Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 21. května 2022 Monika

Cenný jihlavský betlém, který odráží i temné dějiny, se stavěl naposledy

  16:06
Jeden z největších a nejcennějších starých domácích betlémů v Jihlavě stavěl letos jeho majitel, třiaosmdesátiletý Josef Sedlák, zřejmě naposledy. „Sil ubývá a já betlémy stavím každoročně už šedesát let. Je čas přenechat to mladším,“ míní. Sedlák byl za komunismu vězněn a temné dějiny odráží i jeho betlém.

Josef Sedlák se narodil v roce 1937. Betlémy staví už téměř šedesát let. Kromě domácího betléma roky stavěl také betlémskou scénu v jihlavských chrámech u svatého Jakuba, svatého Ignáce a u Matky Boží. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Pokud svému předsevzetí dostojí, rozdělí figurky a části betléma mezi svých pět potomků. Do konce února však ještě chce mít betlém sestavený. Letos měří přibližně čtyři metry do šířky, dva metry do hloubky a obsahuje kolem stovky figurek různých autorů.

Autorem většiny postaviček je zřejmě Alois Boudný z proslavené brtnické řezbářské rodiny, který po smrti své manželky v roce 1902 žil v Jihlavě, kde v roce 1935 zemřel ve svých 69 letech. Figurky vyřezával ve třicátých letech.

Domy jsou z březové kůry, mají korkové střechy. Jsou lepené klihem, okénka jsou vyřezávaná nebo vypalovaná rozžhaveným hřebíkem. Pozadí maloval opat, který nepřežil komunistické vězení.

„Pět figurek je od novoříšského řezbáře Metoděje Floriana, například jesličky či hudebníci. Florian v šedesátých letech dělal varhaníka v Jihlavě u svatého Jakuba, kde jsem byl tehdy kostelníkem. Tak jsme se spřátelili, a když odcházel, dal mi několik dřevěných figurek,“ popsal Sedlák.

Stavby v betlémě jsou podle vzorů v architektuře Jeruzaléma většinou dílem Zdeňky Nechvátalové, tety Sedlákovy manželky.

„Vyráběla je v 70. letech z březové kůry, mají korkové střechy. Jsou lepené klihem, okénka jsou vyřezávaná nebo vypalovaná rozžhaveným hřebíkem. Bylo to velmi pracné. Ona udělala stavbičky do dvou městských celků. Podobný betlém také udělala do jihlavského minoritského kostela,“ přiblížil Sedlák.

Moderní je jen osvětlení LED diodami

Betlém Josefa Sedláka je z přírodních materiálů. S výjimkou palmy u jesliček, kterou z papíru vyrobil Josef Sedlák starší. „Dávám ji tam na tatínkovu památku,“ řekl Sedlák.

Zelené prvky v betlémě jsou vytvořeny z neschnoucího jalovce čili rajské chvojky či větévek borovice. A z mechu, který se hodí i na ucpávání spár v konstrukci. „Část mechu mám vždy z minula a část nasbírám čerstvého na přelomu října a listopadu,“ líčí Sedlák. Jen osvětlení betléma prošlo modernizací - žárovičky doplnily svítící LED diody.

Každý rok staví Sedlák betlém jinak. „Je to asi týden práce. Ale už v tom mám cvik, tak už mám podobu betléma předem v hlavě a už jen skládám,“ popsal Sedlák.

Jihlavské betlémářství je fenoménem, který se převážně v tradičně katolických rodinách předává z generace na generace. Tak je tomu i u Sedláků. Jejich rodina za svůj tradicionalismus dostala v padesátých letech tvrdou ránu od komunistů.

Odsouzen v procesu s křesťanskou mládeží

Když bylo Josefu Sedlákovi devatenáct, byl zatčen a v roce 1958 uvězněn v procesu s takzvanou jihlavskou křesťanskou mládeží.

