Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. září 2020 Jeroným, Ráchel

Armáda nepomohla v domově seniorů, od kraje ale žádá milion na auto

  11:54aktualizováno  11:54
Když na konci března odmítla Armáda České republiky pomoct Kraji Vysočina v koronavirem vážně zasaženém domově pro seniory v Břevnici, mnozí se na vojáky zlobili. Překvapení pak přišlo, když se ukázalo, že armáda hejtmanství požádala o milion korun na nové auto. A radní vyhověli.

Když armáda odmítla pomoci v domově seniorů v Břevnici, situaci zachránili hasiči. Od počátku dubna tu vypomáhají s běžným chodem zařízení. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Byl konec února, když ředitel Krajského vojenského velitelství v Jihlavě Ladislav Sekan doručil na krajský úřad žádost adresovanou hejtmanu Jiřímu Běhounkovi.

„Dovoluji si vás požádat o zvážení finančního daru na pořízení osobního automobilu Volkswagen Caravelle nebo Volkswagen Transporter v předpokládané pořizovací ceně jeden milion korun,“ stojí v žádosti.

Podle Sekana by měl být minibus využíván především rotou aktivních záloh při dopravě a zapojení do cvičení a akcí integrovaného záchranného systému. A posloužit by měl podle žádosti i „v oblasti přípravy občanů k obraně státu a krizového řízení, plnění úkolů pro civilní veřejnost a při prezentaci Armády ČR na veřejnosti“.

Armáda volné zdravotníky neměla, pomohli hasiči

Jenže o měsíc později, ještě než kraj o žádosti rozhodl, došlo k rozšíření nákazy covidem-19 v domově pro seniory se zvláštním režimem v Břevnici na Havlíčkobrodsku. Nakazilo se zde postupně všech 22 klientů i většina personálu. Velká část ze zaměstnanců musela do karantény a hrozilo, že se o klienty nebude mít kdo starat.

Kraj Vysočina se proto s žádostí o pomoc obrátil na Armádu ČR, zda by na dobu nezbytně nutnou do Břevnice neposlala své zdravotníky. Ta to však odmítla.

„Šlo o požadavek na odborně vyškolený zdravotní personál. Ani armáda není kapacitně neomezená a všechen zdravotní personál byl a je rozprostřený po celé republice, po ambulancích, nemocnicích a odběrových místech,“ vysvětlila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení armády.

Pomoc s chodem domova nakonec zajistili hasiči. Ti zde mají sloužit nejméně do 26. dubna.

Armáda v posledních dnech svůj postoj zjevně přehodnocuje. Počátkem tohoto týdne sama nabídla domovu pomoc.

Dar by si zasloužil někdo jiný, myslí si řada lidí

Zřejmě je to jen souhra náhod a okolností či spojení dvou rozdílných a za normálních okolností neslučitelných věcí. Nicméně právě s ohledem na počáteční postoj armády vůči Břevnici vyvolala žádost vojáků v mnoha lidech značné rozpaky.

Jde o běžné občany ve facebookových diskusích, řadové hasiče i některé politiky. „Dar na auto by si zasloužil někdo úplně jiný,“ shodují se.

Krajští radní si to ovšem nemyslí. Všech devět jednomyslně rozhodlo, že zastupitelstvu doporučí žádost armády ke schválení. Nejbližší zasedání zastupitelstva se bude konat 12. května. Zda na něj bude zařazena armádní žádost, není dosud jisté.

„O pořízení automobilu pro potřeby aktivních záloh armády, ve kterých figurují záchranáři, hasiči a civilisté, bylo jednáno dávno před mimořádnou situací v České republice. Pořízení vozu bylo předem prodiskutováno se zástupci všech politických klubů. Na základě shody byl předložen příslušný materiál,“ vysvětluje hejtman Jiří Běhounek.

„Investice do jediného vozu pro aktivní zálohy, nikoli profesionální armádě, jak je chybně interpretováno, je prozíravé a správné,“ domnívá se hejtman.

Hejtmanství už hasiče významně podpořilo

K rozhodnutí radních se oficiálně nechtějí například hasiči nijak vyjadřovat. „Žádost o příspěvek z rozpočtu kraje byl adresován radním. Jako řediteli Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina mi nepřísluší komentovat tuto žádost ani rozhodnutí rady,“ uvedl ředitel profesionálních hasičů na Vysočině Jiří Němec.

Je to jako každý jiný zásah, říká hasič z Břevnice

Podle hasiče Romana Popíka je daleko větší šanci  nakazit se koronavirem v...

Hejtmanství navíc namítá, že právě hasičům - byť dobrovolným - v nedávné době významně pomohlo. „Kraj se v minulosti finančně angažoval v pořízení 225 vozidel pro sbory dobrovolných hasičů napříč celým krajem. Jejich využití se maximálně osvědčilo, nyní slouží k distribuci dezinfekcí a dalšího ochranného materiálu. Bez jejich asistence by logistiku rozvozů nebylo možné plnohodnotně zvládat,“ vzkázal Běhounek.

A že i profesionálním hasičům vyšel kraj v posledních letech vstříc, potvrdil i sám Němec. Kraj se například podílel na projektu výstavby stanice v Jihlavě, podpořil rovněž pořízení hasičských nádrží na pohonné hmoty na celé Vysočině. Hasiči totiž na veřejných čerpacích stanicích tankovat nemohou.

Proti budou hlasovat zřejmě jen někteří lidovci

Zdá se, že pořízení automobilu pro aktivní zálohy armády bez větších potíží krajským zastupitelstvem projde. Koaliční hlasy má po jednoznačném stanovisku radních takřka jisté. A z oslovených představitelů opozice vyjádřili záměr hlasovat proti pouze lidovci.

„Pro tento bod ruku nezvednu. Chápu, že v této době bude třeba posílit složky krizového řízení a zlepšit podmínky pro jejich práci, ale myslím, že by se tak mělo dít s přesnějším cílením a větší rozvahou. Odůvodnění žádosti armády mi připadá poněkud zvláštní a nejsem přesvědčen o její smysluplnosti,“ vzkázal Josef Herbrych.

Hasiči pracují v domově v Břevnici zamořeném koronavirem:

8. dubna 2020

Spojit své hlasování s postupem armády v Břevnici však odmítl. „Chápu, že když je dlouhodobý nedostatek zdravotnického personálu v rámci celé republiky, nevyhýbá se ani armádě, a jsem tedy schopen toto odmítnutí akceptovat,“ sdělil.

Nejistý je jeho stranický kolega František Bradáč. „Armáda zvolila nejjednodušší cestu - požádat o příspěvek na nákup. Myslím, že by se dala najít i jiná cesta, například pronájem vozidla v době, kdy bude potřeba. Nevím, zda požadované vozidlo je třeba mít k dispozici celoročně,“ váhá. O jeho konečném postoji rozhodne i diskuse ve finančním výboru.

Armáda se zachovala zbaběle, zlobí se komunista

Další oslovení opoziční zastupitelé jsou rozhodnuti peníze na vojenský automobil uvolnit. „I jiné kraje aktivní zálohy podporují. Nemyslím, že bychom měli názor na tuto podporu měnit,“ řekl Ctibor Čepička z SPD.

„Žádost osobně podpořím a požádám kolegy z našeho politického klubu o stejný postoj,“ nechal se slyšet Jan Veleba zvolený za tutéž stranu.

Poskytnutí daru, byť s připomínkami, zřejmě podpoří i komunista Milan Plodík. „Je otázka, jak se armáda zachovala, když ji hejtman kraje požádal o pomoc v Břevnici. Nevím, kdo za armádu rozhodoval, ale bylo to zbabělé a nefér vůči hasičům, zdravotníkům, personálu a samotným klientům. Ale asi bych to v této vypjaté době nedával do souvislosti s tím, zda pomoci armádě se záložáky,“ uvedl.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Radnice jde proti ministerstvu. Vyzvala školu, ať učí děti bez roušek

Žáci na druhém stupni základní školy v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nemusí mít při výuce nasazené roušky....

Spor o půdu na Vysoké graduje, farmář zastavěl lyžařskou chatu balíky slámy

Tělovýchovná jednota Lyžař HB, která provozuje lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu, řeší další problém. Opět je...

Lipánek s nižším množstvím cukru u lidí uspěl, říká šéf Madety Milan Teplý

Kvůli výbuchu v přístavu v Bejrútu i koronaviru se společnosti Madeta propadl vývoz zboží téměř na nulu. Pomáhá to však...

Třebíč zahájila propagaci obchvatu, odpůrci se kvůli jeho trase soudí

Spor o podobu třebíčského obchvatu se stupňuje. Zatímco odpůrci obchvatu v jeho vytyčené trase chtějí podat stížnost k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lézt s kyslíkem? Jako jet Tour de France na elektrokole, říká Radek Jaroš

Premium Stal se prvním českým horolezcem, který vylezl na všech čtrnáct osmitisícových vrcholů. V Česku byste marně hledali...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Radnice jde proti ministerstvu. Vyzvala školu, ať učí děti bez roušek

Žáci na druhém stupni základní školy v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nemusí mít při výuce nasazené roušky....

Spor o půdu na Vysoké graduje, farmář zastavěl lyžařskou chatu balíky slámy

Tělovýchovná jednota Lyžař HB, která provozuje lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu, řeší další problém. Opět je...

Podruhé už se šaráda neopakovala, zastupitelé o stejných tématech jednali

Po zasedání velkomeziříčského zastupitelstva, které se uskutečnilo 7. září a netrvalo ani deset minut, protože opozice...

V zahradě žďárského zámku roztopili repliku středověké pece na keramiku

Návštěvníci zámku ve Žďáru nad Sázavou mohou nyní vstoupit do období na přelomu třináctého a čtrnáctého století a...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...