Původní brodské hradby nejsou tam, kde měly být, zjistili archeologové

  11:57
Hradební opevnění Havlíčkova Brodu se vyvíjelo jinak, než se historici až dosud domnívali. Zjistili to archeologové při záchranném průzkumu souvisejícím s proměnou části parku Budoucnost. Z nálezů vyplynulo, že dnes viditelné pozůstatky hradeb stojí na základech nejstaršího opevnění. A to je překvapení.
Archeologové odkryli nejstarší část brodských hradeb vybudovaných v roce 1310....

Archeologové odkryli nejstarší část brodských hradeb vybudovaných v roce 1310. Překvapivě na nich vyrostlo až mnohem později opevnění, které se v parku dochovalo dodnes. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Brodské opevnění mělo od dob středověku dvě souběžné linie. Jednak to byly dnes již neexistující vnitřní hradby. Zhruba deset metrů před nimi pak stál parkán, respektive předsunutá hradba.

Ta, která je nejvíce zachovaná a patrná právě v parku mezi budovou AZ Centra a Štáflovou baštou u bývalé obchodní akademie, pochází z roku 1472. „Toto opevnění reagovalo na vývoj dělostřelby, což dokládají masivní dělové bašty,“ ukázal vedoucí archeologického výzkumu v brodském parku Jan Vízner ze společnosti Archaia.

Přibližně deset metrů směrem do města stávala linie starší hradební zdi. „Původně se předpokládalo, že je to nejstarší městská hradba vybudovaná v roce 1310,“ poznamenal Vízner. Nyní už on i jeho kolegové vědí, že to není pravda.

Pomohl jim k tomu objev pod bývalou cestou mezi farním úřadem, kostelem Nanebevzetí Panny Marie a budovou AZ Centra, pár metrů od místa, kde stál pomník podnikatele Vojtěcha Weidenhoffera. Archeologové tu zjistili, že viditelná a zachovalá část hradeb stojí na mnohem mohutnějších základech nejstaršího brodského opevnění.

Přesvědčení i díky keramice

„Základ je zděný, zpevněn byl tehdejší maltou. Je široký zhruba jeden a půl metru, zatímco nad tím stojící parkán má tloušťku poloviční,“ popsal Jan Vízner.

Že jde o nejstarší část hradeb, archeology přesvědčila i keramika. Úlomky nalezené v těch nejspodnějších vrstvách sondy až u skalního podloží pochází ze samého počátku 14. století.

„Objev masivní zdi jsme konfrontovali s historickými plány, se stojícími pozůstatky hradeb i konfigurací terénu a došli jsme k závěru, který už přerostl rovinu teorie. S jistotou můžeme říct, že hledíme na nejstarší těleso brodských hradeb z roku 1310,“ konstatoval Vízner.

Tato hradební zeď byla v polovině 14. století snesena a na její koruně byla vystavěna parkánová hradba. Nové hradby byly vystavěny o deset metrů dál směrem do města. Zajímavé tak je, že se tím vlastně plocha tehdejšího obývaného města o něco málo zmenšila.

Kvůli nálezu se upraví projekt

K dalšímu výraznému přestavění hradeb došlo po husitských válkách a vypálení Brodu v roce 1422. Nový systém byl i reakcí na takzvané poděbradské války z poloviny 15. století. Tehdy byl stržen původní parkán, na jehož místě byl vybudován parkán nový s dělostřeleckými věžemi. Právě ten se dochoval a tvoří hradby, jak je známe dnes.

Objev překvapil i vedení brodské radnice. „Odkrývá se tady mozaika poznání nejstaršího vývoje středověkého města. Přidaná hodnota tohoto objevu je vysoká,“ komentoval místostarosta Libor Honzárek.

Jak dodal, město nyní bude ve spolupráci s architektem Zdeňkem Sendlerem, z jehož návrhů proměna parku vychází, hledat možnosti, jak objev nejstarších hradeb do projektu zakomponovat. „Chtěli bychom ho decentní a esteticky pro historiky i architekty přijatelnou formou přiznat,“ přemýšlí Honzárek.

Archeologický průzkum nechalo vedení města provést v souvislosti s úpravou části parku mezi kostelem, farou a rybníkem Hastrman, který je z celého parku nejnavštěvovanější. Tento prostor dostane novou tvář jako v pořadí druhý, už před lety se upravovalo prostranství za AZ Centrem a v okolí rybníka Očko.

Průzkum potrvá do konce prázdnin

Ve druhé etapě se počítá s prořezáním a případně vykácením starých stromů a keřů. Více otevřít by se měl výhled na rybník a k soše Karla Havlíčka Borovského. Trávníky se zde mají změnit v pobytové louky. Změní se povrchy a trasování cest i mobiliář. Vše by mělo přijít na 26 milionů korun a má být stavebně dokončeno v listopadu.

Archeologové v parku pracují třetí týden. Čeká je ještě detailnější průzkum nejbližšího okolí kostela, kde v minulosti býval hřbitov. Nová překvapení i ověření faktů o opevnění ale očekávají i od výkopu pro vodovodní řad směrem k rybníku.

Lokalita by si podle odborníků zasluhovala podrobný průzkum. Ten však archeologové nedělají, jejich úkolem je průzkum záchranný. „Nekopeme, kde chceme my, ale kde je to nezbytné pro další postup prací. Nahrazujeme likvidaci bezohlednou likvidací systematickou, řízenou a dokumentovanou,“ s úsměvem podotkl ředitel Archaii Petr Juřina.

Když každé kopnutí do země mění historii města

V údolí Stříbrného potoka archeologové objevili pozůstatky po velkém hutním provozu centrálního rázu ze 13. století.

S trochou nadsázky lze říct, že každé kopnutí archeologů do země podstatně mění dosud známou historii Havlíčkova Brodu. Za poslední dva roky na území města došlo k několika zásadním a nečekaným objevům. K většině v souvislosti se stavbou obchvatu.

Některé z objevů byly doslova převratné. Mezi ty se dá řadit nález pozůstatků rudního mlýna ve Stříbrném údolí na jihovýchodním okraji Brodu. Pochází už z první poloviny 13. století. Původně se předpokládalo, že se stříbro v okolí Brodu začalo těžit až o pár desítek let později.

Mlýn na drcení stříbrné rudy to zároveň nebyl ledajaký. Byl součástí velkých středověkých hutí. Archeologové proto hovořili o nálezu celoevropského významu. „Podobných unikátů je jen málo, víme jen o jednom podobném objeveném ve Francii,“ zmínil vedoucí archeologického týmu Jakub Těsnohlídek.

Při demolici statku U Vojtěcha pak archeologové objevili pozůstatky prapůvodní staré slovanské osady Brod. Ta ještě předcházela samotnému založení hornického města, s čímž se spojuje letopočet 1234. Na místě bouraných stavení narazili na množství keramiky a dalších artefaktů. Existence osady se tušila, uváděla se ale trochu jiná lokalita.

Skoro nic se až do nedávných objevů nevědělo o existenci cihelny poblíž Termesiv. Ta byla v provozu jen krátce v polovině 19. století. Později na jejím místě vyrostl tábor pro dělníky stavějící železniční tunel. To rovněž byla nepříliš známá etapa historie Brodu.

„V táboře žilo několik desítek lidí. Do jednoho domu dvacet metrů dlouhého a pět metrů širokého se postelí vešlo poměrně hodně. Italové tu byli s celými rodinami. Čeští dělníci měli pryčnu vedle pryčny, podobně jako v kasárnách,“ přiblížil po průzkumu lokality Těsnohlídek.

