Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Bývalý finanční úřad v Brodě kupuje šéfka Icomu, chce v něm kanceláře

  8:37
Devítipatrovou budovu bývalého finančního úřadu v Havlíčkově Brodě kupuje Kateřina Kratochvílová, předsedkyně představenstva Icom transport, jedné z největších dopravních firem v Česku. V dražbě za ni zaplatí 16 milionů korun. Do budoucna plánuje opravu domu a pronájem kanceláří.
Bývalý finanční úřad v Havlíčkově Brodě je prázdný od počátku roku 2017. V...

Bývalý finanční úřad v Havlíčkově Brodě je prázdný od počátku roku 2017. V dražbě ho nyní za 16 milionů koupila Kateřina Kratochvílová, šéfka společnosti Icom transport. Po nákladné rekonstrukci v něm chce pronajímat kanceláře. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Je to významná budova v centru města kousek od náměstí. Její dispoziční řešení je vhodné pro kancelářské využití a je poměrně snadné prostory pronajímat. Podobnou budovu vlastníme v Jihlavě, se správou takových nemovitostí máme zkušenosti,“ objasnila Kratochvílová.

Jedna z majitelek společnosti Icom transport byla jedinou účastnicí třetího kola dražby. Bývalé sídlo finančního úřadu, z něhož se úředníci odstěhovali na počátku roku 2017, se snažil zpeněžit Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Povedlo se mu to až na třetí pokus. Loni v listopadu budovu neúspěšně nabízel za 29 milionů, letos v únoru za 23 milionů. Do dubnové dražby „skleňák“, jak se stavbě v Brodě říká, zlevnil na 16 milionů korun.

„Dražba dopadla úspěšně, budova bývalého finančního úřadu na Smetanově náměstí byla prodána fyzické osobě. Jsme rádi, že se nám podařilo najít pro budovu nového majitele. Jde o završení naší snahy o efektivní rozmístění státních zaměstnanců v Havlíčkově Brodě,“ prohlásil mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

S vysokými investicemi do rekonstrukce kupující počítá

Budova byla státními úředníky využívána do konce roku 2016. Poté se úřad přestěhoval do bývalého kláštera ve Štáflově ulici, kde už před tím našly místo mnohé státní instituce.

Generální finanční ředitelství devítipodlažní prosklenou budovu opustilo i z důvodu potřebné nákladné rekonstrukce. V havarijním stavu je venkovní skleněné obložení, které odpadává a budova je proto obehnána pletivem. Potřeba je vyměnit i veškeré vnitřní rozvody.

„Náklady na opravy jsme odhadli nejméně na 44 milionů korun,“ prozradila před více než třemi lety mluvčí finančního ředitelství Petra Petlachová.

„S investicemi do rekonstrukce budovy počítáme. Zatím ale nemáme přesný plán ani harmonogram, kdy by měla být oprava zahájena či dokončena,“ konstatovala Kateřina Kratochvílová.

Představu už ale má o budoucím využití objektu. Měl by i nadále sloužit ke kancelářskému využití. Vlastník bude prostory, kterých je dohromady celkem 3 200 metrů čtverečních, nabízet k pronájmu. Těchto prostor, i v samém centru města, je nyní ovšem v Havlíčkově Brodě přebytek.

Realitní makléř je ohromen, u místostarosty mizí obavy

Že se podařilo bývalý finanční úřad státu prodat za 16 milionů, mnohé realitní makléře překvapilo. „Jsem ohromen. Asi kupující ví něco, co já nevím,“ poznamenal například Milan Šedý.

Právě on byl mezi odborníky, kteří před lety propočítávali možné sumy, za kolik by bylo opravdu reálné dům prodat. Dostal se k cifře mezi pěti a sedmi miliony korun. A to prakticky jen díky tomu, že budova leží na atraktivním pozemku v centru. Cenu od počátku považuje za hodně nadsazenou.

„Pro realitní trh je to nicméně úžasná zpráva. Znamená to, že mezi fyzickými osobami jsou na nákup nemovitostí ještě velké peníze,“ dodal Šedý.

Že budova najde poměrně rychle kupce, překvapilo i vedení brodské radnice. To se obávalo, že objekt zůstane prázdný i několik let. A že pokud ho někdo koupí, bude se snažit ho přestavět na ubytovnu.

„Jestliže ale ‚skleňáku‘ zůstane kancelářské využití, plně to odpovídá záměrům, s nimiž byl stavěn,“ prohlásil místostarosta Libor Honzárek. „U tohoto kupce snad můžeme sociální podnikání vyloučit,“ prohlásil poté, co se od MF DNES dozvěděl jméno nového majitele. Město v minulosti projevilo zájem o parkoviště za budovou.

Za dva a čtvrt roku na správě budovy stát prodělal jen sto tisíc

Budova novému vlastníkovi fakticky ještě nepatří. Jeho se stane až poté, co doplatí plnou kupní cenu, na což má lhůtu třiceti dnů. Zároveň se musí informace o převodu vložit do katastru nemovitostí.

Devítipatrová budova je typickým příkladem socialistické architektury, stavěna byla na konci 70. let. Zprvu sloužila jako administrativní sídlo škrobárenského závodu. Po změně režimu se do ní nastěhoval finanční úřad a daňová správa.

V současné době je budova zcela prázdná a slouží jen jako vysílač. Jedinými firmami, které k ní mají dnes nějaký nájemní vztah, jsou T-Mobile a Česká telekomunikační infrastruktura. Až do konce roku 2020 zde mohou provozovat zařízení k poskytování telekomunikačních služeb a veřejné komunikační sítě.

„Od převzetí budovy činily příjmy z pronájmu zhruba 288 tisíc korun, výdaje 393 tisíc, přičemž výraznou položkou bylo odstranění havarijního stavu zabezpečení atikového zdiva,“ doplnil mluvčí Radek Ležatka.

  • Nejčtenější

VIDEO: Cizinec se na D1 prohnal kolem policejní hlídky více než dvoustovkou

Více než dvoustovkou prosvištěl řidič kolem policejní hlídky na D1 poblíž Velké Bíteše na Žďársku. Radar ukázal 209...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kočka bažinná v jihlavské zoo má po letech mládě. Kotě je černé po otci

Po dlouhých osmi letech se v jihlavské zoo narodilo mládě kočky bažinné. Malá samička přišla na svět před dvěma měsíci,...

ČEZ prodloužil termín pro nabídky na rozšíření Dukovan. Vyhověl uchazeči

Energetická společnost ČEZ znovu prodlouží termín pro podání finálních nabídek na stavbu nového jaderného bloku v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žďár otestuje vídeňský model bydlení, nové byty nabídne jen vybraným profesím

Některé nové byty ve Žďáře nad Sázavou budou určené jen pro někoho. Obsadit by je měli zdravotníci, učitelé, hasiči,...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

I znaková řeč má svá nářečí, říká mladá lektorka „jazyka“ pro nedoslýchavé

V podstatě celý svůj život se Lucie Dokulilová potýká s nedoslýchavostí, sluchadla používá od svých tří let. Tímto...

U Větrného Jeníkova na D1 havarovalo auto. Za nehodou se utvořila kolona

V sobotu odpoledne zkomplikovala provoz směrem do Prahy na dálnici D1 u Větrného Jeníkova havárie osobního auta, které...

Jihlava hledá skromného supermanažera, který povede budoucí Horáckou arenu

Jihlava hledá budoucího šéfa Horácké multifunkční arény. Měl by to být vysokoškolák s vynikajícími komunikačními...

VIDEO: Cizinec se na D1 prohnal kolem policejní hlídky více než dvoustovkou

Více než dvoustovkou prosvištěl řidič kolem policejní hlídky na D1 poblíž Velké Bíteše na Žďársku. Radar ukázal 209...

Advantage Consulting, s.r.o.
PŘIJMEME ABSOLVENTA STROJAŘE! (28 - 35.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...