Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 7. srpna 2022 Lada

První adventní víkend rozsvítí na Vysočině desítky stromků a ulic

  19:46
S prvním adventním víkendem se v mnoha městech a vesničkách rozsvítí nazdobené vánoční stromky. Při této příležitosti se konají i adventní jarmarky nebo vánoční dílny. O víkendu nebude nouze ani o čerty, Mikuláše a anděly a jejich sladkou nadílku. Podívejte se, co nabízejí města na Vysočině.

Jihlavský vánoční strom zdobí přes půl kilometru světelných řetězů a dalších 72 ozdob. Na Masarykově náměstí v centru města bude zářit až do Tří králů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

1.JIHLAVA

První adventní neděle se bude slavit na Masarykově náměstí v Jihlavě. Odpoledne plné zábavy a vánočně laděné atmosféry zde začne v 15 hodin. Nebude chybět zpívání koled, animační program pro děti i dospělé s Milanem Řezníčkem, vystoupení gospelového souboru Touch of Gospel z Plzně. Stejně jako v předešlých letech, tak ani letos nebude v Jihlavě chybět strom splněných přání a vyhlášení soutěže o nejkrásnější stromeček. V 16:45 hodin se všichni návštěvníci náměstí dočkají rozsvícení výzdoby města a vánočního stromu, který letos do Jihlavy věnovala obec Dušejov.

2.BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM

Vánoční koledování aneb otevření adventu 2012 se připravuje i v Bystřici nad Pernštejnem. Po celý sobotní den se zde návštěvníci mohou těšit na vánoční trhy spojené se zabijačkovými hody. Od 9:30 až do 13 hodin jsou na programu vánoční vystoupení dětí a žáků bystřických škol, v půdních prostorách městského muzea se zase otevřou vánoční řemeslné dílny pro děti i rodiče. Správnou atmosféru navodí i vánoční výstava v přízemí muzea. Po celý den mohou děti i rodiče předávat do Ježíškovy schránky svá vánoční přání.

Dospělí se mohou těšit na vánoční soutěž o nejlepší bystřickou vánočku. Od 8 hodin sem mohou všichni zájemci přinášet své vánočky vytvořené alespoň z půl kila mouky. Hodnotit se bude nejen vzhled, ale především chuť vánočního výrobku.

V 16 hodin se v amfiteátru představí ochotníci Bystřického národního divadla s představením Bystřická vánoční koleda. Na závěr koledování bude od 17 hodin v doprovodu pěveckého sboru Alter ego rozsvícen vánoční strom.

3.SKANZEN VESELÝ KOPEC

Poklidnou atmosféru staročeských Vánoc navodí v sobotu i v největším muzeu v přírodě v Čechách skanzen Veselý kopec. Návštěvníci zjistí, co naši předci žijící v roubených chaloupkách potřebovali k přípravě největších svátků v roce.

"K vidění bude tradiční pečivo, ozdoby, které se od konce 19. století věšely na vánoční stromeček, dárky, které děti nalezly v mikulášské nadílce a pod vánočním stromečkem," uvedla Ilona Vojancová z Národního památkového ústavu.

Výstavu o víkendech zpestří bohatý doprovodný program, v sobotu zpívání koled s Baldriánem z Pardubic, v neděli se uskuteční tradiční mikulášská obchůzka. Každý den trvání výstavy se budou plést ozdoby ze slámy, malovat skleněné ozdoby, vyrábět perník tlačený do forem i jiná řemesla. Vánoční výstavu ukončí 9. prosince předvánoční jarmark.

4.HAVLÍČKŮV BROD

V Havlíčkově Brodě rozsvítí slavnostně nazdobený vánoční strom v neděli 2. prosince. Nebude chybět vánoční koncert, slavnostní promluva a trh s adventními věnci, vánočními dekoracemi a občerstvením. Adventní podvečer začíná v 17 hodin na Havlíčkově náměstí.

5.PELHŘIMOV

První adventní neděle v Pelhřimově bude opět ve znamení slavnostního rozsvěcení vánočního stromu, které odpočítají pelhřimovští prvňáčci a společné zvonění všech přítomných. Proto každý, kdo se bude chystat v neděli na Masarykovo náměstí do Pelhřimova, neměl by zapomenout vzít si s sebou zvoneček. Zazní vánoční písně v podání ZUŠ Pelhřimov, sváteční slovo starosty Leopolda Bambuly a vikáře J. Stehlíka. Zahájení je plánováno také na 17. hodinu.

6.ŽĎÁR NAD SÁZAVOU

V neděli přivítají advent s rozsvícením vánočního stromu také ve Žďáru nad Sázavou. V 16 hodin vše začne na náměstí Republiky vystoupením pěveckého sboru Žďáráček.

