Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 3. října 2022 Bohumil

Hokejová legenda se může letos vrátit, věří Dukle Jihlava osobnosti

  13:59
Baráž o hokejovou extraligu je ve své polovině a už dvanáct let jen prvoligová jihlavská Dukla má stále reálnou šanci na návrat mezi elitu. Deset osobností v té souvislosti odpovídá na dvě otázky: Je Jihlava na hokejovou extraligu po všech stránkách připravená? A pokud ne, co jí v současnosti schází?

Hokejisté Dukly Jihlava zvládají letošní baráž o extraligu, v níž bojují s Karlovými Vary, Pardubicemi a Českými Budějovicemi, nad očekávání dobře. Dvanáctinásobný mistr republiky má po šesti z celkem dvanácti kol reálnou naději na návrat do nejvyšší soutěže. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

1 Nevidím, kde na extraligu sehnat dostatek peněz

Jiří Holík, legendární útočník Dukly i československé reprezentace

Jiří Holík

To je hrozně těžká otázka. V dnešní době je to s hokejem tak, že se musí hlavně sehnat peníze. Hodně peněz. A to je podle mě v Jihlavě problém.

Což o to, hrát extraligu by Dukla mohla. V baráži ji sleduju pravidelně. Párkrát jsem se na ni byl letos podívat přímo na stadionu a opravdu se mi její herní projev moc líbí. Kluci výborně bruslí, je to moc pěkné pokoukání. I lidi zase začali chodit. I když ti vždycky chodí, když se vyhrává.

Co se kádru týká, tak nemám přehled, kteří hráči jsou přímo Dukly a kteří jsou tu jen na hostování, nicméně určité doplnění potřeba bude.

Jenže nejvyšší soutěž, to je podstatně dražší špás a já opravdu nevidím, kde by se tady daly sehnat peníze. Podle mě je to spíš neřešitelné.

Za nás se hrála nejvyšší soutěž za docela jiné peníze, teď bude potřeba minimálně šedesát milionů korun. Přesně to nevím, z hokeje jsem přeci jen nějakou dobu pryč a informace o penězích mám spíš z toho, co čtu a co takhle občas zaslechnu.

Navíc, co se zimním stadionem, který už moc neodpovídá? Pořád se kolem něj mluví, ale nic se nedělá. Právě kvůli stadionu a financím na fungování klubu nevidím účast Dukly v extralize moc optimisticky. Ale strašně rád bych se mýlil.

2 Morálně jsme připravení, horší je technická stránka

Richard Procházka, výrobní ředitel Pivovaru Jihlava, generálního partnera klubu

Richard Procházka

Věřím, že město Jihlava je morálně připraveno na extraligu, neboť má historicky nejúspěšnější český hokejový klub s šedesátiletou tradicí.

Už ne tak dobrá je ale technická připravenost klubu - stav Horáckého zimního stadionu. Pokud jeho rekonstrukce nepřinese nezpochybnitelnou úsporu, tak je určitě namístě přiklonit se k výhodám novostaveb. Seriózní studie stadionu je tedy základ.

Pivovar a značka Ježek budou fandit Dukle a podporovat jihlavský hokej. Dopady případného postupu do extraligy budeme jistě řešit, ale teď je předčasné se k tomu vyjadřovat. Teď držíme všichni Dukle palce.

3 Není důvod, proč bychom nemohli extraligu ve městě přivítat

Jana Mayerová, náměstkyně primátora, ANO

Jana Nagyová (ANO) Bývalá členka představenstva Agrofertu je obžalována v...

Pokud si kluci účast v extralize vybojují, tak Jihlava prostě připravená bude. Vždyť jsme na to nějakou chvíli čekali. Samozřejmě, v ten moment to znamená nutnost investovat do stadionu tak, abychom splňovali alespoň základní podmínky, které jsou nutné pro takovou účast. A to i s ohledem na všechny výjimky, které staré stadiony v takovýchto případech dostávají.

Tato investice by musela proběhnout v průběhu léta a týkala by se úpravy vnitřních prostor a samozřejmě sociálního zázemí.

Další moment, na který Jihlava momentálně není úplně připravená, je parkování kolem haly. Ale i s ohledem na zkušenosti z jiných měst věřím, že také tento problém jsme schopni se zahájením nové sezony vyřešit.

Zvýšené nároky na financování klubu by měly být postupem do extraligy, dle ujištění jednatele klubu Bedřicha Ščerbana, vyřešeny díky dodatečným příjmům jak od sponzorů, tak od svazu.

Proto s ohledem na mně známá fakta nevidím důvod, proč bychom extraligu v Jihlavě nemohli přivítat. Když to zvládli jinde, tak to zvládneme i tady.

4 Nás respektují všude, ovšem radní selhávají

Patrik Priesol, fanoušek Dukly Jihlava

Patrik Priesol

Jako fanoušci historicky nejúspěšnějšího hokejového klubu v zemi jsme svým přístupem a oddaností připraveni na sto procent! Stáli jsme za Duklou v těžkých chvílích, kdy padala dolů. Stále jsme jí věřili a podporovali ji - a to nás zocelilo. A ukazuje se to právě v probíhající baráži. Skvělá kulisa a pozitivní atmosféra, kterou jsme schopni vytvořit, žene naše borce k vítězství.

Fanoušek Dukly je respektován takřka všude, kam přijede. Lidé se s námi baví a přejí nám postup. Vědí, že extraliga do Jihlavy patří. Bedřich Ščerban prohlašuje, že i po stránce ekonomické je klub v dobré kondici. Nedluží a je schopen se finančně zajistit i po případném postupu do extraligy. Budeme možná chudým extraligovým klubem, o to více však hrdým na to, že jsme si postup vybojovali poctivou a tvrdou prací na ledě.

A pak je tu druhá rovina. Majitelem klubu je město Jihlava, které více než desetiletí není schopno zajistit vstup strategického partnera do klubu. Předchozí i současní radní naprosto selhávají v otázce budoucnosti městské společnosti HC Dukla Jihlava s.r.o. Vzpomenou si na ni pouze v předvolebních slibech. Ukazují se jako věrní fanoušci na vyretušovaných fotografiích, předvádí se na ledě během marketingových akcí. Jako vlastníci by však měli Dukle zajistit skutečně silného partnera.

Zcela tristní je pak otázka přestavby či rekonstrukce zimního stadionu. V této záležitosti neměl nikdo z vedení města za poslední léta odvahu vzít zodpovědnost na svá bedra a alespoň prosadit variantu či směr rekonstrukce HZS. Všem současným radním bych přál mít odvahu Jakuba Škarka, pracovitost Michala Důrase a speciálně panu primátorovi bych přál vůdcovské schopnosti a neúnavnost kapitána jihlavské Dukly Tomáše Čachotského.

5 Je potřeba upravit kabinu pro hosty i zázemí pro rozhodčí

Josef Řezníček, ředitel hokejové extraligy

Josef Řezníček

Základním předpokladem je stadion. Ten sice celkovou kapacitou splňuje extraligové požadavky, ale nesplňuje kapacitu míst k sezení. To se u jiných stadionů řeší výjimkou - a s největší pravděpodobností by to tak bylo i v Jihlavě.

Každopádně bude potřeba něco udělat se zázemím, například s kabinou pro hosty. Ta je v licenčních podmínkách popsaná jako celistvý prostor, který musí být nějak odvětraný, mít určitý počet sedadel, sprch... Stejně tak bude potřeba doladit zázemí pro rozhodčí a na stadionu nainstalovat standardní videosystém pro videorozhodčího.

Pokud by Jihlava postoupila do extraligy, hned bychom ji navštívili a domlouvali se, co, kde a jak předělají. S tím bychom si asi poradili. Podobné to bylo v případě Olomouce před třemi lety.

Naopak kvůli loňskému incidentu, kdy byl v Jihlavě napaden rozhodčí, je už vyřešen odchod hostujících hráčů a sudích z ledu. Udělaly se zatahovací tunely, kterými mohou projít do kabin.

Co se týče financí, Jihlava je v současné době ve WSM Lize, která podléhá licenčnímu řádu a finanční kontrole. Všechny týmy pod Českým svazem ledního hokeje podáním přihlášky čestně prohlašují, že mají všechny závazky z předchozí sezony vyrovnány. Takže tam by neměl být problém, na to vidíme už teď.

6 Zázraky se dějí. Těším se příští sezonu na nejvyšší soutěž

Jaromír Kalina, náměstek primátora, KDU-ČSL

Jaromír Kalina

Úsilí a touha týmu v souladu s podporou a přáním fanoušků je ta nejcennější devíza.

Ostatní pokulhává. Jsou známy požadavky na udělení výjimky pro stávající stadion z pohledu nároků extraligy. Finanční vyčíslení jsem neviděl, z doslechu to představuje investovat částku mezi 5 až 25 miliony korun. Tedy do úprav stávajícího stadionu. Ani toto rozpětí mne už nepřekvapuje, určitě budou po baráži známa reálná čísla.

Na posledním jednání dozorčí rady Dukly Jihlava nám Bedřich Ščerban představil plánovaný rozpočet na extraligu, kde navýšení příjmů je plánováno především z televizních a marketingových práv na tuto soutěž. Dále zvýšením příjmu ze vstupného a od sponzorů, zde ve formě příslibu. Podle informací z Pardubic se jedná o čtvrtinu až pětinu jejich extraligového rozpočtu.

Zázraky se dějí, to my křesťané víme. Těším se tedy příští sezonu na nejvyšší hokejovou soutěž, tento tým si ji zaslouží.

7 Problém je vybavenost stadionu. Chybí sklady i odvětrávání

Rudolf Penn, majitel společnosti Udanax, která zajišťuje občerstvení a catering na zápasech Dukly

Rudolf Penn

Věřím, že Dukla je připravená důstojně odehrát příští sezonu v extralize. Bohužel vybavenost Horáckého zimního stadionu - ať už pro návštěvníky, catering, nebo v neposlední řadě pro hokejové týmy - je na velice špatné úrovni.

Vzhledem k předpokládané vyšší návštěvnosti na domácích zápasech doufám, že nás organizační tým přizve k jednáním o přestavbě nebo výstavbě nového zimního stadionu, a to hlavně v oblasti zázemí pro catering.

Na současném zimním stadionu bohužel nejsme schopni zkvalitňovat služby návštěvníkům - chybí jakékoliv skladovací prostory, je tam nedostatečná elektroinstalace, absence jakéhokoliv odvětrávaní a podobně.

Věřím, že tohle vše se vyřeší, a přeji Dukle co možná nejlepší umístění v tomto i v příštím soutěžním ročníku.

8 Velmi by prospělo odpolitizování tématu Dukla

Zdeněk Geist, bývalý člen dozorčí rady Dukly, ODS

Zdeněk Geist.

Nechá-li město vedení Dukly, v čele s panem Ščerbanem, dělat svoji práci, nemám pochyby o tom, že i s omezeným rozpočtem může hrát Dukla v extralize důstojnou roli.

Velmi by ovšem prospělo, kdyby se téma Dukly jaksi „odpolitizovalo“ a nebylo stálým předmětem půtek.

Město jako vlastník by se podle mého názoru mělo postarat jen o zajištění zázemí pro hokej i veřejnost, tedy nový či rekonstruovaný zimní stadion a podporu mládeže.

Vedení profesionálního mužstva pak převést do rukou současného vedení. To je, podle mne, schopné ve spolupráci se soukromými partnery, respektive svazem, zajistit chod mužstva odpovídajícím způsobem.

9 Našlápnuto má dobře, ale bude záležet na penězích a kádru

Augustin Žák, bývalý manažer Dukly

Augustin Žák

Podle mě letos Jihlava postoupí, má bojovné hráče a celou baráž fakt výborně rozehranou.

Jenže stejně by musela po postupu minimálně půlku toho současného kádru vyměnit. A to stojí peníze, hodně peněz. Takže je potřeba mít dostatek financí na účtu. Aby mohla hrát příští sezonu v extralize aspoň trochu důstojnou roli, chtělo by to sehnat tak padesát nebo spíš šedesát milionů korun, což je v dnešní době hrozně složité.

Pamatuju si, že když jsem byl v Jihlavě já, tak jsme sezonu odehráli s nějakými třiceti miliony, přičemž jsme tehdy od nikoho nedostávali ani korunu, sháněli jsme si všechny peníze sami. Jen vojáci nám dávali čtyři miliony.

Cílem každého vedení je postoupit a v Jihlavě podle mě trenéři udělali obrovský kus práce. Jenže teď bude potřeba ještě sehnat dostatek peněz. A jestli to Béďa Ščerban umí, tak to opravdu klobouk dolů.

Já mu to každopádně nezávidím. Nemám představu, kolik teď na trhu stojí extraligoví hráči, nevím, jak by to řešili, kolik kluků ze současného kádru mají podchyceno. Nicméně jsem četl, že brankář Svoboda odchází a podle mě ani Kuba Škarek tady nezůstane.

Jak říkám, našlápnuto na postup má Dukla velmi dobře a myslím, že by postoupit opravdu mohla. No a pak holt musí vedení rychle začít shánět peníze, to je to nejdůležitější ze všeho.

Co se týká zimáku, tam bych zas až tak velký problém neviděl, určitě by první rok dostala Jihlava výjimku.

10 Dukla je lepší než extraligové týmy, které do baráže spadly

Patrik Augusta, trenér juniorského týmu Dukly Jihlava

Patrik Augusta

Nevidím do financí, proto budu mluvit o sportovní stránce. A tam si myslím, že připravená je.

Za prvé má výkonnost. Tým hraje velmi dobře, a i když tomu nikdo nevěřil, nebál bych se říct, že je Dukla lepší než extraligové týmy, které do baráže spadly. Nemůžu se ovšem vyjadřovat k tomu, kdo po sezoně odejde nebo kdo zůstane. O tom nemám vůbec žádný přehled.

Za druhé mládež je v Jihlavě na velice slušné úrovni. Obzvlášť letošní sezona se povedla. Jestliže juniorka skončí šestá v republice, tak si myslím, že to není z nějakého leknutí. Určitá kvalita tam je. Ne ve všech hráčích, ale určitě se jich tam pár najde, pro něž by mohli z prvního týmu sáhnout.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Jihlava.

Výsledky pro: Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Telč, Pacov, Žirovnice, Náměšť na Oslavouostatní

  • Nejčtenější

Z Nagyové se mi chce plakat. Čeká mě ještě týden polopravd a lží, říká Vystrčil

Čekám další polopravdy a nepravdy, aby to působilo negativně, předvídá před druhým kolem senátních voleb na Jihlavsku...

Na kampani Nagyové se rozdával salám, Vystrčil vsadil na koncert

Miloš Vystrčil a Jana Nagyová se v Jihlavě před volebním víkendem nepřímo utkali v závěrečné „bitvě“ o Senát. Dosavadní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šlo mu, na co sáhl. Čech Chromý ovládl v Tasmánii výrobu masa, poté vinařství

Premium Když Josef Chromý v roce 1950 utíkal z komunistického Československa, bylo mu 19 let. Neuměl anglicky, neměl peníze....

Vystrčil obhájil Senát a dojal se, Nagyovou mrzely tvrdé útoky od koalice

Nejsledovanější a nejdramatičtější duel letošních senátních voleb je u konce. Ze druhého kola vyšel v jihlavském obvodu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie vypátrala dvě pohřešované školačky ze Žďárska, jsou v pořádku

Policisté nalezli dvě nezletilé dívky z Bystřice nad Perštejnem. V pondělí ráno odešly ze svých domovů neznámo kam, od...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Třebíč už má o koalici jasno, Humpolec zvolil úplně nové vedení

Ačkoliv povolební vyjednávání ve většině měst Vysočiny stále pokračují, v řadě z nich už se rýsuje alespoň základní...

Loutkovodič, loutky a poddaní, řekl Vystrčil o kampani ANO před volbami

Jako náročnou a velmi neobvyklou hodnotí Miloš Vystrčil předvolební kampaň, která předcházela jeho vítězství v...

Oslavy Zelené hory vrcholily krojovou poutí, chrámem zněly cimbál i dudy

Oslavy jubilejního 300. výročí posvěcení poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře vyvrcholily lidovou...

Rychlé dohody i týdny tápání. Vyjednává se i v menších městech Vysočiny

Povolební vyjednávání jsou v plném proudu i v menších městech Vysočiny. Někde byla dohoda velice rychlá, jinde může...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...