Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Bojíme se o zdraví našich dětí, brání se Jihlavané stavbě spalovny

  11:20
Patnáct set lidí z Jihlavy už podepsalo petici proti uvažované stavbě spalovny odpadu v krajském městě. Protestující archy předali do rukou primátora Jaroslava Vymazala a zamíří s nimi i na krajský úřad. Sbírání podpisů navíc stále pokračuje.

Na patnáct stovek lidí podepsalo v Jihalvě petici proti plánované stavbě spalovny. | foto: Jaroslav ŠnajdrMF DNES

Petici primátor převzal ve středu od jejího organizátora Miroslava Perničky, jenž žije v Antonínově Dole nedaleko Pávova, který je vytipován jako jedna z lokalit pro stavbu spalovny. "Bojíme se o zdraví našich dětí a ekologické zátěže," odůvodnil vznik petice.

Pernička se obává i dopravní zátěže, do spalovny by denně mělo mířit až třicet kamionů naložených odpadem z celého kraje. Muž z Antonínova Dolu na radnici vyjádřil obavy také z toho, že by spalovnu ovládla soukromá společnost a ta by do ní vozila i odpad ze zahraničí.

To ale primátor Vymazal odmítá. "To naprosto vylučuji," řekl s tím, že naopak v Rakousku je zájem o odpady z Vysočiny. Jejich odvoz do Rakouska by se ale promítl do ceny poplatků za odpad.

A odmítl i spekulace o spalovně jako byznysplánu soukromého investora. "Od samého počátku chceme, aby v zařízení mělo nadpoloviční účast město nebo kraj," odmítl Vymazal i spekulace o soukromém odpadovém byznysu.

"Vídeň, která si zakládá na životním prostředí, má spalovny tři"

Podpisová listina se za tři týdny, kdy byla v oběhu, rozšířila především v severní části Jihlavy, kde už je soustředěn průmysl. Na Bedřichově sesbírali nespokojení obyvatelé téměř 800 podpisů. I lidí z Antonínova Dolu, Červeného Kříže a Pávova. Tedy ze čtvrtí, v jejichž blízkosti se o spalovně uvažuje.

"Petice pokračuje dále a věříme, že podpisy budou přibývat," sdělil primátorovi při předání Pernička, který doufá, že petice může pomoci plány přehodnotit. "Žádné kompromisy nepřipouštíme," odmítl diskusi s primátorem Pernička.

"Petice vychází z neznalosti věci, kdo chce naslouchat, ten argumenty pochopí," reagoval Vymazal. "Vyspělé země jako Německo, Rakousko či Švýcarsko na tento sytém už přistoupily a je osvědčený. Vídeň, která si zakládá na životním prostředí, má tři spalovny uvnitř města," dodal Vymazal.

Podle studií by spalovna měla likvidovat až 150 tisíc tun vytříděného odpadu ročně. Pro umístění spalovny do Jihlavy mluví poloha ve středu kraje, což znamená lepší dostupnost při svážení odpadu.

V Jihlavě se o místě pro spalovnu uvažuje v několika lokalitách. Postupně se výběr zúžil na Pávov, průmyslovou zónu a vojenský areál u Pístova. Zda bude některá lokalita pro stavbu vhodná, prokáže podle primátora Vymazala až studie, která by mohla být na světě příští rok na jaře.

Uvažovalo se i o umístění spalovny do areálu žďárského Žďasu, tam ale záměr zastupitelé odmítli.

Bude se více třídit a spalováním odpadu se ušetří suroviny

Jihlavská petice také vyjadřuje obavy, že spalování odpadu sníží jeho recyklaci. Podle Kataríny Ruschkové z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu jsou ale tyto obavy liché. 

Propočty o využití spalovny jsou podle ní postaveny na číslech, která počítají s mnohem vyšším tříděním odpadu než dosud, tedy i v případě postavení spalovny bude nutné naopak zlepšit třídění odpadů na Vysočině. A navíc je tu prý i hrozba, že se do deseti let na Vysočině zaplní současné kapacity skládek.

Naopak by se spalováním odpadu mohly ušetřit cenné suroviny. "Pokud při vytápění nespálíme ropu nebo uhlí, ale spálíme odpad, ušetříme suroviny, které umíme využít lépe," argumentuje Zbyněk Bouda z Energetické agentury Vysočiny.

I to je důvod, proč se o umístění spalovny uvažuje právě v Jihlavě - kvůli dostatečnému počtu možných odběratelů spalovnou vyprodukovaného tepla, a tím i snížení počtu kotelen v krajském městě. "Došlo by tak k prokazatelnému zlepšení ovzduší," tvrdí Zbyněk Bouda.

S tím však nesouhlasí ekologické sdružení Arnika, které s petitenty spolupracuje v rámci kampaně Nespaluj, recykluj! "Odpad ve spalovně nemizí, jen se mění chemické složení a toxicita spalovaných látek. Vzniká většinou nebezpečnější odpad, který rozptylujeme na skládky, do vody a do vzduchu," uvádí Arnika.

Petici Pernička plánuje předat i hejtmanovi Kraje Vysočina Jiřímu Běhounkovi a krajskému zastupitelstvu na zasedání 27. března.

V Kraji Vysočina se ročně produkuje 300 kilogramů odpadu na hlavu, průměr republiky je 274 kilo. Uvažovaná spalovna by měla celkově vyjít na tři miliardy korun a uvedena do provozu by mohla být nejdříve v roce 2018.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole se rozhodovalo v obvodu Jihlava.

Výsledky pro: Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Telč, Pacov, Žirovnice, Náměšť na Oslavouostatní

  • Nejčtenější

Na kampani Nagyové se rozdával salám, Vystrčil vsadil na koncert

Miloš Vystrčil a Jana Nagyová se v Jihlavě před volebním víkendem nepřímo utkali v závěrečné „bitvě“ o Senát. Dosavadní...

Vystrčil obhájil Senát a dojal se, Nagyovou mrzely tvrdé útoky od koalice

Nejsledovanější a nejdramatičtější duel letošních senátních voleb je u konce. Ze druhého kola vyšel v jihlavském obvodu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie vypátrala dvě pohřešované školačky ze Žďárska, jsou v pořádku

Policisté nalezli dvě nezletilé dívky z Bystřice nad Perštejnem. V pondělí ráno odešly ze svých domovů neznámo kam, od...

Loutkovodič, loutky a poddaní, řekl Vystrčil o kampani ANO před volbami

Jako náročnou a velmi neobvyklou hodnotí Miloš Vystrčil předvolební kampaň, která předcházela jeho vítězství v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vsetín utrpěl první ztrátu s Jihlavou, o neporazitelnost přišel i Přerov

Vsetínští hokejisté prohráli v 6. kole první ligy v repríze finále minulé sezony v Pelhřimově s Jihlavou 1:2 a...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Velká Bíteš se dohodla na koalici, v Jihlavě mají přednost senátní volby

Povolební vyjednávání ve Velké Bíteši na Žďársku se dostává do finále. Vítězná KDU-ČSL, jež nasbírala téměř 24 procent...

Žďárská knihovna učí čtenáře, jak rozpoznat falešné zprávy

Sedm knihoven z celé republiky bylo oceněno za svoje inspirativní aktivity v oblasti mediálního vzdělávání. Tato...

Třebíč už má o koalici jasno, Humpolec zvolil úplně nové vedení

Ačkoliv povolební vyjednávání ve většině měst Vysočiny stále pokračují, v řadě z nich už se rýsuje alespoň základní...

Lesní družstvo chce v Přibyslavi stavět ukázkové bytovky z vlastního dřeva

V Přibyslavi by v budoucnu mohly vyrůst dvě nové bytovky. Ne ovšem ledajaké. Vybudovány by měly být z dřevěných CLT...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...