Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. května 2021 Bonifác

Tradice, nebo zelená louka? Osobnosti navrhují, co se zimákem v Jihlavě

  17:28
Jihlava se stále nerozhodla, co udělá s dosluhujícím Horáckým zimním stadionem. MF DNES proto oslovila sedm osobností z jihlavské politiky i hokejového prostředí s otázkou: Jak by se podle vás měla situace vyřešit? Zde jsou jejich odpovědi.

Na Horáckém zimním stadionu, který byl postaven v roce 1956, získali jihlavští hokejisté všech dvanáct titulů mistrů republiky. Teď však stařičká hala nutně potřebuje renovaci - ke konci se blíží hlavně životnost padesát let staré střechy, která má certifikát už jen do roku 2020. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

1Opravy nestačí, musíme mít perspektivu a vzory - Rudolf Chloupek, jihlavský primátor, ČSSD

Rudolf Chloupek (ČSSD)

Celý příběh rekonstrukce Horáckého zimního stadionu je pro mě především ztrátou iluzí, že je možné snadno najít společný názor zastupitelů a problém rozhodnout. Kvůli déletrvající nemoci nejsem nyní přesně informován o postupu jednání pracovní skupiny, ale možná mám díky tomu od problému odstup.

Je vcelku jasné, že limitujícími parametry jsou na jedné straně finanční náročnost rekonstrukce, protože objem zdrojů zdaleka nestačí na potřeby města v oblasti investic a musíme si vytvářet rezervu i na prostou reprodukci městské infrastruktury a alespoň minimální rozvoj.

Na straně druhé jsou požadavky na využití haly od pouhé opravy přes vytvoření zázemí pro extraligové požadavky až k multifunkčnímu využití. Výsledné řešení bude vždy bohužel kompromisem.

Osobně si myslím, že nejperspektivnější je řešení, které umožní další provozování vrcholového sportu (včetně extraligového hokeje) po dobu desítek let. Pokud totiž nebudeme schopni sehnat prostředky na takovouto rekonstrukci a provedeme jen nejnutnější opravy, budeme neustále vkládat do oprav další nemalé částky a nový stadion bude vždy mimo možnosti města.

Je pravda, že pro 90 procent aktivit by stačila menší kapacita haly. Jenže pro každou činnost je potřebná perspektiva a vzory pro mládež. Nechci se dopředu vzdát možnosti, že Jihlava bude opět hrát i v hokeji významnou roli. V současné situaci ale podpořím každý většinový názor, který povede k rekonstrukci.

2Zimák by měl zůstat v centru, k Jihlavě patří - Viktor Ujčík, bývalý hokejový reprezentant

VETERÁN V JIHLAVĚ. Hokejový útočník Viktor Ujčík zahájil přípravu na novou

Nejsem žádný architekt, ale pokud bych k tomuhle tématu mohl něco říct, byl bych hrozně rád, kdyby se Horácký zimní stadion zrekonstruoval na místě, kde stojí. A to i přesto, že to asi bude náročnější než výstavba nového zimáku na zelené ploše. Prostě si myslím, že zimák na tomhle místě k Jihlavě už tak nějak patří.

Další věc je ta, že je dostupný odevšad. Jasně, pro ty, co odněkud dojíždějí, je parkování problém, jenže na to se zase mělo podle mě pamatovat už ve chvíli, kdy se vedle dělala malá hala. Já do toho teda nevidím, ale měla se přidělat ještě nějaká patra buď dolů, nebo nahoru.

V tomhle směru je to nedořešené.

Možná by bylo ideální postavit někde jinde zbrusu novou halu se spoustou parkovacích míst, ovšem je otázka, zda by se potom vůbec uživila. Takhle v centru je to pro pořádání nejrůznějších akcí mnohem lepší. Lidé to sem mají kousek. Zatímco pokud by museli vyrazit někam za město, už by to pro ně bylo náročnější.

