1 Hledání stamilionů pro hokejové stadiony
Jihlava je po schválení rozpočtu na rok 2023 zase o kousek blíž výstavbě multifunkční arény za přibližně 1,9 miliardy korun. Ta se měla začít stavět už v minulém roce na místě starého Horáckého zimního stadionu, nicméně památné sportoviště po svém uzavření na jaře stále stojí a plánovaná megastavba je předmětem (nejen) politických diskusí.
Letošní kalendárium
|
Situaci investorovi zkomplikovalo skokové zvýšení cen, kvůli němuž se celá stavba výrazně prodraží. Vedení Jihlavy při výběrovém řízení na jaře loňského roku zjistilo, že nejnižší nabídka na stavbu nové arény je 1,9 miliardy korun, což je o 500 milionů víc, než město očekávalo. Od té doby řeší, jak stavbu s pomocí Kraje Vysočina a Národní sportovní agentury financovat. Zastupitelé před Vánocemi schválili rozpočet města na rok 2023, kde se pro arénu počítá s částkou 800 milionů korun. Rovněž rozhodli o tom, že si město vezme další dlouhodobý úvěr ve výši 300 milionů.
Ovšem do problémů se dostali i v Třebíči, kde před měsícem zrušili zakázku na rekonstrukci zimního stadionu. Nejnižší nabídka v soutěži o zhruba 100 milionů převyšovala předpokládané náklady. Ty byly odhadované na 530 milionů korun.
„Budeme hledat také další dotační příležitosti a mimorozpočtové zdroje. Do té doby budeme na zimním stadionu provádět údržbu a opravy tak, aby mohl bezpečně fungovat ve stávající podobě,“ řekl starosta Pavel Pacal.
Kompletní rekonstrukce měla být původně zahájena letos na jaře.
2 Jihlavský a brodský obchvat
Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením zahájil Kraj Vysočina před měsícem stavbu 2,5 kilometru dlouhé jižní části jihovýchodního obchvatu Jihlavy. Zakázku za 575 milionů korun získalo konsorcium firem MI Roads, IMOS Brno a společnost BES.
Stavba rozdělená do dvou projektů má krajskému městu ulevit od tranzitní dopravy. Jižní úsek počítá se šesti mosty, propojí výpadovky na Třebíč a Znojmo. Hotovo má být ke konci roku 2024.
Pro Havlíčkův Brod bude stěžejní zprovoznění jihovýchodního obchvatu města. K tomu by mělo dojít koncem letošního roku. Loni museli stavbaři práce na čas přerušit, protože soud vyhověl stížnosti farmáře Miroslava Hrtúse a Ředitelství silnic a dálnic coby investor přišlo o pravomocně vydané stavební povolení. Úřady se s námitkami vypořádaly v říjnu a od té doby pokračuje stavba přes čtyři kilometry dlouhé silnice, která spojí výpadovky na Jihlavu a na Pardubice či Žďár nad Sázavou, podle plánu.
3 Obnova památek v Kámeni, Telči i Žďáru
V novém roce začne velká rekonstrukce hradu Kámen na Pelhřimovsku. Bude zahrnovat stavební úpravy fasád a interiérů i obnovu hradních expozic včetně jedinečné sbírky historických motocyklů. Práce mají trvat celkem čtyři roky, hrad zůstane nepřístupný. Otevřená bude pouze nově rekonstruovaná kaple Panny Marie Bolestné.
Naopak turisté už budou moci po náročné rekonstrukci obdivovat telčský zámek. Těšit se mohou na nové prohlídkové expozice i návštěvnické centrum. Zámecký areál by měl být podle kastelána Bohumila Norka plně přístupný od léta 2023.
Letos by měla být dokončena také obnova omítek a štukové výzdoby v ambitu, který obklopuje kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. V roce 300. výročí úmrtí architekta Santiniho tak bude areál žďárské památky UNESCO zářit do okolí.
4 Promění se nemocnice, vyroste hospic
Pelhřimovská nemocnice otevře nový pavilon péče pro rodinu a děti, do nějž Kraj Vysočina investuje kolem 600 milionů korun. „Stavební část bude předána do užívání začátkem ledna. Následně se bude pavilon vybavovat mobiliářem,“ uvedla mluvčí nemocnice Alexandra Knapová s tím, že se pavilon otevře v dubnu.
Kraj Vysočina bude v roce 2023 hospodařit s rozpočtem přesahujícím 16 miliard korun. Zahrnuje i parkovací dům v třebíčské nemocnici nebo rekonstrukci a přístavbu budovy infekčního oddělení brodské nemocnice.
Desítky milionů spolkne také první kamenný hospic v kraji, který začal investor stavět loni v listopadu na pozemku mezi nemocnicí a psychiatrickou léčebnou v Havlíčkově Brodě. Dokončen má být na jaře roku 2024.