V těsném sousedství pak archeologové objevili jámu z doby nedávno minulé, která byla tajena snad záměrně. Byla v ní kontaminovaná zemina odtěžená po havárii ropovodu u Bartoušova z roku 1980. O události existuje jen minimum záznamů.

Střední školy Vysočina

Přihlášky na střední školy lze podávat od 1. do 20. února 2025. Jak vyplnit přihlášku a důležité termíny najdete v kompletním návodu.

Nejčtenější

Zapomenutý německý seriál s Tomášem Holým nadabovala do češtiny umělá inteligence

Premium

Oblíbený dětský herec Tomáš Holý stihl za svého života natočit třináctidílný seriál, který ještě nikdy žádná z českých televizí nevysílala. Nyní sílí snaha, aby se tak v dohledné době stalo. Sci-fi...

Na tahu z jihu Čech k D1 se srazilo osobní auto s náklaďákem, zemřela řidička

Jeden lidský život ve středu ráno vyhasl na hlavním tahu z jižních Čech k dálnici D1. U Ústrašína na Pelhřimovsku se srazil osobní vůz s nákladním. Řidička při odbočování vjela pod kamion. Silnice...

Video s útokem vlčí smečky děsí Žďársko. Je to hoax, uklidňují ochranáři

Lidé na Žďársku si ve velkém přeposílají video zachycující útok sedmičlenné smečky vlků na skupinu divokých prasat. Údajně k němu došlo v oblasti Žďárských vrchů. Dramatickou scénu v kulisách noční...

Na stavbě stadionu zavalilo dělníka břemeno z jeřábu, je vážně zraněný

Na stavbě Horácké multifunkční arény v Jihlavě se ve středu stala další tragická událost. Na jednoho z dělníků spadlo břemeno uvolněné z jeřábu. S velmi vážným zraněním a ve vážném stavu ho...

Samička hrošíka liberijského v jihlavské zoo je zvědavější. Už zlobí mámu

Byla jedním z nedočkavě vyhlížených mláďat, která se v jihlavské zoo narodila v roce 2024. A nutno dodat, že na malou hroší slečnu jsou v krajském městě Vysočiny náležitě pyšní. „Za pár dnů to budou...

Technika a dramaturgie. I „venkovské“ kino může patřit k tuzemské špičce

Přestože jde o jednosálové kino v sotva dvacetitisícovém městě na Vysočině, může patřit k těm nejlepším v tuzemsku. Důkazem je Kino Vysočina ve Žďáře nad Sázavou, které se už dlouhodobě těší velké...

22. ledna 2025  16:25

Lov na dírkách táhne profíky i rodiny s dětmi. Každý má svou taktiku

Zkušení rybáři s profesionální výbavou, začátečníci, kteří si přišli lov na dírkách zkusit, nebo i celé rodiny s malými dětmi. Složení lidí, kteří v neděli zrána obsadili rybník Škvařil v katastru...

22. ledna 2025  13:59

Nevídaný a bláznivý rozpočet. Přibyslav se rozhodla rekordně investovat

Hodně neobvyklý rozpočet si na letošní rok schválili zastupitelé Přibyslavi. Čtyřtisícové město na Havlíčkobrodsku plánuje příjmy kolem 140 milionů korun. Výdaje však budou činit více než...

22. ledna 2025  11:41

Na tahu z jihu Čech k D1 se srazilo osobní auto s náklaďákem, zemřela řidička

Jeden lidský život ve středu ráno vyhasl na hlavním tahu z jižních Čech k dálnici D1. U Ústrašína na Pelhřimovsku se srazil osobní vůz s nákladním. Řidička při odbočování vjela pod kamion. Silnice...

22. ledna 2025  7:59,  aktualizováno  11:07

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Nejbohatší člověk světa byl přistižen při podvádění ve hrách, nenese to dobře

Nejbohatší člověk světa Elon Musk chtěl během streamování předvést hráčům své umění v aktuálním herním hitu Path of...