Pracovníci Ligy na ochranu zvířat nakládají jednoho ze psů.

Pracovníci Ligy na ochranu zvířat nakládají jednoho ze psů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Z Pozďátek odvezli sedmdesát psů. Žili na statku ve špíně mezi potkany

  • 6
Dříve byly Pozďátky "slavné" kvůli nejhorší skládce nebezpečných odpadů na Vysočině. Ta už je naštěstí minulostí. Teď se však víska opět zviditelnila. Postarali se o to dva podivínští důchodci, kteří v malém domku chovali desítky psů a také krávu, prasata, slepice a nechtěně houfy potkanů.

Výkaly všude po zdech, moč, štiplavý zápach, haldy špinavých černých hadrů, potkani, parazitující hmyz, zbytky něčeho, co asi bylo jídlem. V takových podmínkách ještě nedávno žilo 77 psů. V malém domku bratrů Dennerových v Pozďátkách na Třebíčsku.

Hygienické podmínky uvnitř venkovského stavení byly natolik otřesné, že úřady zakročily a 76 psů rozvezly po útulcích v celé republice. V pondělí se do přepravek Ligy na ochranu zvířat dostali poslední "hafani".

Zůstal jen jediný, starší, který jakž takž své pány poslouchá. Pak ještě hejno slepic a tři prasata.

Podle sousedů teď ještě na pozemku zůstávají právě potkani, které bude nutné vyhubit. Bratři v důchodu zhruba dvě desítky let neuklízejí. Místní si už několik let stěžují na hluk a zápach.

Psi ve vsi pokousali ženu

Karel a Zdeněk Dennerovi, kterým je 64 a 61 let, teď mají od úřadů důrazný příkaz, aby se prasat do měsíce zbavili vlastními silami. Buď je mají porazit, nebo prodat.

Reakci úřadů spustila měsíc stará událost. Tehdy psi Dennerových pokousali jednu ženu ve vsi. Roky neřešená záležitost, kdy hluk, neskutečný zápach a nepořádek obtěžovaly okolí, se konečně dala do pohybu.

Policisté, veterináři i úředníci Městského úřadu v Třebíči, pod které řešení podobných případů v Pozďátkách spadá, začali pracovat na tom, aby bylo možné postupně odebírat nekontrolovatelně se množící zvířata. Zabavili také krávu. Ta už našla nové majitele v Křoví u Velké Bíteše.

Zvířata měla úděsné podmínky

"Přiznám se, že za dvacet let, co pracuji v oblasti ochrany zvířat, jsem nic tak strašného neviděl. Psi netrpěli tím, že by je někdo bil nebo jim nedával žrádlo. Trpěli úděsnými podmínkami, ve kterých žili. Chyběla jakákoli hygiena, zdravotní péče a podobně," uvedl Petr Ondráček z Ligy na ochranu zvířat.

On sám byl nucen poslední psy hledat pod hromadami hadrů. Když vyšel ven, jeho oblečení páchlo. Doma ho čekala důkladná celková očista.

Psi jsou nyní rozeseti v útulcích po celé republice. "Odvezli jsme je krom Třebíče do Broumova, Lanškrouna, Bzence, Brna a Plzně," řekl Ondráček.

Jediná přímá sousedka Dennerových, Dana Mourková, také sledovala z povzdálí, jak se z domku svérázných sousedů stěhují zvířata. Doufá, že si hned příští týden důchodci nepřinesou nové domácí mazlíčky.

S bratry to šlo z kopce po smrti matky

"Maminka těm dvěma umřela před dvaceti lety. Do té doby se u sousedů vedla normální domácnost. Pak to šlo od desíti k pěti. Za celých dvacet let ani jednou neprali. Všude jsou vrstvy výkalů a hnoje.

Od potkanů mám podhrabaný celý pozemek. První stížnost jsem napsala v roce 2006, pak jich bylo ještě několik," sdělila sousedka. Psala ombudsmanovi, dávala to vedení obce. Všichni jí prý radili, ať jde s celou záležitostí k soudu. Jenže ona se obávala, že by na to neměla dost peněz.

"Mám i papír, že jsem upozornila veterinu a hygienu. Před dvěma lety sem úředníci z hygieny zajeli, nafotili, a nic se dál nedělo. Nevím, proč to muselo trvat tak dlouho," divila se v pondělí Dana Mourková, která je přesvědčená, že stížnost doputovala taky na krajskou veterinární správu do Jihlavy.

Její šéf Božek Vejmelka ovšem MF DNES sdělil, že se v posledních týdnech s pozďáteckým případem setkává poprvé.

Špatné zkušenosti s Dennerovými má taky soused odnaproti, Zdeněk Klement. "Ti psi se začali mezi sebou množit jak diví tak před pěti lety," řekl Klement.

Petr Ondráček z LOZ naznačil, že podle jeho informací důchodci zřejmě budou muset absolvovat psychiatrické vyšetření. Mají teď podle něj zákaz pořizovat si nová zvířata.

Případ si převzala hospodářská kriminálka. "Kriminalisté šetří podezření na zanedbání péče o zvíře z hrubé nedbalosti. Je tam sazba až šest měsíců vězení, existuje ještě přísnější právní kvalifikace, kde jsou až dva roky vězení," řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.