Rozumím tomu, že město potřebuje peníze i na něco jiného, ale zase na druhou stranu si myslím, že Jihlava by si odpovídající zimní stadion zasloužila. A za sebe znovu říkám, že by se mi líbilo mít ho tam, kde aktuálně je. Pořádně ho zrenovovat, opravit. A dát Dukle možnost porvat se o extraligu - a aby ji pak v Jihlavě taky mohla hrát.

Ale hlavně aby se už konečně začalo něco dít, než to někomu celé spadne na hlavu. Všechno bude lepší než to, co je teď.

3Klíčový je profesionální přístup a investiční plán - Daniel Mayer, jihlavský radní, ANO

Jihlavský radní Daniel Mayer.

Investiční plánování dosud v Jihlavě neexistovalo, asi proto jsou teď všichni vyděšení, když se snažíme k velkým investicím přistoupit profesionálně. Ale s ohledem na fakt, že zimní stadion je největší investice města od dob revoluce, cokoliv jiného by bylo extrémně riskantní.

Prvním krokem musí být finanční bilance jak vlastních kapitálových zdrojů, tak i provozních financí.

Druhým krokem je komparativní analýza relevantních variant řešení dané investice. Bohužel ani tento druhý krok se v Jihlavě v posledních deseti letech nerealizoval - podklady, které byly k dispozici, se v podstatě smrskly na jednu variantu Buchtova/Žákova projektu, což pro rozhodnutí města nestačí.

Třetím krokem je zajištění financování celé akce. Proto naše koalice připravuje a pomalu dokončuje investiční plán města na dalších deset let. Tento plán a zmíněná komparativní analýza, kterou pro nás zajišťuje společnost HC Logic, budou použity jako podklad jednání s Krajem Vysočina a státem o možnostech kofinancování projektu, jelikož ten je zjevně nad finančními možnostmi našeho města.

Čtvrtým krokem, který může jít paralelně se třetím, je identifikace nejkratší cesty k cíli a rizik - na základě podkladů od HC Logic budeme schopni připravit tendr pro projektanty. Pátým krokem bude soutěž na dodavatele stavby. Až pak je možné přistoupit k vlastní realizaci, což bude vzhledem k místu a zřejmě i nutnosti budování podzemních garáží dost náročné.

4Víceúčelová hala na kraji města, jiná cesta není - Chris Habegger, švýcarský fanoušek Dukly

Chris Habegger

Rád bych vzkázal politikům, že Dukla Jihlava je ve světě stále pojem a ať jí pomohou postavit halu. Je potřeba nová, která splní extraligové parametry.

Pokud chce Jihlava navíc využít ideální polohu v České republice a pořádat parádní koncerty a další kulturní akce, cesta je jen přes multifunkční halu s kapacitou maximálně 7 000 diváků. Naopak 5 000 diváků je minimum, jinak se do budoucna zničí všechny možnosti: nároďák už se v Jihlavě neobjeví, Dukla by nemohla postoupit do nejvyšší soutěže...

Rekonstrukce stadionu, který je starý přes šedesát let, by byla stejně drahá jako výstavba nové haly. A Dukla by mezitím neměla kde hrát. Kdyby nyní postoupila, jak by město chtělo rekonstruovat stadion? Extraligový tým nemůžete šoupnout do Žďáru či Pelhřimova. Proto je jediná cesta: postavit nový stadion na kraji Jihlavy.

Novou halu navíc město nemusí financovat jen ze svého, na to jsou fondy EU nebo privátní firmy, které projekt spolufinancují. Jihlava jen musí najít partnera - jako se to povedlo u nás. Biel se spojil se stavební firmou, která se starala o prodej či nájem obchodů v komplexu. Vše vyrostlo asi 800 metrů od původního zimáku. Dohráli jsme sezonu ve staré hale a na začátku té další už se klub stěhoval do nové.

Horácký zimní stadion poté navrhuji zbourat. Z historického pohledu tohle sice nepodporuji, ale už je nová doba. Jen bych do nové haly vzal nějaké artefakty, aby se na starý stadion úplně nezapomnělo.

5Už kdysi jsme si říkali, že stadion měl stát jinde - Jan Suchý, legendární hokejový obránce

Bývalý hokejista Jan Suchý má ve VIP zóně brodské Kotliny pověšený na zdi...

Horácký stadion je věcí nejen města, ale dá se říct i kraje. Myslím, že by se politici měli opravdu domluvit a postavit nějaký kulturní hokejový stánek, který by odpovídal tradici hokeje v Jihlavě. Vždyť jsme na tom se zimním stadionem snad nejbídněji z celé republiky - tedy v souvislosti s tím, že Dukla hraje první ligu.

O rekonstrukci se mluví snad už osm let a za tu dobu se v podstatě nepostoupilo ani o krok. Mám pocit, že se mezitím u moci vystřídaly ODS i ČSSD, ale stále se nic neděje. Furt se jen mluví, co a jak se udělá. Ale žádný konec nevidím. Nikde není stadion, není pro něj ani přichystané místo. Přitom si myslím, že pozemků má město dost.

Rekonstrukci stávajícího stadionu bych nedělal, stavěl bych na zelené louce. Ovšem to je můj osobní názor, do toho mluvit nechci a nebudu. Je jasné, že je to zřejmě záležitost peněz. Ale postavily se nové haly v Třinci, v Chomutově, v Karlových Varech... Stály dost milionů, pět set, šest set. Město by se muselo zadlužit, což je pochopitelné, aby ty podmínky pro lidi a pro hráče byly opravdu důstojné.

Takhle se mi to vůbec nelíbí.

Vím, že už když jsem v Jihlavě začínal, říkali jsme si, že je stadion postavený na blbém místě, tedy ve městě. Měl být někde mimo. Já přišel ve třiašedesátém roce a stadion furt stojí. Za celou dobu nikdo nechtěl - nebo nedokázal - prosadit, aby se postavil jinde. Třeba tam, kde dnes stojí obchodní domy u řeky. Mohl dávno stát a nebyl by za tolik peněz, jako to bude dnes.

6Teď můžeme uvažovat jen o základní opravě - Miroslav Tomanec, zastupitel, Forum Jihlava

Jihlavský zastupitel a podnikatel Miroslav Tomanec.

Postoj našeho hnutí k problematice je dlouhou dobu konzistentní a ani v této době nemáme žádný důvod jej měnit.

Chceme, aby se rozhodování o jakékoliv alternativě spojilo s konkrétními kroky usilujícími o změnu majetkových poměrů v této městské společnosti, tedy její privatizaci.

V tomto žádný konkrétní posun již několik let nevidíme a podle našeho názoru je nutné tento úkol předřadit. Zároveň je nutné urychleně vypracovat reálnou nabídku pro další možné investory pro budoucí řešení celé záležitosti.

Protože poslední vývoj událostí nám dává za pravdu v tom, že je nyní těžko řešitelné uvažovat o jiné variantě než základní opravě v řádech desítek milionů za stávajícího modelu financování. Tedy pouze městské peníze a symbolický příspěvek kraje.

Samozřejmě velice vítáme aktivity směřující ke vsazení této investice do kontextu k dalším reálným potřebám města sloužícím i pro jiné nebo prolínající se skupiny obyvatel Jihlavy. Preferujeme cílení na masový, výkonnostní a mládežnický sport a dobře chápeme potřebu jeho vyústění v extraligové vzory.

Ovšem k tomu jsou zapotřebí finančně silní, odhodlaní partneři, podobně jako tomu je v jiných stabilních klubech. A to, při vší úctě, zatím zde nevidíme, hlavně pro zakonzervovaný postoj vedení našeho města, neměnný již řadu let.

Jsme toho názoru, že právě toto je nutné nejprve zásadně změnit, než se začne uvažovat o jakékoliv alternativě dalšího postupu.

7Neumím si představit, že by se uzavřelo celé okolí - Martin Altrichter, bývalý gólman, majitel hokejové haly v Říčanech

Martin Altrichter

Nemyslím si, že by bylo dobré rozhodnutí, aby hokejová hala stála takhle v centru města. Ano, z pohledu tradice stávající Horácký zimní stadion do Jihlavy právě na tomhle místě nějakým způsobem zapadl. Byl tehdy nadčasový, ale já bych ho přesto postavil někde na zelené louce.

Bral bych třeba podobnou variantu, jakou mají v Liberci, kde je opravdu krásný zimák. A navíc za poměrně rozumné peníze.

V Jihlavě se před časem postavil vedle staré haly úplně nový zimáček a to je nyní podle mého názoru jeden z hlavních problémů. Když se s ním začínalo, mělo se už tehdy přemýšlet víc dopředu.

Nejlepší by samozřejmě bylo udělat hned obojí naráz, protože teď si tam nějakou rekonstrukci hlavní haly po pravdě řečeno neumím vůbec představit. To by se muselo pouzavírat celé okolí zimáku, což je pomalu půlka města. A když vidím, jak se třeba už teď v pátek do Jihlavy dost těžko přijíždí, a představím si do toho, že se ještě nahoře nad autobusovým nádražím uzavře celý vršek, tak to bych tedy vážně nechtěl vidět.

Úplně nevím, jaké mají aktuálně v Jihlavě se zimákem plány, nicméně podle mě vyjde nakonec rekonstrukce zimáku mnohem dráž, než když se postaví nová hala.

A to nemluvím o parkování. Těch současných pár míst, které jsou pod malým zimáčkem, je zoufale málo. Nevím, jestli by tohle vůbec nějaké normy ustály. Každopádně jim to rozhodování a všechno, co je v souvislosti s tím čeká, nezávidím.

Autor:
  • Nejčtenější

Řidič vybrzdil kamion, jeho šofér po něm hodil zámek a rozbil sklo

Hodně nebezpečně si počínali na dálnici D1 řidič kamionu a Škody Superb. Navzájem se blokovali v jízdě a jeden druhému...

Krvavý konec války ve Žďáře: jednotka SS popravila u benzinky šest lidí

Premium Tragická událost se odehrála na samém konci druhé světové války ve Žďáře nad Sázavou. Jednotka SS se tam 9. května 1945...

Jágr? Koukal jsem jako janek, říká Chlubna. Z Jihlavy míří do Budějovic

Ještě před pár dny oblékal ve finále hokejové Chance ligy dres mateřské Dukly Jihlava, v příští sezoně už ale bude...

Na nebezpečné křižovatce u Brodu se srazila čtyři auta, jeden člověk zemřel

Jeden člověk zemřel a další tři skončili se zraněním v nemocnici po tragické dopravní nehodě u Havlíčkova Brodu. Na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O pramen Oslavy, který je jinde, než určil Zeman, budou pečovat skauti

Geografický pramen řeky Oslavy, který před dvěma roky označili mezi Žďárem nad Sázavou a Českou Mezí hydrologové, si...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Krvavý konec války ve Žďáře: jednotka SS popravila u benzinky šest lidí

Premium Tragická událost se odehrála na samém konci druhé světové války ve Žďáře nad Sázavou. Jednotka SS se tam 9. května 1945...

Pelhřimovské štětce získaly cenu za design, zaujaly vylepšeným držadlem

Další prestižní ocenění za design má na svém kontě pelhřimovská společnost Spokar. I v tomto případě stojí za úspěchem...

Restaurace šperkují prodej z okének designovými obaly i tematickými menu

Rozvozy obědů nebo výdejní okénka. V takovém režimu už měsíce fungují restaurace. Aby se odlišily od konkurence a...

Kvůli omezené kapacitě musí jihlavská zoo o víkendech uzavírat pokladny

Pouze 1 500 návštěvníků může být kvůli opatřením proti šíření onemocnění covid-19 najednou v jihlavské zoologické...

5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie
5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie

Dochází vám nápady, co s miminkem nebo batolátkem podnikat? Máme pro vás tipy, které zaručeně vykouzlí pořádný úsměv na tvářích. A také víme, které...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...

I přes covidovou krizi rozjeli svůj vysněný byznys. A mají úspěch

Kristýna a Petr jsou životní partneři. Od loňského prosince k tomu přidali i partnerství pracovní. Zjistili totiž, že v...