Sloni, čerti, akvárium i restaurace. Kam chtějí osobnosti posunout zoo?

  17:41aktualizováno  17:41
Jak by se v příštích letech měla dále vyvíjet jihlavská zoologická zahrada? O rozšíření se uvažuje v souvislosti s koupí sousedního areálu společnosti Modeta. MF DNES proto oslovila šest osobností, kteří k tématu mají co říct. Odpovídaly na čtyři otázky. Zde jsou jejich odpovědi.

Slony by si v Jihlavě přáli mnozí návštěvníci zoo. Zatím je to ale sen. Na snímku se zchlazuje ledovou „bombou“ čtyřiatřicetiletá slonice Jenny v Zoo Karlsruhe v Německu. | foto: Uli,Deck, DPA

Sedmiletá Barbora Zelníčková má jeden takový velký sen. Chtěla by se stát ředitelkou zoo, až bude velká. I jí MF DNES položila dotazy na rozvoj jihlavské zoologické zahrady.

Co byste změnili v jihlavské zoo

Osobnosti odpovídaly na tyto otázky

1. Jakým směrem by se podle vás měla jihlavská zoologická zahrada vydat ve svém dalším rozvoji, pokud jde například o pavilony, atrakce, druhy zvířat?

2. Město Jihlava má k dispozici areál Modety. Jak by bylo ideální ho pro zahradu využít?

3. Jaká zvířata vám v jihlavské zoo chybí a rádi byste je tam viděli?

4. Jaké pavilony nebo části zoo vás naopak tak nebaví a neměly by tam být nebo by se měly výrazně změnit?

„Líbil by se mi pavilon mořských živočichů. Bavilo by mě ještě víc atrakcí a her pro děti a dospělé,“ říká školačka. V sousedním areálu továrny Modeta, kterou město nedávno získalo, by si dovedla představit třeba veterinu pro nemocná zvířata nebo malou botanickou zahradu s poletujícími motýlky a kolibříky.

„Ráda bych v Jihlavě viděla ještě i gepardy, lvy, okapi, tučňáky, gorily a lední medvědy,“ má jasno Barbora. „A v jedné z nočních expozic by mohly létaly světlušky,“ dodává.

Osobnosti, které mají k jihlavské zoologické zahradě blízko, i oslovení experti mají o něco odbornější představu. Například dlouholetému bývalému řediteli zoo Vladislavu Jirouškovi chybí v zoo lidoopi. A šéfka radničního odboru životního prostředí Katarína Ruschková sní o v elkých akváriích a expozicí vodního světa v areálu bývalé Modety.

1Vladislav Jiroušek, bývalý ředitel zoo

Bývalý ředitel jihlavské zoologické zahrady Vladislav Jiroušek je uznávaným...

1. Zoo by měla pokračovat v daném trendu - chovu vzácných ohrožených druhů, ale nezapomínat ani na to, že ji živí návštěvníci, a tak musí dbát také to, aby zvířata byla pro návštěvníky dost atraktivní. Někdy je to problém.

2. Když jsem asi před deseti lety vystoupil jako zastupitel s myšlenkou koupě továrny Modeta, tak se na mě zastupitelé dívali jako na blázna. Průtahy stály město peníze, v objektu mohlo být výchovně-vzdělávací centrum a tropický pavilon. Dnes to jsou samostatné stavby. Je na vedení zoo, aby připravilo kvalifikované využití objektu a nenechalo si jej „ukrást“, to bych nepřežil. Všichni se zatím shodnou jen na tom, že tam musí být kapacitní restaurace a kanceláře zoo, to je ale hodně málo.

3. Ono se toho do stávajícího areálu už příliš nevejde. Jihlava si opravdu nemůže dovolit zvířata typu panda velká, ale je mnoho jiných zajímavých druhů. Už za svého působení jsem měl od koordinátora přislíbenu skupinu bonobů, vzácných afrických lidoopů, kteří ještě v České republice chováni nebyli. Ne všechny je však snadné opatřit, byrokracie Evropské asociace zoo a akvárií je stále přihlouplejší.

4. Zahrada je pěkná, upravená, ale zdá se mi, že lidé vidí málo zvířat. Já jsem bojoval o každého návštěvníka, v každé expozici muselo být zvíře. Teprve na noc jsme otevírali vnitřní ubikace. Zoo zavedla probíhačky - zvíře si samo zvolí, kde bude. V letě bude samozřejmě raději doma. Návštěvník má smůlu, ale pro zvířata je lepší, tento systém používá více zoo. Také odpadá večerní zavírání, které je mnohdy velmi komplikované.

2Rudolf Chloupek, primátor Jihlavy

Rudolf Chloupek (ČSSD)

1. Pro podobně rozsáhlý projekt jako Zoo pěti kontinentů s rozpočtem přes 100 milionů korun v současném areálu už prostor nenajdeme. Pro menší expozice snad ještě ano. Ale nemyslím si, že je nezbytně nutné donekonečna přidávat další a další druhy zvířat jako nové atrakce.

S výstavbou nových pavilonů rázem „zestárnou“ ty ostatní, modernizace zoo je i proto nekončící proces, zřejmě vždy tu budeme vidět možnosti pro vylepšování. Kromě budování podmínek pro kvalitní chovy a atraktivitu zoo jako takové je ještě prostor pro kvalitnější servis návštěvníkům.

Jihlavská zoo je úspěšná nejen pro zajímavé expozice, ale třeba také díky dobré komunikaci, akcím pro širokou veřejnost i osvětovým a vzdělávacím aktivitám pro menší kolektivy. I v tom vidím jednu z cest do budoucnosti. Úspěšnou zoo nedělají jen nové pavilony a exotická zvířata.

2. Areál Modety, to je otázka nejen zoologické zahrady, ale celé připravované koncepce cestovního ruchu v Jihlavě. Nebylo by dobré se pouštět do jednotlivostí bez jasné představy využití celého areálu a bez synergie s dalšími aktivitami ve městě.

Zoologická zahrada v Jihlavě

Konkrétně pro zoo by bylo vhodné v první řadě přesunout do areálu provozní zázemí a administrativu, které jsou v nevyhovujících prostorách. Že opičky drápkaté chodí do kanceláře ujídat paní ředitelce svačinu, je pověstné. To je samozřejmě perlička na pobavení, ale skutečně by si lidé ze zoo zasloužili lepší pracovní prostředí.

Je nutné zásadně vylepšit možnosti občerstvení návštěvníků zoo, tomu by prostor v uvolněném areálu Modety mohl hodně pomoci. Pochopitelně by zde mohly být i nové expozice zoologické zahrady.

Ve vybudování zázemí pro vzdělávací a volnočasové aktivity, kapacit ubytování a podobně je potenciál pro udržení návštěvníků ve městě. V areálu Modety chceme také hledat parkování jak pro návštěvníky zoo, tak pro nedaleké centrum města.

3. Jihlavská zoo má řadu úspěšných a raritních chovů evropského významu. Líbí se mi, že tu jsou méně známá zvířata, zároveň ale zoo nabízí i atraktivní druhy. Osobně nepociťuji absenci konkrétního zvířete. Ostatně ani samotná zoo nemůže mít všechna zvířata, která by chtěla. Není to tak, že si dnes vymyslí slona a zítra si ho zajede koupit. Budu rád, když se budou dařit úspěšné chovy zvířat, která jihlavská zoo má a pro která má vybudované podmínky.

4. Nemůžu říct, že by mě v jihlavské zoo něco vyloženě nebavilo, tak snad ani nelze na zoo pohlížet. Zoologické zahrady nejsou jen místem pro zábavu ve volném čase, jejich smyslem je taktéž ochrana přírody, zachování vzácných druhů zvířat.

