Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. prosince 2023 Blanka

Schránku jsme do kupole Národního muzea ukládali naoko, vzpomíná kovář

  18:27
Před 44 lety ukryli řemeslníci do věže Národního muzea schránku s dokumenty. Byl u toho i tehdy osmnáctiletý kovářský učeň Zdeněk Kmoch. Právě on je autorem nápisu vyrytého na boku schránky, kterou letos jiní dělníci při generální rekonstrukci budovy našli.
Před 44 lety nápis na schránce uložené v kupoli Národního muzea vyryl Zdeněk...

Před 44 lety nápis na schránce uložené v kupoli Národního muzea vyryl Zdeněk Kmoch. Umělecký kovář z Nové Bukové na Pelhřimovsku byl tehdy osmnáctiletým učněm. Přesto si práce na střeše budovy dobře pamatuje. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

V minulém týdnu pracovníci pražského Národního muzea otevřeli schránku nalezenou v makovici na nejvyšším místě hlavní věže. Dostala se tam během poslední rekonstrukce budovy v letech 1971 až 1977 (o otevírání jsme psali zde).

Pracovníky muzea zaujal i nápis vyrytý na nálezu. „19. VI. 1972, opravu provádí Kopecký František, Vít Jindřich, Minářů Jiří, Kmoch Zdeněk, pracovníci JPPUP Pelhřimov,“ stálo na kovové destičce. Po straně nápisu pak byl vyrytý emblém tvaru ztrojeného písmene P.

Otevírání schránky

I po čtyřiačtyřiceti letech si na to jeho autor dobře pamatuje. Zdeňku Kmochovi je letos dvaašedesát let. V Nové Bukové na Pelhřimovsku se donedávna živil jako umělecký kovář.

Čas rekonstrukce podle něho zřejmě tehdy nebyl zvolen náhodně. Mašina husákovské normalizace nabírala obrátky a nebylo dobré, že na fasádě Národního muzea - nejexponovanější stavby na Václavském náměstí - jsou dosud viditelné stopy po ostřelování sovětskými okupanty v srpnu 1968.

„Nikdo to neřekl, ale všichni jsme si tehdy mysleli, že se muzeum opravuje proto, aby tam nebyla vidět rozstřílená fasáda a všichni viděli, že se vůbec nic nestalo, že žádná okupace nebyla a Rusové jsou pořád naši bratři,“ vzpomíná Kmoch.

Právě on před čtyřiačtyřiceti lety nápis se jménem svým a svých kolegů do olověného plechu schrány vyryl. „Říkal jsem si, že třeba tu schránku jednou někdo najde a něco tady po nás zbude,“ říká Kmoch.

Nápis vyryl učedník, který koukal mistrům pod ruce

Když se dostal do party restaurátorů střechy Národního muzea, bylo mu osmnáct. Učil se umělecké kovařině.

„Byl jsem tehdy ještě učedník, mohl jsem se tak akorát koukat mistrům na ruce, jak pracují. Ale jenom tak jsme se mohli doopravdy něco od řemesla naučit,“ vzpomíná Kmoch, který se živil za socialismu jako restaurátor kovářských prvků na památkách a po roce 1989 už jako umělecký kovář soukromník.

12. května 2016

Zmíněné písmeno P na nápisu na schránce bylo logem Jihočeského podniku pro údržbu památek, zkratkou JPPUP.

Podnik byl jistým symbolem tání v období kolem pražského jara. Vyvinul se totiž z dosavadního Chrámového družstva, tedy komunity lidí, kteří pečovali o církevní památky. Taková činnost ale nezapadala do optiky mocných po roce 1948, a proto chtěli komunisté v padesátých letech družstvo zlikvidovat.

To se však nestalo a na sklonku 60. let z něj vznikl JPPUP. V té době už ubývalo lidí, kteří uměli stará řemesla, tudíž podnik pro obnovu památek potřeboval mladé.

Střechu natírali jedovatými barvami, pak se celá zlatila

Tak se k památkářskému „fochu“ jako učeň uměleckých řemesel dostal i Zdeněk Kmoch. A nedlouho před ním i pozdější věhlasný pelhřimovský restaurátor Jaroslav Benda.

Ten se v letech 1971 a 1972 na střeše Národního muzea s Kmochem potkával. I když Benda pracoval v jiné partě, ze které dnes už nikdo nežije. „Všem mým kolegům z práce na muzeu bylo už tehdy přes padesát, já z nich byl nejmladší,“ říká.

Zatímco Kmoch se nedávno rozhodl řemeslo pověsit na hřebíček, Benda je stále aktivní - i když nyní s nucenou tříměsíční pauzou po autonehodě.

Při zakázce v Národním muzeu pracoval především jako pozlacovač střešních ozdob. Denně pokryl plátkovým zlatem metr čtvereční členité plochy ve výšce s dechberoucím výhledem na Václavské náměstí. Viděl však i hlubokou jámu, kde stavbaři zrovna budovali stanici metra Muzeum.