„Byli jsme skupina přátel, které spojovala víra. Bylo nás asi deset, jezdili jsme na výlety na kolech nebo na hory. Neprováděli jsme politické aktivity, pouze jsme třeba přepisovali tehdy nedostupné knihy. Spojovali nás s francouzskou křesťanskou mládeží, ale my s nimi neměli nic společného. Ale scházeli jsme se, a tak nás pozatýkali. Bratr byl členem premonstrátského řádu, tak dostal rok vězení, já jako nejmladší osm měsíců. Děvčata z té naší party vyfasovala rok a půl, dva roky,“ vzpomíná Sedlák.

Žalář strávil ve věznici v budově, kde je dnes jihlavská polytechnika. Na výkon vězeňské práce jezdil do Pelhřimova.

„Vězení pro mě znamenalo paradoxně v životě velký pozitivní zlom, protože jsem se tam naučil tvrdě pracovat. Na cele nás bylo třicet, jeden záchod a jedno umyvadlo, nikdo mě ale nebil. Byl jsem vyučený drogista, ale když jsem se vrátil z vězení, šel jsem pracovat do stavebnictví. Tam jsem měl od Státní bezpečnosti pokoj a nemusel se nikoho doprošovat,“ vzpomíná Sedlák.

Pozadí maloval opat, který věznění nepřežil

Jeho betlém odráží i tyto temné dějiny. Pozadí betléma totiž namaloval strahovský opat Bohuslav Stanislav Jarolímek (1900 - 1951).

„Pan Jarolímek byl v Jihlavě ve třicátých letech kaplanem a znal se s mým tatínkem,“ přiblížil Sedlák.

Jarolímek byl v roce 1950 odsouzen ve vykonstruovaném politickém procesu Zela a spol. na dvacet let vězení. Po dvou měsících žaláře zemřel v pankrácké vězeňské nemocnici.

  • Nejčtenější

Lidé se ke světským chovají jako k podřadným. Ale jsme slušní, říká kolotočářka

Premium Anna Dykovská jezdí s kolotoči od dětství. Do neděle byla na obří pouti ve Žďáře nad Sázavou. Když usedla k rozhovoru...

Cizinci kradli z lesů kulatinu, rychle si přišli na tři čtvrtě milionu

Policistům na Vysočině se podařilo dopadnout organizovanou skupinu, která kradla a do zahraničí ke zpracování vozila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žďárská pouť podražila, pár minut na atrakcích stojí i trojciferné částky

Labutě a řetízkový kolotoč za 70 korun, kyvadlo Extreme za stovku, stejně jako autodrom, centrifuga, vyhlídkové kolo...

Žďárský Tokoz vymyslel bezpečnostní zámek, jenž odolá zlodějům i hackerům

Žďárskou rodinnou firmu Tokoz má většina lidí spojenou s visacími zámky. Ty jsou stále nezbytnou součástí nabídky,...

Jsi frajer, slyšel fotbalista. Kvůli zranění soupeře zastavil gólovou akci

Nedělní zápas 22. kola I. A třídy skupiny B mezi Budišovem-Náramčí a béčkem FC Žďár přinesl kromě divokého výsledku 2:7...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Do brodského kinosálu jen z boční uličky, předsálí zavřela obnova toalet

Městskému kinu a divadlu v Havlíčkově Brodě a jeho návštěvníkům začalo složitější období. Kulturní zařízení se pustilo...

Trávu na Zelené hoře spásají berani, skvěle nahradí lidské síly

Již třetí sezonu spásá stádo ovcí trávu kolem žďárského poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Svah...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysočina chce chránit cenné lokality, místo dlouhodobých pronájmů je vykoupí

Kraj Vysočina má plán, jak pečovat o zvláště chráněná území a přírodně cenné lokality, u kterých je péče ohrožená a...

Cizinci kradli z lesů kulatinu, rychle si přišli na tři čtvrtě milionu

Policistům na Vysočině se podařilo dopadnout organizovanou skupinu, která kradla a do zahraničí ke zpracování vozila...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...