V Jihlavě vzniká dvoupodlažní záchytka z kontejnerů, cena za noc se nezmění

  8:49aktualizováno  8:49
V areálu jihlavské nemocnice vzniká nová budova protialkoholní záchytné stanice. Pracovníci firmy si staveniště převzali před měsícem a půl a od počátku příštího roku by nová záchytka měla fungovat. Dvoupodlažní budova bude sestavena z bytových kontejnerů.

Na místě budoucí protialkoholní záchytné stanice se teprve začíná pracovat. Za pouhé tři měsíce by už nové zařízení mělo fungovat. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Momentálně dělají inženýrské sítě a jsou před dokončením základové desky. Měli by to stihnout do 2. listopadu tak, aby mohla nastoupit druhá firma, která bude montovat jednotlivé moduly, z nichž bude záchytka sestavená,“ říká provozně technický náměstek nemocnice Alexander Filip.

Právě jihlavská nemocnice bude od prvního listopadového dne novým provozovatelem jediné záchytné stanice na Vysočině. Vystřídá stávající Služby města Jihlavy (SMJ), které záchytnou stanici dál odmítly provozovat.

Nová stanice nahradí stávající budovu, která nevyhovuje zejména požadavkům nové legislativy na velikost plochy jednotlivých kójí pro pacienty, dispozičního uspořádání a požadavkům na hygienické a přístrojové vybavení.

„Předpokládáme, že do konce roku bude vše postaveno a nejpozději od 1. ledna 2019 by záchytka mohla fungovat v novém,“ uvedl náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

Podle výsledků kontrolního dne, který se uskutečnil minulý týden, je, jak sdělil náměstek Filip, termín dokončení stavby reálný.

Kraj Vysočina se jako zřizovatel nerozhodl pro klasickou zděnou stavbu, ale modulární systém, který výstavbu záchytky urychlí. V novém zařízení bude k dispozici deset samostatných pokojů, přijímací místnost, vyšetřovna, izolace, sociální zázemí, pracoviště pro personál a sklady.

Místo osmi milionů osmnáct. Cenu navýší příprava pozemku

Původně měla nová protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě stát kolem osmi až deseti milionů korun, nakonec je cena téměř dvakrát vyšší. Vyšplhala se na téměř 18 milionů korun.

Fotogalerie

„Cena vlastní budovy není o moc vyšší, než jsme uvažovali. Prodražily se všechny ostatní záležitosti. Těch zbývajících osm milionů je suma, kterou spolknou přípravné práce: úprava pozemku, napojení na infrastrukturu nemocnice, na kotelnu a tak dále. Stavba musí splňovat i nízkoenergetické požadavky,“ vypočítává Novotný.

S navýšením ceny nemá problém ani krajská opoziční KDU-ČSL. „O 30 procent stoupla cena stavebních prací a je i přebytek poptávky nad možnosti stavebních firem. Ta částka mě nepřekvapuje,“ pravil krajský zastupitel Jaromír Kalina.

S přechodem na nového provozovatele se pro potencionální klienty záchytky od listopadu nic nezmění. Cena za vystřízlivění pod dohledem zdravotníků by měla být stále stejná, tedy čtyři tisíce korun. „Zvýšení nepředpokládáme,“ pověděl náměstek Novotný.

Platově si polepší zaměstnanci záchytky, budou z nich zdravotníci

Otázkou ovšem je, kolik z nich tuto částku skutečně uhradí. Například loni z 1 062 zachycených opilců na místě zaplatilo jenom 262 lidí.

Kdo si finančně polepší, to budou od 1. listopadu někteří zdravotničtí pracovníci záchytky. „Nahlížíme na ně jako na zdravotnický personál, tudíž musí být zařazeni do platových tabulek pro zdravotníky. U stávajícího provozovatele záchytky tyto kategorie neměli,“ podotkl Novotný.

Než se přestěhuje protialkoholní záchytná stanice do nového, bude ještě několik měsíců ve stávající budově, která však neodpovídá požadavkům nové legislativy. Vyhláška ministerstva zdravotnictví platí od loňského roku a provozovatelé záchytek mají lhůtu do konce října, aby podmínky splnili.

Podle vyhlášky například musí pokoj pro pacienty mít minimální plochu na jedno lůžko pět metrů čtverečních a minimální plocha pokoje musí být osm metrů čtverečních. V pokoji také musí být přímé denní osvětlení, signalizační zařízení či toalety oddělené zástěnou.

O provoz záchytné stanice nebyl zájem, SMJ tratily 1,6 milionu

Kraj Vysočina předpokládá, že rovněž v současné budově záchytky udělá drobné úpravy, aby vyhlášce vyhověl.

„Uvidíme, co budeme ve stávajících prostorech schopni upravit. Neumím to teď odhadnout. Přinejhorším se dá na přechodnou dobu omezit kapacita, aby místo odpovídalo vyhláškovým povinnostem. Ale jako zřizovatel jsme schopni na těch pár měsíců přijmout na sebe riziko,“ dodal Novotný.

Kraj řešil provozovatele záchytky od podzimu minulého roku, kdy ten současný - Služby města Jihlava - vypověděl stávající smlouvu. Na vypsanou veřejnou zakázku na nového provozovatele nereagoval žádný zájemce, přestože Kraj Vysočina avizoval, že je připraven s ohledem na aktuální legislativní prostředí, respektovat realistické navýšení úhrady za tuto službu.

Služby města Jihlavy opakovaně tvrdí, že na provozu záchytky finančně tratí. Ročně to je kolem 1,6 milionu korun.

Se SMJ se Kraj Vysočina nakonec dohodl na provozování záchytky do 31. října s tím, že od prvního listopadového dne ji převezme pod svá křídla Nemocnice Jihlava.

Nejčtenější

Dokažte, že remízek je remízek, tlačí finanční úřady na vlastníky půdy

Jedna z nově založených tůněk. Napřesrok jen málokdo pozná, že zde není...

Mnozí majitelé pozemků zažili v lednu nepříjemné překvapení. Museli dokazovat, že jejich příkopy či remízky nejsou...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Je to Mirek? Není moc tlustý? ptal se sám sebe autor Donutilovy busty

Podle Miroslava Donutila se busta, jejíž finální verzi viděl až při samotném...

Oblíbený filmový a divadelní herec a bavič Miroslav Donutil dostal ke svým čtvrtečním 68. narozeninám od přátel,...

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Další z rubriky

Hubení přemnožených holubů v Havlíčkově Brodě komplikují chráněné kavky

Ilustrační snímek

Střechy domů na několika místech Havlíčkova Brodu zimu co zimu obsadí ptáci a znečišťují je. Ačkoliv radnice už před...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Stavbu bytů v jihlavské Rezidenci Vrchlického oživila firma z dálnice

Původně byla generálním dodavatelem stavby společnost PSJ. Ta však řeší...

V Jihlavě se znovu rozběhly práce na stavbě Rezidence Vrchlického. Zakázku po společnosti PSJ, která je v úpadku,...

Advantage Consulting, s.r.o.
ADMINISTRÁTOR SW a HW

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz