Středa 15. července 2020, svátek má Jindřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 15. července 2020 Jindřich

Roky v EU přinesly růst životní úrovně, ale i řepku, vnímají osobnosti

  15:39aktualizováno  15:39
Redakce MF DNES oslovila při příležitosti 15 let od vstupu České republiky do Evropské unie osobnosti z Vysočiny s otázkou: Co přinesl vstup do EU kraji a co konkrétně se tím změnilo ve vašem životě?
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ČTK

1Solární panely a řepku, ale i snadnější cestování

Co přinesl vstup do EU kraji? Na to se zeptejte na kraji. Určitě to budou vědět lépe než já. Snad možná Vysočině příliš nesluší solární panely místo žita ani ty velké širé řepkové lány a hektary kukuřice.

A mně osobně? Když jsme v roce 1994 vezli výstavu brodských výtvarníků na naši ambasádu do Vídně, bylo to kvůli hranicím dost složité, zdlouhavé a napínavé. Po vstupu do EU: vytvoření dvanáctitunové pískovcové sochy, její transport a instalace v Holandsku v roce 2016 proběhly snadno a hladce. Totéž jsem zažil loni při výstavě v Rakousku.

Lubomír Dvořák, sochař

2Převládají pozitiva, která si ani neuvědomujeme

Já osobně vnímám 15 let v EU velmi pozitivně. Spojení evropských států přineslo více dobrého než špatného jak pro občany České republiky, tak pro celý náš stát.

Je řada věcí, které nejsou v souladu s cítěním občanů naší republiky, ale převládá více pozitiv, která si mnohdy ani už neuvědomujeme. Volný pracovní trh, bezcelní obchod, evropské dotace do infrastruktury, započitatelné důchody, vojenské spojenectví přes NATO a tak dále.

Ladislav Med, starosta Pelhřimova

3Bez EU bychom se mnohem víc blížili Ukrajině

Kdyby Česko nevstoupilo do Evropské unie, mnohem víc by se blížilo Ukrajině než Rakousku. Je špatně, pokud se naše členství přepočítává na obdržené dotace. I když lze logo s hvězdičkami najít u mnoha smysluplných projektů a rekonstrukcí, třeba i u nás v kraji, nejdůležitější je sada pravidel, kterou Česká republika musela přijmout, aby do EU vůbec mohla vstoupit. Právě díky nim se stala důvěryhodným prostředím nejen pro obchod či turismus. A během těchto patnácti let se svět - i díky rozvoji internetu a technologií - proměnil tak, že jedině velké státy nebo aliance jako EU mají sílu dojednat s globálními hráči férovější podmínky, které vstupují do naší každodennosti.

Marek Hovorka, ředitel festivalu dokumentů

4Přiblížili jsme se evropskému standardu života

Díky EU se ČR přiblížila evropskému standardu života. Rozvoj je zřetelný v dopravní infrastruktuře, obnově památek či podpoře kultury. Nejde však jen o dotace, zásadní je podle mě svoboda cestovat, které jsme nabyli při otevření hranic.

Karolína Koubová, primátorka Jihlavy

5Proinvestované miliardy z dotací jsou vidět

Hodnotím to jako velmi výrazný přínos pro kraj, obce i města. Proinvestované miliardy jak evropských dotací, tak i spoluúčastí, jsou někde znát. Obě programovací období byla nejen pro investice obrovským přínosem.

Jiří Běhounek,  hejtman Kraje Vysočina

6Naše životní úroveň je teď nejvyšší, jaká kdy byla

V globálním světě jsme se museli jako malá země v centru Evropy k někomu začlenit. Z historických důvodů spíše do EU než na východ a k Rusku. Státy V4 jsou si historicky, kulturně i nábožensky nejblíže a tuto jednotu by měly ukazovat i v EU. Líbí se mi, když zástupci ČR jako státu EU jednají v Rusku i v Číně a s ostatními velmocemi.

Ten, kdo s tím nesouhlasí, chce opět rozdělený svět. Pouze jednání a společná komunikace je to, co nás spojuje. Nesouhlasím s tím, abychom nařízení a rozhodnutí EU schvalovali bez protestu v Bruselu a doma je prosazovali silou či tak, že se to musí, že to nařídila EU. I my jsme přece EU! Je dobře, že jsme v Unii, klady vidím jak ve firemním, tak soukromém životě. Nyní je naše životní úroveň nejvyšší, jaká kdy byla, a je dobré si to připomínat.

Osobně si porovnávám EU a starý Řím - jeho vznik, rozkvět, expanzi a úpadek. Historie se občas opakuje. Kdo ví, v jaké fázi je EU.

Petr Nobst, ekonomický ředitel firmy Pleas

7Členstvím v EU jsme se konečně odklonili od Ruska

Vstup do Evropské unie jistě přinesl mnoho konkrétních věcí. Havlíčkovu Brodu třeba rekonstrukce Havlíčkova i Smetanova náměstí, které byly financovány z evropských peněz, a já obě považuji za velmi zdařilé.

Myslím si ale, že tyto konkrétní praktické přínosy nejsou nejdůležitější. Pro mě osobně je důležité, že členstvím v EU jsme se (snad už definitivně!) odklonili od Ruska a přiklonili k civilizované a spořádané západní Evropě, kde se problémy neřeší silou, nýbrž vyjednáváním. Právě proto unie kdysi vznikla - aby spolu evropské národy neválčily. A to se už téměř sedmdesát let daří.

Někdy se poukazuje na přílišnou byrokracii, dvojí metr, diktát Bruselu a tak dále. Na kritice je asi kus pravdy, ale my jsme malá země, a pokud je alternativou život pod vlivem nedemokratických mocností, jako jsou Čína nebo Rusko, jsou výhrady k Evropské unii nevýznamné drobnosti. Alespoň pro mě.

Markéta Hejkalová, spisovatelka a překladatelka

7Z Bruselu jde levicová revoluce multikulturalismu

Kraj Vysočina je součástí České republiky. Ptejme se tedy přesněji, co vstup do Evropské unie přinesl - či vzal - celé naší zemi a jejím občanům. Jaký je osud českých zemědělců pod tlakem lépe „zadotovaných“ farmářů z Polska nebo Německa? Jsou pro konkurenceschopnost našich firem přínosem dalekosáhlé harmonizace evropského pracovního práva a sociálních standardů? Působí bruselská levicová revoluce multikulturalismu, genderismu a feminismu blahodárně na tradiční hodnoty rodiny a společnosti? Proč je v dnešní EU vlastenectví považováno za populismus?

Je bruselská politika „dotací na všechno“ správně? Opravdu to byl pouze vstup do EU 2004, co nám umožnilo svobodně cestovat, studovat a podnikat v zahraničí, nebo nám tohle všechno přinesl už listopad 89? Jistě, náš vstup do EU měl své přínosy, přinesl ale i nezanedbatelné ztráty. Mluvme o tom všem objektivně.

Ivo Strejček, bývalý europoslanec

8Přiblížila nás vyspělým zemím, ale obnažila problémy

Členství v EU umožnilo zásadní proměnu České republiky. EU nám umožnila přiblížit se vyspělým zemím, díky volnému přístupu na bohaté evropské trhy rostla naše ekonomika a životní úroveň obyvatel, posílila se nezávislost justice a veřejných institucí, zlepšilo se životní prostředí.

Léta v Unii rovněž obnažila i naše vnitřní problémy: neschopnost efektivně čerpat evropské peníze, snahu být papežštější než papež, kdy dobrovolně modifikujeme rozumnou a občansky přijatelnou evropskou legislativu do podoby neskutečně byrokratického paskvilu, také falešný nacionalismus, malost, neschopnost chovat se v rámci Evropy týmově.

EU je v neposlední řadě zárukou míru v Evropě. Osobně EU věřím a jsem jejím silným zastáncem. Lituji toho, že ještě nemáme euro.

Martin Mrkos, starosta Žďáru nad Sázavou

9Z evropských peněz má prospěch celá společnost

Patnáct let v Evropské unii hodnotím samozřejmě kladně. Samostatný malý stát nebude mít nikdy takovou prestiž, ekonomickou sílu, obranyschopnost. Pokud jsme součástí celku, můžeme konkurovat světovým mocnostem.

Z hlediska rozvoje území lze jako jednoznačné pozitivum vidět ve finančních prostředcích získaných z fondů EU, které bychom jinak velmi obtížně hledali v krajském či obecních rozpočtech. Tempo, jakým se díky nim opravovaly a opravují silnice, si nepamatují ani pamětníci, vznikla řada sociálních, velice prospěšných a chvályhodných projektů, zhodnotil se veřejný majetek. Skvělé je, že evropské peníze pomáhají plošně a má z nich prospěch celá společnost. Nemalým bonusem je také výměna zkušeností s našimi partnery, zejména v sousedních státech Evropské unie.

Pavel Pacal, starosta Třebíče

  • Nejčtenější

Další rána pro brodský obchvat, našly se pozůstatky obří havárie ropovodu

Archeologové na stavbě obchvatu Havlíčkova Brodu odkryli pozůstatky po čtyřicet let staré ekologické havárii. Poblíž...

Synovi z Islámského státu poslal z Vysočiny životní úspory, dostal podmínku

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích Mohammed Yousef Al Samamarraie za financování terorismu....

Ve Větrném Jeníkově je dalších třináct lidí pozitivních na koronavirus

Dalších 13 obyvatel pozitivních na koronavirus odhalili hygienici ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Zatím tam...

Z Jeníkova se covid dostal do Jihlavy, nakažené jsou tři zdravotní sestry

Už tři zdravotní sestry z jihlavského Integrovaného centra sociálních služeb (ICSS) mají covid-19. Město v sociálních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Následky nehody kamionů na D1 policie odstranila, kolony se rozjely

Řidiči jedoucí po dálnici D1 na Vysočině se ve čtvrtek potýkali s problémy. Způsobila je srážka dvou kamionů nedaleko...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Na Jihlavsku budou ve veřejných prostorách a v MHD opět povinné roušky

V celém jihlavském okrese budou znovu povinné roušky. Zakrytí nosu a úst bude od úterního odpoledne povinné v městské...

Další rána pro brodský obchvat, našly se pozůstatky obří havárie ropovodu

Archeologové na stavbě obchvatu Havlíčkova Brodu odkryli pozůstatky po čtyřicet let staré ekologické havárii. Poblíž...

Po letech příprav se Třebíč pouští do přeměny náměstí, první práce začaly

Zklidnění dopravy a sjednocení ploch, upravená zeleň, nové povrchy, zastávky i mobiliář, podzemní kontejnery na tříděný...

V minulosti měla namále, teď ale Štáflova chalupa uspěla v soutěži krásy

V minulosti už několikrát měla namále. Ale přežila a Havlíčkovu Brodu dělá velkou čest. Nyní mu dokonce přivála...

Vyzkoušeno dětmi: Jak dopadl test roztomilé řady kosmetiky od Manufaktury?
Vyzkoušeno dětmi: Jak dopadl test roztomilé řady kosmetiky od Manufaktury?

Každá maminka chce, aby kosmetika, kterou používá k péči o své děťátko, byla jemná a šetrná. My jsme si tentokrát na paškál vzali dětskou řadu od Manufaktury.

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Sedmnáctiletá přítelkyně Bohuše Matuše je těhotná

Bohuš Matuš (46) a jeho partnerka, o devětadvacet let mladší Lucie (17), se těší na svého prvního potomka. Dítě by se...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Depp a Heardová u soudu perou špinavé prádlo. Kromě drog došlo i na výkaly

Johnny Depp popřel, že by během pobytu na svém soukromém ostrově na Bahamách zaútočil na exmanželku Amber Heardovou....

Zemřela herečka Kelly Prestonová, manželka Johna Travolty

Americká herečka Kelly Prestonová zemřela v 57 letech na rakovinu prsu. Manželka herce Johna Travolty, který její smrt...