Další zajímavé akce o prvním adventním víkendu

SOBOTA 1. prosince

Štěpánov nad Svratkou, v kulturním domě od 15 hodin vánoční koncert pěveckého sboru Labyrint, od 16 hodin vánoční jarmark.

Pošná na Pacovsku, rozsvícení vánočního stromu v 18 hodin.

Hudební doprovod s vánoční tematikou si zde k této příležitosti připravila kapela Standa a jeho banda.

Pacov, náměstí v 17 hodin rozsvícení vánočního stromu. Předvánoční atmosféru doplní zpěvem vánočních písní místní pěvecký sbor Sluníčko.

V neděli od 16 hodin v Sokolovně Mikulášské skotačení.

NEDĚLE 2. prosince

Jiřice, u kostela sv. Jakuba rozsvícení vánočního stromu v 17 hodin.

Vystoupí zde žáci základní školy s připraveným programem, promluví místní farář a zahraje i živá hudba.

Vánoční občerstvení, nebude chybět cukroví nebo punč. Děti se mohou v sobotu zabavit už od 14 hodin v sále obecního úřadu, kde pro ně bude nachystána mikulášská nadílka.

Cetoraz, rozsvícení vánočního stromu s hudebním doprovodem od 16 hodin. V sobotu se zde koná v hostinci U Křížů od 15 hodin Mikulášská besídka.

Kamenice nad Lipou, náměstí Čsl. armády v 16:30 hodin tradiční rozsvícení vánočního stromu při zpěvu a přednesu vánočních písní a koled kytarového kroužku ZŠ.

Krucemburk, náměstí v 17 hodin slavnostní rozsvícení vánočního stromu, vystoupí dívčí pěvecký sbor GIOCOSO a chrámový pěvecký sbor. Pro zahřátí se bude podávat teplá medovina.

Přibyslav, Bechyňovo náměstí, rozsvícení vánočního stromu.

Velké Meziříčí, náměstí v 17 hodin rozsvícení vánoční výzdoby krátkým kulturním programem.

Žďírec nad Doubravou, náměstí 9. května v 17 hodin rozsvícení vánočního stromu, koledy zazpívají děti ze ZŠ, večerem bude provázet hudební skupina Jarda Bílek a spol., nebude chybět ani projížďka koňským spřežením.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

  • Nejčtenější

O plavání s rejnoky i zklamání v NHL. Klub má Nečase v hrsti: Třeba mě vymění

Premium Po vypadnutí Hurricanes z druhého kola play off dychtil třiadvacetiletý Martin Nečas po odpočinku. Aspoň chvíli nechtěl...

Rozdělování na fakta a dezinformace je nebezpečná nálepka, tvrdí Nielsen

Právník Tomáš Nielsen, který u Nejvyššího správního soudu napadal proticovidová opatření vyhlašovaná minulou vládou, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muže přepadli lupiči ve věku 14 a 15 let, také vykradli domy a odcizili auto

Dva mladí hoši ve věku teprve 14 a 15 let stihli na Jihlavsku během posledních týdnů vykrást dva domy, přepadnout muže...

Žďár truchlí za horolezce zahynuvší v Alpách. Byli plni energie a optimismu

Tragické úmrtí Marka P. a Pavly M. otřáslo Žďárem nad Sázavou. Před střední zdravotnickou školou spontánně vzniklo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Arénu firmy nabídly postavit za dvě miliardy. Tak moc Jihlava nečekala

Výrazně vyšší ceny, než jaké si magistrát představoval, nabídly firmy za stavbu nové Horácké multifunkční arény v...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Děkuji klientům za to, že jim můžu pomáhat, říká oceněný dobrovolník

Doprovází imobilní seniory k nepříjemným vyšetřením u lékařů, bere je na vycházky. Dává jim oporu i pocit bezpečí....

Hygienici našli na táborech na Vysočině 13 závad, žádný ale neuzavřeli

Nevyhovující hygienické limity pro pitnou vodu, chybějící nepropustné podložky u matrací a absence zábran u patrových...

Velké Meziříčí dusí letní uzavírka, opravuje se severní příjezd do města

Řidiči ve Velkém Meziříčí se za volantem kvůli dopravním komplikacím zapotí ještě více, než je v těchto dnech obvyklé....

Sto let po příjezdu spisovatele Haška ve Světlé nad Sázavou opraví nádraží

Se zpožděním, ale přece. Správa železnic nechá opravit památkově chráněnou nádražní budovu ve Světlé nad Sázavou. Pro...

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Studie: Sankce jsou pro Rusko drastické. Automobilový sektor je před kolapsem

Po několika měsících od počátku invaze na Ukrajinu přišli američtí výzkumníci s první komplexní analýzou hospodářských...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...