Samozřejmě bych rád zvířatům přál třeba větší prostor pro výběh, návštěvníkům ještě lepší výhledy a podobně. Je ideální, když se podaří najít taková řešení, která vyhovují jak zvířatům, tak i z hlediska chovatelského a návštěvnického.

3Tomáš Čihák, ředitel organizace Vysočina Tourism

Ředitel organizace Vysočina Tourism Tomáš Čihák.

1. V první řadě jsem rád, jak v současné době areál zoo vypadá a co návštěvníkům nabízí. Je velmi dobře situovaný a díky investicím v poslední době navíc poměrně moderní, přehledný a návštěvnicky atraktivní. Osobně mám rád jihlavskou zoo kvůli tomu, že se dá pohodlně projít během jednoho dne a navíc se dostanu do bezprostředního kontaktu se zvířaty, což není úplně obvyklé. Navíc zahrada přináší rok co rok viditelné novinky, takže stojí za to ji navštěvovat opakovaně. A právě tak jihlavskou zoo v rámci Vysočina Tourism prezentujeme i návštěvníkům, kteří ji již v minulosti navštívili - tedy nejen těm potenciálním.

2. Určitě je velmi dobře, že má zoo potenciál k dalšímu rozvoji, nákup areálu Modety bylo velmi strategické rozhodnutí vedení města Jihlavy, které jsem uvítal. Nemyslím si, že by areál musel být v budoucnu celý využit pouze pro potřeby zoo. Může být využit pro jakoukoli infrastrukturu pro cestovní ruch, například moderní expozici, planetárium... Prostě něco, co ještě více zatraktivní Jihlavu pro delší pobyty návštěvníků.

3. Nová zvířata? To je těžká otázka. Samozřejmě bych byl rád, kdybych se mohl v Jihlavě podívat na slony a nosorožce, když už tu máme žirafy. To právě souvisí s potenciálním rozvojem areálu, ale zároveň i s tím, aby si zoo zachovala své kouzlo moci vidět zvířata z bezprostřední blízkosti.

4. Musím se přiznat, že mě úplně nebaví šplhat do výšin a hledat rysy, které většinou stejně neobjevím. Ale rozhodně tím nemyslím, že by tato sekce v zahradě být neměla. Mně spíše v areálu chybí kvalitnější nabídka občerstvení, lokálních a regionálních produktů. To by myslím návštěvníci uvítali.

4Eliška Kubíková, ředitelka zoologické zahrady

Na rok 2016 ředitelka zahrady Eliška Kubíková jen tak nezapomene - nejen díky...

1. Jihlavská zoo je momentálně ve stavu, kdy se po každé stránce může srovnávat nejen s vyspělými českými, ale i zahraničními zoo. Nesmí však usnout na vavřínech, pořád je co zlepšovat.

Co se týká zastoupení zvířat, dáváme přednost ohroženým druhům. Znamená to podřídit své ambice a plány nejen prostorovým a finančním možnostem, ale zejména doporučením orgánů mezinárodních institucí či konkrétních koordinátorů. Snažíme se personálně proniknout do těchto struktur, aktivně spolupracovat se zahraničními kolegy a tak participovat na záchranných programech. Naší slabinou je zatím malé zapojení do programů „in situ“, tedy v místech výskytu daného druhu. Mnoho českých zahrad už má své pracovníky na různých místech planety.

Jihlavská zoo nyní neplánuje výrazné rozšíření expozic, spíše jejich doplnění. Momentálně řešíme zimoviště pro pelikány a připravujeme rekonstrukci pavilonu tapírů. Věnujeme se i zlepšení hospodaření s vodou - tak, aby bazény, jezírka i vodopády disponovaly kvalitní vodou jak pro potřeby zvířat, tak pro zraky návštěvníků.

Velmi reálně se jeví vybudování nových voliér pro dravce a sovy, jejichž letové ukázky si získaly velikou oblibu.

Současní návštěvníci jsou nároční a očekávají kromě pohledu na zvířata i relaxaci a kvalitní služby. My navíc klademe velký důraz na vzdělávací funkci zahrady, proto neustále rozšiřujeme nabídku speciálních programů i neformálního vzdělávání.

2. Z vývoje situace jsme vytušili, že celý areál nebude k dispozici pouze zahradě, a tak usilujeme především o to, aby aktivity provozované v něm v budoucnosti souvisely se zoo a vzájemně se doplňovaly.

Je již všeobecně známo, že zoo postrádá velkokapacitní restauraci. Té by jistě svědčilo atraktivní, řekněme exotické provedení.

Vzhledem k sezonnosti by provoz nejspíše podpořily ubytovací kapacity. Pokud by objekt byl využíván i pro konferenční účely, tak jeho součástí by měl být i přednáškový sál. Zoo také nutně potřebuje navýšit počet parkovacích míst.

Celému projektu Modety by jistě prospělo doplnění o vhodnou expozici zvířat. Současně máme velký zájem o rozšíření zázemí zoo do těchto prostor, a to ve smyslu moderního krmivářského provozu.

3. Momentálně se soustředíme na australskou část zoo, kde jsme vytvořili podmínky a také podnikli příslušné kroky pro získání tasmánských čertů (ďábli medvědovití). Tato výjimečná zvířata v Evropě dlouho chovala pouze jediná zoo v Kodani, takže to bude nejspíš běh na dlouhou trať. Výběh by prozatím měli osídlit psi pralesní. O něco dostupnější než „čerti“ by snad mohli být vombati, a pro ně bychom potřebovali pořídit venkovní výběh.

Velmi intenzivně pracujeme na doplnění páru tygrů sumaterských a věřím, že se v dohledné době podaří dosáhnout odchovu. Zoologové podnikli také další kroky pro doplnění africké kolekce zvířat, která by se měla časem objevit v prostoru nočních expozic pavilonu žiraf. Ostrov lemurů u vesnice Matongo chceme doplnit prvky, které by zvýšily spokojenost zvířat, a společnost lemurům by pak měly dělat perličky.

4. Ve špatném technickém stavu je stáj hrošíků a zde již nelze spoléhat na opravy. Ideální by bylo vytvoření nové expozice s odpovídajícími parametry. Sousedící budova ředitelství rozhodně není zvláštní ozdobou zoo a 50 let využívání se podepsalo na jejím technickém stavu. Pokud by se podařilo v ní situované kancelářské místnosti, šatny a přípravnu krmiv časem přemístit do objektu Modety, mohl by být tento strategický prostor využit vhodněji. Také čím dále více vnímám nedostatečný rozměr venkovních výběhů velkých koček. Prozíravě zde zůstal zachován prostor pro jejich rozšíření, ale zvolit správný způsob bude ještě velkým oříškem.

5Alice Šedivá Neckářová, Vysoká škola polytechnická Jihlava

Alice Šedivá Neckářová z Vysoké školy polytechnické Jihlava.

1. Velmi se mi líbí průběžné inovace zahrady. Jde dobře vidět, že v ní pracují lidé, kteří svou prací žijí. Zoo jsem opakovaně navštívila i se zahraničními návštěvníky, kteří byli většinou velmi příjemně překvapeni množstvím zvířat a zajímavých a dobře řešených objektů. Současně ale někteří zmiňovali, že jsou zvyklí na to, že je zoo v jejich domovině ještě více čistá a upravená.

2. V zoo mi chybí možnosti kvalitně se najíst, areál Modety by mohl být využit pro výstavbu restaurace, případně ubytovacích kapacit. Jejich nabídka zejména pro segment rodiny s dětmi není v Jihlavě dostatečná.

