částečně však změní vzhled průčelí třípodlažní budovy, na jehož pravé straně vznikne výloha podobná těm, jaké jsou na sousedním rodném Štursově domě.

„Prvním nájemcem by měla být pojišťovna, v patře se zřejmě usadí služby, řešíme úpravu prostor,“ prozradil Zítka.

Do patra budou zákazníci pravděpodobně stoupat po původních, nyní skrytých schodech. „Pod obloženými schody jsou žulové, zespodu je to vidět. Těším se, až je odkryjeme,“ zmínil majitel. Zvědavý je i na další překvapení, která na něj při rekonstrukci čekají. Na dvorku si všiml například zazděných průchodů vedoucích do farní zahrady.

V červnu zastupitele neodradila ani petice

Není to první dům, který město v poslední době prodalo. V roce 2013 se rozhodlo nabídnout dům U Salvátora, před dvěma roky zase prodalo nevyužitou budovu bývalého kina se Sadílkovou vilou, pro kterou nenašlo využití. A naposledy od prodeje bývalé základní umělecké školy na Vratislavově náměstí v červnu neodradila zastupitele ani petice.

„Dům by jistě mohl mít důstojné využití i poté, co přestane být využíván jako základní umělecká škola,“ řekl na červnovém zastupitelstvu Miroslav Skalník, jeden z iniciátorů podpisové akce.

Odpůrcům prodeje vadilo, že se město zbavuje dalšího majetku. Podle jejich názorů by se dala budova po úpravách využít jako obřadní síň, výstavní prostory nebo síň slávy novoměstských osobností.

„Chceme budovat nové potřebné prostory, ale dlouhodobě není naším záměrem kumulovat městský majetek, ale spíše jej vylepšovat. Takže když postavíme novou zušku, je vhodné, abychom se staré budovy zbavili,“ vysvětluje starosta Michal Šmarda.

Právě „zuška“, roztroušená celkem do tří budov, se v září sestěhovala do bývalé pobočky VZP, kterou si město přestavělo pro svoje potřeby. „Nechtěli jsme za každou cenu do staré budovy vymýšlet nějakou aktivitu, ale rozhodli jsme se jí zbavit, aby nerostly provozní náklady,“ dodává starosta. V případě budovy v Monseově ulici hledá město do uvolněných prostor nájemce.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Při střetu auta s náklaďákem u Jihlavy zemřel řidič a dítě

Při nehodě na silnici 602 z Jihlavy do Velkého Beranova, při které došlo ke...

Dva lidské životy vyhasly odpoledne na silnici 602 u Jihlavy, kde se ve směru na Helenín čelně střetly osobní a...

VIDEO: Majitel pokácel stromy na mezinárodní cyklotrasu, spor pokračuje

Majitel znovu zahradil cyklostezku z Jihlavy na Třebíč. Zdatnější cyklisté přes...

Frekventovaná cyklotrasa z Jihlavy do Třebíče je znovu zatarasená. Přes cestu leží kolem třiceti pokácených stromů....

S výtahem spíš poletíte nahoru, než spadnete dolů, říká zkušený technik

Jan Havel se od poloviny osmdesátých let profesně zabývá výtahy. Opravuje je,...

Jan Havel starší se narodil v roce 1954. Od poloviny osmdesátých let se profesně zabývá výtahy – opravuje je, provádí...

Předjíždět a zařadit se do armádní kolony je přestupek, varují vojáci

Armáda společně s Besipem na letišti v Kámeni demonstrovaly, jak správné a jaké...

Pokud řidič civilního auta předjíždí vojenskou kolonu, manévr ukončí dřív a zařadí se mezi armádní vozy, dopouští se...

Na tahu z Jihlavy na Brod kolabuje doprava, radní chtějí zavést mýtné

Opětovná rekonstrukce povrchu vozovky na Lidické ulici v Havlíčkově Brodě, a s...

Doprava od Jihlavy směrem k Havlíčkovu Brodu začala tento týden opět kolabovat. Na vině je opětovná reklamace a oprava...

Další z rubriky

VIDEO: Při střetu auta s náklaďákem u Jihlavy zemřel řidič a dítě

Při nehodě na silnici 602 z Jihlavy do Velkého Beranova, při které došlo ke...

Dva lidské životy vyhasly odpoledne na silnici 602 u Jihlavy, kde se ve směru na Helenín čelně střetly osobní a...

V Brodě se stovky ptáků zabijí nárazem do skla, město je chce ochránit

Krytý plavecký bazén je pro ptáky v Havlíčkově Brodě podle ornitologů největším...

Stovky až tisíce ptáků ročně podle odhadu ochránců přírody zahynou v Havlíčkově Brodě po nárazu do skla. Radnice by s...

Předjíždět a zařadit se do armádní kolony je přestupek, varují vojáci

Armáda společně s Besipem na letišti v Kámeni demonstrovaly, jak správné a jaké...

Pokud řidič civilního auta předjíždí vojenskou kolonu, manévr ukončí dřív a zařadí se mezi armádní vozy, dopouští se...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz