Obchvat, parkování, stadion. Obyvatelé Brodu řekli, co se jim nelíbí

  11:04aktualizováno  11:04
Největším problémem Havlíčkova Brodu je absence jihovýchodní části obchvatu. Potíže jsou i s parkováním a hrůzu nahání také zastaralý areál pro lehkou atletiku. Poté, co s odborníky veřejnost problémové oblasti města vybrala, jejich výběr potvrdili i ostatní obyvatelé města ve velké anketě.

Za urychlení přípravy stavby obchvatu se v Havlíčkově Brodě demonstrovalo už před čtyřmi roky. Teprve nyní začal stát vykupovat potřebné pozemky. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Naprosto očekávaným výsledkem skončilo veřejné hlasování, které mělo najít největší problémy a nedostatky Havlíčkova Brodu. Téměř třetina všech hlasů v něm tvrdí, že tím nejzásadnějším je absence jihovýchodní části obchvatu města.

Co nejvíc trápí obyvatele Havlíčkova Brodu

Obchvat města 395 hlasů

Parkování ve městě 183 hlasů

Lehkoatletický areál 167 hlasů

Zubní lékař, psychiatři 76 hlasů

Kultura 60 hlasů

Město vs. kraj a stát 60 hlasů

Čistota 55 hlasů

Chybějící jesle 49 hlasů

Vhodné bydlení pro seniory, sociálně vyčleněné, handicapované 49 hlasů

Financování školních budov 49 hlasů

Péče o veřejnou zeleň 34 hlasů

Pozemky a prostředí pro podnikání 27 hlasů

Podpora sociálního podnikání 10 hlasů

Řízení o umístění reklamního zařízení 7 hlasů

Anketu, v níž mohli obyvatelé města hlasovat měsíc, uspořádala havlíčkobrodská radnice v návaznosti na veřejné fórum, jež se konalo v polovině září. Na něm účastníci z řad odborníků i veřejnosti vybrali čtrnáct největších brodských nedostatků (o veřejné besedě a nedostatcích čtěte zde). Veřejná anketa měla ověřit, zda za problematické považují vybrané body také další obyvatelé města.

„Anketa nám potvrdila, že jsme se na radnici nemýlili a že naše myšlenky se ubírají správným směrem. Dopravní situaci způsobenou z velké části i absencí jihovýchodního obchvatu totiž i vedení města považuje za největší současný problém Brodu,“ konstatoval starosta města Jan Tecl (ODS).

Každý hlasující mohl v anketě zaškrtnout dva podle sebe nejvýznamnější problémy. Celkem přišlo 1 221 hlasů. Obchvat města za závažný nedostatek označilo 395 lidí.

Stát za pozemky pod obchvatem nabízí nadstandardní peníze

Příprava výstavby jihovýchodního obchvatu už se letos konečně dostává do závěrečné fáze. Ředitelství silnic a dálnic začalo vykupovat pozemky pod naprojektovanou trasou. V ruce už má souhlasy prvních majitelů s prodejem půdy. Celkem jich potřebuje asi stovku.

„Stavbu bychom mohli zahájit na podzim roku 2017, případně na jaře 2018,“ uvedla ředitelka jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová.

Záležet bude především na tom, jak rychle se podaří pozemky získat. Stát za metr čtvereční nabízí nadstandardních 300 korun. „Pokud nynější nabídku někdo neakceptuje, přistoupíme k procesu vyvlastnění,“ zdůraznila před časem Tesařová.

Parkování mají pomoci vyřešit jednosměrky v centru

I druhý největší brodský problém se týká dopravy. 183 lidem se nelíbí systém parkování ve městě. Volných míst je nedostatek zejména v centru, málokde se dá stát byť jen pár minut zdarma.

V Žižkově ulici v centru Havlíčkova Brodu nechávají své vozy stovky řidičů....

Část parkoviště v Žižkově ulici sebere stavba nové budovy krajské knihovny.

A plochy dál od centra jsou zase málo využívané. Navíc už není reálná myšlenka na vybudování parkovacího domu u kulturního domu Ostrov. Na pozemku v současnosti zčásti využívaném i pro parkování vyroste budova krajské knihovny.

„Mnoho možností na přidání nových míst nemáme. V centru není žádná plocha pro budování nového parkoviště. Uvažujeme, že bychom šli více cestou zjednosměrnění některých ulic a vytvoření stání v nich,“ nechal se slyšet místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

To radnice plánuje třeba v Dolní ulici, v úseku od křižovatky se Žižkovou ulicí k mostu přes Sázavu. Právě v těchto místech by se mohlo začít jezdit jednosměrně, do provozu by se dal takzvaný velký kruhový objezd vytvořený z ulic Dolní, Na Ostrově a Žižkova.

Nový atletický areál by měl být za rok, maximálně za dva

Třetím problémem je se 167 hlasy současný stav atletického zázemí na stadionu Na Losích. „Jsme snad posledním městem, které má ještě škvárovou dráhu,“ nespokojeně podotýká místostarostka Ivana Mojžyšková (ČSSD).

Zchátrale působí i další zázemí, jako jsou sektory pro technické disciplíny nebo doskočiště. To vše by ale možná už příští rok mohlo projít důkladnou renovací.

„Máme připraven projekt na kompletní rekonstrukci areálu pro lehkou atletiku. Obsahuje položení umělé dráhy a modernizaci dalších ploch, které atleti využívají,“ svěřil se starosta Jan Tecl.

Lehce nadsazený odhad počítá s investicemi za 30 milionů korun. V návrhu rozpočtu pro příští rok je na tuto akci vyčleněných 9,5 milionu. „Pokud ale nezískáme dotaci či grant, nejspíš rekonstrukci o rok odložíme,“ doplnil Tecl.

Se zubaři a psychiatry město lidem příliš nepomůže

Až s odstupem další téměř stovky hlasů se umístily ostatní problémy. I ty se bude radnice snažit vyřešit. „Rada města předá odpovědným osobám úkoly k řešení těchto problémů,“ informovala projektová manažerka Marie Kudrnová.

Na některé z nich však i sebelepší městský úředník nebo politik bude krátký. Třeba nedostatek zubařů vyřešit nedokáže, stejně jako zvýšit váhu města při jednáních s krajem či státem.

„Můžeme jednat s institucemi, pojišťovnami, krajem i ministerstvy a na mínění obyvatel je upozorňovat. Tím to ale nejspíš skončí,“ dodal havlíčkobrodský starosta.

Nejčtenější

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Ikonický hotel vedle biatlonové arény změnil majitele a čeká na novinky

Hotelový komplex vedle Vysočina Areny v Novém Městě na Moravě koupil brněnský...

Ikonický hotel Ski v Novém Městě na Moravě s trojúhelníkovým štítem má nového majitele. Komplex vedle Vysočina Areny od...

Novému šampionovi stačilo na zdolání ledopádu ve Víru necelých 12 sekund

Sobotní mistrovství republiky v lezení na rychlost na ledové stěně ve Víru...

Hodně rušno bylo v sobotu na ledové stěně ve Víru na Bystřicku. Tradiční závod v lezení na rychlost Vírský cepín byl...

Na havlíčkobrodském sídlišti Pražská brzy zaparkuje o desítky aut víc

Ilustrační snímek

Obyvatelé bytovek na havlíčkobrodském sídlišti Pražská snáze zaparkují. Město zde dokončuje budování nových parkovacích...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz