ANO v Jihlavě jde ve stopách Babiše, mluví o snížení počtu zastupitelů

  11:34aktualizováno  11:34
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš nedávno na sjezdu spolustraníkům předložil myšlenku snížit počet poslanců ve S. Teď se stejnou ideou přišel jihlavský radní za ANO Daniel Mayer. Méně zastupitelů = kratší jednání, myslí si a chce snížit počet městských zastupitelů z 37 na 25.

Jak by byly v jihlavském zastupitelstvu rozdané karty, kdyby se už v roce 2014 volilo místo sedmatřiceti pouze pětadvacet zastupitelů? V jednací síni by nezasedli (zleva v černobílém) Matěj Kolář (Forum), Martin Laštovička (KDU-ČSL), Daniel Mayer (ANO), Karel Vybíral, Stanislava Prokešová (oba ČSSD), Erik Šajnar (ANO), Pavel František Daněk (KSČM), Jiří Dvořáček (ČSSD), Roman Peschout (TOP 09), David Beke (ODS), Jaroslav Jirků (KSČM) a na snímku chybějící Vladimír Hink (ODS). | foto: Magistrát města Jihlavy

Byl to v té situaci spíš povzdech. Jednání jihlavských zastupitelů se neskutečně vleklo, proto radní Daniel Mayer z hnutí ANO nadhodil myšlenku, že by městu prospělo, kdyby v zastupitelských lavicích nesedělo 37 lidí, ale pouhých pětadvacet.

„Určitě by to nebylo na škodu. Vycházím z toho, že dvojnásobně velká města mají stejný počet zastupitelů jako Jihlava,“ neopouští přesto svou vizi Mayer.

Jím navrhovaný počet je minimum, které zákon Jihlavě umožňuje. Maximum pak činí 45.

Pro srovnání: například Karlovy Vary, které jsou také krajským městem a žije v nich zhruba o tři tisíce obyvatel více než v Jihlavě, mají 35 zastupitelů. Teplice, jež se Jihlavě nejvíc blíží počtem obyvatel, volí 27 zastupitelů.

Jednání by bylo věcnější. Navíc je řada kolegů hodně pasivních

Podle Daniela Mayera by nižší počet členů zastupitelstva vedl k rychlejšímu, věcnějšímu a flexibilnějšímu jednání. „Mé životní i profesní zkušenosti hovoří jasně, že by to bylo ku prospěchu. Navíc řada kolegů je v zastupitelstvu vyloženě pasivních,“ stojí si za svým.

Podobně na sněmu hnutí ANO mluvil jeho předseda Andrej Babiš o poslancích. „Nepotřebujeme 281 poslanců a senátorů, stačilo by jich 101,“ řekl (více čtěte zde).

O snížení počtu městských zastupitelů Mayer mluvil i přesto, že by na to sám doplatil. Pokud by se totiž už v roce 2014 volilo jen do pětadvacetičlenného sboru, zařadil by se mezi ty, kteří by na radnici nezasedli.

Hnutí ANO by totiž místo současných osmi zastupitelů disponovalo pouze šesti. Daniel Mayer byl zvolen až jako sedmý v pořadí. „Pakliže bych se neprobojoval do zastupitelstva, nebral bych to jako fatální prohru. Moje motivy nejsou mocenské,“ dušuje se.

Počet zastupitelů na další období řeší začátkem volebního roku

Kolik bude mít zastupitelstvo členů, to si určují zastupitelé sami. Ti současní tedy budou rozhodovat o tom, jak početné bude plénum v dalším volebním období 2018 až 2022.

„Obvykle se tento bod předkládá na prvním jednání v roce, ve kterém se konají komunální volby,“ přibližuje zaběhnutou praxi mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

To znamená, že k nejbližšímu hlasování o této otázce dojde pravděpodobně na začátku příštího roku.

Daniel Mayer však s největší pravděpodobností své kolegy nepřesvědčí. I když se jednání jihlavských zastupitelů v poslední době neúměrně prodlužují a trvají někdy i déle než osm hodin, zeštíhlení se neplánuje.

Jihlava by měla mít ambici spíš navyšovat počet obyvatel

„Zastupitelstvo by asi flexibilnější bylo. Na druhou stranu si ale myslím, že čím víc lidí v něm, tím lépe. Spíš by měla Jihlava mít ambici zvýšit počet obyvatel než snížit počet zastupitelů,“ staví se k nápadu skepticky opoziční zastupitel David Beke (ODS).

Také on by na snížení počtu členů v posledních volbách doplatil a zůstal by před branami radnice. „Mně by to nevadilo. Víte, jak jsem si odpočal od té doby, co nejsem v radě města? Psychicky, časově... Super,“ usmívá se politik, který byl až do loňského listopadu i neuvolněným radním.

Ke ztenčování se staví odmítavě také jeden z největších matadorů jihlavské komunální politiky Vratislav Výborný (ČSSD). Současný náměstek primátora si myslí, že nynější stav dává větší šanci menším stranám, aby měly ve vedení města své zástupce. „Proto bych to neměnil.“

O tom, zda by užší sbor zastupitelů dokázal rozhodovat rychleji a flexibilněji, se mohou vést spory. Jejich rozřešení nelze bez praktické zkoušky předjímat.

Jen na odměnách by město ušetřilo desítky tisíc měsíčně

Co se naopak dá hrubě vyčíslit, jsou náklady, které by magistrát zeštíhlením politické reprezentace ušetřil.

Měsíční odměna řadových členů zastupitelstva města Jihlavy je 1 740 korun hrubého. Pokud by tedy byl počet zastupitelů o dvanáct osob nižší než nyní, měsíční náklady na odměny neuvolněných zastupitelů by klesly o téměř 20 tisíc korun.

Při 25 zastupitelích by se podle zákona musela ztenčit i městská rada. Místo nynějších jedenácti konšelů by mohla být maximálně sedmičlenná. Zde by magistrát, pokud by zůstal stejný stav náměstků primátora jako nyní, ušetřil necelých 25 tisíc korun za měsíc.

Počet 37 členů zastupitelstva je v Jihlavě ustálený od roku 1994. Předtím v něm zasedalo dokonce 40 lidí. „Ale pak se zasedací místnost upravila do nynější podoby a vyšlo to s odřenýma ušima na 37 míst,“ zavzpomínal Výborný.

Nejčtenější

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Do pelhřimovského babyboxu odložila matka zdravého ročního chlapce

V Českých Budějovicích je babybox od dubna 2012.

Do babyboxu v Pelhřimově v pátek před půlnocí někdo odložil zdravého a podle odhadů patnácti až šestnáctiměsíčního...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Budějovičtí hokejisté slaví gól.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Majitel největší sbírky Pragovek na světě má druhý zápis v knize rekordů

Sedmaosmdesátiletý Emil Příhoda vlastní největší světovou sbírku vozidel a...

Dvě unikátní auta zastavila na pelhřimovském náměstí - bývalý prezidentský vůz Praga Grand z roku 1918 a současný...

Další z rubriky

Majitel největší sbírky Pragovek na světě má druhý zápis v knize rekordů

Sedmaosmdesátiletý Emil Příhoda vlastní největší světovou sbírku vozidel a...

Dvě unikátní auta zastavila na pelhřimovském náměstí - bývalý prezidentský vůz Praga Grand z roku 1918 a současný...

Nová mláďata: v jihlavské zoo se narodili kusu liščí a nyala nížinná

Prvním přírůstkem jihlavské zoo v roce 2019 se stalo mládě nyaly nížinné....

Prvním mládětem narozeným v roce 2019 se chlubí jihlavská zoologická zahrada. Chovatelé nemuseli na první přírůstek...

Do pelhřimovského babyboxu odložila matka zdravého ročního chlapce

V Českých Budějovicích je babybox od dubna 2012.

Do babyboxu v Pelhřimově v pátek před půlnocí někdo odložil zdravého a podle odhadů patnácti až šestnáctiměsíčního...

Najdete na iDNES.cz