3. Pokud byste stejnou otázku položili mému šestiletému synovi, jistě by odpověděl: „Delfíni, žraloci, lední medvědi a gorily.“ Na rozdíl od dětí si dokážu představit, jak moc investičně a zřejmě i chovatelsky náročné by dané expozice byly.

4. Nenapadá mě nic, co by se mělo výrazně změnit nebo úplně zrušit. Nebaví mě pouze špatně fungující wi-fi připojení. Ale abych končila pozitivně - v současné době mě v zoo baví už i káva a zmrzlina.

6Jana Fischerová, krajská radní pro oblast cestovního ruchu

V roce 2013 Jana Fischerová se svou ODS slavila obhájení poslaneckého mandátu....

1. Je důležité si ujasnit, že Kraj Vysočina není zřizovatelem Zoo Jihlava. O jejím rozvoji musí prvořadě rozhodovat vlastník (město - pozn. redakce). Osobně se mi současný stav velice líbí. Rodiny si stihnou zahradu prohlédnout celou za rozumný čas, navíc je velice pěkně navržena a řešena včetně bezbariérových přístupů. Domnívám se, že směr, kterým se zoo ubírá, je zdravý a veřejnosti přívětivý.

2. Nabízí se příležitost spojit aktivity zoo například s aktivitami Agentury Dobrý den a přenést nebo vhodně zakomponovat do areálu některé z jejich originálních exponátů. Věřím, že užší spolupráce by oběma stranám prospěla.

3. Patřím ke spokojeným návštěvníkům. Vedení zoo jistě nejlépe ví, které živočišné druhy se budou mít ve stávajících podmínkách dobře.

4. Nic zásadního mi v expozicích nechybí. Naopak, ráda bych ocenila obrovskou vůli vedení zoo připravovat i bohatý doprovodný program, vzdělávat návštěvníky a vlastně se stávat součástí jejich rodinného života.

Nejčtenější

Myslivec zastřelil chovnou fenu přímo před očima majitelky

Tereza Slavotínková chovala na své farmě Sýkorův mlýn dva australské ovčáky. O...

Přímo před očima majitelky zastřelil myslivec na Pelhřimovsku chovnou fenu australského ovčáka. Stalo se to koncem...

Kanibalové v Třebíči. Skandál chtěla mladá republika ututlat

„Tázal jsem se Dvořáčka, co s tím budou dělat? To prodáme řezníkům. O maso je...

Bylo to nejhorší případ kanibalismu v moderních českých dějinách. Maso několika zavražděných Židů bylo vyuzeno, snědeno...

Za rozjetým taxíkem vlál pes. Majitelka vodítko zabouchla do dveří

Taxikář vlekl za autem psa na vodítku

Malý pes v Jihlavě absolvoval nedobrovolný běh za taxikářským vozem. Jeho majitelka totiž z nepozornosti při...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Další z rubriky

Díky sbírce by měl nad hladinou zatopeného městečka znít skutečný zvon

Zahrádka, která v sedmdesátých letech ustoupila stavbě Želivské přehrady, ožívá...

Městečko Zahrádka už několik desetiletí neexistuje. V sedmdesátých letech minulého století bylo zatopeno vodní nádrží...

Jihlavská vojenská šatlava po krachu PSJ končí, nejspíš ji čeká prodej

Bývalá šatlava se v Jihlavě zachovala v podobě z 19. století. Nově se v ní...

Originální vojenská šatlava z časů Rakouska-Uherska v Jihlavě skončila. V bývalé malé vojenské věznici v areálu kasáren...

Pět let nedokázal kraj prodat léčebnu. Když uspěl, hrozí mu soudní spor

Kraj Vysočina areál na Buchtově kopci poprvé nabídl k prodeji už v létě roku...

Je to zřejmě nekonečný příběh. Když už to vypadalo, že bývalé plicní sanatorium na Buchtově kopci v Daňkovicích na...

Advantage Consulting, s.r.o.
SALES ENGINEER - AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz