Aventin začne s úpravou pozemků. Snad to zláká nájemce, doufá investor

  9:09aktualizováno  9:09
Už tři roky mělo v Jihlavě u výpadovky na Pelhřimov stát velké nákupní centrum Aventin. Pozemků se však dosud nikdo ani nedotkl. Průtahy s výstavbou nové nákupní zóny oddalují i projekty v okolí, které se investor zavázal vybudovat. Především kruhový objezd na křižovatce Rantířovská - Žižkova.

Hobbymarket OBI má být hlavním nájemcem obchodní plochy Aventinu v Jihlavě. | foto: MF DNES

Takový byl plán. Nákupní zóna na ploše až 160 tisíc metrů čtverečních s maximálně osmi obchodními halami. Termín otevření: jaro 2011.

Co vše má být součástí Aventinu

* V maximální šíři by podle rozhodnutí jihlavského stavebního úřadu mohlo vyrůst osm obchodních hal. Součástí centra by byl například také stánek s občerstvením a restaurace McDonald‘s.

* Dopravní podnik by měl u nákupního centra zastávku pro autobus na lince směrem do Hosova. Od obchodního centra by do Jihlavy vedla cyklostezka. Na parkoviště by se vešlo 1 185 aut.

Realita? Pozemky na okraji Jihlavy při pelhřimovské výpadovce leží i na sklonku roku 2014 ladem. Letos v létě prodloužil jihlavský stavební úřad o další dva roky, tedy do srpna 2016, své rozhodnutí o tom, že na polích pod Hosovem může vyrůst obchodní zóna Aventin.

Investorovi se totiž dosud nepodařilo přilákat klíčového nájemce - potravinový řetězec. „Už pět šest let jenom mluvíme,“ nelíbí se Otu Kohoutkovi, zástupci developerské společnosti Aventin, která je investorem projektu.

A společnost tak nyní chce přejít od slibů na papíře k jiné strategii. „Proto bychom chtěli příští rok, co nejdříve po nabytí vydání stavebního povolení, o které právě teď usilujeme, zahájit zemní práce,“ sdělil Kohoutek.

Bagry by na pozemky měly vjet příští rok na jaře. „Chceme v prvotní fázi provést zemní úpravy, pozemek je relativně dosti výškově odlišný, rozsah zemních prací tam bude velký,“ dodal Kohoutek. U zarovnání terénu a vyřešení odvodnění však nejspíš prozatím celý projekt zůstane.

Bolavé místo: křižovatka s kolonami aut

Přitom právě na vzniku obchodní zóny jsou závislé i další stavby, které investor přislíbil zhotovit. Tou nejzásadnější je vybudování kruhového objezdu na křižovatce Žižkovy a Rantířovské ulice, kde denně stojí kolony aut.

Druhý kruhový objezd, rovněž v režii soukromého investora, by měl vzniknout i na pelhřimovské výpadovce o kus dál, u vjezdu do budoucí nákupní zóny.

„Pak má investor rovněž odbahnit městský rybník za prádelnou a také vybudovat cyklostezku a rozšířit úzkou spojovací silnici mezi Rantířovskou ulicí a výpadovkou na Pelhřimov,“ připomněl náměstek primátora Petr Pospíchal (ČSSD).

Na zářijovém zasedání zastupitelstva města padl i návrh, jestli by kruhový objezd u čerpací stanice nemělo vybudovat samo město.

„Situace tam není komfortní a je potřeba to tam vyřešit. Je to ale podmiňující stavba Aventinu, a tak tedy věřme, že už ta stavba bude co nejdříve zrealizovaná,“ důvěřuje dohodám s investorem primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS).

„S vedením Jihlavy jsme si stanovili podmínky a cítíme tu odpovědnost k zavazujícím projektům, které jsme slíbili, k jejich výstavbě však ještě nedojde v prvotní fázi,“ zchladil optimismus Kohoutek.

Vypadl hobby market, nahradit by ho mohl nábytek

Tedy pokud přípravné práce na pozemcích nepopostrčí i zatím váhající potravinový řetězec k podpisu nájemní smlouvy s Aventinem.

„Máme předběžné deklarace o zájmu potravinového řetězce. Když spustíme zemní práce a konečně tak uděláme něco, co celou dobu slibujeme, věříme, že to vnese na trh takový impuls, abychom tam mohli vše přetavit i k zavazujícím smlouvám,“ nastínil možnou cestu Kohoutek.

Aventin podle jeho slov jedná se dvěma potravinovými řetězci. „Jeden z nich už v Jihlavě zastoupení má, druhý by byl ve městě nový,“ dodal Kohoutek.

Dříve investor měl plány umístit do nákupní zóny jako dalšího dominantního hráče hobbymarket OBI. Ze zásnub ale nakonec kvůli průtahům projektu sešlo. „OBI tuto myšlenku opustilo,“ povzdechl si Kohoutek. „V Jihlavě už mají zastoupení dva velkoplošní prodejci podobného zaměření,“ dodal Kohoutek.

Tento výpadek by podle něj mohl nahradit obchod s nábytkem. „Velká poptávka na Jihlavsku je v sektoru nábytku. Celosvětové řetězce na Vysočině prakticky nemají žádné zastoupení,“ všiml si Kohoutek, a rád by se proto vydal touto cestou.

„Budeme se snažit obsadit co nejvíce čtverečních metrů právě tímto sektorem, a tím i zaplnit plochu, rezervovanou původně pro hobbymarket,“ plánuje. „Ale stát se může ještě všechno,“ dodal Kohoutek.

Nejčtenější

Silničáři: Máme sypat, tak sypeme. D1 na Vysočině osolili jako nikdy dřív

Dálnici D1 u Humpolce zasáhlo ve čtvrtek v poledne husté sněžení a bílá tma.

Lidé tuto dopravní tepnu neznají bez zpomalení, zúžení nebo nehod. Přesně před týdnem Ředitelství silnic a dálnic...

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Úkaz Rittich. Český gólman dál ohromuje v NHL. Čím je výjimečný?

Matthew Tkachuk a brankář David Rittich z Calgary po výhře nad Coloradem.

Psal se rok 2015 a extraligový zelenáč David Rittich musel v kabině Mladé Boleslavi poslouchat nevlídná slova od...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Koalice má málo hlasů, tak přizve hlasující experty. Opozice hrozí žalobou

Ilustrační snímek

Až před soudem může skončit rozhodnutí zastupitelů v Pelhřimově. Odhlasovali si totiž, že do výborů přizvou kromě...

Další z rubriky

Po letech hledání se blíží cíl, hospic dostal v Brodě příslib pozemku

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Tentokrát už to doopravdy vypadá nadějně. Zastupitelé v Havlíčkově Brodě, kde má stát první hospic v kraji, se...

Po převodu vodovodů zlevní v Jihlavě voda, uzavírají se první smlouvy

Zástupci města Jihlavy si od Vodárenské akciové společnosti (VAS) přebrali...

Prvních jedenáct set lidí by mělo začít dostávat nové smlouvy na vodné a stočné. Jde o obyvatele příměstských částí...

Bombardér jako puma. Modeláři v Jihlavě ukazují své vojenské skvosty

Výstava modelů letadel a válečných strojů v jihlavském Muzeu Vysočiny.

Japonské Zero, britský Spitfire, ruské Jaky a Migy, německý Messerschmitt, Focke-Wulf a Junkers, americký Mustang. Též...

Najdete na iDNES.cz