Benda nanášel zlato na ozdoby z měděného plechu.

„Zbrousili jsme je od starých nátěrů, natřelo se to dvakrát suříkem, což je dnes zakázaná jedovatá barva, potom stejně tak jedovatou olovnatou bělobou a pak holandským emailem. Následně přišla podkladní vrstva a zlatilo se. To je nějakých vrstev! Ale vydrželo to na střeše muzea dodnes,“ popisuje Benda, šestašedesátiletý rodák ze Sázavy u Pelhřimova.

„Nejdřív jsme zlatili čtyřiadvacetikarátovým českým zlatem, ale toho bylo málo, tak nám sehnali zlato z Norimberku,“ upozorňuje. Zhruba za rok pozlacování tak obrovské plochy získal v tomto oboru rutinu, jaké by se podle svých slov jinak nemohl naučit.

Později mohl zkušenosti bohatě zúročit. Restauroval oltáře na Pražském hradě či tamní pastoforium - oltářní schránku ze 14. století, která patří k dílům evropského významu.

Starý pražský klempíř zachránil muzeum od požáru

Ukládání schránky do makovice věže bylo v roce 1972 vlastně takovou Potěmkinovou vesnicí. Pro pohlaváry, fotografy i novináře bylo pouze zinscenované.

„Kolem kupole byla na lešení úzká lávka, ale u ukládání schránky chtěla být řada tehdejších pohlavárů a samozřejmě redaktoři z Večerní Prahy a Rudého práva. Tak jsme před jejich očima schránu uložili, oni si to nafotili. Pak slezli dolů a my schránku zase vyjmuli a teprve pak začali doopravdy kupoli věže skládat dohromady. Předtím to na lávce za přítomnosti tolika lidí nebylo moc bezpečné,“ směje se Kmoch.

Pamatuje si, že při rekonstrukci málem hořelo. Restaurátoři tehdy letovali reliéfy na hlavní kupoli muzea. Používali elektrické letovačky, ale protože na střeše byl silný vítr, ochlazoval je natolik, že se s nimi nedalo pracovat.

„Tak jsme začali používat propanbutanové hořáky. Jenže jednoho dne jsme vylezli nahoru, střecha byla rozpáraná a pod ní uhašený požár. Byl tam tehdy u toho naštěstí jeden starý pražský mistr klempíř, který si po šichtě všiml, že kupole je vzdutá. Pod plechem hořela prkna. Pak tam už nasadili hasiče, kteří střechu hlídali ve dne v noci,“ říká Kmoch.

Práce prý riziková nebyla. S jednou výjimkou: když restaurátoři na střechu ručně vytahovali největší kupoli - po lanech vně lešení. Byla totiž tak veliká, že se nevešla do stavebního výtahu.

  • Nejčtenější

Při nehodě kamionů na D1 zemřel řidič, po vystoupení z kabiny ho smetl jiný vůz

Přes jedenáct hodin byla neprůjezdná dálnice D1 u Humpolce ve směru na Prahu po noční hromadné nehodě. Při srážce čtyř...

Učitele překvapilo, že byl jediným zájemcem o stávku. Protest raději vzdal

Jednou ze škol, které pondělní školní stávka nakonec úplně minula, je VOŠ a SOŠ v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premiér Fiala navštívil v den protestů soukromou školu, odjel bez komentáře

Na cestu, která je zaměřena na oblast zemědělství, se vydal premiér Petr Fiala (ODS). Jeho návštěva Vysočiny se konala...

Na D1 se vytvořila kolona dlouhá 20 km. Provoz byl obnoven po několika hodinách

Na dálnici D1 směrem na Brno je po nehodě kamionu na 97. kilometru kolona dlouhá asi 20 kilometrů. Provoz v místě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dálnice D1 směrem na Brno je na Vysočině neprůjezdná kvůli hromadné nehodě

Dálnice D1 je na Vysočině ve směru na Brno neprůjezdná kvůli hromadné nehodě. U Meziříčka na Žďársku na 129. kilometru...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Kluziště, vyhlídkové kolo i vánoční trolejbus. Jihlava chystá nový advent

Adventní program v Jihlavě nabídne dvě kluziště, nově také deset metrů vysoké vyhlídkové kolo, novinkou bude i vánočně...

Buď naším občanem, dostaneš tři tisíce. Ždírec láká nové obyvatele už potřetí

Tři tisíce korun v hotovosti nebo na účet dostanou lidé, kteří se do konce roku přihlásí k trvalému pobytu ve Ždírci...

Zrcadlově obrácený svět Methoda Kalába. Slavný tiskař má pamětní desku

Přestože ve svém oboru patřil ke světové špičce, jméno Methoda Kalába v jeho kraji zapadlo. Rodák z Veselíčka, jenž...

Tisíce hodin práce. Zámek ve Světlé vystavuje repliky korunovačních klenotů

O existenci českých korunovačních klenotů zřejmě ví každý. Málokdo měl ale možnost vidět je na vlastní oči. Nyní budou...

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...